رفتن به مطلب

فضاهای فرهنگی در شهر


ارسال های توصیه شده

در راستای فعالیت های شهرداری تهران طی چند سال اخیر برآن شدیم تا به منظور معرفی پروژه های ساخته شده، نگاهی اجمالی به آن ها داشته باشیم. پردیس های سینمایی، برج میلاد تهران، باغ موزه قصر، باغ موزه دفاع مقدس، برج پرچم، مرکز تئاتر حرفه ای خاوران، مرکز نمایش های آیینی صبا، باغ کتاب تهران، خانه شعر، رصد خانه و... از جمله مکان هایی هستند که آن ها را به اختصار در این گزارش معرفی خواهیم کرد.

برج میلاد تهران

برج میلاد که امروز به عنوان اصلی ترین نماد شهر تهران شناخته می شود در تپه های کوی نصر قرار دارد. کار ساخت این برج 13 سال و در زمان 5 شهردار به طول انجامید که در سال 87 افتتاح شد. این سازه چند منظوره با ارتفاعی معادل 435 مترمربع در شمال غربی شهر تهران قرار دارد که به عنوان بلندترین سازه ایران و ششمین برج مخابراتی جهان شناخته می شود. ساختمان راس برج با 12 هزار مترمربع زیربنا از نظر وسعت در میان تمامی برج های دنیا مقام نخست را دارد.

 

 

hcaswvli2lxkpti2exls.jpg

پردیس آزادی

سینما آزادی که در سال 76 در اثر آتش سوزی بزرگی از بین رفته بود از سوی شهرداری تهران بازسازی شد تا پس از 10 سال بازگشتی موثر به دنیای سینماهای تهران داشته باشد. پروژه بازسازی سینما آزادی در 29 فروردین ماه سال 85 آغاز و درهای آن سال 86 به عنوان میزبان جشنواره فیلم فجر به روی مردم گشوده شد. اتفاقی که وقتی از سوی شهردار تهران در مراسم کلنگ زنی این سینما مطرح شد هیچ کدام از حاضران باور نکردند اما سرانجام با عملیاتی جهادی به سرانجام رسید تا درعرض یک سال سینما آزادی به یکی از مجهزترین و باکیفیت ترین سینماهای ایران تبدیل شود. مجموعه جدید تجاری فرهنگی سینما آزادی دارای 5 سالن شامل یک سالن 600 نفره و 4 سالن 200 نفره، دو رستوران، سه کافی شاپ و 4 طبقه تجاری است. این مجموعه پر خاطره حالا با بیش از 120 هزار نفر بازدیدکننده در ماه پر مخاطب ترین سینمای کشور محسوب می شود.

efx0oyzz6wpq30ytprw5.jpg

پردیس ملت

پردیس ملت شامل 4 سالن سینما هریک به ظرفیت 280 نفر و یک سالن نملیش کوچک به ظرفیت 30 نفر است. در کنار این سالن های نمایش، فضای نمایشگاهی، رستوران، کافی شاپ، کتابخانه، فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی و پارکینگ مناسب نیز می تواند تمام نیازهای یک روز مفرح خانوادگی را فراهم کند؛ تفریح در مجموعه ای که می تواند 2500 نفر را در خود جای دهد و تعداد سالن های سینمایی آن نیز امکان انتخاب فیلم مورد علاقه تان را به راحتی فراهم می کند. پردیس ملت طوری فراهم شده که با استفاده از اتصال شیب گردان دو سالن نمایش در امتداد هم، ایوان سرپوشیده بزرگی ایجاد کرده است. این ایوان به عنوان دستاورد اصلی پروژه می تواند محل گفت و گو و تبادل نظر، اجرای مراسم و رویدادهای متنوع فرهنگی و اجتماعی باشد. یکی دیگراز مهم ترین مزایای پردیس ملت دسترسی آسان به آن است زیرا خطوط بی. آر. تی مسیر "راه آهن، تجریش" برای همه ساکنان تهران فرصت دسترسی سریع و ارزان به این مجموعه تفریحی را فراهم می کند.

o9cp2tagg0gah4f9rsob.jpg

لینک به دیدگاه

پردیس تماشا

یکی از پردیس های سینمایی نسبتا جوان تهران پردیس تماشاست، مجموعه ای که در سال 85 در یکی از محلات جنوب تهران متولد شد و توانست جایگاه ویژه ای در میان ساکنان منطقه 18 تهران باز کند. این ساختمان علاوه بر برخورداری از هندسه خلاقانه و نوآورانه طوری طراحی شده که از داخل هر واحد تجاری برای رفتن به سالن های سینما دسترسی جداگانه در نظر گرفته شده تا دیگر نیازی به دور زدن مجتمع و گذر از خیابان و معابر عمومی و محوطه باز سینما نباشد. این ساختمان به سه سالن پخش فیلم با مجموع گنجایش 800 نفر، رستوران، چایخانه و تالار اسکیت مجهز شده است. علاوه بر این در آخرین طبقه پردیس تماشا خانه اسباب بازی، مجموعه خدماتی تجاری شامل 70 فروشگاه و پارگینگ هم احداث شده . این پردیس در نقطه ای قرار گرفته که محدوده وسیعی از جنوب غرب تهران به آن دسترسی دارند. در این میان محلات شمالی منطقه 18 شامل کوی فرودس و شهرک ولیعصرو نیز محلات جنوبی منطقه 9 از جمله مهرآباد جنوبی از دسترسی مستقیم و بدون نیاز به وسیله نقلیه برخوردارند.

