رفتن به مطلب

بحث‌های متفرقه

ارسال های توصیه شده

سلام.من دو سال پیش از روی این کتاب سعی کردم متلب رو یاد بگیرم ولی بعد از یه مدتی دستوراش یادم رفت.اگر به موازات اینجا یک تاپیک هم قرار بدید که با حل مسئله متلب رو یاد بگیریم خیلی بهتره چون بیشتر تو ذهنمون میمونه.

ببخشید وسط کلاس اسپم کردم

لینک به دیدگاه
سلام.من دو سال پیش از روی این کتاب سعی کردم متلب رو یاد بگیرم ولی بعد از یه مدتی دستوراش یادم رفت.اگر به موازات اینجا یک تاپیک هم قرار بدید که با حل مسئله متلب رو یاد بگیریم خیلی بهتره چون بیشتر تو ذهنمون میمونه.

ببخشید وسط کلاس اسپم کردم

سلام، خواهش می‌کنم

همین الان تاپیکی ایجاد می‌کنم در این بخش مربوط به سوالات نرم‌افزاری برای همچین مباحثی که توی تاپیک‌ها طفره ای ایجاد نشه و از مدیریت عزیز درخواست می‌کنم این دو پست اخیر رو به اونجا منتقل کنه

خوب من موافقم، ولی وظیفه سخت یا بهتر بگم، وقت‌گیریه، اگه شما و سایر دوستان حاضر به همکاری هستم، خوشحال می‌شم کمکی کنم :wubpink:

لینک به دیدگاه

از اسمش پیداس دیگه، هر چی بحث متفرقه مربوط به این بخش دارم، و سوالات و درخواست ها رو در این مجموعه می‌پرسیم

:wubpink:

‍پ.ن: هر گونه بحث‌های نامربوط به این تاپیک پاک یا منتقل می‌شه، پس خواهش می‌کنم تنها در زمینه مربوط به این تالار بحث کنید تا بار علمیش بیشتر بشه

با تشکر

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان

دادا...میتونی کمی در مورد همین نرم افزار توضیح بدی؟

توضیح بدی که با این نرم افزار چه کارهایی رو میشه انجام داد و آیا به درد رشته ی ما میخوره؟!

با نرم افزارایی که ما باهاشون سرو کار داریم همخوانی داره و امکان داره از بخش فرمول نویسیش برای نرم افزارای طراحی کمک گرفت؟

یا اینکه متلب با میپل چه فرقی داره؟:JC_thinking:

لینک به دیدگاه

توضیح بدی که با این نرم افزار چه کارهایی رو میشه انجام داد و آیا به درد رشته ی ما میخوره؟!

با نرم افزارایی که ما باهاشون سرو کار داریم همخوانی داره و امکان داره از بخش فرمول نویسیش برای نرم افزارای طراحی کمک گرفت؟

متلب خیلی دوست داشتنی تر از میپل:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام

در همون بخش آموزش، یه فایل PDF‌هست که به طور مختصر در مورد کارایی که با این نرم‌افزار میشه انجام داد توضیح داده

بله، حتمن به درد رشته شما می‌خوره ولی یه نرم افزار دارین به اسم solid work چقدم گرافیکی و قشنگه، اونم بدرد رشته شما می‌خوره، خیلی هم قشنگه

maple از matlab پیشرفته تره، به این صورت که دستورات ریاضی پیش فرض در maple از matlab بیشتره

و راستش من میپل کار نکردم، فقط این رو شنیدم

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان
سلام

در همون بخش آموزش، یه فایل PDF‌هست که به طور مختصر در مورد کارایی که با این نرم‌افزار میشه انجام داد توضیح داده

بله، حتمن به درد رشته شما می‌خوره ولی یه نرم افزار دارین به اسم solid work چقدم گرافیکی و قشنگه، اونم بدرد رشته شما می‌خوره، خیلی هم قشنگه

maple از matlab پیشرفته تره، به این صورت که دستورات ریاضی پیش فرض در maple از matlab بیشتره

و راستش من میپل کار نکردم، فقط این رو شنیدم

آره ....اونو دیدم...ولی توضیح آنچنانی نداده!

