رفتن به مطلب

تانک type 90


FARHUD

ارسال های توصیه شده

vicd_type90.jpg

 

آغاز مطالعه و تحقیق برای ساخت تانک نبرد اصلی تایپ90 به سال 1976 بازمیگردد . در این زمان سرفرماندهی ژاپن به دنبال طرح تانکی برتر و کاملا بومی برای مقابله با تانکهای نوظهور تی72 شوروی میگشت . پروژه در آغاز تحت نام STC شناخته میشد که بعداً نام آن توسط مرکز تحقیقات و فن آوری فرماندهی دفاع از خود ژاپن به TK-X تغییر یافت . تامین بودجه برای موتور ، توپ و مهمات و سیستم کنترل آتش در بودجه سال مالی 1977 پیش بینی شد و سیستم تعلیق و زره جدید در بودجه سال مالی 1978 . مقاطعه کار عمده در ساخت تایپ90 صنایع سنگین میتسوبیشی است که مقاطعه کار اصلی همه تانکهای ژاپنی اعم از تایپ74 و تایپ61 در جنگ جهانی دوم بود . به این ترتیب کار بر روی طرح اولیه TK-X MBT بین سالهای 1976 و 1977 آغاز شد . صنایع سنگین میتسوبیشی مشترکا با TRDI ( مرکز گسترش و تحقیقات فن آوری آژانس دفاعی ژاپن ) دست به گسترش کار تانک زدند .

تمام قطعات و زیرسیتمهای تایپ90 به جز توپ 120 میلیمتری بدون خان رین متال که تحت لیسانس آلمان مونتاژ میشود ، در خود ژاپن طراحی وساخته شده است . این کامل ترین تانک ساخت ژاپن است که از لحاظ تکنولوژی در بالاترین سطح ممکن قرار دارد و در بسیاری از جنبه ها از سایر رقبای خود برتر است . از دیگر مقاطعه کاران تایپ90 میتوان به کارخانه فولاد ژاپن ، شرکت الکترونیک میتسوبیشی ، کمپانی فوجیتسو و NEC اشاره کرد . آخرین ملزومات تانک تایپ90 در 1980 تکمیل شد . چهار سال بعد ، در 1984 دو نمونه اولیه از تانک ، هر دو مسلح به توپ 120mm ژاپنی که مهمات ساخت ژاپن را شلیک میکردند ساخته شد . دو سال تمام این دو نمونه تحت آزمایشهای گسترده در یگانهای زرهی ژاپن قرار گرفتند .

pkeq_japanese_type_90_tank_-_2.jpg

 

دومین گروه با چهار دستگاه از تانکهای TK-X بین سالهای 1986 تا 1988 ساخته شد که تغییراتی چند در نتیجه آزمایشهای مکرر بر روی آنها پدید آمده بود . نمونه های اخیر با توپ 120mm بدون خان ساخت رین متال که در تانکهای لئوپارد2 و آبرامز مورد استفاده قرار میگرفت ، مسلح شدند . سپس این تانکها برای گسترش ، بار دیگر تحت آزمایش کاربری قرار گرفتند که تا 1989 به طول انجامید . پس از این TK-X رسما به تایپ90 تغییر نام داد .

تولید انبوه تانک در 1992 آغاز شد و تخمین زده میشود که تا 1999 حدود 150 دستگاه از آن ساخته شده باشد ، این در حالی است که تولید آن همچنان در جریان است . تایپ90 هنوز برای صادرات در بازارهای خارجی ارائه نشده است .

جزئیات ساختار زره مورد استعمال در برجک و بدنه تایپ90 هنوز منتشر نشده است ، اما آنچه که از شواهد و قراین بر میآید ، از مواد کامپوزیتی و مرکب ، بسیار در ساخت آن به خصوص در بخش جلوی پیشانی تانک بهره برده شده است . کارخانه فولاد میتسوبیشی و سرامیک سازی کیوتو مسئول بخش عمده کار گسترش این زره هستند .

 

 

آرایش و جانمایی تایپ90 به همان شکل متداول در سایر تانکهاست . جایگاه راننده در جلو و سمت چپ اتاقک تانک قرار دارد و یک دریچه یک تکه برای آن در نظر گرفته شده . جایگاه راننده دارای 3 پریسکوپ است که پریسکوپ وسطی میتواند با یک پریسکوپ غیر فعال جایگزین شود . برجک تایپ90 مشابه برجک لئوپارد دو با پیشانی ، کناره ها و پشت قائم و عمودی میباشد . فرمانده در سمت راست برجک و در کنار توپچی که در سمت چپ برجک قرار دارد می نشیند .

