رفتن به مطلب

"لبخنـــــــــد از جنس آمـــــــــار"

ارسال های توصیه شده

((asal-0031)).gif"بی زحمت تو این تاپیک پست غیر مرتبط نذارین که با موضوع طنز بره جلو... ممنون "((asal-0031)).gif

((asal-0032)).gif"اگه خواستین دنبال کنین از قسمت ابزارهای موضوع با ما مشترک بشین"((asal-0032)).gif

يك آماردان مشهور هرگز با هواپيما سفر نكرده بود، چرا كه او سفرهاي هوايي را مورد بررسي قرار داد و احتمال وجود يك بمب را در هر پرواز خاص يك در ميليون برآورد كرد و او آمادگي پذيرش اين احتمال وقوع را نداشت.

روزي يكي از همكاران وي را در يك كنفرانس دور از خانه اش ملاقات كرد.

_چگونه به اينجا آمده ايد، با قطار؟

- نه، با پرواز

_پس عقيده در مورد بمب چه شد؟

- خوب، من پيش خودم فكر كردم كه اگر بخت وجود يك بمب ۱ در ميليون است، آنگاه احتمال وجود ۲ بمب (1000,000/1)*(1000,000/1) است.

اين احتمال خيلي خيلي كوچك است، كه من ميتوانم آن را بپذيرم.

بنابراين اكنون من بمب خودم را حمل ميكنم."((asal-0070)).gif

icon_pf%20(34).gifخدا رو شکــــر ما هنوز تا این مرحلـه نابود نشدیم!!!!0015.gif

لینک به دیدگاه

[h=2]"لطفا تا آخر بادقت بخونین ، جالب انگیز است!!!"((asal-0066))%20(4).gif[/h][h=2]شرط بندی [/h]

در نهار خوری خانه سر میز نهار صحبت از این به میان آمد که چگونه میتوان احتمال حوادث را محاسبه نمود.

یکی از استراحت کنندگان پرسید:

- آیا واقعا در تمام حالات می توان احتمال حوادث را محاسبه نمود؟ این مثال را در نظر بگیرید. من آرزو کردم که اولین عابری را که ما از پنجره اطاق نهار می بینیم مرد باشد. احتمال آنکه آرزوی من برآورده شود چقدر است؟

- البته این احتمال مساوی با ½ است هرگاه قرار باشد پسر یک ساله را مرد بشماریم.:ws3:تعداد مردان در جهان با تعداد زنان مساویست.:whistle:

یکی دیگر از استراحت کنندگان پرسید:

- و احتمال آنکه دو تن از عابرین اول مرد باشند چقدر است؟

- این محاسبه یک اندازه پیچیده تر است. حالاتی را که در این مورد ممکن است بر می شماریم. اولا ممکن است که هر دو عابر مرد باشند. ثانیا اینکه شاید شخص اول مرد و شخص دون زن باشد. سوماٌ ، برعکس، شاید شخص اول زن و شخص دوم مرد باشد. و بالاخره حالت چهارم که هر دو عابر زن باشند. بدین ترتیب تعداد تمام حالات ممکنه چهار است. واضح است که از این تعداد فقط یک حالت یعنی حالت اول مناسب است. پس برای احتمال کسر ¼ را دریافت می کنیم. اینک مساله شما حل شد.

- فهمیدم. اما مساله سه مرد را نیز می شود حل نمود: احتمال آنکه اولین سه شخص عابر مرد باشند، چقدر است؟

- خب، این را نیز محاسبه می کنیم. باز هم از برشماری حالات ممکنه شروع می کنیم. بطوریکه ما میدانیم در مورد دو تن عابر تعداد حالات ممکنه 4 است. با اضافه شدن عابر سوم تعداد حالات ممکنه دو برابر می شود زیرا به هر یک از چهار حالت دو عابر مرد یا زن می تواند اضافه گردد. در این مورد تعداد حالات ممکنه مساوی 8 است. و احتمال مطلوب، برابر کسر 8/1 می باشد. در اینجا می توان بآسانی قاعده محاسبه را برقرار نمود: در حالت دو عابر با احتمال 1/4= 1/2×1/2 و در حالت سه عابر با احتمال 8/1= 2/1×2/1×2/1، و در حالت چهار عابر با احتمال برابر حاصلضرب چهار نیمه واحد سر و کار داریم و الی آخر. بطوریکه ملاحضه میکنید احتمال پیوسته کوچکتر می شود.

- برای ده نفر عابر این احتمال چند است؟

- احتمال اینکه ده عابر اول همگی مرد باشند، برابر حاصلضرب ده نیمه واحد یعنی 1024/1 است. یعنی هرگاه شما در مقابل یک دلار شرط ببندید که این حادثه صورت بگیرد آنگاه من میتوانم 1000 دلار شرط بندم که این حادثه رخ نمی دهد.:w02:

- شرط بندی مفیدیست! من حاضرم یک دلار شرط بندی کنم تا امکان بردن یک هزار دلار را پیدا کنم.

- ولی این را هم در نظر بگیرید که در برابر یک شانس شما 1000 شانس مخالف وجود دارد.

- هیچ تفاوتی ندارد. من حاضرم حتی بخاطر اینکه صد نفر عابر اول همه مرد باشند یک دلار را در مقابل هزار دلار بگذارم.

آماردان پرسید:

- آیا شما تصوری از کمی احتمال چنین حادثه ای دارید؟

- یک میلیونیم یا در این حدود؟

- خیلی کمتر! یک میلیونیم در مورد 20 نفر عابر حاصل می شود. در مورد صد عابر احتمال... اجازه بدهید روی کاغذ برآورد کنم. یک بیلیونیم... یک تریلیونیم... یک کواردیلیونیم... به به! یک واحد با دنباله ای از سی صفر!

