رفتن به مطلب

پرورش ماهی قزا الا

مجیدرحیمی

ارسال های توصیه شده

دوستان عزیز درباره پرورش ماهی قزل الا کمی اطلاعات میخواستم

ماهی قزل الا سرد ابی با گرم ابی در کجا ها استفاده میکنند ؟

باتوجه به اینکه قزل الا باید اب مورد استفاده در گردش باشه و از پمپ باید استفاده بکنیم ایا باید از ***** استفاده بشه برای تصفیه اب؟ منظور ***** شنی

و برای گرم کردن اب برای اینکه دما بین رنج 8 تا 18 باشه ایا نیاز به سیستم دیگ و مبدل حرارتی داریم؟

و زمان تخم گذاری ماهی ها هنوز باید اب درگدش باشه اخه اون موقع که تلفات میدیم که ؟

با توجه به اینکه در پروزش قزل نیازمند این هستیم که اکسیژن کافی بهشون برسه این اکسیژنو چه جوری بوجود میارند -ما تو تاسیسات از بلوئر استفاده میکنیم نمیدونم باتوجه به هزینه که داره شما از چه وسیله ای استفاده میکنید؟

با تشکر

لینک به دیدگاه

سلام

من خودم اطلاعات خیلی کمی دارم .اما تا جایی که می دونم قزل آلای گرم آبی نداریم کلا ماهی های گرمابی راسته دیگری هستند مثل کپور ماهی ها ..............(شاید هم هست من خبر ندارم:ws3:)

اصولا سیستم پرورش ماهی قزل وقتی سود آوره که باز باشه نه سیستم در گردش یعنی یا سر چشمه و رودخونه باشه یا سر چاه کشاورزی و زیاد بحث ***** مطرح نیست ...............

اکسیژن سازی هم خیلی ساده انجام میشه روی خروجی پمپ یا لوله آب فواره می بندند یا آب را چند متر بالا می برند و می ریزند روی آبکش (مثل آبکش برنج)و به این طریق اکسیزن آب را بالا می برند:ws3:

سوال خود من اینه که غذای ماهی قزل آلا چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟و چه جوری درست میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

جواب ی سوالمو پیدا کردم ممنون از شما دوست عزیز

برای ایجاد اکسیژن بیشتر برای ماهی قزا الا میاند از دستگاه اسپلش یا دستگاه های ونچوری یا سوپر فورس یا ایرجت یا پدال ویل استفاده میکنند

وبرا تصفیه اب برگشتی از استخر ماهی از ***** درام ***** یا دیسک ***** استفده میکنند

و دمای معمول و خوب تو رنج 8 تا 18 که 14 درجه سانتیگراد خوبه

لینک به دیدگاه
جواب ی سوالمو پیدا کردم ممنون از شما دوست عزیز

برای ایجاد اکسیژن بیشتر برای ماهی قزا الا میاند از دستگاه اسپلش یا دستگاه های ونچوری یا سوپر فورس یا ایرجت یا پدال ویل استفاده میکنند

وبرا تصفیه اب برگشتی از استخر ماهی از ***** درام ***** یا دیسک ***** استفده میکنند

و دمای معمول و خوب تو رنج 8 تا 18 که 14 درجه سانتیگراد خوبه

درود

اطلاعاتي كه مي خواي و ارايه ميدي براي سيستم بسته هست.

در سيستم باز شما از آب رودخانه استفاده مي كنيد .اين آب به خاطر در جريان بودن نياز به *****اسيون ندارد مگر اينكه داراي آلودگي هاي شيميايي يا فاضلابي باشد.

از طرفي چون آب در جريان است و مجدد از ان استفاده نيم كنيد ميزان اكسيژن محلول در آب كافي است و نياز به اكسيژن دهي نداريد.

در قديم بر روي آب چاه كشاورزي نيز مجوز پرورش ماهي بصورت مدار باز را مي دادند .ولي چون مصرف آب در اين سيستم بسيار بالاست و به چاه فشار وارد مي كند و عمر آب دهي چاه را كم مي كند امروزه در اكثر مناطق روي چاه آب مجوز مدار باز نمي دهند.

مصرف آب در سيستم مدار باز 500 ليتر بر ثانيه براي يك واحد 50تني هست.

در سيستم مدار باز شما بخش زيادي از اب را به چرخه بر مي گردانيد به همين دليل نياز به انجام يكسري كار هاي اصلاحي روي آب داريد.

اولين موضوع تميزي آب هست .ماهي ها فضولاتي دفع مي كنند كه بايد از اب حذف بشه .چ.ن حاوي مقادير زيادي ازت هست و تجمع زياد ازت باعث مصموميت خود ماهي خواهد شد.

اكسيژن آب بايد تامين شود.

ماهي قزل الا به آب پر اكسيژن نياز دارد.كمبود اكسيژن باعث تيره گي پوست/كوري /و در موراد حاد مرگ و مير ناگهاني و دسته جمعي ماهيان مي شود.

