رفتن به مطلب

دادگاه متهمان کهریزک؛ علنی یا غیرعلنی؟!

ارسال های توصیه شده

با سلام..

همانطور که می دونید، مطابق اصل ۱۶۵ (فصل جایگاه ، حدود و اختیارات قوه قضائیه) « محاکمات علنی انجام می شود. حضور افراد بلامانع است مگر آنکه به تشخیص دادگاه علنی بودن آن منافی عفت عمومی یا نظم عمومی باشد یا در دعاوی خصوصی طرفین دعوا تقاضا کنند که محاکمه علنی نباشد.»

از سوی دیگر ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر رسیدگی علنی و منصفانه را حق افراد می داند: «هر فردی با تساوی کامل حق دارد به حقوق و تعهداتش و هراتهام کیفری علیه او در دادگاهی مستقل و بی طرف رسیدگی علنی و منصفانه صورت گیرد.»

از دوستان عزیز تقاضا دارم در خصوص دادگاه اخیری که در سه نوبت تا به اکنون؛ در خصوص متهمین پرونده کهریزک برگزار شده است، نظرات و استدلالات حقوقی خود را مطرح نمایند که آیا برگزاری دادگاه را به صورت غیرعلنی منطبق با موازین شرعی و قانونی می دانند یا خیر؟

از همه دوستان خواهش دارم که ضمن رعایت مقررات انجمن و کشور عزیزمون، از توهین پرهیز کرده و به دور از هرگونه اظهارنظر س ی ا س ی، صرفا از منظر حقوقی به قضیه توجه کنند.

بنده به شخصه، با نظر قاضی پرونده برای برگزاری جلسه غیر علنی موافق هستم. چرا که رسیدگی به این پرونده را از مصادیق بارز تنافی با نظم عمومی دانسته و تشکیل غیر علنی آن را به مصلحت نردیکتر می دانم.

ممنون:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام

آقا کیوان توضیح می دید چرا برگزاری علنی دادگاه منافی نظم عمومی هست، در حالیکه ظاهرا رسیدگی به اتهام قتله !

من تو جریان دادنامه یا اون لیست اتهامات نیستم، بر حسب اطلاعات قدیمی می گم

به انضمام اینکه هیچ گونه بی نظمی صرفا به خاطر کهریزک وجود نداشته

در واقع این دادگاه نباید قابل مقایسه باشه با دادگاه رسیدگی به اتهامات متجاوزین به یه دختر تو هند

اون دادگاه حتما رو نظم عمومی تاثیر داره، چون قبل دادگاه هم داشته !

دادگاه برای من اهمیتی نداره

صرفا می خوام نظر شما رو نقد می کنم، چون می دونم نظرتون فقط تخصصیه و فارغ از جبهه گیری سیاسی

ممنون پیشاپیش

لینک به دیدگاه
سلام

آقا کیوان توضیح می دید چرا برگزاری علنی دادگاه منافی نظم عمومی هست، در حالیکه ظاهرا رسیدگی به اتهام قتله !

من تو جریان دادنامه یا اون لیست اتهامات نیستم، بر حسب اطلاعات قدیمی می گم

به انضمام اینکه هیچ گونه بی نظمی صرفا به خاطر کهریزک وجود نداشته

در واقع این دادگاه نباید قابل مقایسه باشه با دادگاه رسیدگی به اتهامات متجاوزین به یه دختر تو هند

اون دادگاه حتما رو نظم عمومی تاثیر داره، چون قبل دادگاه هم داشته !

دادگاه برای من اهمیتی نداره

صرفا می خوام نظر شما رو نقد می کنم، چون می دونم نظرتون فقط تخصصیه و فارغ از جبهه گیری سیاسی

ممنون پیشاپیش

مرسی دوست من:icon_gol:

من تصور میکنم نیاز به اصلاح قانون داشته باشیم. عبارت نظم عمومی یا مصلحت عمومی، عبارتهای مبهم و چند پهلویی هست که میتونه دست قاضی رو برای تفسیر موسع باز بگذاره

برای مثال خود من به شخصه میتونم به نزدیک بودن برگزاری جلسات دادگاه با زمان برگزاری انتخابات کشور اشاره کنم و دلیل بیارم که نباید در کشور التهاب یا تنش به وجود بیاد. یا فرضاً به خاطر بهار عربی و شرایط بغرنج سوریه، نزدیکی اجلاس مجدد 5 به علاوه 1، گرانی دلار و احتمال آشوب ، نباید شرایط کشور و نظم عمومی فعلی، بحرانی بشه..

من به شخصه استدلال قاضی رو موجه میبینم. چون "قانونگذار" این اجازه رو بهش میده.. اما برای اینکه در این مواقع هم دادگاه علنی برگزار بشه باید به فکر اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری بود

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...