ثبت نام کنید. [/TD] [TD]سفری یک هفته‌ای به اعماق زمین اما این بار نه در داستان‌های علمی تخیلی و نه در ماموریتی که ژول ورن بر..."> ثبت نام کنید. [/TD] [TD]سفری یک هفته‌ای به اعماق زمین اما این بار نه در داستان‌های علمی تخیلی و نه در ماموریتی که ژول ورن بر..."> رفتن به مطلب
YAGHOT SEFID

تمرین فضانوردی در غار

پست های پیشنهاد شده

فضانوردی در قعر زمین

 

[TABLE=class: cms_table_cms_table]

[TR]

[TD][TABLE=class: cms_table_cms_table]

[TR]

[TD=width: 100]

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

[/TD]

[TD]
سفری یک هفته‌ای به اعماق زمین اما این بار نه در داستان‌های علمی تخیلی و نه در ماموریتی که ژول ورن برای ما روایتش کند. ۶ فضانورد در سفری کوتاه به اعماق زمین٬ تواناییهای خود را برای سفری طولانی مدت به فضا سنجیده‌اند. حالا که این غارنوردان عجیب از این گشت و گذار در دنیای تاریک بازگشته‌اند٬ پای صحبت یکی از آنها می‌نشینیم.
[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

[TABLE=class: cms_table_cms_table]

[TR]

[TD]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

.
منبع:

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
.

Andrew%20Feustel.jpg
سختی شرایط کار در فضا و نیز ظرافت لازم در انجام کارها، آموزش فضانوردان قبل از اعزام به ماموریت‌های مهم و طولانی فضایی را امری اجتناب‌ناپذیر می‌سازد. در میان محیط‌ها و تمرین‌های مختلفی که برای این کار طراحی شده، حضور در غار و غارنوردی امری نوآورانه به نظر می‌رسد.

 

به تازگی گروهی از فضانوردان از سراسر دنیا سفری چند روزه را در غاری در ایتالیا تجربه نمودند. یکی از این غارنوردان اندرو فیوستل (Andrew Feustel)٬ از فضانوردان ناسا بود. وی در سال ۱۳۸۸ در آخرین ماموریت شاتل فضایی به قصد تعمیر تلسکوپ فضایی هابل حضور داشت. سال ۱۳۹۰ نیز به ایستگاه بین‌المللی فضایی اعزام شد. او تا به امروز چهار راه‌پیمایی فضایی انجام داده است. اندرو دارای مدرک دکترای زمین‌شناسی از دانشگاه کوئین کشور کانادا است.

مصاحبه زیر با این فضانورد کارکشته٬ پس از بازگشت تیم غارنوردان و توسط خبرنگار مجله نیوساینتیست انجام گرفته است.

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

¤
شما به تازگی از سفر ایتالیا و حضور شش روزه در غار ساردیانا در این کشور بازگشته‌اید. دلیل حضورتان در این غار چه بود؟

[TABLE=class: cms_table_cms_table, align: left]

[TR]

[TD]

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

به ترتیب از چپ به راست: کیهان‌نورد نیکلای تیخونوف٬ کیهان‌نورد راسکوسموس (آژانس فضایی روسیه)٬ دیوید سنت ژاک از آزانس فضایی کانادا٬ اندرو فیوستل٬ فضانورد ناسا٬ آندریاس موگانسن فضانورد اسا (آژانس فضایی اروپا)٬ سوئیشی نوگوشی از جاکسا (آژانس فضایی ژاپن) و مایک فینک از ایالات متحده آمریکا
[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

من به همراه گروهی بین‌المللی از فضانوردان در این غار آموزش می‌دیدم و تمرین می‌کردم. هدف اصلی از حضور در این غار ایجاد آمادگی بیشتر برای انجام مطلوب ماموریت‌های فضایی طولانی مدت بود. در واقع اهدافی همچون بهبود کار گروهی در شرایط پرتنش و ارزیابی توانایی فضانوردان در گرفتن تصمیمات مهم در شرایط بحرانی یا اوضاع نابسامان کار در شرایط سخت و خارج از عرف مد نظر بود.

 

 

¤
حالا چرا در غار؟

غار ویژگی‌های یک محیط پرتنش را در خود دارد و تصمیم گرفتن و انجام هر کاری ـ حتی راه رفتن عادی ـ نیز در آن دشوار است و نتایج تصمیماتی که می‌گیریم نیز واقعی و چشمگیر است. غار تاریک است، در نتیجه اگر در هنگام راه رفتن تدابیر احتیاطی را رعایت نکنید، ممکن است زخمی شوید. در محیط غار زندگی عادی روزانه شما مختل می‌شود و نمی‌دانید شب کی از راه می‌رسد و چه زمانی تمام می‌شود. شما در مدت غارنوردی مجبور به همزیستی مسالمت آمیز با افراد گروهتان هستید و هیچ فضای اختصاصی برای تنها بودن و تمدید روان در اختیار ندارید. خلاصه همه چیز همانطوری است که انتظار می‌رود در یک سفر فضایی باشد.

