رفتن به مطلب

اهمیت توانایی نرم افزارییک مهندس صنایع

ارسال های توصیه شده

سلام خدمت دوستان

یکی از مباحثی که ما مهندسین صنایع همیشه باهاش درگیر هستیم تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده هاست به نظر این بنده حقیر نقش یک مهندس صنایع در صنعت بیش از اینکه مبتنی بر اطلاعات تئوری باشه که در طول تحصیل به دست آورده مبتنی هست بر اطلاعاتی که از صنعت به دست میاره که بخش عظیمی از اون ها داده های خام هستند مثل آمار های تولید، ضایعات، زمان های راه اندازی زمان های توقف و... تجزیه و تحلیل این داده ها و نتیجه گیری از اون ها مستلزم کسب مهارت در نرم افزار های خاصی هست ، به نظر شما کسب مهارت در چه نمرم افزار هایی میتونه مارو در این راستا کمک کنه

لینک به دیدگاه

خب مسلما نرم افزارهایی که بتونن به ما کمک کنند تا بتونیم در زمینه ای که فعالیت میکنیم خودکفا باشیم..البته این خودکفایی به این معنی نیست که همه کار رو خودم و بدون همفکری دیگران انجام بدم...شاید یک نوع حس اعتماد به نفس و اطمینان از انجام صحیح کارها...

با توجه به فیلد کاری که انتخاب میشه مسلما نرم افزارهای مختلفی وجود دارن که در بین این انواع هم باز با توجه به نوع و شرایط کار و یا شاید سلیقه مجری نرم افزار متفاوتی مورد توجه قرار بگیره...مثلا در زمینه کنترل پروژه با توجه به نوع پروژه،حجم پروژه و سایر ویژگی های پروژه باید تصمیم بگیریم که استفاده از msp میتونه بیشتر به ما کمک کنه یا نرم افزار های p3 و یا p6....

اما مسلما یکی از نرم افزار های پایه ،نرم افزار اکسل هست.....آقای وطن پرست خودشون بیشتر میتونن در این مورد و توانایی های نرم افزار اکسل در صورت لزوم توضیح بدن.

لینک به دیدگاه
خب مسلما نرم افزارهایی که بتونن به ما کمک کنند تا بتونیم در زمینه ای که فعالیت میکنیم خودکفا باشیم..البته این خودکفایی به این معنی نیست که همه کار رو خودم و بدون همفکری دیگران انجام بدم...شاید یک نوع حس اعتماد به نفس و اطمینان از انجام صحیح کارها...

با توجه به فیلد کاری که انتخاب میشه مسلما نرم افزارهای مختلفی وجود دارن که در بین این انواع هم باز با توجه به نوع و شرایط کار و یا شاید سلیقه مجری نرم افزار متفاوتی مورد توجه قرار بگیره...مثلا در زمینه کنترل پروژه با توجه به نوع پروژه،حجم پروژه و سایر ویژگی های پروژه باید تصمیم بگیریم که استفاده از msp میتونه بیشتر به ما کمک کنه یا نرم افزار های p3 و یا p6....

اما مسلما یکی از نرم افزار های پایه ،نرم افزار اکسل هست.....آقای وطن پرست خودشون بیشتر میتونن در این مورد و توانایی های نرم افزار اکسل در صورت لزوم توضیح بدن.

مرسی، اکسل یکی از این نرم افزار هاست ولی تنها نرم افزار نیست، بچه هایی که تجربه دارن به نظرشون دیگه کدوم نرم افزار ها میتونن یک مهندس صنایع رو از دیگری متمایز کنه؟

لینک به دیدگاه

با تشکر از موضوع جالبی که مطرح شد:w16:

من که تجربه ندارم مثل دوستان

فقط این و میدونم که نرم افزارهای که ما کار میکنیم رو بقیه رشته های صنعتی میتونن توش وارد بشن ولی کاری رو که ما میتونیم انجام بدیم رو اونها نمیتونن انجام بدن

ما تربیت میشم با یک دیدگاه متفاوت نسبت به مدیریت و صنعت

این بود نظر من:ws3:

لینک به دیدگاه
با تشکر از موضوع جالبی که مطرح شد:w16:

من که تجربه ندارم مثل دوستان

فقط این و میدونم که نرم افزارهای که ما کار میکنیم رو بقیه رشته های صنعتی میتونن توش وارد بشن ولی کاری رو که ما میتونیم انجام بدیم رو اونها نمیتونن انجام بدن

ما تربیت میشم با یک دیدگاه متفاوت نسبت به مدیریت و صنعت

این بود نظر من:ws3:

