رفتن به مطلب

آموزش حرفه ای word 2007 برای نوشتن پایان نامه

Ehsan

ارسال های توصیه شده

دوستان همانطوری که میدونید نرم افزار آفیس امکانات ویژه ای رو داره که کار رو برای نگارش مقاله و پایان نامه بسیار راحت می کند.

این موارد کلی عبارتند از :

1. نحوه انتخاب قالب متن برای کل پایان نامه عنوان ها و زیر عنوان ها و عناوین شکل و جدول

2. شماره دهی خودکار به عنوان ها و زیر عنوان ها

3. شماره دهی خودکار به عناوین شکل ها و جدول ها

4. شماره دهی خودکار به معادلات استفاده شده

5. ارجاع هوشمند به شماره معادلات واشکال و جداول به نحوی که با تغییر این شماره ها شماره ارجاع در متن نیز تغییر میکند

6. فهرست دهی خودکار عناوین با درج شماره صفحه و آپدیت در صورت تغییر شماره صفحات

7. فهرست دهی اتوماتیک برای اشکال و جداول وغیره با قابلیت آپدیت

8. رفرنس دهی به صورت خودکار با استاندارد های نرم افزار هم در متن هم در پایان تز

.

.

.

من به یک فایل آموزشی که این موارد رو در بر داشته باشه نیاز دارم.

و مطمئن هستم داشتن این فایل به خیلی ها کمک خواهد کرد تا سریعتر و منظم تر پایان نامه را نگارش کنند، اگر کسی مطلبی در این مورد داره لطفا برای استفاده همه با توضیحات در این تاپیک قرار دهد.

با تشکر. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

درود

به سلــــــامتي :w02:

فك كنم هر دانشگاهي سيستم خاص خودش رو براي تاليف پايان‌نامه داشته باشه. براي ما اين فايل‌هاي راهنما رو توي سايت كتابخونه دانشگاه مي‌شه پيدا كرد.

من از فايل مخصوص دانشگاهمون استفاده كردم و به نظرم توضيحاتش خيلي خوب بود. البته من قبلا با ابزار‌هاي ورد زياد كار كرده بودم و به خاطر همينم به مشكل چنداني برنخوردم. ولي اگه حوصله كني و اين فايل رو بخوني همه چي رو كامل توضيح داده.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

مهم‌ترين نكته اينه كه سعي نكني كار خودتو سخت كني و همه چي رو خودت انجام بدي. اگه از امكانات ورد استفاده كني هم اعصابت آروم‌تره هم نتيجه بهتر مي‌شه.

اولين كاري هم كه بايد انجام بدي اينه كه از همون اول زير ِ سربرگ(!) Home از قسمت Style، استايل‌هاي مختلف رو تعريف كني. اينجا مي‌توني فونت و اندازه و شماره‌گذاري و اين چيزا رو تنظيم كني و بعدا هم خيلي به دردت مي‌خوره. چون اگه لازم باشه تغييري بدي، توي استايل تغيير رو مي‌دي و با يه آپديت كل فايلت يه دست مي‌شه. (استايل‌هاي مورد نياز و اندازه و خطشون توي فايل وردي كه گذاشتم، اومده.)

اكثر ابزاراي ديگه‌اي كه نياز داري، زير سربرگ References هستن كه كاركردن باهاشون اونقدرا پيچيده نيست. اونا هم با همين استايل‌ها كار مي‌كنن.

اگه از اول اصولي پيش بري لذت بخش خواهد بود. :w02:

موفق و شاد باشيم :icon_gol:

لینک به دیدگاه

پیشنهاد من اینه

حجمش بالاس ولی چند وقت پیشا دانلود کردم چیز خوبی بود

لینک به دیدگاه
پیشنهاد من اینه

حجمش بالاس ولی چند وقت پیشا دانلود کردم چیز خوبی بود

من رفتم این رو دانلود کنم ولی همه لینک های دانلودش خرابه. icon_razz.gif

لینک به دیدگاه
من رفتم این رو دانلود کنم ولی همه لینک های دانلودش خرابه. icon_razz.gif

پس خراب شده لینکاش ولی تو سایت های دیگم هس یه سرچی بزن ، یه فایل هم قبلا دیده بودم مال مایکروسافت به زبان انگلیسی حجم کمتری داشت

لینک به دیدگاه
اینو من دانلود نکردم ولی ببین

سلام

من هم همین آموزشی که آقا ایمان قرار داده رو پیشنهاد می کنم.