آره...سالید بلدم...ولی نمیدونم چجوری از متلب توش استفاده کنم...

می گن کمتر کسی میپل بلده....همه از متلب استفاده میکنن.ولی اگر دستوراتش بیشتر باشه،چرا جماعت با متلب کار میکنن؟:JC_thinking:

تا حالا فرمولارو انتقال دادی به یه نرم افزار دیگه؟

مثلاً همین سالید وُرکیسی که گفتی...تا حالا باهاش کار کردی؟:ws38:

لینک به دیدگاه
آره ....اونو دیدم...ولی توضیح آنچنانی نداده!

آره...سالید بلدم...ولی نمیدونم چجوری از متلب توش استفاده کنم...

می گن کمتر کسی میپل بلده....همه از متلب استفاده میکنن.ولی اگر دستوراتش بیشتر باشه،چرا جماعت با متلب کار میکنن؟:JC_thinking:

تا حالا فرمولارو انتقال دادی به یه نرم افزار دیگه؟

مثلاً همین سالید وُرکیسی که گفتی...تا حالا باهاش کار کردی؟:ws38:

راستش رو بخواین من تا الان سالید کار نکردم، ولی دیدم و قشنگه !!

شاید چون متلب عمومی‌تر هستش اینگونه برداشت می‌شه، و البته کمی maple می‌تونه پیچیده‌تر باشه

در واقع چون من کار نکردم اطلاعی ندارم و این پاسخ‌های من جامع نیست، در مورد فرقشون و تفاوتاشون سرچ می‌کنم می زارم

اما برای وارد کردن سالید و متلب، این خیلی تخصصی می‌شه و بایستی روی سورس برنامه ها کار کنی

لینک به دیدگاه

MATLAB نام یکی از معروف ترین و کاربردی ترین نرم‌افزارهای رایانه‌ای برای انجام محاسبات ریاضی است که اگر زیاد هم اهل کامپیوتر نباشید حتما اسم آن را شنیده اید . .

شکل کار کردن با این برنامه به این صورت است که تمامی داده ها را به صورت ماتریس در می آورد برای مثال یک عد به شکل یک ماتریس 1*1 ذخیره می‌شود. یک رشته هم به شکل ماتریسی با یک سطر و چندین ستون ذخیره می‌شود. حتی تصاویر و عکس ها و فایل های صوتی نیر به شکل یک ماتریس سه بعدی ذخیره می‌گردد که بُعد اول و دوم آن برای تعیین مختصات نقاط و بُعد سوم آن برای تعیین رنگ نقاط استفاده می‌شود. و این معنی واقعی این نرم افزار یعنی , Matrix Laboratory را مشخص میکند

استفاده از توابع Matlab برای نمایش داده‏ها هم بسیار ساده است . ساخت رابط‌های گرافیکی یا Graphical User Interfaces مانند دیالوگ‌هایی که در محیط‌های ویژوال مانند بیسیک و C وجود دارند، در Matlab امکان‌پذیر است. این قابلیت، ارتباط بهتری را میان برنامه‏های کاربردی نوشته‏شده با Matlab و کاربران برقرار می‌کند.

این نرم افزار برای اکثر رشته های مهندسی یکی از پر کاربرترین برنامه ها به شمار میرود

ویژگی ها و ابزار های این برنامه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

ویژگی ها و ابزار ها ی این برنامه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

زبان سطح بالا برای محاسبات فنی

محیط توسعه برای مدیریت کد ، فایل ها و اطلاعات

توابع ریاضی برای جبر خطی ، آمار ، تجزیه و تحلیل فوریه ، ***** کردن ، بهینه سازی و یکپارچه سازی عددی

توسعه و توسعه توابع گرافیکی برای visualizing داده ها

ابزارهایی برای کاربر سفارشی سازی رابط گرافیکی

توابع برای یکپارچه کردن بر اساس الگوریتم های متلب با برنامه های کاربردی و زبان های خارجی ، مانند سی ، سی + + ، فرترن ، جاوا ، COM ، و مایکروسافت اکسل