 

oz5aje5xlp0evzvnojge.jpg

پردیس راگا

راگا که اولین سینمای رسمی منطقه 20 یا همان شهرری به حساب می اید با نماهایی از اثار شکوهمند تمدن راگا از قدیمی ترین تمدن های سرزمین پارس در زمان جشنواره فیلم فجر سال 89 توسط شهرداری تهران افتتاح شد. با این که بیش از 2 سال از ساخت این مجموعه فرهنگی نمی گذرد اما به دلیل موقعیت ویژه آن در منطقه 20 به یکی از پر مخاطب ترین سینماهای تهران تبدیل شده است. از آنجایی که چند سالن سینمایی فعال در پردیس سینمایی راگا حق انتخاب را برای مخاطب افزایش می دهد این مجموعه به یکی از اولین گزینه های ساکنان شهرری برای گذراندن اوقات فراغت خارج از خانه تبدیل شده است. البته قبل از افتتاح سینما راگا در سال 89 سینماهایی مثل مانند " مرمر" و یا "کانون" هم در شهرری وجود داشتند که به علت عقب ماندن از پیشرفت تکنولوژی و ناتوانی در جذب مخاطب در طول زمان به دست فراموشی سپرده شدند. پردیس سینمایی راگا 3 سالن با مجموع ظرفیت 800 نفر را داراست که در اغلب روزهای تعطیل و آخر هفته ها مملو از تماشاگر می شود. علاوه بر این 3 سالن سینما که میزبان فیلم های جشنواره فجر نیز هستند، امکاناتی مثل رستوران، سالن پذیرایی و مجموعه فروشگاهی در زمینی به مساحت 7 هزار مترمربع احداث شده است.

y3gd9ne6mrlfei7lc3n3.jpg

پردیس زندگی

یکی از پردیس هایی که در سال 85 سینما را تا حدودی از بحران مخاطب نجات داد مجتمع تجاری سینمایی پردیس زندگی بود. رونق این پردیس به حدی است که حدود 9 درصد از اقتصاد سینمای تهران توسط پردیس زندگی تامین می شود. این مجموعه فرهنگی به دنیای تئاتر نیز رونق دیگری داده است چرا که در کنار 4 سالن نمایش فیلم با ظرفیتی بالغ بر 900 نفر یک سالن اجرای تئاتر هم دارد که هر شب یک برنامه برای مخاطبان تئاتر در آن اجرا می شود. سالن های سینمای پردیس زندگی مجهز به سیستم دالبی هستند و برای رفاه بیشتر مراجعه کنندگان پارکینگ ویژه ای در آن احداث شده است.

 

um75fgak52p69dudats.jpg

پردیس رازی

دومین پردیسی که توسط مدیریت شهری تهران و در یکی از مناطق متراکم و پرجمعیت شهر احداث شد پردیس سینمایی رازی است. ساکنان منطقه 11 که تا پیش از سال 85 سالن سینمایی با کیفیت ممتاز نداشتند به همت مدیریت شهری توانستند از یکی از مجموعه های فرهنگی بزرگ با 4 سالن سینما بهره مند شوند. پردیس سینمایی رازی با اینکه نسبت به دیگر پردیس های سینمایی مساحت کمتری دارد اما در بافت متراکم منطقه 11 تحولی جدی ایجاد کرده است. این مجموعه با 2150 مترمربع مساحت و 3 هزار و 600 مترمربع زیربنا، بخشی از نیازهای منطقه 11 به مجموعه های فرهنگی هنری را جبران می کند. از 4 سالن نمایش فیلم این مجموعه یک سالن با ظرفیت 50 نفر مخصوص جشنواره ها و حاشیه فیلم هاست و 3 سالن دیگر 70، 180 و 300 نفر ظرفیت دارد. علاوه بر سالن های نمایش، سالن انتظار، رستوران و ساختمان اداری یا پشتیبانی نیز در این مجموعه وجود دارد. پردیس رازی از نظر سیستم های گرمایش، سرمایش و تهویه نیز بسیار پیشرفته است.

w4zmw0h677httyci2meb.jpg

لینک به دیدگاه

سینمای ایوان شمس

یکی دیگر از سینماهای تازه تاسیس تهران ایوان شمس است که با استفاده از جدیدترین امکانات نمایش فیلم دنیا می تواند فیلم های 3 بعدی را به نمایش بگذارد. این سینما که اولین سینمای سه بعدی تهران است 4 سال پیش با ظرفیت 500 نفر به بهره برداری رسید و 2 سالی می شود که میزبانی فیلم های 3 بعدی جشنواره فجر را نیز بر عهده دارد.

