رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

[TABLE]

[TR]

[TD=width: 10]e5466e5afe0ce3de3147975810fb5f11.jpg

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=width: 10][/TD]

[TD][/TD]

[TD=width: 10][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=width: 10][/TD]

[TD=width: 280][/TD]

[TD=width: 10][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

همه میکروبها زیان آور نیستند و حتی بسیاری از آنها به ما کمک می کنند. پس میکروبهای بیماری زا چه هستند و چگونه به بدن آسیب می رسانند؟

 

میکروبهای بیماری زا، مانند همه موجودات زنده، برای رشد و تولیدمثل به غذا احتیاج دارند. اما نمی توانند مانند گیاهان سبز، غذای مورد نیاز را خودشان بسازند.

 

بنابراین باید غذای خود را به طور مستقیم یا غیر مستقیم از دیگر موجودات زنده به دست آورند. از این رو، می توان فهمید که چرا بیماری تولید می کنند. بیشتر میکروبهای بیماری زا انگل هستند؛ یعنی در بدن جانداران دیگر به سرمی برند و از آنها غذا به دست می آورند.

 

 

 

پس از آن که میکروبهای بیماری زا به جای مناسبی از بدن وارد شدند، به سرعت رشد و تولیدمثل می کنند و اگر چیزی جلوی رشد و تولید مثل آنها را نگیرد، از راههای گوناگون به بدن آسیب می رسانند. یکی از راهها این است که مواد درون سلولهای بدن را به جای غذا مصرف می کنند. مانند انگل مالاریا که در گلبولهای قرمز رشد و تولیدمثل می کند و آنها را از بین می برد. ویروسها نیز وارد سلولهای گوناگون بدن می شوند و با استفاده از مواد درون آنها زیاد می شوند. ویروسها با این عمل، سلولها را از بین می برند.

 

 

 

راه دیگری که میکروبهای بیماری زا به بدن آسیب می رسانند، ترشح سم یا “توکسین“ است. این سم ها، از طریق جریان خون در سراسر بدن پخش می شود؛ مانند سم میکروب کزاز.

 

 

اشاره شد که اغلب میکروبهای بیماری زا، زندگی انگلی دارند و برای رشد و تولیدمثل مجبورند در بدن دیگر جانداران زندگی کنند و از آنها غذا به دست آورند، پس اگر این میکروبها وارد بدن انسان نشوند و کسی را بیمار نکنند، در کجا زندگی می کنند؟

 

 

محل اولیه ای که عامل بیماری زا در آن وجود دارد، “مخزن“ بیماری نامیده می شود.

 

 

بعضی از بیماریها مانند سرخک، آبله، حصبه و اوریون، ویژه انسان است؛ زیرا عامل بیماری زا خود را فقط با شرایط بدن انسان وفق داده است. بنابراین، انسان تنها مخزن این بیماریها است. از این رو، شرط ابتلا به هر یک از این بیماریها این است که فرد سالم، یا با انسان آلوده تماس پیدا کند یا در معرض تماس با مواد و یا وسائلی قرار گیرد که فرد بیمار آنها را آلوده کرده است (مانند لباس، ملحفه و ظرف).

 

 

این بیماریها فقط مخزن انسانی دارند؛ ولی مخزن بعضی از بیماریهای عفونی که انسان به آنها دچار می شود، جانوران مهره دار هستند و عامل بیماری زا از این جانوران به انسان سرایت می کند. پس این بیماریها مخزن حیوانی دارند.

 

 

بیماریهای عفونی جانوران مهره دار، که در شرایط طبیعی به انسان قابل انتقال هستند، "بیماری های مشترک انسان† ?و حیوان" یا "زئونوز" نامیده می شوند.

 

 

 

● بیماریهای مشترک انسان و حیوان به چند صورت انتقال می یابند:

 

هنگامی که قسمتهائی از بدن یک جانور آلوده برای غذا مورد استفاده انسان قرار می گیرد؛ مانند دچار شدن به کرم کدو که از راه خوردن گوشت نیمه پخته گاو یا خوک آلوده ایجاد می شود.

