رفتن به مطلب

پايگاههاي اطلاعات مديريت شهري و هدفمندسازی یارانه ها

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان :ws37:

میخواستم بدونم ، به نظر شما وجود پايگاههاي اطلاعات مديريت شهري چه تاثيرات مثبتي در روند اجراي هدفمند سازي يارانه ها داره؟

لینک به دیدگاه

درباره سیستم های اطلاعات مدیریت این

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
رو بخونید...:a030:

مسلما وقتی که ما از سیستم های اطلاعات مدیریتی برای هدفمند سازی یارانه ها استفاده میکنیم که شامل مجموعه ای عظیم از داده ها خواهد بود ،دسترسی به داده ها و پردازش اونها خیلی راحت تر و سیستماتیک تر خواهد بود....

لینک به دیدگاه
سلام دوستان :ws37:

میخواستم بدونم ، به نظر شما وجود پايگاههاي اطلاعات مديريت شهري چه تاثيرات مثبتي در روند اجراي هدفمند سازي يارانه ها داره؟

سلام برشما خوش اومدید به تالار صنایع

راستش این سوال یه کم چالش برانگیزه

طرح هدفمندی یارانه ها یک طرح کلانه و همونطور که میدونید براساس درآمد و قدرت نقدینگی مردم طراحی شده

توی سایتش هم بیشتر درباره تعداد اعضای خانواده یا میزان حقوق تامین کننده خانواده که همون پدر هست در سوالاتش بود

اساسش بیشتر بر اساس مالی بود و ربطی به منطقه جغرافیایی نداشت البته میشه گفت فردی که مثلا در منطقه به قول معروف بالای شهرها مینشینه ازلحاظ مالی به یارانه نیازی نداره ولی خب این عمومیت نداره و نمیتونه ملاک خوبی واسه یه طرح کلان باشه

البته طرح پله کانی که برای قبوض درنظر گرفته شد به منطقه جغرافیایی ارتباط داشت و میزان مصرف مثلا گاز در مناطق سردسیر و ومیزان قبوض آنها بادیگر مناطق تفاوت داره و این تصمیم به سیستم اطلاعاتی جغرافیایی ارتباط مستقیم داره

اگر سوال دیگری بود دوباره میام و باکمال میل جواب میدم

هستی خانم هم کمکتون میکنند اطلاعاتشون کامله و خودم هم کمکتون میکنم

لینک به دیدگاه

ممنونم از هر دوتون :icon_redface::icon_gol:

درباره سیستم های اطلاعات مدیریت این
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
رو بخونید...:a030:

مسلما وقتی که ما از سیستم های اطلاعات مدیریتی برای هدفمند سازی یارانه ها استفاده میکنیم که شامل مجموعه ای عظیم از داده ها خواهد بود ،دسترسی به داده ها و پردازش اونها خیلی راحت تر و سیستماتیک تر خواهد بود....

در رابطه با سیستم هاط ازلاعات مدیریتی و پایگاه داده ها خود استاد داخل جزوه یه توضیحات مختصری داده، سایتی که معرفی کردی رو هم دیدم ، مرسی هستی جان .

ینی با کلیت قضیه و تعاریفش خیلی مشکلی ندارم، متوجه شدم که به طور کلی در رابطه با کمک پایگاه های اطلاعاتی، دسترسی به داده ها و پردازششون راحت تره،

اما راستش دقیق نمی دونم که این برنامه هدفمندسازی یارانه ها دقیقا چه مراحلی رو از طراحی تا اجرا طی کرده و توی هر مرحله وجود این پایگاه ها چه تاثیر مثبتی می تونسته داشته باشه . :hanghead:

سلام برشما خوش اومدید به تالار صنایع

راستش این سوال یه کم چالش برانگیزه

طرح هدفمندی یارانه ها یک طرح کلانه و همونطور که میدونید براساس درآمد و قدرت نقدینگی مردم طراحی شده

توی سایتش هم بیشتر درباره تعداد اعضای خانواده یا میزان حقوق تامین کننده خانواده که همون پدر هست در سوالاتش بود

اساسش بیشتر بر اساس مالی بود و ربطی به منطقه جغرافیایی نداشت البته میشه گفت فردی که مثلا در منطقه به قول معروف بالای شهرها مینشینه ازلحاظ مالی به یارانه نیازی نداره ولی خب این عمومیت نداره و نمیتونه ملاک خوبی واسه یه طرح کلان باشه

البته طرح پله کانی که برای قبوض درنظر گرفته شد به منطقه جغرافیایی ارتباط داشت و میزان مصرف مثلا گاز در مناطق سردسیر و ومیزان قبوض آنها بادیگر مناطق تفاوت داره و این تصمیم به سیستم اطلاعاتی جغرافیایی ارتباط مستقیم داره

اگر سوال دیگری بود دوباره میام و باکمال میل جواب میدم

هستی خانم هم کمکتون میکنند اطلاعاتشون کامله و خودم هم کمکتون میکنم

ممنون از توضیحاتتون آقا حمید .

