رفتن به مطلب

یک کمک خیلی فوری در مورد مکانیزم چهار میله ای....

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان عزیز....:a030:

اول به عکس نگاه کنید و هم زمان متن رو بخونید تا متوجه بشید

45160322032755195202.jpg

اگه عکس باز نمیشه برید به این آدرس

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

و اما سوال....

همینطور که توی شکل میبینید یک مکانیزم چهار میله ای داریم، که قطعه CD یک قطعه سه تیکه است که با پیچ به هم وصل شده. تکیه گاه و لولا ها با نقاط زرد مشخص است.

لنگ AB توسط موتورحول A دوران می کند.و لینک CD حرکت نوسانی دارد.

هدف این است که با روشن شدن موتور A وانتقال حرکت به لینک CD ، تفنگ پاشش حول نقطه D حرکت نوسانی انجام دهد

بعضی از اندازه ها را نمیتوان تغییر داد مثل ابعاد تفنگ و قسمت هایی که با رنگ سیاه اندازه دارند!!!!.

اما قسمت های اندازه گذاری شده به رنگ بنفش مکانیزم قابل تغییرند.

هدف من اینه که خروجی اسپری تفنگ در محدوده 60 میلیمتر باشه وبتونه حرکت نوسانی خودشو بطور مساوی از خط P انجام بده، یعنی اگر تفنگ از خط P 5 درجه به سمت چپ فاصله گرفت، از سمت راست هم 5درجه بچرخه و این حرکت نوسانی ادامه داشته باشه!!!

یه جورایی یک مکانیزم دورانی نوسانی میخوام که حرکت نوسانی اون بصورت متقارن باشه!!!؟؟ محاسباتشو فراموش کردم... اینکه لینکهارو چطوری بگیریم که بشه نوسان متقارن داشت....

لطفا اگر میدونید کمک کنید.....

با تشکر:icon_gol:

لینک به دیدگاه
یه سوال

لینک cd چرا همچین شکلی داره؟

سلام

این لینک رو اینطوری گذاشتم تا بازه حرکت تفنگ کاهش پیدا کنه! اگه قرار باشه خود مکانیزم اصلی 4میله ای باشه، (باید cd نقطه چنین) جایگزین بشه که در این صورت بازه پایین یه چیزی حدود 50 سانتیمتر میشه!!!!!!!!

Cd رو یه تیکه گرفتم که بازه کم بشه!!! اگه راه حل بهتری داری بگو!!!!

لینک به دیدگاه
سلام

این لینک رو اینطوری گذاشتم تا بازه حرکت تفنگ کاهش پیدا کنه! اگه قرار باشه خود مکانیزم اصلی 4میله ای باشه، (باید cd نقطه چنین) جایگزین بشه که در این صورت بازه پایین یه چیزی حدود 50 سانتیمتر میشه!!!!!!!!

Cd رو یه تیکه گرفتم که بازه کم بشه!!! اگه راه حل بهتری داری بگو!!!!

حتما باید اینجوری باشه این مکانیزم؟

نمیشه اصلا CD نباشه و تنها یه لینک از B به بالای D وصل بشه؟:ws38:

یعنی با یه دیسک گردانو یه میله سیستم رو اجرا کنیم؟

برنامه ی Working Model رو دارید که فایلشو براتون بفرستم؟

لینک به دیدگاه

اگه تفنگ قراره کشویی چپ و راست بره و نه اینکه نوسان کنه ، خوب اگه AB رو 30mm بگیری ، درست میشه دیگه ! نمیشه ؟

جوری هم تنظیم بشه که وقتی تفنگ وسطه ، AB عمودی باشه ...

لینک به دیدگاه

[quote name='Ali.Fatemi4']حتما باید اینجوری باشه این مکانیزم؟
نمیشه اصلا CD نباشه و تنها یه لینک از B به بالای D وصل بشه؟:ws38:
یعنی با یه دیسک گردانو یه میله سیستم رو اجرا کنیم؟

برنامه ی Working Model رو دارید که فایلشو براتون بفرستم؟[/QUOTE]

سلام دوست عزیز-

اگه لینک CD رو بردارم که دیگه مکانیزم کار نمیکنه!!!!!!!!! میشه یه مکانیزم 3 میله ای!!!
ببین من این طرح رو با توجه به شکل تنفگ دادم! مرکز ثقل تفنگ وسط اونه، لینک CD رو اینجوری گذاشتم که وزن تفنگ کاملا بیافته روی مفصل D ، از طرفی هم نیروی زیادی برای دوران لینک AB لازم نباشه!
من توی محاسبات مشکل دارم!!! من طراحی مکانیزم رو حدود 2 سال پیش پاس کردم!!! اطلاعات روابط و محاسبات رو توی ذهنم ندارم!!! یادمه یه محاسباتی داره.... که میشه طول لینک ها و مفاصل متصل به زمین رو توری جابه جا کنی که به محدوده مورد نظر برسه......... تا جایی که یادمه این یه مکانیزم دورانی - نوسانی هست.... تا همینش یادمه....

