رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

1)جمله زیر درسته یا غلط؟

تعداد کف پله ها در پلان از تعداد پله ها یک عدد کمتر است.یعنی اگر 12 پله داشته باشیم در پلان 11 کف پله ترسیم می شود

کف پله آخری چی شد؟ چون گفته ترسیم نمیشه

------2)کاربرد چشم پله چیه؟

---3)اگر پارگرد برای رفع خستگی است چرا در راه پله گرد یا 1/4 گردش پاگرد وجود نداره؟

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 48
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

* v e n o o s * مهمان
1)جمله زیر درسته یا غلط؟

تعداد کف پله ها در پلان از تعداد پله ها یک عدد کمتر است.یعنی اگر 12 پله داشته باشیم در پلان 11 کف پله ترسیم می شود

---3)اگر پارگرد برای رفع خستگی است چرا در راه پله گرد یا 1/4 گردش پاگرد وجود نداره؟

1- یه دونه پله کمتره ؛چون استادمون میگه اینطوری از پایینه پله تیرش تو یه راستا قرار میگیره؛ یعنی وقتی از زیر به بالا نگاه کنی و راه پله بالا رو ببینی تو یه ردیفه ؛ حتی ما رو برد تو راه پله و نشونمون داد دلیلشو

2-خب چشم پله است دیگه؛ اینه بتونی از بینش طبقات رو ببینی مهمترین دلیله :ws3:

لینک به دیدگاه
1)جمله زیر درسته یا غلط؟ تعداد کف پله ها در پلان از تعداد پله ها یک عدد کمتر است.یعنی اگر 12 پله داشته باشیم در پلان 11 کف پله ترسیم می شود کف پله آخری چی شد؟ چون گفته ترسیم نمیشه ------2)کاربرد چشم پله چیه؟ ---3)اگر پارگرد برای رفع خستگی است چرا در راه پله گرد یا 1/4 گردش پاگرد وجود نداره؟
1. بله . درسته.. تعداد پله ها با تعداد خط پله ها برابره . کف پله اخری متصل به پاگرده واسه همین دیده نمیشه 2. چشم پله هم همور طور که ونوس عزیز گفت واسه دید به طبقات و دیگر بازو های پله است برای جلو گیری از مشکلات رفت و امدی 3. متوجه سوالتون نشدم
لینک به دیدگاه

مشکل من با واژه ترسیم است ...

در کتاب نوشته یک کف پله کمتر ترسیم میشه

ولی نظر من اینه که تما م کف پله ها ترسیم میشه یعنی اگه 8 تا پله داشته باشیم 8 تا هم کف پله ترسیم میشه ولی با این تفاوت که کف پله آخری چون با پاگرد در یک تزار قرار می گیرن طبق گفته دوست عزیز kebriya دیده نمیشه یا اثرش در پلان مشخص نیست وگرنه ترسیم شده ...

پس باید بگیم 8 تا پله 8تا هم پاگرد ترسیم نمیشه...درسته یا نه؟!؟!؟:ws52::ws52:

با توجه به عکس زیر اگر گفته کتاب درسته باشه مثل این که اثر کف پله آخری را انکار کردیم چون گفته ترسیم نمیشه؟

در مورد چشم پله از پرسیدنش به این جواب ها رسیدم:

برای عبور لوله آتش نشانی

جهت مسائل اجرایی یعنی اجرات اتصالات در سازه فلزی و قالب بندی در سازه بتنی

برای عبور نور

برای زیبایی

stair_02_192.jpg

لینک به دیدگاه

در مورد سوال سوم

در کاربرد پاگرد داریم برای رفع خستگی است

سوال من این بود اگر پاگرد برای رفع خستگی است چرا در راه پله مارپیچ یا بیضی یا 1/2 گردش بدون پاگرد . پاگرد وجود نداره؟!؟!؟

لینک به دیدگاه
پس باید بگیم 8 تا پله 8تا هم پاگرد ترسیم نمیشه...درسته یا نه؟!؟!