براي افزودن اكيژن روش هاي مختلف وجود دارد.نياز به دميدم اكيژن خالص نيست.بلكه با عبور دادن هوا از درون آب مي توان اكسيژن لازم را تامين كرد.

هر روش ابتكاري كه باعث تماس بيشتر هوا و آب شود مي تواند اكسيژن را تامين كند.

در سيستم مدار بسته نياز آبي شما براي يك واحد 50 تني 7 ليتر در ثانيه است.

براي گرم كردن آب نياز به صرف هزينه هاي هنگفت نداريد چون محيط شما بسته هست مي توانيد با ايجاد يك استخر اوليه و بهره گيري از خورشيد اين كار را انجام دهيد.

از طرفي اگر بر روي چاه كشاوري مجوز مي گيريد آب هاي زير زميني معمولا دمايي در همان محدوده ي مورد نياز را دارا مي باشند.

اين محدوده ي دمايي به معني اين نيست كه اگر از آن خارج شويد تلافات مي دهيد بلكه خارج از اين محدوده تخم ريزي و رشد مختل مي شود ./

براي تخم ريزي معمولا در استخر هاي نوساز از گياه جارو در كف استخر بهره مي گيرند .در استخر هايي كه مدت زماني از احداث آنها مي گذرد گياهان همزيست كه در كف استخر ايجاد مي شود محل مناسبي براي تخم ريزي محسوب مي شود .

در كل اگر مي خواهي بروي به سمت پرورش ماهي چند توصيه:

مجوز پرورش ماهي خاوياري و قزل الاي هفت رنگ را همزمان بگير.

در اين سيستم ابتدا آب را به استخر پرورش خاوياري مي بريد و سپس اب خروجي را به سمت استخر پرورش قزل الا.

ماهي خاوياري نياز به 5 سال زمان براي اقتصادي شدن و بهره برداري دارد اما قزل آلا را مي توان با مديريت برداشت تا 3 بار در سال برداشت داشت و از همان سال اول برداشت داشت.

اينگونه علاوه بر سرمايه گذاري سوداور در ماهي خاوياري برداشت سود در كوتاه مدت از قزل آلا را نيز خواهيد داشت.

در بحث اكسيژن دهي از سيستم هاي ابتكاري و كم هزينه بهره بگير .اگر اكسيژن دهي مناسبي داشت هباشي تا 2 برابر واحد هاي مشابه مي تواني برداشت محصول داشت هباشي.

محلي كه براي پرورش ماهي در نظر ميگيري به بازار هدفت نزديك باشه تا مشكلات حمل كحصول مخصوصا بصورت زنده را نداشته باشي

حتما از يك كارشناس پرورش شيلات در سال هاي اول به عنوان مشاور و حتي شريك اجرايي بهره بگير تا با ضرر مواجه نشي

لینک به دیدگاه

مرسی ازت .فقط ی سوالی بوجود میاد معمولا چه مدت کار میکنه استخر پرورش ماهی قزل الا ؟؟

و در صورت استفاده در زمستون ما نیاز داریم اب و گرم کنیم یا نه ؟؟؟ این به شرطی که ابو هوای اقلیم مورد نظر سردو کوهستانی باشه ؟؟

لینک به دیدگاه
مرسی ازت .فقط ی سوالی بوجود میاد معمولا چه مدت کار میکنه استخر پرورش ماهی قزل الا ؟؟

و در صورت استفاده در زمستون ما نیاز داریم اب و گرم کنیم یا نه ؟؟؟ این به شرطی که ابو هوای اقلیم مورد نظر سردو کوهستانی باشه ؟؟

مدار باز يا بسته؟

مدار بسته معمولا بصورت سالن هست و اين باعث ميشه كه شما بتوني دايما برداشت داشته باشي.

در مدار باز هم فكر نمي كنم هوا و آب از منطقه ي چال ماهي اليگودرز سرد تر باشه.تا جايي كه من اطلاع دارم و در فصل هاي مختلف ديدم هميشه در حال كار هست.

ولي گفتم قبلا هم دماي خارج از اون محدوده در روند تخت ريزي و رشد اخلال ايجاد ميكنه .با شناخت بازار هدف و تنظيم زمان براي بچه ماهي ريختن ميشه فصول سرد سال رو تامين كرد.

كجا مي خواي مشغول بشي؟

در مورد پرورش ماهي قزل الاي هفت رنگ اطلاعات زيادي تو نت هست با يكم سرج مي توني به نتيجه برسي.

اگ هم كتاب بخواي بگو تا معرفي كنم(الان دم دستم نيست بايد بگردم تا اسم و مشخصاتش رو دقيق بگم بهت)

لینک به دیدگاه
سوال خود من اینه که غذای ماهی قزل آلا چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟و چه جوری درست میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

حداکثر دمایی که قزل داخل اون زنده می مونه چند درجه است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

اصولا این ماهی بین 12تا16درجه سانتی گراد آب میتونه رشدکافیه داشته باشه>>>اما مناسب ترین درجه آبه برای پرورش قزل آلای رنگین کمان درجه16هستش:w16:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...