رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

شلغم Turnip

 

نام علمی : Brassica rapa

 

شلغم احتمالاً گیاه بومی غرب آسیا می باشد گیاهی است دو ساله ولی به عنوان سبزی یکساله در برنامه سبزیکاری قرار داده می شود.

 

دارای برگهای کشیده بوده، که برگها پوشیده از کرکهای ریزی می باشد. ساقه گل دهنده آن از ریشه خارج شده، طول آن به 60 تا 80 سانتی متر می رسد.

 

گل آن به صورت خوشه ای است و به رنگ زرد نمایان می گردد. میوه آن به صورت غلاف بوده و حاوی 15 تا 20 عدد بذر است. بذر شلغم کوچک ، سیاه مایل به قرمز است و در مدت دو الی سه روز جوانه می زند. ریشه آن متورم می گردد.

 

 

i72243_4.jpg

 

 

قسمتهایی از آن تا عمق 60 تا 90 سانتی متر در خاک فرو می رود رنگ قسمت گوشت ریشه سفید زرد و یا ممکن است قرمز باشد. شغلم از گیاهان روز کوتاه است. براساس رنگ گوشت ارقام شغلم به دو دسته تقسیم می شوند.

 

دسته اول دارای گوشت سفید و دسته دیگر دارای گوشت زرد می باشند. معمولاً ارقام دارای گوشت سفید به علت کیفیت ریشه و استفاده غذایی از برگ آنها بیشتر کاشته می شوند.

 

مهمترین ارقام شلغم دارای گوشت سفید عبارتند از : Snowball , Purple top White Globe , White Flat Dutch , TokyoCross و White Milan می باشند.

 

از ارقام دارای گوشت زرد می توان از Yellow Aberdeen و Just Right و Golden Ball را نام برد.

 

نیاز اکولوژیکی

 

شلغم از گیاهان روز کوتاه و محصول فصل سرد می باشد. در نواحی سرد باید بذر آنرا در بهار موقعی کاشت که قبل از فرار رسیدن فصل گرما محصول ریشه آن قابل برداشت باشد و در نواحی گرم بذر را در پائیز یا زمستان می کارند.

 

بهترین نتیجه کاشت این گیاه در زمینهای سبک و عمیق بدست می آید. PH مناسب برای این گیاه بین 6 تا 5/7 است.

 

کاشت

 

بوته شلغم حساس به گرمای می باشد و در فصل تابستان نمی تواند نمو کافی بکند لذا در اول بهار و اگر ممکن شود در نیمه دوم اسفند ماه فقط ارقام زود رس را باید کاشت و در اواخر تابستان بعضی از اواسط شهریور ارقام دیرس و زمستانه را می کارند. بذر شلغم را مانند کلیه سبزیهائیکه ریشه آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در محل اصلی می کارند و بهترین روش کاشت بذر، روش خطی است. تفاوت عملکرد در روش خطی و دست پاش بسیار زیاد است. عملکرد در هکتار کاشت به روش خطی در حدود 60 تن ریشه و در روش دست پاش در حدود 30 تن بوده است.

 

روش کاشت هر چه باشد باید پس از سپردن بذر به خاک زمین را کمی سفت کرد. اگر سطح کاشت کوچک باشد مانند کاشت خانگی و کاشت در نزدیکی محل مصرف عمل سفت کردن خاک با پا انجام می گیرد.

 

 

i72242_5.jpg

 

 

ولی در زراعتهای بزرگ مکانیزه باید از غلطکهای خیلی سبک استفاده کرد. در زراعتهای بزرگ اگر بذر شلغم با ماشین بذر پاش کاشته شود معمولاً در عقب این دستگاه غلطک سبکی برای پوشاندن بذر و فشار دادن خاک روی آن موجود است.

 

فاصله خطوط کاشت در زراعت شلغم بین 30 تا40 سانتر متر می باشد. فاصله بوته ها از یکدیگر در روی خط پس از تنک کردن در حدود 5 تا 15 سانتی متر نسبت به نوع مصرف محصول و نوع شلغم کاشته شده باید باشد.مقدار بذر در هکتار از 2 تا 3 کیلو بنابه روش کاشت و فاصله بین خطوط تفاوت می کنند.

 

تاریخ و فواصل کاشت

 

فاصله خطوط کاشت در زراعت شلغم بین 30 تا 40سانتی متر می باشد. فاصله بوته ها از یکدیگر در روی خط پس از تنک کردن در حدود 5 تا 15 سانتی متر نسبت به نوع مصرف محصول و نوع شلغم کاشته شده باید باشد.

 

داشت

 

پس از آنکه بذر سبز شد و دارای 4 تا 5 برک گردیده، بایدمحصول را تنک کرد و این عمل در چند مرتبه انجام می گیرد و محصول هر دفعه تنک کردنرا به عنوان شلغم تازه مورد استفاده قرار می دهند. سله شکنی و وجین کردن ازمراقبتهای لازم در کاشت شلغم است.

 

مبارزه با آفات باید در دستور کار باشد بیماریهاو آفات شلغم همان بیماریها و آفاتی هستند که به انواع کلم حمله می کنند ازبیماریهای مهم کلم که شلغم را‌آلوده می کند می توان از پوسیدگی سیاه و بیماری Root Club نام برد.

 

عامل بیماری اخیر نوعی قارچ بنام plasmodiophora brassica است کهباعث تورم و از هم پاشیدگی ریشه، توقف رشد و سبز کم رنگ شدن برگهای شلغم می شود. ازآفات مهم دیگر این گیاه می توان از شته ، کرم ریشه کلم، ساس قرمز کلم ، انواع مگسکلم که برگها را می خورند نام برد. برای مبارزه با آنها از انواع سموم حشره کشاستفاده می شود.

 

برداشت

 

محصول شلغم نیز مانند ریشه چغندر جمع آوری و برداشت میشود و تا زمانیکه ریشه جوان و کوچک است بطور دسته با برگ به بازار فرستاده میشود.

 

 

i72241_3.jpg

 

 

ولی قسمت عمده محصول در پائیز بدست آمده و برداشت می شود در اینصورت برگهای آنراقطعکرده و ریشه آنرا مانند چغندر سالادی در ظروف مخصوص حمل سبزیهای ریشه ای به بازارمی فرستند اگر مقدار کاشت کم باشد مخصوصاً در منازل می توان ریشه شلغم را بدون کند ناز زمین در مزرعه یا باغچه برای فصل زمستان نگهداری کرد برای این منظور برگها راقطع کرده و ریشه را با مقداری خاک می پوشانند. از برگهای جوان شلغم نیز می توانمانند برگ کلم در تغذیه آنان استفاده کرد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...