اصلاح می کنم

باید بگیم 8 تا پله 8 تا هم کف پله ترسیم میشه ....درسته یا نه؟!؟!؟

لینک به دیدگاه
اصلاح می کنم

باید بگیم 8 تا پله 8 تا هم کف پله ترسیم میشه ....درسته یا نه؟!؟!؟

ببین دوست عزیز نمیتونی بگی 8 تا کف پله کشیده میشه!اگر بخوای اون سنگ کف پله ای که همتراز پاگرد میشه رو توی پلان نشون بدی(همونطوری که توی عکس کشیدی)اونوقت در عمل یکی به پله هات اضافه میشه،برای همین کتاب نوشته یه کف پله کمتر ترسیم میشه!(حتی توی این عکسی هم که خودت گذاشتی درسته 30 سانت پیش امدگی کف پله محسوب شده اما ترازش با پاگرد یکیه و توی پلان اینطور رسم میشه

s4ky7382ivb94fkphzc.png

اما اکثرا توی ترسیمات این کف پله با پاگرد ادغام میشه که اینطوری میشه

%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%AA%20%D9%BE%D9%84%D9%87%20%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF%20copy.jpg

و توی پلان هم اینطور ترسیم میشه

41ve7ly3w13p5qrv6cp.png

امیدوارم منظورتو درست فهمیده باشم و جوابتو گرفته باشی:a030:

لینک به دیدگاه
در مورد سوال سوم

در کاربرد پاگرد داریم برای رفع خستگی است

سوال من این بود اگر پاگرد برای رفع خستگی است چرا در راه پله مارپیچ یا بیضی یا 1/2 گردش بدون پاگرد . پاگرد وجود نداره؟!؟!؟

اینجوری که پیش بری مطالبو زیادی سخت میکنی .. بله پاگرد برای استراحت بنابراین پله ای که پاگرد نداره بطور مثال مارپیچ نوع کاربردش محدود میشه و کاربردش تغییر میکنه چون استانداردش میاد پایین ...

حالا کجا استفاده میشه مثلا به عنوان پله فرار چون وقتی استفاده میشه که میخوای بیای پایین و تعداد دفعات که مورد نیاز کم هست ... حالا بستگی به استانداردها داره

مثلا یه موزه طراحی میکنی یه قسمت پله بدون پاگرد میزاری موردی نداره اگه اختلاف ارتفاع زیاد نباشه جای دیگه اسانسور در نظر گرفته بشه به هر حال ممکنه هر نفر سالی چند بار برن موزه ولی اگه ساختمان مسکونی که در روز چندین بار باید پله هارو پیمود پله بدون پاگردباشه مناسب نیست به همین ترتیب ارتفاع پله و کف پله استانداردشون تغییر میکنه:w16:

............................................................

همه اینا به مرور یاد میگیری و میفهمی موضوعات سخت پیچیده ای نیستن ..

لینک به دیدگاه
1)جمله زیر درسته یا غلط؟

سلام.

1.که دوستان گفتن .به خاطر هم سطح بودن باکف طبقه یا پاگرد هست.

2.برای دید به طبقات وگاها برای آسانسور.مثلا پله 3طرفه

3.چرا پاگرد دارن.در تمامی پله ها بعداز هر 8-10 پله نیاز به پارگرد هست:icon_gol:

پ.ن:وقت نبد پستای دوستان رو بخونم.

بازم سوالی بود بگید پلان وبرش و ترسیمی بذاریم و نحوه ی کشیدن

لینک به دیدگاه
ببین دوست عزیز نمیتونی بگی 8 تا کف پله کشیده میشه!اگر بخوای اون سنگ کف پله ای که همتراز پاگرد میشه رو توی پلان نشون بدی(همونطوری که توی عکس کشیدی)اونوقت در عمل یکی به پله هات اضافه میشه،برای همین کتاب نوشته یه کف پله کمتر ترسیم میشه!(حتی توی این عکسی هم که خودت گذاشتی درسته 30 سانت پیش امدگی کف پله محسوب شده اما ترازش با پاگرد یکیه و توی پلان اینطور رسم میشه

s4ky7382ivb94fkphzc.png

اما اکثرا توی ترسیمات این کف پله با پاگرد ادغام میشه که اینطوری میشه

%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%AA%20%D9%BE%D9%84%D9%87%20%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF%20copy.jpg

و توی پلان هم اینطور ترسیم میشه

41ve7ly3w13p5qrv6cp.png

امیدوارم منظورتو درست فهمیده باشم و جوابتو گرفته باشی:a030:

بی نهایت ممنون

منظورم از ترسیم در نظر گرفتن ابعاد کف پله آخری است مثلا در شکل زیر اون 30 سانت فاصله مربوط به کف پله اخری است که ترسیم شده و چون با پاگرد در یک سطح قرار داره و شکستگی یا اختلاف ارتفاعی وجود نداره نیازی به نشون دادن خط لبه ای اختلاف ارتفاع یا شکستگی مثل بقیه پله ها نیست

عرض کف پله آخری در نظر گرفته میشه و ترسیم میشه...بعبارت دیگه کف پله آخری ابعاد ش در نظر گرفته شده و ترسیم شده فقط اثرش معلوم نیست..پس 8 تا پله با 8 تا کف پله ترسیم شده کف پله آخری ترسیم شده ولی معلو م نیست...درسته یا نه؟