- فقط همین؟

- مگر 30 صفر کم است؟ تعداد ریزترین قطرات آب اقیانوس حتی به یک هزارم این عدد نمی رسد.

- حرفی نیست، عددی بس بزرگ است! چقدر در برابر یک دلار من میگذارید؟

- ها – ها! تمام دار و ندارم را.

- تمام دار و ندارتان زیاد از حد است. شما در برابر دلار من اتومبیلتان را بگذارید. آخر، نمیگذارید؟

- چرا؟ بفرمائید! حال که میخواهید بگذار اتومبیل باشد. برای من کوچکترین ریسکی در میان نیست.

- من هم ریسک نمی کنم. یک دلار که چندان پولی نیست. ولی در عوض میتوانم برنده اتومبیل شوم و شما تقریبا برنده هیچ چیز نمیشوید.

- شما بدانید که حتما میبازید! شما هرگز صاحب اتومبیل من نمیشوید و میتوان گفت که دلار شما در جیب من است.

دوست آماردان او را نگه میداشت:

- شما چه میکنید! به خاطر یک دلار امکان دارد اتومبیلتان را از دست بدهید. چه بی عقلی!

بر عکس، بی عقلی آن است که حتی یک دلار هم در چنین شرایطی گذاشته شود. باخت حتمی است! بهتر است بلافاصله این دلار را بدهد.

- ولی با این همه یک شانس موجود است؟

- قطره ای در اقیانوس بیکران. در دهها اقیانوس! چنین است شانس شما. برنده بودن من همانقدر حتمی است که دو تا دو چهار است.

- در این موقع پیر مردی که تمام مدت ساکت مانده و به بحث گوش داده بود به آرامی گفت:

- ای جوان! شما خیلی سرگرم شده اید...

- مگر چطور؟ شما هم، پروفسور، کوتاه بینانه قضاوت میکنید؟

- آیا شما فکر نموده اید که در این مورد همه حالات دارای امکانات مساوی نمی باشند؟ محاسبه احتمالات فقط برای کدام حوادث درست است؟ برای حوادثِ دارای امکانات مساوی، همینطور نیست؟ در صورتیکه در مثال مورد نظر... در این لحظه پیر مرد گوشش را بطرفی متوجه ساخته و گفت: اتفاقا خود واقعیت اشتباه شما را واضح میسازد. صدای موزیک نظامی به گوش میرسد، همینطور نیست؟

آمار دان جوان شروع به حرف زدن کرد:

- موزیک به موضوع چه ربطی دارد؟... ولی حرفش ناتمام ماند و در چهره اش ترس هویدا شد. او از جایش برخاسته بطرف پنجره رفت و سرش را بیرون کرد. او با صدای غمگین گفت:

- بلی، همینطور است! شرط را باختم! اتومبیل من، خداحافظ...TAEL_SmileyCenter_Misc%20(305).gif

پس از یک دقیقه برای همگان واضح شد که موضوع از چه قرار است. یک گردان از سربازان از جلوی پنجره رد می شد. ((asal-0070)).gif

لینک به دیدگاه

سلامی میکنم بر درس آمار

کنم تعریف من از ترس آمار

اگرچه ظاهر شعر است آمار

ولی حرف دل است آنرا نگه دار

صدک شو بهر من تا شاد گردم

اگر چارک شـــوی ، ناشاد گردم

اگر آمار ها یکـــــجا شود تن

سر آن تن بجز تو نیست حتما

ریاضی هستم و امید من ، تو

شب تاریکیم خورشید من ، تو

بیا نرمال تـــــرین توزیع من باش

پواسون من ، با من هم سخن باش

برآوردی بکن من را بسنجم

شدم نقطه برنــــجم یا نرنجم

فواصل را تو پر کن با حضورت

مشعشع کن مرا از روی و نورت

نما هستم که نام دیگرم مد

برای شعر من جشن تولد

بگیرید و بخندید و بخندید

شکسته قلب من آتل ببندید

میانگین تو، میانه تو، نما من

که با تو میروم تا ناکجا ، من

برایم باش چون هیستوگرامی

نمیگنجی ولیــــکن در کلامی

تو پیشامد شـــو و من یک پیامد

که فرق بینمان یک((شین)) باشد

تو ای قانون ضرب احتمالات

تو در اوجـی در اوج کمالات

تو واریانس منی من خاک پایت

کوواریانس منی من داده هایت

تویی قانــــون کل احتمالات

برای من نشو جزو محالات

تو یک توزیع خوب احتمالی

که همچون آینه پاک و زلالی

نمیدانم که گشـــــــتاور دگر چیست

ولی خوش آنکه با گشتاورت زیست

تو قلب بنده را تسـخیر کردی

جوان بودم مرا هم پیر کردی

بس است دیگر همه آمار آمار

"پیاده می شوم دنیا نگه دار" ((asal-0024)).gif

((asal-0018)).gif((asal-0018)).gif

لینک به دیدگاه

توزیع زندگیمون نرمال باشه ولی یکنواخت نباشه!

بیاییم فاصله اطمینان ها را زیاد کنیم!

واریانس ها را کم کنیم!

سعی کنیم کواریانسمون صفر نشه!

قانون قوی را تو رابطه هامون راه ندیم!

یک نمونه خوب از رفیقامون انتخاب کنیم!

یک برآورد نااریب از آینده داشته باشیم!

و در آخر بیاییم همگی مثل یک خط رگرسیون کمترین خطا را داشته باشیم....hangin.gif

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...