.

من یه سوال اساسی بپرسم اولش ، اینکه آیا الان توی برنامه هدفمندسازی یارانه ها که فعلا یک مرحله ش انجام شده، از این پایگاه ها استفاده شده ؟! یا منظور استاد از طرح این سوال این بوده که استفاده نشده و میخوایم بدونیم اگر استفاده میشد چه تاثیراتی داشت ؟!! hanghead.gif

در رابطه با اون تیکه که قرمز کردم هم ، فک کنم با اون یکی سوالم قاطی شده :ws52: چون تو این سوال حرفی از GIS زده نشده :ws52:

لینک به دیدگاه

وقتی ما انبوهی از اطلاعات مختلف مردم داشته باشیم خیلی راحت تر میتونیم در موردشون تصمیم گیری کنیم

مثلا سیستم ثبت احوال یا جدیدا سیستمی که برای خرید ماشین درست کردن اینطوری میشه فهمید که چ فردی چ ماشینی و چند تا ماشین خریده و فروخته ... همه ی اینها به نوعی سیستم اطلاعاتی هستند

لینک به دیدگاه
ممنونم از هر دوتون :icon_redface::icon_gol:

در رابطه با سیستم هاط ازلاعات مدیریتی و پایگاه داده ها خود استاد داخل جزوه یه توضیحات مختصری داده، سایتی که معرفی کردی رو هم دیدم ، مرسی هستی جان .

ینی با کلیت قضیه و تعاریفش خیلی مشکلی ندارم، متوجه شدم که به طور کلی در رابطه با کمک پایگاه های اطلاعاتی، دسترسی به داده ها و پردازششون راحت تره،

اما راستش دقیق نمی دونم که این برنامه هدفمندسازی یارانه ها دقیقا چه مراحلی رو از طراحی تا اجرا طی کرده و توی هر مرحله وجود این پایگاه ها چه تاثیر مثبتی می تونسته داشته باشه . :hanghead:

ممنون از توضیحاتتون آقا حمید .

.

من یه سوال اساسی بپرسم اولش ، اینکه آیا الان توی برنامه هدفمندسازی یارانه ها که فعلا یک مرحله ش انجام شده، از این پایگاه ها استفاده شده ؟! یا منظور استاد از طرح این سوال این بوده که استفاده نشده و میخوایم بدونیم اگر استفاده میشد چه تاثیراتی داشت ؟!! hanghead.gif

در رابطه با اون تیکه که قرمز کردم هم ، فک کنم با اون یکی سوالم قاطی شده :ws52: چون تو این سوال حرفی از GIS زده نشده :ws52:

خواهش میکنم حق با شماست البته من منظورم همون پایگاه اطلاعات مدیریت شهری بود ولی هنگام تایپ اشتباه نوشتم موضوعات راباهم قاطی کردم شرمنده

واما این سوال

همونطور که عرض کردم توی پروژه هدفمندی یارانه ها که اول از تمهیدات انتقال این پول یارانه به مردم آغاز شد و از طرفی برداشتن یارانه و کمک دولت از روی کالاهای یارانه ای مثل نان و شیر و ... انجام شد

قبل از اجرای این مراحل به مردم گفته شد که درسایت ثبت نام بکنند و مشخصات درست وارد کنند و بعدهم بررسی کردند تواین مرحله فکر نمیکنم ارتباطی به پایگاه اطلاعات شهری در تعیین یارانه وجود داشت و اساس کار درآمد سرپرست خانوار بود در تلویزیون هم نشون میداد یه فرد روستایی باهمون یارانه ای که ما میگیریم و باتعداد فرزندان زیاد راضی بود و این درشرایطی بود که گروهی از کالاهای مورد نیازشو خودش تامین میکرد....