در شکل زیر اون 30 سانتی که توی ترسیم مشخص کردم مربوط به عرض کف پله آخری است

s4ky7382ivb94fkphzc.jpg

لینک به دیدگاه
بی نهایت ممنون

منظورم از ترسیم در نظر گرفتن ابعاد کف پله آخری است مثلا در شکل زیر اون 30 سانت فاصله مربوط به کف پله اخری است که ترسیم شده و چون با پاگرد در یک سطح قرار داره و شکستگی یا اختلاف ارتفاعی وجود نداره نیازی به نشون دادن خط لبه ای اختلاف ارتفاع یا شکستگی مثل بقیه پله ها نیست

عرض کف پله آخری در نظر گرفته میشه و ترسیم میشه...بعبارت دیگه کف پله آخری ابعاد ش در نظر گرفته شده و ترسیم شده فقط اثرش معلوم نیست..پس 8 تا پله با 8 تا کف پله ترسیم شده کف پله آخری ترسیم شده ولی معلو م نیست...درسته یا نه؟

در شکل زیر اون 30 سانتی که توی ترسیم مشخص کردم مربوط به عرض کف پله آخری است

اره دوست عزیز همینطوره

با اینکه استاد ما توی طراحی فنی خیلی تاکید داره که بهتره پله ها رو اینطوری طراحی کنیم (از نظراجرا مخصوصا توی اسکلت فلزی معقول تره) اما معمولا روش دوم (که کف پله با پاگرد ادغام شده) طراحی میشه ،به هر حال هر دو حالت درسته:a030:

لینک به دیدگاه

بنظرم جمله کتاب که نوشته اگر 8 تا پله داشته باشیم 7 کف پله ترسیم میشه اشتباه است ....

باید بگیم اگر 8 تا پله داشته باشیم 8 تا کف پله ترسیم میشه با این تفاوت که آخری اثرش در پلان معلون نیست و گرنه ابعادش لحاظ و ترسیم شده

اگر دوستان دیگری نقدی بر جمله بالا داره لطفا بیان کنن؟

..............................

در هنگام ترسیم برش راه پله ارتفاع تک پله ها در اومده 17 سانت

حالا اگر بخام با مقیاس یک صدم ترسیم کنم دقیق در نمیاد یعنی میشه یک میل و هفت دهم میل که جدا کردن این هفت دهم روی خط کش سخته و باعث خطا میشه ...مثلا باعث میشه هنگان ترسیم با دست آخر راه پله به کف طبقه نرسه و یه خورده بره بالاتر در این مورد چکار باید کرد؟

لینک به دیدگاه
بنظرم جمله کتاب که نوشته اگر 8 تا پله داشته باشیم 7 کف پله ترسیم میشه اشتباه است ....

باید بگیم اگر 8 تا پله داشته باشیم 8 تا کف پله ترسیم میشه با این تفاوت که آخری اثرش در پلان معلون نیست و گرنه ابعادش لحاظ و ترسیم شده

اگر دوستان دیگری نقدی بر جمله بالا داره لطفا بیان کنن؟

..............................

در هنگام ترسیم برش راه پله ارتفاع تک پله ها در اومده 17 سانت

حالا اگر بخام با مقیاس یک صدم ترسیم کنم دقیق در نمیاد یعنی میشه یک میل و هفت دهم میل که جدا کردن این هفت دهم روی خط کش سخته و باعث خطا میشه ...مثلا باعث میشه هنگان ترسیم با دست آخر راه پله به کف طبقه نرسه و یه خورده بره بالاتر در این مورد چکار باید کرد؟

برای بار سوم میگم:ws3:

اگر از روش اولی که پلانشو برات گذاشتم استفاده کنی بله نقدت درسته ،اما اگر از روش دوم که هم پلان و هم پرسپکتیوشو برات گذاشتم بری جمله کتاب درسته(بازم تاکید میکنم روش دوم معمول تره)

-------------------------------------------

برای کشیدن برش از خط شیب راهنما استفاده کن تا اصلا نیازی به جدا کردن ارتفاع تک پله ها نداشته باشی!