متلب محیط توسعه به شما اجازه می دهد توسعه الگوریتم ، تعاملی تجزیه و تحلیل داده ها ، داده ها نمایش فایل ها و مدیریت پروژه ها. ابزار مخابرات متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی مخابرات

‌ابزار کنترل متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی کنترل

ابزار فازی متلب، توابع و ابزارهای محاسبات فازی

ابزار محاسبات متلب، توابع و ابزارهای محاسبات عددی

ابزار آمار متلب، توابع و ابزارهای محاسبات آمار

ابزار جمع‌آوری داده متلب، توابع و ابزارهای جمع‌آوری داده

ابزار شبکه عصبی متلب، توابع و ابزارهای محاسبات شبکه عصبی

ابزار پردازش تصویر متلب، توابع و ابزارهای محاسبات پردازش تصویر

ابزار کارگاه بلادرنگ متلب، توابع و ابزارهای محاسبات سیستم‌های بلادرنگ

لینک به دیدگاه

در نوشته به طور فشرده به نقش و اهميت Matlab و كاربرد آن اشاره مي‌شود:

Matlab به زبان برنامه نويسي highlevel علمي و مهندسي است، امكانات حساب متعددي را جهت كشدن نمودارها و نيز مشاهده‌ي تصويري داده‌ها در اختيار كاربر قرار مي‌دهد.

اين نرم افزار داراي يك كتابخانه گسترده‌ي ساخته شده از توابعي مي‌باشد كه براي دسته‌اي داده‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به واسطه‌ي اين امكانات به صورت گسترده‌اي در دانشگاه‌ها و مراكز تحقيق در اقصي نقاط جهان به كار گرفته مي‌شود.

Matlab در حقيقت يك زبان ارائه شده براي محاسبات عددي مي‌باشد و اين امكان را براي كاربر ايجاد مي‌كند كه ضمن انجام يكسري process بر روي داده‌ها به صورت تصويري نيز به مشاهده‌ي آنها بپردازد بدون اينكه نيازمند نوشتن برنامه‌هاي طولاني باشد، در ضمن از بهترين امكانات Matlab، Simulink آن مي‌باشد كه به وسيله‌ي آن امكان شبيه سازي مدل و جاي واقعي فراهم شود كه امروزه كاربرد بسيار زيادي پيدا كرده است.

برخي از ويژگيهاي Matlab عبارتند از :

• Matlab help facilities
  • Matlab Matrices and vectors
  • Matlab avitmatic operators
  • Matlab software
  • Matlab graphics
  • Matlab lata handling
  • Programming hints
  • Examples of problem solned with matlab
  • Using C++ with Matlab

نرم افزار Matlab به عنوان يك برنامه مناسب جهت انجام محاسبات ماتريسي شروع به كار كرد. و اكنون به يك زبان رياضي highlevel ارتقا پيدا كرده است به گونه‌اي كه مي‌تواند مسائل انتگرالي پيچيده را حل و جواب‌ها را به صورت نمودارهاي 2 بعدي و يا حتي 3 بعدي مناسب نيز نشان دهد. همچنين Matlab داراي يك زبان برنامه نويسي نيز مي‌باشد كه در داخل فايل script آن امكان پذير است كه بسيار به زبان پاسكال تشبيه مي‌باشد. اولين version از نرم افزار Matlab در اواسط دهه‌ي 1970 ميلادي به عنوان ابزار آموزشي در بازار عرضه شد. ولي اكنون نرم افزار Matlab تقريباً در كليه‌ي كارهاي مهندسي و نيز تحقيقات حضور موثر و غير قابل انكاري دارد. از جمله نرم افزارهاي مشابه Matlab مي‌توان به Mathematica و Maple اشاره نمود. كه مثلاً نرم افزار Mathematica از نظر محاسبات Symbolic از Matlab قوي‌تر ولي در محاسبات بزرگ عددي ضعيف‌تر عمل مي‌كند.

اين در حاليست كه version هاي جديد Matlab شامل محاسبات symbolic و maple نيز مي‌باشد.