بسیاری از خواسته هاتون رو جواب میده :):a030:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

دوستان یک سئوال :

من برای پایان نامه 4 فصل در نظر گرفتم و میخوام هدر هر فصل، با فصل دیگر کاملا متفاوت باشه.

اما توی section این کار رو میکنم، همشون عین هم میشن !!!

چطوری میشه یک سکشن رو اضافه کرد یا اگر خواستیم حذفش کنیم و هر مطلبی تو اون فصل اضافه یا کم کنیم، عنوان فصل به طور هوشمند از heading تبعیت کنه؟

لینک به دیدگاه

به به به سلامتی:w02:

ما تو کارشناسی اینا رو یاد گرفتیم به شما یاد ندادن:whistle:؟

هدفم اسپم بود همین!

یکم کار کن دستت میاد Help اش رو بخون.

لینک به دیدگاه

ببین ، برای عوض کردن هدر یا فوتر، اول باید سِکشِنِ اون پیج رو عوض کنی

برای این کار، برو توی آخرین پیجی که مربوط میشه به فصل 3 پایان نامه ت ، بعد از آخرین کلمه کلیک کن ، ینی موس رو بذار بعد از آخرین کلمه

بعد برو توی Page layout و توی قسمت Breaks ، فلشش رو بزن و حالت چهارم ینی Next Page رو انتخاب کن

این رو که بزنی ، یه صفحه بعد از این صفحه ای که توش بودی برات باز میکنه که سِکشِنش فرق داره ، در واقع سکشن 2 حساب میشه

حالا توی همین صفحه جدیده که برات باز کره ، روی قسمت هدرش دو بار لیک کن تا فعال بشه ، ینی بتونی ویرایشش کنی

وقتی فعال شد، توی همون منوی دیزاین که خودش میاره ، تیکِ Link to previous رو بردار

حالا هر تغییری میخوای بدی بده ، دیگه صفحات قبلی عوض نمیشن :ws37:

فوترش هم اگه میخوای عوض بشه ، دو بار رو فوترش کلیک کن و باز تیکِ Link to previous رو بردار

یادت باشه اگه خواستی مثلا بری فصل 5 و دوباره هدر و اینا رو عوض کنی ، باز باید این کارو انجام بدی و سکشن 3 رو بسازی :a030:

لینک به دیدگاه
دوستان یک سئوال :

من برای پایان نامه 4 فصل در نظر گرفتم و میخوام هدر هر فصل، با فصل دیگر کاملا متفاوت باشه.

اما توی section این کار رو میکنم، همشون عین هم میشن !!!

چطوری میشه یک سکشن رو اضافه کرد یا اگر خواستیم حذفش کنیم و هر مطلبی تو اون فصل اضافه یا کم کنیم، عنوان فصل به طور هوشمند از heading تبعیت کنه؟

برای اینکه Header هر فصل با فصلهای دیگر متفاوت باشد، در قسمت Header فصل مورد نظر Double کلیک کنید و Link to Previous را در قسمت Navigation غیرفعال کنید.

لینک به دیدگاه

نحوه‌ ايجاد و تفاوت توي هدرها رو كه دوستان گفتن.

براي كم و زياد كردنشم از قسمت view، حالت Draft رو انتخاب كني ، نشون مي‌ده كه كجاها سكشن بريك داري نوعش رو هم مي‌گه و مي‌توني انتخابش كني و پاكش كني.

چنتا نكته رو از همين اول در نظر بگير كه تا آخرش راحت باشي.