(از پلان خطوط پله رو انتقال بده بعد اندازه یه کف پله جلوتر از شروع پله ها یه خط شیب تا پاگردت بکش و پله هاتو رسم کن) اگه این روش رو بلد نیستی بهتره حضورا از استادتون بپرسی فکرنکنم اینطوری بشه درست توضیح داد:whistle:

لینک به دیدگاه
برای بار سوم میگم:ws3:

اگر از روش اولی که پلانشو برات گذاشتم استفاده کنی بله نقدت درسته ،اما اگر از روش دوم که هم پلان و هم پرسپکتیوشو برات گذاشتم بری جمله کتاب درسته(بازم تاکید میکنم روش دوم معمول تره)

-------------------------------------------

برای کشیدن برش از خط شیب راهنما استفاده کن تا اصلا نیازی به جدا کردن ارتفاع تک پله ها نداشته باشی!

(از پلان خطوط پله رو انتقال بده بعد اندازه یه کف پله جلوتر از شروع پله ها یه خط شیب تا پاگردت بکش و پله هاتو رسم کن) اگه این روش رو بلد نیستی بهتره حضورا از استادتون بپرسی فکرنکنم اینطوری بشه درست توضیح داد:whistle:

معذرت میخام از تکرار موضوع...

کاش بقیه کاربران هم نظرشون را می گفتن

از دیده من راه پله .راه پله است پلان و برش و پرسپکتیو نداره در هر سه حالت اثر(ابعاد) کف پله آخری در نظر گرفته شده و ترسیم شده

فکر کنم شما بطور 100 درصد این موضوع را قبول نکردید و همچنان نظرتون بر نظر کتاب است.

ببخشید خود شما و دوستان هنگام ترسیم دستی برش راه پله از خط شیب کمکی استفاده می کنید یا نه با خط کش جدا می کنید؟

لینک به دیدگاه
معذرت میخام از تکرار موضوع... کاش بقیه کاربران هم نظرشون را می گفتن از دیده من راه پله .راه پله است پلان و برش و پرسپکتیو نداره در هر سه حالت اثر(ابعاد) کف پله آخری در نظر گرفته شده و ترسیم شده فکر کنم شما بطور 100 درصد این موضوع را قبول نکردید و همچنان نظرتون بر نظر کتاب است. ببخشید خود شما و دوستان هنگام ترسیم دستی برش راه پله از خط شیب کمکی استفاده می کنید یا نه با خط کش جدا می کنید؟
فکر کنم منظور شما اینه که پاگرد باید 1+ 0.3 باشه؟ (با فرض این که پا گرد 1 متر وکف پله 0.3 باشه) این مشکل چرخش ایجاد میکنه پاگرد به عنوان پله آخر هر بازو حساب میشه که کف پله اش بزرگتره : امکان تغییر مسیر میده و میتونی اونجا استراحت کنی با این حساب شما به تعداد پله هات ,کف پله هم داری . ولی واسه راحتی در ترسیم این طور میگیم که مثلا واسه 8 پله 7 تا کف پله و یه پاگرد داریم. میشه کتاب که مورد بحث رو معرفی کنید
لینک به دیدگاه
ببخشید خود شما و دوستان هنگام ترسیم دستی برش راه پله از خط شیب کمکی استفاده می کنید یا نه با خط کش جدا می کنید؟
با خط شیب کمکی هم سریع هم دقیق تر می تونی برش ر ورسم کنی!:a030: یه مثلث قائم الزاویه که قاعده اش مجموع کف پله ها ( برای پله اخر یا پاگرد هم کف پله اندازه بقیه پله ها فرض شود ) و ارتفاعش مجموع ارتفاع پله های بازو . این مثلث دقیقا هم راستا ی پلان ترسیم میشود . خطوط پله را امتداد می دهیم و.... برای بازو بعدی هم مثلث رو با قاعده خط زرد رنگی که تو شکل هست تشکیل میدی

pele.png

لینک به دیدگاه
با خط شیب کمکی هم سریع هم دقیق تر می تونی برش ر ورسم کنی!:a030: یه مثلث قائم الزاویه که قاعده اش مجموع کف پله ها ( برای پله اخر یا پاگرد هم کف پله اندازه بقیه پله ها فرض شود ) و ارتفاعش مجموع ارتفاع پله های بازو . این مثلث دقیقا هم راستا ی پلان ترسیم میشود . خطوط پله را امتداد می دهیم و.... برای بازو بعدی هم مثلث رو با قاعده خط زرد رنگی که تو شکل هست تشکیل میدی

نم همینطوری میکشم.دقیقتر-راحتتر-سریعترهست:a030:

لینک به دیدگاه
فکر کنم منظور شما اینه که پاگرد باید 1+ 0.3 باشه؟ (با فرض این که پا گرد 1 متر وکف پله 0.3 باشه) این مشکل چرخش ایجاد میکنه پاگرد به عنوان پله آخر هر بازو حساب میشه که کف پله اش بزرگتره : امکان تغییر مسیر میده و میتونی اونجا استراحت کنی با این حساب شما به تعداد پله هات ,کف پله هم داری . ولی واسه راحتی در ترسیم این طور میگیم که مثلا واسه 8 پله 7 تا کف پله و یه پاگرد داریم. میشه کتاب که مورد بحث رو معرفی کنید