اینو گفتم که بگم اگر کاری به سکونت شخص درشهریا روستا بود قاعدتا به نظرمن باید مبلغی که به ین شخص داده میشه کمتر از یه فرد شهرنشین باشه وتازه این بنده خدا بچه هاش زیاد بودندو حدود 500هزار میگرفت اینطور که تو نظرمه

باتمام این اوصاف که گفتم باید بگم توی این مرحله کاری به این پایگاه نداشتند

واضحه که اگر این ارتباط را برقرار میکردند به سبک بهتری تخصیص یارانه مدیریت میشدولی این ارتباط صرفا درجهت تعیین قیمت حاملهای انرژی بود نه تعیین یارانه:ws37:

لینک به دیدگاه

خلاصه:عملكرد پشتيبان عمليات و فرايند هاي كسب وكار بسيار ضروري است . اين عملكرد جمع آوري ، ثبت ، ذخيره سازي و پردازش اوليه داده ها را انجام مي دهد. سيستم هاي اطلاعاتي از عمليات و فرايندهاي كسب وكار به طرق زير پشتيباني مي نمايند :

-ثبت وذخيره داده هاي فروش ، داده هاي خريد ، داده هاي سرمايه گذاري ، داده هاي حقوق و دستمزد و ساير داده هاي حسابداري .

-پردازش داده اي حسابداري در بيانيه هاي درآمد ، موجودي ، گزارشات مديريتي وساير اشكال اطلاعات مالي.

- ثبت وذخيره سازي داده هاي موجودي ، داده هاي تعمير و نگهدار تجهيزات ، داده هاي زنجيره تامين و ساير سوابق عمليات / توليد.

-پردازش داده هاي عملياتي به برنامه هاي زمان بندي توليد ، كنترل گرهاي توليد ، سيستم هاي موجودي و سيستم هاي ناظر بر توليد .

نقش پشتيبان عملكرد

عملكرد پشتيبان عمليات و فرايند هاي كسب وكار بسيار ضروري است . اين عملكرد جمع آوري ، ثبت ، ذخيره سازي و پردازش اوليه داده ها را انجام مي دهد. سيستم هاي اطلاعاتي از عمليات و فرايندهاي كسب وكار به طرق زير پشتيباني مي نمايند :

- ثبت وذخيره داده هاي فروش ، داده هاي خريد ، داده هاي سرمايه گذاري ، داده هاي حقوق و دستمزد و ساير داده هاي حسابداري .

- پردازش داده اي حسابداري در بيانيه هاي درآمد ، موجودي ، گزارشات مديريتي وساير اشكال اطلاعات مالي.

- ثبت وذخيره سازي داده هاي موجودي ، داده هاي تعمير و نگهدار تجهيزات ، داده هاي زنجيره تامين و ساير سوابق عمليات / توليد.

- پردازش داده هاي عملياتي به برنامه هاي زمان بندي توليد ، كنترل گرهاي توليد ، سيستم هاي موجودي و سيستم هاي ناظر بر توليد .

- ثبت وذخيره سازي داده هاي كاركنان ، داده هاي حقوق ، سوابق كاركنان وساير اطلاعات منابع ا نساني

- پردازش اطلاعات منابع انساني به گزارشات مربوط به كارآيي

- ثبت وذخيره سازي داده هاي بازار، مشخصات مشتري، تاريخچه خريد مشتري، داده ها تحقيق بازار ، داده هاي تبليغات و ساير داده هاي بازاريابي.

- پردازش داده هاي بازاريابي به گزارشات تبليغات، برنامه هاي بازاريابي و گزارشات فروش.

- ثبت و ذخيره سازي داده هاي هوشمندي تجاري BI)) ، داده هاي تحليل رقيب ، داده هاي صنعت ، اهداف شركت و ساير سوابق مديريت استراتژيك.

- پردازش سوابق مديريت استراتژيك به گزارشات صنعت ، گزارشات سهم بازار و بيانيه هاي ماموريت شركت.

- به كار گيری اطلاعات فوق براي پياده سازي، كنرل ونظارت بر برنامه ها ، استراتژي ها ، تاكتيك ها ، محصولات جديد ، مدل ها و مخاطرات جديد كسب وكار.

نقش پشتيبان تصميم گيري

عملكرد پشتيبان تصميم گيري كسب وكار ، يك گام فراتر مي رود . اين عملكرد به كاربران امكان مي دهد تا پرسش هايي مانند :” اگر ... چه خواهد شد ؟ “ ، اگر قيمت را 5% افزايش دهيم ، چه خواهد شد ؟ و ... را مطرح نمايند . ابزار الكترونيك و رايج كسب وكار صفحه گسترده يا spread sheet است ، اما اين ابزار كاربر پسند نمي باشد . اغلب برنامه هاي پيچيده از ابزارهاي مختلف آماري براي تصميم گيري استفاده مي نمايند.

نقش پشتيبان استراتژيك

سيستم هاي اطلاعاتي مي توانند از جايگاه رقابتي شركت پشتيباني نمايند . بدين منظور سه تحليل ذيل مورد توجه قرار مي گيرد:

1- اين سيستم ها مي توانند راه كارهايي را براي كاهش هزينه مديريت كارآيي ارائه دهند.

