رفتن به مطلب

کمک فوری در رابطه با فلوئنت و گمبیت

4532mr

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان

دارم یک صفحه مسی که از وسط به یک لوله مسی متصل شده و از لوله مسی آب رد میشه و صفحه گرمای خودش رو که از خورشید می گیره و به لوله و در نتیجه آب میده رو با فلوئنت شبیه سازی می کنم

این صفحه و لوله از یک طرف عایق و از طرف دیگر تحت حرارت خورشید و دمای محیط و سرعت باد قرار داره

مشکلی که دارم اینه که وقتی شرط mixed رو میذارم و شرط radiation رو فعال میکنم شار تابشی روی صفحه و لوله اثری نشون نمیده

میخواستم بدونم که کسی میتونه در مورد شرط radiation و mixed در فلوئنت و همچنین شرطهای مرزی در گمبیت کمک کنه

ممنون میشم بهم کمک کنید

اگر کسی تونست میتونه علاوه بر انجمن با ایمیلم در ارتباط باشه

مرسی

لینک به دیدگاه
سلام دوستان

دارم یک صفحه مسی که از وسط به یک لوله مسی متصل شده و از لوله مسی آب رد میشه و صفحه گرمای خودش رو که از خورشید می گیره و به لوله و در نتیجه آب میده رو با فلوئنت شبیه سازی می کنم

این صفحه و لوله از یک طرف عایق و از طرف دیگر تحت حرارت خورشید و دمای محیط و سرعت باد قرار داره

مشکلی که دارم اینه که وقتی شرط mixed رو میذارم و شرط radiation رو فعال میکنم شار تابشی روی صفحه و لوله اثری نشون نمیده

میخواستم بدونم که کسی میتونه در مورد شرط radiation و mixed در فلوئنت و همچنین شرطهای مرزی در گمبیت کمک کنه

ممنون میشم بهم کمک کنید

اگر کسی تونست میتونه علاوه بر انجمن با ایمیلم در ارتباط باشه

مرسی

سلام.

در مورد شرط مرزی توی گمبیت که باید ورقه های مسی رو wall تعریف کنی. در ضمن همونطور که میدونید حتما قسمتهای مسی رو هم باید مش بزنید و توی قسمت zone به اون ها شرط solid بدید.

در مورد شرط mixed هم بگید پارامتر های مورد نیاز رو روی چه اعدادی set کردین، شاید مشکل از اونهاست!

در ضمن لطفا یه عکس از هندسه تون (ترجیحا شبکه مش بندی) رو بذارین تا بررسی کنیم ببینیم مشکل کجاست!

اطلاعاتی که دادین متاسفانه کم بود و با این اطلاعات نمیشه مشکل کار رو فهمید.

یه خورده مسئله رو دقیق تر توضیح بدید تا ایشالا با هم دیگه مشکل کار رو پیدا کنیم.:w16:

موفق باشید:a030:

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

از محیط گمبیت و فلوئنت و شرایط مرزی سعی کردم کارایی که کردم رو عکس بگیرم و بفرستم

شاید شرایط مرزی که در گمبیت استفاده کردم اشکال داره

در نرم افزار فلوئنت هم نمی دونم شرایط mixed , radiation رو چطور بذارم و از کدوم گزینه هاش استفاده کنم

دمای محیط رو 285 و دمای آب ورودی به لوله رو 290 کلوین فرض کردم

لطفاً اگه اطلاعات کاملتری نیاز داشتین بگین

مرسی

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

دوباره سلام.

ببخشید دیر جواب دادم، این چند روز سرم شلوغ بود.

کارهایی که انجام دادین درست بود. فقط یه چند تا نکته رو باید در نظر داشته باشی.

اول اینکه شما سیالت آب هست و آب هم یه سیال که ظرفیت حرارتیش بالاست و خیلی زود گرم یا سرد نمیشه، و برای دیدن تغییرات دما باید بهش زمان بدی.

دوم اینکه فک میکنم شما طول لوله رو کم در نظر گرفتی و بخاطر همین سیال مهلت انتقال حرارت نداره.

سوم اینکه دمای سیال و دمای بیرون اختلاف دماشون کمه و همین باز روند انتقال حرارت رو کم میکنه.

شما عدد رینولدز و طول هارو نگفته بودی و من همینجوری با چند تا داده تقریبی توی رینولدز 100 این مسئله شما رو حل کردم و جوابهای منطقی به دست اومد.

در ضمن با تغییر خواص مربوط به radiation انتقال حرارت تغییر میکرد ولی تغییرات کم بود که توی کانتور ها تغریبا دیده نمیشد، ولی اگه روی خروجی دمای میانگین رو با استفاده از انتگرال سطحی حساب کنی میبینی که دمای میانگین خروجی تغییر میکنه. علتش هم اینه که radiation توی اختلاف دما های بالا تاثیرش رو میزاره، ولی مسئله شما دماهاش خیلی نزدیک به همه و بنا به رابطه انقال حرارت تابش، چون ثابت استفان-بولتزمن (که یه عدد خیلی کوچیکه) توی اختلاف دما ضرب میشه که این باعث میشه توی اختلاف دماهای کم، شار ناشی از تابش خیلی کم بشه.

لینک به دیدگاه

سلام مجدد

لوله به طول 1 متر و قطر داخلی لوله نیز 1.1 سانتی متر هستش

ابعاد فین نیز از هر طرف 13.5 سانتی متر هستش

می تونید اینطوری بهم کمک کنید که روی صفحه یک شار ثابت از طرف خورشید به میزان مثلا 700 وات بر متر مربع داریم و از طرفی با توجه به اینکه هوا سردتره و جابجایی داریم پس اتلاف حرارتی داریم

اینو می خواستم تو فلوئنت بیارم برای همین گفتم از شرط تشعشع استفاده کنم

اگر تشعشع استفاده کردید و جواب داد لطفا مراحلشو بگید اگه با عکس یا هرچیزی که بتونه کمکم کنه ممنون میشم

حقیقتش من فلوئنت خیلی فول نیستم ولی تو شرط مرزی mixed, radiation کسی نتونسته کمکم کنه

ممنون میشم زودتر جواب بدید پایان نامم مونده بر همین

بازم مرسی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...