در تایپ90 نفر گلوله گذار حذف شده و عمل باگذاری به صورت خودکار انجام میشود . بارگذار ( گلوله گذار ) خود کار در قسمت تحتانی برجک نصب شده است . این دستگاه توسط صنایع سنگین میتسوبیشی طراحی و ساخته شده است . گمان میرود که بارگذار خودکار میتواند تا 16 گلوله را برای توپ اصلی در خود جای دهد ، علاوه بر آن همیشه تعدادی گلوله اضافی در کنار راننده قرار میگیرد . عمل گلوله گذاری با این سیستم تنها دو ثانیه به طول می انجامد و بارگذاری و شلیک روی هم رفته 4-6 ثانیه زمان میبرد ! چندین تخلیه کننده دود در سقف برجک برای خارج کردن گازهای حاصل از شلیک توپ تعبیه شده است . فرمانده تانک یک نمایشگر در اختیار دارد که به او این اجازه را میدهد تا به صورت مداوم از وضعیت مهمات اطلاع داشته باشد . سلاح اصلی در تانک تایپ90 شامل توپ 120 میلیمتری بدون خان ساخت رین متال میباشد که تحت لیسانس آلمان در ژاپن تولید میشود .

p2c7_jgsdf_type90_tank.jpg

 

مهمات و گلوله های ضد زره با توپ 120 آلمانی هماهنگ و مطابقت داده شده اند . اما سیستم دفع لگد زنی و پایه نصب توپ به صورت بومی در خود ژاپن گسترش یافته است . یک مسلسل 7.62mm به صورت هم محور و موازی در سمت راست توپ سوار شده است ، علاوه بر آن یک مسلسل 12.7mm بر روی سقف تانک برای مقابله با هواگردهای مهاجم نصب شده است . از دیگر تسلیحات تایپ90 دو لانچر سه تایی الکترونیکی پرتاب کننده نارنجک دودزا است ( برای ایجاد پرده استتاری از دود ) که هر کدام در یک طرف برجک کار گذاشته شده اند . برای توپچی یک پریسکوپ نشانه روی که گرای لازم را برای نشانه گیری اهداف به وی میدهد پیش بینی شده است . این دوربین توانایی زوم تا ده برابر را دارد . در مقابل فرمانده دارای یک پریسکوپ چشمی دید در روز و شب با 3 برابر زوم و یک پریسکوپ دبد در روز با 10 برابر زوم است که قادر است با استفاده از مدار دوگانه که هردو به کامپیوتر دیجیتال کنترل آتش متصل شده اند ، 180 درجه به اطراف بگردد . توپچی از یک کانال دید در روز ، حسگر مادون قرمز گرمایی و مسافت یاب لیزری سود میبرد . آلت نشانه روی توپچی در شرکت NIKON ، و سیتمهای دیده بانی فرمانده در کمپانی FUJI و حسگرهای گرمایی در کمپانی فوجیتسو ساخته و پرداخته شده اند .

 

 

سیستم کنترل آتش متشکل از یک سامانه خودکار ردگیری هدف است که مطابق با داده های خروجی تصویر ساز گرمایی کار میکند . این سامانه در مقابل هدفهای زمینی بسیار کار آمد و موثر میباشد و میتوان از آن هم در حالت حرکت و هم سکون استفاده کرد . نمایشگر چند منظوره فرمانده به او این اجازه را میدهد که مستقیماً با اهداف درگیر شود ، در عین حال فرمانده میتواند با فشار یک دکمه بر روی دسته کنترل خود ،عمل هدف یابی و درگیر شدن را به توپچی بسپارد . سیستم کشف هدف لیزری ، به طور هم زمان قادر است هم سیگنال های هشدار دهنده را به صورت علایم صوتی و هم سیگنالهای قابل رویت در جایگاه مخصوص فرمانده تانک در دسترس قرار دهد . این سیستم در جلوی برجک تعبیه شده است .

پیشران تانک ، موتور میتسویشی مدل 10ZG ده سیلندر میباشد که نیرویی معادل 1500 اسب بخار تولید میکند . گونه های مختل تایپ90 شامل مدل مین روب ( که از غلتک مین روب تایپ91 استفاده میکند ) و مدل ویژه مهندسی نیز میباشد .

هر تانک تایپ 90 در حدود 790 میلیون ین ژاپن یا 6.6 میلیون دلار در سال 2006 قیمت دارد .

 

 

برخی از مشخصه های تایپ90 به اختصار :

 

ü طول بدنه : 7.5 متر

ü عرض : 3.05 متر

ü ارتفاع : 2.34 متر

ü خدمه : سه نفر

ü وزن در حالت جنگی : 5 تن

ü حداکثر سرعت : 70 کیلومتر در ساعت در جاده

ü حداکثر برد عملیاتی ( با اتکا تنها به مخازن سوخت داخلی ) : 400 کیلومتر در جاده

ü تسلیحات : 1× توپ 120 میلیمتری بدون خان / 1× مسلسل 7.62 میل موازی با توپ / 1× مسلسل 12.7 میل بر روی سقف برجک

 

منبع

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...