2- همه شركت هاي موفق يك يا دو عملكرد كسب وكار دارند كه مي توانند بهتر از ساير رقبا انجام دهند . به اين

عملكردها ، شايستگي هاي محوري مي گويند.اگر شايستگي هاي محوري در دراز مدت فوائد قابل ملاحظه اي براي

شركت داشته باشند ، به مزيت رقابتي تبديل مي شوند. مثال هايي از مزيت رقابتي عبارتند از: پيشرو بودن در كيفيت محصول، نام تجاري و شهرت شركت، تكنيك هاي توليد ارزان، حق امتياز، انحصارطلبي، تيم كاركنان ومديريت كارآمد. سازماني موفق خواهد بود كه بتواند در مقابل تغييرات مزيت هاي مورد نظر خود را بيابد.

3- اغلب سيستم هاي اطلاعاتي از مزاياي رقابتي پشيباني مي نمايند. سرعت تغييرات سبب مي شود تا دسترسي به اطلاعات در محيط رقابتي بسيار حائز ا هميت باشد . سيستم هاي رقابتي از مزيت هاي رقابتي پايدار پشتيباني مي كنند . در واقع سيستم اطلاعاتي خود يك مزيت رقابتي محسوب مي شود.

سيستم اطلاعات مديريت مانعي براي ورود

مزيت استراتژيك مهم براي يك شركت موانع ورود است . شركت با سرمايه گذاري در فن آوري اطلاعات مي تواند از اين سرمايه گذاري براي ايجاد ، رشد يا نگهداري موانع ورود استفاده نمايد .

1- بهره گيري از سرمايه گذاري در فن آوري كه از شايستگي محوري شركت پشتيباني مي نمايد . همانگونه كه پيشتر توضيح داده شد، شركت هاي موفق يك يا دو شايستگي محوري دارند كه مي توانند بهتراز رقبايشان آن را انجام دهند . اين شايستگي مي تواند توسعه محصول جديد يا ارائه خدمت به مشتري باشد . اغلب فن آوري اطلاعات ورودي مهم اين شايستگي محوري است . سرمايه گذاري فن آوري اطلاعات در شايستگي محوري شركت ، مانع مهمي براي ورود است

2- بهره گيري از سرمايه گذاري فن آوري اطلاعات در شبكه هاي زنجيره تامين . شركت هايي كه بخشي از سيستم يكپارچه زنجيره تامين هستند،روابط مطمئن با تامين كنندگان دارند. اين امر سبب تسريع زمان تحويل مي شود . عدم توانايي تازه وارد ها براي ورود به سيستم مديرت زنجيره تامين / موجودي ، مانع مهمي براي ورود است .

3- بهره گير ي از سرمايه گذاري در فن آوري اطلاعات در مديريت كانال توزيع. سرمايه گذاري در سيستم هاي مديرت كانال توزيع سبب تسريع زمان تحويل و تحويل بدون مشكل مي شود . سرمايه گذاري در اين فن آوري مي توان مانع مهمي براي ورود باشد . هنگامي كه سيستم هاي مديريت كانال توزيع انحصاري شوند ، مي توان خرده فروشان را در كنترل داشت .

4- بهره گيري از سرمايه گذاري در فن آوري اطلاعات د رترويج نام تجاري . اغلب شركت ها مبالغ هنگفتي را در تبليغ نام تجاري صرف مي نمايند . اين كار با سرمايه گذاري در بازاريابي سيستم هاي اطلاعاتي و سيستم مديريت ارتباط با مشتري تسهيل مي يابد . نام تجاري مانع مهمي براي ورود است .

5- بهره گيري از سرمايه گذاري در فن آوري اطلاعات در فرايندهاي توليد . سيستم هاي اطلاعاتي برا ي مديريت عمليات توليد انبوه ، ضروري هستند . سرمايه گذاري در فن آوري اطلاعات به شركت ها امكان مي دهد تا در سطح خروجي منعطف باشند.

6- بهره گيري از سرمايه گذاري در فن آوري اطلاعات در تجارت الكترونيك . وب سايت هاي شركت ها را مي توان مطابق با سلائق ، انتظارات و نيازهاي تجاري مشتريان ، طراحي نمود . بدين ترتيب وفاداري مشتري به شركت افزايش مي يابد . وفاداري مشتري مانع مهمي براي ورود است.

منبع:http://www.managementdoc.com/edit.aspx?tabid=211&def=viewfeature&itemid=45

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...