 

 

گاهی حشره ای عامل بیماری زا را از طریق نیش زدن، از جانور مهره دار بیمار به انسان منتقل می کند. مانندکک که عامل انتقال میکروب طاعون از موش به انسان است. به این حشرات “ناقل“ بیماری می گویند؛ زیرا سبب انتقال بیماری می شوند. البته حشرات، از راه دیگری هم باعث انتقال بیماریها می شوند. برای مثال، مگس از حشراتی است که درون و بیرون بدنش اغلب آلوده به میکروب است و هنگامی که روی غذا یا ظروف غذاخوری بنشیند مقداری از میکروبها را به آنها منتقل می کند. به این نوع انتقال، انتقال مکانیکی می گویند.

 

 

اما همانطور که اشاره شد پشه، کک، شپش و کنه به طریق دیگر سبب انتقال بیماری می شوند. این حشرات، بیماران را نیش می زنند و خون آنها را می مکند و عامل بیماری زا را وارد بدن خود می کنند. بعد از آن وقتی که این حشرات فرد سالمی را نیش می زنند تعدادی از این میکروبها را به بدن او وارد می کنند.

 

 

کک ها بیماری طاعون و نوعی بیماری “تیفوس“ را منتقل می کنند. مگسها هم سبب انتشار بیماریهائی مانند فلج اطفال، حصبه و مسمومیتهای غذائی می شوند. پس ناقل عامل بیماری زا موجود زنده ای است که معمولا حشره یا بندپا است.

 

 

راه دیگر انتقال عامل بیماری زا، گازگرفتن است مانند بیماری “هاری“ که از راه گازگرفتن سگ یا گرگ هار در انسان به وجود می آید. بیماری هاری هم از بیماریهای مشترک انسان و حیوان است.

 

 

هنگامی که جانوران مهره دار آلوده، عامل بیماری زا را از راه ادرار، مدفوع یا شیر خود دفع می کنند، محیط زیست یا مواد غذائی مورد استفاده انسان آلوده می شود. مثلا“ گاو آلوده به “تب مالت“، از طریق شیر خود، انسان را بیمار می کند.

 

 

مخزن بعضی از بیماریهای عفونی، طبیعت بی جان و بخصوص خاک است. پس این بیماریها "مخزن غیرزنده" دارند.

 

 

وقتی دوچرخه سواری می کنید، ممکن است به زمین بیفتید و زانویتان زخمی شود. بعضی از میکروبهای موجود در خاک، مثل میکروب بیماری کزاز، از راه پوست زخمی شده، وارد بدن می شوند.

 

 

بعضی از عوامل بیماری زا خود را با زندگی در خاک و محیط خارج تطبیق می دهند و بعضی از آنها برای مقاومت در شرایط نامناسب محیط به "اسپور" یا "هاگ" تبدیل می شوند. هاگ مدتها زنده می ماند.

 

 

عامل بیماری کزاز، سیاه زخم و یک نوع مسمومیت غذائی به نام "بوتولیسم" از این طریق، مدتها در خاک زنده می ماند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

کاش بیشتر عکس میزاشتید..من عکس میکروب و ویروس و اینا خیلی دوست دارم!!!!:ws37:

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

اینام به خاطر دوست گلم:ws3:

هدیـــــــه از طرف من به تو :w02:

 

 

یک فارغ‌التحصیل هنرهای چندرسانه‌ای دانشگاه علوم پایه سالتسبورگ با تصویربرداری از حیات موجود در یک قطره آب توانسته پدیده‌های جالب و ترسناکی را به ثبت برساند.

کلمنس ویرث، ویدیوی خود را «امپراتوری میکروب‌ها» نامیده که در آن به ثبت مناقشات مولکولی و درگیری‌های میتوکندریایی پرداخته است.

4

 

 

یک میکروب عظیم درون یک قطره آب

این محقق اتریشی با استفاده از شیوه‌ای موسوم به «میکروسکوپی زمینه تاریک» و اتصال یک دوربین به میکروسکوپ با استفاده از یک آداپتور موفق به ثبت این تصاویر جالب از جهان میکرو شده است.

نتیجه آن، تصاویری از موجودات ریز ترسناک بوده که در حیات 15 دقیقه‌ای خود به جدال و درگیری با هم می‌پردازند.

یکی از میکروب‌های موجود در این فیلم موسوم به «Volvox» از حیاتی 200 میلیون ساله برخوردار است

 

4

 

4

 

 

4

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...