fonpgek3olj1rmd50ver.jpg

 

سینما توگراف موزه سینما

مدیریت شهری در سال 88 سینما توگراف موزه سینما را در این مجموعه افتتاح کرد. سینمایی که در حاشیه جنوبی عمارت سفید موزه سینما احداث شده سه سال است فیلم های روز ایران را به نمایش می گذارد این سینما با ظرفیت 250 نفر به روزترین امکانات سینمایی را در خود جای داده و به موزه سینمای ایران رونقی تازه بخشیده است.

qkpcuhv4eytu7n9v3chb.jpg

 

تماشاخانه ایرانشهر

تماشاخانه ایرانشهر یک مرکز نمایش تئاتر است که در ضلع شرقی پارک هنرمندان قرار دارد. طرح این تماشاخانه در سال 81 زیر نظر شهرداری تهران تصویب شد ولی ساخت آن به طور جدی از سال 85 آغاز و در تیرماه 88 به طور رسمی افتتاح شد. این مجموعه که در زمینی به مساحت 2500 مترمربع در فضایی معادل 600 مترمربعی محوطه سازی شده، پشت خانه هنرمندان ایران در پارک هنرمندان قرار دارد و شامل دو سالن شماره یک و تماشاخانه استاد سمندریان است. یکی از امکاناتی که مدیران این تماشاخانه برای مخاطبان فراهم کرده اند امکان خرید بلیت نمایش ها به صورت آنی از طریق وبگاه تماشاخانه است. همچنین برای گروه های خارجی و ایرانی اطلاعات تماشاخانه شامل پلان جایگاه تماشاگران، امکانات صدا و... روی سایت قرار می گیرد تا بدانند در کجا و با چه امکاناتی نمایش خود را اجرا خواهند کرد. تماشاخانه استاد سمندریان دارای امکانات ویژه ای است که توسط 57 دستگاه پروژکتور با قابلیت جابه جایی در نقاط مختلف سالن می توان به صورت 4 سو در آن اجرای نمایش داشت. علاوه بر این ویژگی منحصر به فرد 6 سکوی تماشاگران آن نیز به صورت برقی قابل جابه جا شدن هستند. دو دستگاه مه ساز و یک فلشر میکسر صدا دارای 6 باند، سیستم ضد حریق و سیستم حرارتی و برودتی، سیستم مدار بسته تصویری، چندین اتاق گریم مطابق با استاندارد روز اروپا، سرویس حمام و وسایل فنی و پزشکی از دیگر امکانات این تالار به شمار می روند.

0sroxmsftts9h2i2xzka.jpg

 

مرکز تئاتر حرفه ای خاوران

مرکز تئاتر حرفه ای خاوران در زمینی به مساحت 25 هزار و 200 متر مربع و با زیربنای 16 هزار و 330 متر مربع جنب فرهنگسرای خاوران قرار گرفته است. این مجموعه به منظور رفع نیاز مناطق جنوبی شهر در امور فرهنگی و هنری و همچنین با هدف پر کردن خلاء موجود در حوزه تئاتر تجربی و عروسکی در حال ساخت است. این مرکز یک سالن اصلی و 6 بلک باکس دارد که یکی از این بلک باکس ها مخصوص اجرای تئاتر عروسکی و پخش فیلم است.

مرکز تئاتر حرفه ای خاوران همچنین دارای یک لابی اصلی است که در طبقه بالا و ضلع غربی آن یک قرائت خانه وغرفه ای برای ارائه محصولات فرهنگی در نظر گرفته شده است. در ضلع شرقی این لابی نیز یک سالن کنفرانس مطبوعاتی وجود دارد. سالن اصلی مرکز تئاتر حرفه ای خاوران از محاسبات آگوستیکی خاصی برخوردار بوده و مزیت دیگری که نسبت به دیگر سالن های تئاتر دارد این است که به کمک لیفت می تواند صحنه را از بالا به پایین جابجا کند و عمق صحنه نیز در این سالن قابل تغییر است.

همچنین در این بخش چال ارکستر وجود دارد که امکان اجرای کنسرت موسیقی را نیز فراهم آورده است. در واقع سالن اصلی اینجا با ظرفیت 1200 نفر در کنار اینکه امکان اجرای تئاتر را فراهم کرده با داشتن امکانات دیگری همچون چال ارکستر، این اجازه را می دهد که در آینده به عنوان سالن اجرای کنسرت نیز مورد استفاده قرار گیرد. در سالن اصلی حدود 900 صندلی جا می گیرد و در 2 لژ بالایی یا بخش VIP و دو راهروی کوچکی که در طرف های راست و چپ این سالن قرار گرفته اند، به شکل تقریبی 300 صندلی جا می گیرد و تمام این ها در کنار هم، ظرفیتی معادل 1200 نفر به این سالن داده است. اتاق کنترل و اتاق های هواساز، یک رستوران و کافی شاپ نیز در این مجموعه فرهنگی هنری قرار گرفته است.

vnp08bz82l0smt874ja.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...