در ضمن از ديگر ويژگيهاي بارز اين نرم افزار toolbox هايي كه براي مباحث مختلف علمي نظير (speech processing, image processing, …) دارد كه اين toolbox ها در حقيقت مجموعه‌اي است از كليه توابع موردنياز كه در هنگام تحقيقات براي موضوع خود كه ممكن است به كار گرفته شوند.

يكي از ديگر برتريهاي اين نرم افزار مربوط به Demo هايي است كه به هر toolbox و نيز خود Matlab اختصاص داده شده تا از روي آن بتوان به چگونگي بكارگيري توابع پي برد. در ضمن اين نرم افزار داراي يك help بسيار قوي بوده كه در اختيار كاربر قرار مي‌گيرد و از طريق آن مي‌تواند با Matlab آشنا و تمامي اشكالات و ابهامات را با استفاده درست و صحيح از آن در help مرتفع نمايد در حقيقت help مانند MSDN بوده با اين تفاوت كه با داشتن مثال‌هاي مفيد بسيار كاربردي‌تر مي‌باشد.

با اين تفاوت كه با داشتن مثال‌هاي مفيد بسيار كاربردي تر مي‌باشد.

در ضمن اگر براي شما امكان دستيابي به نرم افزار Matlab وجود ندارد مي‌توانيد از بسته‌ي بجاي octave استفاده كنيد كه از نظر برنامه نويسي و دستورات بسيار مشابه Matlab مي‌باشد.

لینک به دیدگاه

ابزاری بسیار قدرتمند برای انجام محاسبات نمادی، روش های عددی، روش های گرافیکی و برنامه نویسی در ریاضیات می باشد. برنامه کامپیوتری عادی در هنگام اجرا به مقادیر عددی کلیه متغیرها نیاز دارد، درحالیکه سیستم جبر کامپیوتری Maple کلیه عملیات محاسباتی را به صورت نمادی نیز روی عبارات به اجرا در می آورد. با این قابلیت جواب تحلیلی بسیاری از مسائل در ریاضیات از قبیل حد، مشتق، انتگرال، عملیات ماتریسی، معادلات دیفرانسیل و غیره را می توان بدست آورد. ریاضی دانان حرفه ای، دانشمندان علوم و مهندسان برای انجام مسائل کاربردی و تحقیقاتی می توانند به نحو مطلوبی از آن استفاده ببرند، همچنین برای دانشجویان و دانش آموزان برای درک بهتر مفاهیم علمی در ارتباط با ریاضیات بسیار موثر می باشد.

این نرم افزار به وسیله گروه تحقیقاتی چندین موسسه از قبیل دانشگاه Waterlo ، دانشگاه Drexel ، مؤسسه تکنولوژی فدرال سوییس در زوریخ از دهه هشتاد به بعد تحت نام های MapleV ، MapleVR2 ، MapleVR3 ، MaplrVR4 ، MapleVR5 ، MapleVR6 ، MapleVR8 و رایش کنونی MapleVR9.5 توسعه یافته است. این نرم افزار پیشرفته به دو صورت عمومی و تخصصی تحت سیستم عامل های مختلف از جمله Dos و Windows طراحی شده است، هر چند در ویرایش های جدید، بیشتر به صورت حرفه ای فقط تحت سیستم عامل Windows عرضه می شود. این سیستم جبری کامپیوتری همانند نرم افزار Mathematica در انجام محاسبات نمادی و عددی بسیار توانا می باشد. همچنین یکی از توانایی های ویژه آن پیوند دستورات و توابع مهم نرم افزار محاسباتی Matlab در محیط خودش می باشد که این امر باعث پوشش توابع و دستورات محاسباتی مهم Matlab در محیط Maple می شود.

لینک به دیدگاه
  • 5 سال بعد...

سلام.خسته نباشید/امیر دانشجو ارشد مهندسی شیمی

من تا الان نرم افزار کار نکردم

میخوام تازه شروع کنم یادگیری fluent و gambitجهت طراحی کوره گوگرد سازی

امکان یادگیری وجود داره

چه قدر طوا میکشه

6 ماه بیشتر وقت میخواد

به جای gambit از چه نرم افزارهای دیگه ای میشه استفاده کرد؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...