کتاب نقشه کشیو رسم فنی حسین زمر شیدی

اگر عرض پاگرد 1.30 باشه 30 سانت ش مربوط به کف پله آخری است که افتاده جز پاگرد

در پلان که عرض پاگرد را 1.3 ترسیم می کنیم اگر بگیم تعدا کف پله یکی کمتر از تعداد پله ها در پلان ترسیم

میشه یعنی مثل این میمونه که 30 سانت کف پله آخری در نظر نگرفتیم و باید عرض پاگرد بشه 1 متر....در حالی که این طور نیست شما اگر 8 تا پله داشته باشی و بخای اجرا کنی 8 تا هم سنگ کف پله نیاز داری در پلان هم 8 تا کف پله ترسیم میکنی که کف پله آخری میفته جز پاگرد

در شکل زیر قرار پلان راه پله را ترسیم کنم

قسمتی که دورش کادر قرمز کشیدم کف پله اخری است حال این سوال مطرح است شما هنگام ترسیم پلان این کف پله را ترسیم می کنید یا نه؟

اگر بله ترسیم می کنم خوب 30 سانت عرض کف پله بعلاوه 1 متر پاگرد ترسیم و روی هم عرض پاگرد میشه 1.30

یعنی 8 تا پله 8 تا هم کف پله رسم شده ...فقط عرض کف پله اخری در پلان ترسیم یا دیده میشه اون خط لبه ای یا شکستگی چون با پاگرد در یک سطح قرار دارن ترسیم نمیشه ولی اندازه اش منظور شده جز محاسبات

اگر خیر کف پله یکی کمتر ترسیم میشه سوال من این است که این کف پله اخری کجار فته ؟ اون 30 سانت از 1.30 عرض پاگرد اگر مربوط به عرض این کف پله اخری نیست پس مربوط به چبه؟

stair_02_192.jpg

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون ...لطف کردید

حالا اگر خط برش راه پله را قطع نکنه و راه پله را حالت نردبانی ببینیم یعنی سنگ پیشانی یا خیز راه پله را ببینیم چطوری باید ارتفاع پله را دقیق دربیاریم؟

لینک به دیدگاه
کتاب نقشه کشیو رسم فنی حسین زمر شیدی اگر عرض پاگرد 1.30 باشه 30 سانت ش مربوط به کف پله آخری است که افتاده جز پاگرد در پلان که عرض پاگرد را 1.3 ترسیم می کنیم اگر بگیم تعدا کف پله یکی کمتر از تعداد پله ها در پلان ترسیم میشه یعنی مثل این میمونه که 30 سانت کف پله آخری در نظر نگرفتیم و باید عرض پاگرد بشه 1 متر....در حالی که این طور نیست شما اگر 8 تا پله داشته باشی و بخای اجرا کنی 8 تا هم سنگ کف پله نیاز داری در پلان هم 8 تا کف پله ترسیم میکنی که کف پله آخری میفته جز پاگرد در شکل زیر قرار پلان راه پله را ترسیم کنم قسمتی که دورش کادر قرمز کشیدم کف پله اخری است حال این سوال مطرح است شما هنگام ترسیم پلان این کف پله را ترسیم می کنید یا نه؟ اگر بله ترسیم می کنم خوب 30 سانت عرض کف پله بعلاوه 1 متر پاگرد ترسیم و روی هم عرض پاگرد میشه 1.30 یعنی 8 تا پله 8 تا هم کف پله رسم شده ...فقط عرض کف پله اخری در پلان ترسیم یا دیده میشه اون خط لبه ای یا شکستگی چون با پاگرد در یک سطح قرار دارن ترسیم نمیشه ولی اندازه اش منظور شده جز محاسبات اگر خیر کف پله یکی کمتر ترسیم میشه سوال من این است که این کف پله اخری کجار فته ؟ اون 30 سانت از 1.30 عرض پاگرد اگر مربوط به عرض این کف پله اخری نیست پس مربوط به چبه؟
اگر پاگرد رو همون پله آخر در نظر بگیرید که کف پله ی بزرگتری داره , پس لازم نیست که مساحتش رو تفکیک کنید در شکلی که شما نشون دادین پا گردتون lشکله ولی معمولا به صورت مستطیل یا مربع هستش. الان دقیقا مشکل شما بیان کتابه یا چگونگی رسم پله؟
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...