1- نيم فاصله‌ها رو حتما رعايت كن موقع نوشتن :| جان من. ديدم كه مي‌گم :|

2- سكشن‌هاي اضافه دستو پاگيرن. سكشن‌هات رو سعي كن به اندازه بذاري. نوعش هم سعي كن در حد كاربردي كه مي‌خواي باشه فقط.

3-استايل‌ها خيلي خوبن و كارتو راحت مي‌كنن. تا هدينگ 4 رو تعريف كن + نرمال + كپشن (تصاوير و جداول) كافي مي‌تونه باشه. :دي

4- شماره‌گذاري هدينگ‌ها رو از ليست تنظيم كن. ديگه درگير نخواهي بود :دي

5- كپشن‌ تصاوير و جداول و فرمول‌ها رو حتما بذار. اينطوري هم مي‌توني فهرستشون رو راحت بسازي هم ميتوني cross reference بدي كه عاليه و ديگه لازم نيست عددا رو هي عوض كني.

6- حتما از فهرست اتوماتيك استفاده كن.

7- واسه مراجع من از Endnote استفاده مي‌كنم و نميدونم مال خود ورد چطوريه. ولي به هر حال اينم كار خوبيه. اينطوري خيلي راحت‌تر خواهي بود موقع تغييرات.

8- ايندكس موجود بد قلقي مي‌باشه. :| اگه خواستي بذاري، يه نسخه‌ي بدون ايندكس سيو كن و بعد كه ايجادش كردي سريع پي دي اف رو بساز يا قسمت ايندكس رو يه جايي كپي كن. :دي چون من هروقت يكي از فايلاي ايندكس دار رو مي‌بندم ديگه باز نمي‌شه :))

9- هميشه چند نسخه از آخرين كارت داشته باش. ميتوني از Word Option ~> Advanced ~> Save، تيك Always create backup copy رو بزني كه يه ورژن قبل از آخرين تغييرات رو داشته باشي اتوماتيك.

ببخشيد زيادي طولاني شد. 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gif

اينا تجربياتي بود كه به نظرم مهمه كه در نظر بگيري كه كارت آسون‌تر پيش بره. :w16:

موفق باشي همچنان :دي

لینک به دیدگاه
آری بابا همین کارو کردم، خنگ که نیستم. :sad0:

ببین وقتی بعد از آخرین کلمه فصل دوم break رو میزنم، یهو یک صفحه خالی بین پایان فصل دوم و ابتدای فصل سوم ایجاد میشه، اون صفحه خالی رو که حذف میکنم تا نوشته بیاد بالا و فصل سه پس از فصل دو ایجاد بشه وقتی هدر رو تغییر میدم، برای کل هدرهای قبلی هم عنوان فصل سومه ایجاد میشه.

نمیدونم چه چیزی بین انتهای فصل دوم و ابتدای فصل سومم هست، انگار یه چیزی خرابه.

فقط این فصل اینجوریه.

:ws38:

اين مراحلو طي بنمو:

1- نوع سكشني كه انتخاب مي‌كني رو چك كن. از قسمت Page Breaks نبايد انتخاب كني. از قسمت Section Breaks اولي كه Next Page هست رو انتخاب كني نبايد صفحه‌ي خالي ايجاد شه.

2- وقتي اون صفحه رو حذف مي‌كني، برو توي حالت Draft . ببين هنوزم سكشن هست اون جا يا نه. احتمال اينكه سكشن حذف شده باشه هست.(يعني سكشن رو توي اين صفحه‌ي خالي ايجاد كرده بوده.) اگه اينطوري شده بود، توي همين حالت درفت سكشن رو بذار و فاصله‌اي كه ايجاد مي‌شه رو پاك كن بعد برو تو حالت نرمال ببين بازم صفحه هست يا نه.

3- از قسمت هدر و فوتر، بالاي همين link to previous، دو تا گزينه براي عقب و جلو رفتن توي سكشن‌ها داره. برو قبل از اين مكان مورد نظر، و Next Section رو بزن. ببين شروع سكشن دقيقا جايي كه مي‌خواي هست يا نه.