 

 

¤
تجربه حضور در غار چگونه بود؟

این کار شبیه کوهنوردی در شب است. ما حدود یک کیلومتر به زیر زمین حرکت کردیم و شش شب هم در غار ماندیم. می‌بایست از طناب‌های صخره‌نوردی برای بالا و پایین رفتن از دیواره‌های غار استفاده می‌کردیم.

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
نکته دیگر این‌که غار کاملا تاریک بود. تاریکی مطلق وجود داشت و تنها راه زنده ماندن استفاده از نور مصنوعی بود. هر غارنوردی در این موقعیت بدون داشتن نور، گم می‌شود.

گاهی دوستان با هم شوخی می‌کردیم و می‌گفتیم «بگذارید فردا که هوا روشن شد این کار را انجام دهیم!» و البته هیچ وقت هم هوا روشن نمی‌شد. چون نور خورشید نمی‌توانست به هیچ وجه وارد غار شود.در هر صورت تجربه فوق‌العاده‌ای بود. دنیای زیر زمین بسیار جذاب و اسرارآمیز است.

 

 

¤
آیا تجربه حضور در غار شبیه ماموریت‌های فضایی بود؟

نمی‌شود گفت که غار شبیه فضاست، البته بخشی از تجربه زندگی چند روزه در غار شباهت زیادی به ماموریت‌های فضایی داشت. برخی از روش‌هایی که مورد استفاده قرار می‌دادیم، شبیه تجربه حضور در فضا بود. به‌عنوان مثال استفاده از طناب‌های کوتاه و قلاب برای بالا رفتن از دیواره‌های غار شبیه تجربه راه‌پیمایی در فضا بود. در هر دو وضع باید مطمئن شوید که حرکت بعدی حساب شده است. دقت در هر دو، نقش مهمی دارد. از این جهت، این تجربه غارنوردی و حضور در کنار همکاران بین‌المللی خیلی مشابه فعالیت در فضا بود.

 

 

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
¤
آیا ممکن است از این مهارت‌ها در ماموریت‌های آینده، مثلا پایین رفتن از دهانه‌های آتشفشانی موجود در مریخ استفاده کنید؟

هدف ما از حضور در غار، یادگیری غارنوردی نبود. هدف اصلی آموزش کارگروهی برای رسیدن به اهدافی مشترک بود. آن هم کار در گروهی که هر یک از اعضای آن ملیت و فرهنگ خاصی دارد.

 

 

¤
وقتی غارنوردی تمام شد و از غار بیرون آمدید چه حسی داشتید؟

حسی تقریبا شبیه همان حسی که از فضا به زمین بر‌می‌گردم. پس از بیرون آمدن از غار، اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند بوی زمین است. پس از بازگشت از فضا نیز این مساله خیلی جلب نظر می‌کند. وقتی که در شاتل فضایی باز می‌شود، اولین چیزی که توجه مرا جلب می‌کند، صحنه‌هایی که می‌بینم نیست، بلکه بوی چمن و گیاهان است. وقتی که از غار بیرون آمدم، درست همین اتفاق برایم افتاد. قبل از آن هیچ فکر نمی‌کردم که پس از بیرون آمدن از غار هم این حس را داشته باشم. این مساله کمی برایم عجیب بود.

 

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

ماموریت یک هفته‌ای ۶ فضانورد از گوشه و کنار دنیا به درون مسیرهای ناشناخته و خطرناک یک غار عمیق٬ فرصت بی‌نظیری را برای پژوهشگرانی فراهم می‌آورد که روی پروژه ارسال انسان به مریخ کار می‌کنند. غار٬ جایی است جدا شده از محیط بیرونی که غارنوردان این ماموریت٬ با کمترین تجهیزات ممکنه قدم به آن گذاشتند. در این شرایط آنها با چالشهای هر روزه٬ ملاقات مداوم با سایر همکارانشان٬ تجهیزات و امکانات محدود و محیطی دشوار روبرو بودند. آنها باید علاوه بر اینکه مراقب سلامت خود می‌بودند به انجام درست ماموریتشان هم فکر می‌کردند. این درست مشابه شرایطی است که فضانوردان در یک ایستگاه فضایی یا یک ناو فضایی به مقصد سایر اجرام منظومه شمسی با آن روبرو هستند. آنچه در چنین ماموریت‌هایی از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است٬ مطالعه روانشناسی اعضای تیم می‌باشد تا بشر برای یک ماموریت دو ساله به مقصد مریخ آماده شود.

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

space-091212-003-617x416.jpg

منبع دانش فضایی

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
 • جدید...