این برنامه ی Working Model هم تا حالا باهاش کار نکردم! و ندارم!!!

چطوریه چیکار میکنه!!! اگه داری بفرست واسم!!! و یه توضیحی هم بده..... [SIZE=5]eng_diers@YAHOO.com

[SIZE=3]مرسی از اینکه تاپیک و دنبال میکنی..... [COLOR=#0000FF]ایشاالله خدا گره از کارهات باز کنه[/COLOR]....[/SIZE]
[/SIZE]

یا علی

لینک به دیدگاه
اگه تفنگ قراره کشویی چپ و راست بره و نه اینکه نوسان کنه ، خوب اگه AB رو 30mm بگیری ، درست میشه دیگه ! نمیشه ؟

جوری هم تنظیم بشه که وقتی تفنگ وسطه ، AB عمودی باشه ...

سلام دوست عزیز...

اینکه تفنگ بتونه یه حرکت رفت و برگشت بصورت کشویی داشته باشه رو تست کردم، اما چون ایت تفنگ 2 ورودی موارد داره، و از طرفی هم کلی سیم واسه ارتباط به ایتورتور و .... نمیشه حرکت رفتو برگشتی داشته باشه! به عبارتی تا جایی که ممکنه تفنگ باید کمترین حرکت رو داشته باشه، اینکه توی یک نقطه نوسان کنه، به نظرم کمترین حالت حرکت تفنگ باشه!!!

یه نکته دیگه هم توی مکانیزم های چهار میله ای هست ، و اون اینه که درسته که میشه کاری کرد وقتی AB عمودی باشه تفنگ هم وسط باشه، اما لینک AB دوران میکنه ، و اثر این دوران روی لینک CD بصورت نوسانی خیلی متفاوته....

به این عکس نگاه کن

14169366037637500946.jpg

ببین توی این مکانیزم A'B' لنگ دورانی، بدیهیه که چون A'B' دوران میکنه C'D' نوسان میکنه، حالا من میخوام این نوسان متقارن باشه!!!! اینایی که من طراحی میکنم متقارن نیست....

اون مثلث سبز رنگ محدوده حرکت نوسانی لینک C'D' هست، که به نظر یه مثلث متساوی الساقین میاد، اما اینایی که من کشیدم، یه قسمتی اضاقه داره، که توی شکل با F نشون دادم،،، میخوام ابعاد مکانیزم طوری باشه که اگه از D' یه خط عمودی بکشم، لینک C'D' به همون اندازه که به چپ میره به راست هم بره....

یعنی اگه مثلا 4 درجه میره چپ ، 4 درجه هم بره به راست،، اینی که من طراحی کردم، اینطوریه که مثلا 5 درجه میره به چپ و 3 درجه میاد به راست!!!!!!!!!!!!

فکر میکنم خیلی آسون تر از این حرفا باشه،، اما میگم روابطشو یادم نیست.....

اگه بازم فکر میکنی توضیح لازم داری بگو تا بگم

واسه جواب قبلیت ممنون..

یا علی

لینک به دیدگاه
سلام دوست عزیز-

اگه لینک CD رو بردارم که دیگه مکانیزم کار نمیکنه!!!!!!!!! میشه یه مکانیزم 3 میله ای!!!

ببین من این طرح رو با توجه به شکل تنفگ دادم! مرکز ثقل تفنگ وسط اونه، لینک CD رو اینجوری گذاشتم که وزن تفنگ کاملا بیافته روی مفصل D ، از طرفی هم نیروی زیادی برای دوران لینک AB لازم نباشه!

من توی محاسبات مشکل دارم!!! من طراحی مکانیزم رو حدود 2 سال پیش پاس کردم!!! اطلاعات روابط و محاسبات رو توی ذهنم ندارم!!! یادمه یه محاسباتی داره.... که میشه طول لینک ها و مفاصل متصل به زمین رو توری جابه جا کنی که به محدوده مورد نظر برسه......... تا جایی که یادمه این یه مکانیزم دورانی - نوسانی هست.... تا همینش یادمه....