4- فايل رو واسه من ايميل كن درستش كنم بدم بهت :دي

لینک به دیدگاه
دوستان واقعا تشکر از راهنمایی هاتون، این روش رو وقتی توی یک فایل جدید انجام میدم، کاملا جواب میده، یعنی وقتی تیک link to previous رو بر میدارم، عنوان هدینگ ها عوض میشه.

اما توی این فایل حدود 100 صفحه ای پایان نامه، همین از فصل 3 این تیک رو بر میدارم و تغییر میدم، کل هدرها تغییر میکنند و هدر فصل سوم میشن !!!

فکر کنم یک سکشنی جایی اشتباه تعریف شده که اینطوری میشه. icon_pf%20(34).gif

اون روش حذف کردن رو هم انجام میدم تاثیری نداره، یه section خرابی فکر کنم جایی هست.

شما یا Section بندی نکردید درست یا اینکه ارتباط Section ها را قطع نمیکنید.

توجه کنید Header هر Section را به طور جداگانه ارتباطش را با بقیه قطع کنید (غیر فعال کردن Link previous) و تغییر دهید. احتمالا Section فصل 3 با بقیه مرتبط است هنوز.

اگر به مشکل برخوردید مجددا از اول Section بندی کنید و Header ها را جداگانه تغییر دهید و Link previous را بزنید.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
برای اینکه Header هر فصل با فصلهای دیگر متفاوت باشد، در قسمت Header فصل مورد نظر Double کلیک کنید و Link to Previous را در قسمت Navigation غیرفعال کنید.

درود...فرمت نهایی پایان نامم رو باید تغییر بدم... باید فصل اول در یک تک برگ نوشته شود و بعد از صفحه بعد مطالب مربوط به آن.....مشکل از اینجا شروع میشه که وقتی فصل دوم رو هم به این سبک درست میکنم....رفرنس های فصل یک کاملا از انتهای کلی متن به انتهای فصل اول و قبل از فصل دوم منقل میشهTAEL_SmileyCenter_Misc%20%28305%29.gif

لینک به دیدگاه
درود...فرمت نهایی پایان نامم رو باید تغییر بدم... باید فصل اول در یک تک برگ نوشته شود و بعد از صفحه بعد مطالب مربوط به آن.....مشکل از اینجا شروع میشه که وقتی فصل دوم رو هم به این سبک درست میکنم....رفرنس های فصل یک کاملا از انتهای کلی متن به انتهای فصل اول و قبل از فصل دوم منقل میشهTAEL_SmileyCenter_Misc%20%28305%29.gif

با تنظیم قسمت endnote و انتخاب انتهای متن به جای انتهای بخش مشکل حل شد...

اما یک سوال دیگه؟ وقتی که بخش بندی میکنم چجوری میتونم شماره صفحات رو در امتداد هم قرار بدم....در سر تیتر شماره گذاری که میکنم...شماره های هر بخش از یک شروع میشه

لینک به دیدگاه
با تنظیم قسمت endnote و انتخاب انتهای متن به جای انتهای بخش مشکل حل شد...

اما یک سوال دیگه؟ وقتی که بخش بندی میکنم چجوری میتونم شماره صفحات رو در امتداد هم قرار بدم....در سر تیتر شماره گذاری که میکنم...شماره های هر بخش از یک شروع میشه

بر روی هدر کلیک میکنیم...دیزاین...شماره صفحه رو انتخاب میکنیم و تیک شماره گذاری از بخش های قبل رو ادامه میدیم

لینک به دیدگاه

چقدر این ورد مضخرفهTAEL_SmileyCenter_Misc%20%28305%29.gif

قالب قبلی من هدینگ یکش، برای فصل ها عدد بود الان که میخوام عدد فارسی بنویسم..فصل اول مثلا...اولا نمیشه و ثانیا اگر با ترفندهایی هم بشه کل caption ها بهم میخوره...راه حل این موضوع چیه؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...