این برنامه ی Working Model هم تا حالا باهاش کار نکردم! و ندارم!!!

چطوریه چیکار میکنه!!! اگه داری بفرست واسم!!! و یه توضیحی هم بده..... eng_diers@YAHOO.com

مرسی از اینکه تاپیک و دنبال میکنی..... ایشاالله خدا گره از کارهات باز کنه....

یا علی

نه دیگه

خیلی راحت میتونی با اعمال یه آفست بالای نقطه ی D این کار رو عملی کنی

حالا اول تصمیم بگیر بعد در مورد Working Model و ARTAS SAM صحبت میکنیم

نظرت راجع به اینی که گفتم چیه؟

لینک به دیدگاه
نه دیگه

خیلی راحت میتونی با اعمال یه آفست بالای نقطه ی D این کار رو عملی کنی

حالا اول تصمیم بگیر بعد در مورد Working Model و ARTAS SAM صحبت میکنیم

نظرت راجع به اینی که گفتم چیه؟

آفست بدیم یعنی چی؟ موضوع رو نگرفتم!!!؟؟؟

لینک به دیدگاه
آفست بدیم یعنی چی؟ موضوع رو نگرفتم!!!؟؟؟

تفنگ به نقطه ی D لولا باشه

بعد ادامه ی تفنگ به نقطه ی C برسه که از طریق لینک BC به دیسک دوار لولا شده باشه:a030:

لینک به دیدگاه
تفنگ به نقطه ی D لولا باشه

بعد ادامه ی تفنگ به نقطه ی C برسه که از طریق لینک BC به دیسک دوار لولا شده باشه:a030:

فکر کنم متوجه عملکرد سیستم نشدی! این فایلو ببین....

قسمت های قرمز رنگ بهم پیچ میشن! یک لینک آبی، که توی مفصل زرد رنگ و قرمز درجه آزادی دورانی داره، و در نهایت لینک بنفش که بصورت یک دایره خارج از مرکزه.....

روی تفنگ جایی برای پیچ کردن وجود نداره.... اگه دقت کنی روی تفنگ و لینک قرمزی که بهش وصله فقط یه جای پیچ وجود داره که توی شکل زیر نشون دادم

11718205373645003020.jpg

نمی دونم تونستم منظورمو بهت بگم یا نه!!!!!

لینک به دیدگاه
فکر کنم متوجه عملکرد سیستم نشدی! این فایلو ببین....

قسمت های قرمز رنگ بهم پیچ میشن! یک لینک آبی، که توی مفصل زرد رنگ و قرمز درجه آزادی دورانی داره، و در نهایت لینک بنفش که بصورت یک دایره خارج از مرکزه.....

روی تفنگ جایی برای پیچ کردن وجود نداره.... اگه دقت کنی روی تفنگ و لینک قرمزی که بهش وصله فقط یه جای پیچ وجود داره که توی شکل زیر نشون دادم

11718205373645003020.jpg

نمی دونم تونستم منظورمو بهت بگم یا نه!!!!!

اتفاقا این دقیقا همون چیزیه که گفتم بهتون

شما میتونستین جای گذاشتن عضو قرمز رنگ، لینک دوم رو مستقیما به بالای تفنگ وصل کنین البته با مقداری آفست که باعث بشه تفنگ فقط همون مقدار درجه رو پوشش بده

zz8itbk0jshrz2kdzjjy.jpg

حالا توی همین چیزی که الان ارائه دادین، دیسک گردان، دو نقطه ی مرگ داره

نقطه ی مرگ بالا و پایین

این دو نقطه حالت هایی هستن که دیسک عضو قرمز رنگ رو به حالت ماکزیمم جلو میبره و یا عقب میکشه

کافیه این دو حالت رو شکل شماتیکش با اندازه هاشو رو کاغذ رسم کنین و مقادیر ماکزیمم و مینیمم زاویه ای که تفنگ میتونه به خودش بگیره رو به دست بیارین:a030:

لینک به دیدگاه
اتفاقا این دقیقا همون چیزیه که گفتم بهتون

شما میتونستین جای گذاشتن عضو قرمز رنگ، لینک دوم رو مستقیما به بالای تفنگ وصل کنین البته با مقداری آفست که باعث بشه تفنگ فقط همون مقدار درجه رو پوشش بده

zz8itbk0jshrz2kdzjjy.jpg

حالا توی همین چیزی که الان ارائه دادین، دیسک گردان، دو نقطه ی مرگ داره

نقطه ی مرگ بالا و پایین

این دو نقطه حالت هایی هستن که دیسک عضو قرمز رنگ رو به حالت ماکزیمم جلو میبره و یا عقب میکشه

کافیه این دو حالت رو شکل شماتیکش با اندازه هاشو رو کاغذ رسم کنین و مقادیر ماکزیمم و مینیمم زاویه ای که تفنگ میتونه به خودش بگیره رو به دست بیارین:a030:

سلام،

این نظرت در رابطه با کنترل نقطه مرگ بالا و پایین درسته، اما من بالای تفنگ جایی برای پیچ کردن ندارم!!! توی عکسی که کشیدی لینک آبی رو تا رسیدن به تفنگ ادامه دادی.... اما متاسفانه جا واسه پیچ ندارم اونجا ، مگه اینکه یک لینک دیگه بکشم تا اونجا! که در این صورت خیلی هزینه ساخت فولادو اینجور چیزا داره......

رئیسم همینجوری منو گذاشته توی منگنه که تا ممکنه هزینه هارو بیارم پایین........

ببین این تفنگ فقط یکجا واسه پیچ کردن داره.... اونم همون جایه که با زرد نشون دادم، اون شافتی که میبینی از لینک قرمز اومده بیرون در اصل مال تفنگ که تا اونجا میاد بعد پیچ میشه!!!

آیا راه دیگه ای به ذهنت نمی رسه که بشه همینجوری کاری کرد....

میگم در مورد اون نرم افزارهایی که گفتی یه کم بیشتر بگو شاید بتونم ، خودم یکاریش بکنم، فکر کنم نرم افزارهایی که گفتی مربوط به طراحی مکانیزم باشه، یکم بیشتر بگو شاید بتونم مدلش کنم....

البته اگه بازم راه حل داری بگو...

با اینکه تا همینجا شرمنت شدم واسه کمکت....

مرسی علی جان...:icon_gol:

لینک به دیدگاه

خب همون راه حل خودتون رو گفتم که دوتا نقطه مرگ هست

کافیه اون دو نقطه مرگ پیدا بشه

که راهشم ترسیم مکانیزم با اندازه ی Scale روی کاغذ هست:a030:

لینک به دیدگاه
خب همون راه حل خودتون رو گفتم که دوتا نقطه مرگ هست

کافیه اون دو نقطه مرگ پیدا بشه

که راهشم ترسیم مکانیزم با اندازه ی Scale روی کاغذ هست:a030:

بذار یه محاسبه سر انگشتی انجام بدم ببینم چی میشه، خبر میدم...

لینک به دیدگاه

یعنی اگه مثلا 4 درجه میره چپ ، 4 درجه هم بره به راست،، اینی که من طراحی کردم، اینطوریه که مثلا 5 درجه میره به چپ و 3 درجه میاد به راست!!!!!!!!!!!!

attachment.php?attachmentid=14024&d=1377276351

لینک سمت راست عمودیه ، لینک بالایی افقیه ، ولی تو لینک سمت چپ ، مفصل A کمی به سمت راست کشیده شده .

نمودار بالایی هم تغییرات زاویه لینک سمت راست رو نشون میده و نمودار پایین جابجایی افقی بالاترین نقطه لینک سمت راست ...

به نظر متقارن میاد بازه حرکت ...

لینک به دیدگاه
attachment.php?attachmentid=14024&d=1377276351

لینک سمت راست عمودیه ، لینک بالایی افقیه ، ولی تو لینک سمت چپ ، مفصل A کمی به سمت راست کشیده شده .

نمودار بالایی هم تغییرات زاویه لینک سمت راست رو نشون میده و نمودار پایین جابجایی افقی بالاترین نقطه لینک سمت راست ...

به نظر متقارن میاد بازه حرکت ...

سلام،

در یک نگاه ساده، به نظر میرسه که متقارن باشه!!! اما اینطوری نیست....

با کمک هایی که علی آقا به من دادن و جستجوی بیشتر بلاخره تونستم یه مکانیزم دقیقتر پیدا کنم، الیته همینه اما یه جور دیگه بسته میشه....

کامل که بشه حتما میارمش توی تاپیک....

با تشکر ار همه دوستان که کمک کردن... مخصوصا علی آقای گل:a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...