تشک ، متاسفانه سایر رشته ها داعیه این رو دارن که مهندسی صنایع رشته ای هست که بقیه میتونن از عهده وظایفشون به راحتی بر بیان خب این ادعای گزافی هست چون من عدم موفقیت کسانی رو که وارد این حیطه شدن و تخصص نداشتن دیدم ، به شخصه اعتقاد دارم تسلط بر گروهی از نرم افزار ها یک مهندس صنایع رو از بقیه شاخص تر میکنه منظور من فعلا نرم افزار هایی مثل MSpیا PRiMAVERA یا نرم افزار هایی مثل arena و... نیست چون یک مهندس صنایع ممکنه حیطه کاریش اصلا مربوط به این نرم افزار ها نباشه ولی برخی مهارت ها هست که هر مهندس صنایع در هر حیطه ای بادی داشته باشه به عنوان مثال من تا حدودی به اکسل تسلط دارم و یا تسلط به یکی از نرم افزار های بانک اطلاعاتی و یا یک زبان برنامه نویسی حالا سوال اینه مثلا میزان تسلط مورد نیاز یک مهندس صنایع به اکسل یا SQL یا زبان برنامه نویسی به چه میزان مورد نیازه و اصلا تعریف شما از تسلط چیه و کسی هست که ادعا کنه مسلطه هست در این حیطه

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

من با تاخیر بسیار نسبت به تاریخ شروع این تاپیک ی سوال داشتم

تسلط دقیقا روی کدام قسمت های اکسل باید داشته باشیم؟؟ ( اصلا این سوال درستیه که پرسیدم؟ )

برنامه نویسی،توابع یا.....

لینک به دیدگاه

سلام تشکر از این بحث خوب که البته من ندیده بودم این تاپیک را

ولی به شخصه اعتقاد دارم نرم افزار اکسس و اکسل خیلی به کار یه مهندس صنایع میاد تو کار کیفیت تو کنترل پروژه تو آمارگیری تو تحقیق در عملیات کاربردداره

میدونستید بااکسل میشه نمودار گانت کشید که این خیلی مهمه من یه کم آشنایی باهاش دارم با اکسس هم کارکردم ولی تسلط کامل ندارم

ولی یه تجربه ای برام به دست آمد اونم تسلط به بعضی از نرم افزارهاو دروس مکانیک است که شاید دربعضی جاها به کارمون بیاد

بازهم ممنون البته یه مطلب دیگه باید بگم تسلط به نرمافزار spss هم خیلی مهمه

لینک به دیدگاه

درضمن من نظرم اینه که الآن دیگه msp وprimavera دیگه مثل قبل کاربرد ندارد چون معتقدم خیلی کنترل پروژه دیگه مثل قبل نیست و موقعیت خودش را ازدست داده است

من معتقدم نرم افزار winqsb هم بسیار مهمه

چون تو کیفیت،کنترل موجودی،نگهداری و تعمیرات ،تحقیق و......کاربرد دارد

لینک به دیدگاه
من با تاخیر بسیار نسبت به تاریخ شروع این تاپیک ی سوال داشتم

تسلط دقیقا روی کدام قسمت های اکسل باید داشته باشیم؟؟ ( اصلا این سوال درستیه که پرسیدم؟ )

برنامه نویسی،توابع یا.....

اکسل نرم افزاریه عمومی ، یعنی هر کاری رو میشه باهاش انجام داد من تقریبا جایی نبوده که کار کنم و از این نرم افزار بی نیاز باشم و همچنین کاری نبوده که نتونم با این نرم افزار انجام بدم، چه در مورد اکسل و چه در بقیه نرم افزار ها تسلط به این معنا نیست که همه ریزه کاری های یک نرم افزار رو حفظ باشی تسلط یعنی اگر با مسئله برخورد کردی شمایی از ره حل به ذهنت خطور کنه بعد بشینی با اون نرم افزار مسئله رو حل کنی در این مسیر ممکنه به بعضی قسمت های نرم افزار هم آشنا نباشی ولی مسیری که برای حل مسئله طی میکنی ملزمت میکنه به آشنا شدن با اون با اون ریزه کاری ها بنابر این ارائه راه حل اهمیت داره نه دونستن هزاران نکته نرم افزاری

لینک به دیدگاه
درضمن من نظرم اینه که الآن دیگه msp وprimavera دیگه مثل قبل کاربرد ندارد چون معتقدم خیلی کنترل پروژه دیگه مثل قبل نیست و موقعیت خودش را ازدست داده است

من معتقدم نرم افزار winqsb هم بسیار مهمه

چون تو کیفیت،کنترل موجودی،نگهداری و تعمیرات ،تحقیق و......کاربرد دارد

در مورد winqsb بیشتر میشه گفت یک نرم افزار دانشجویی محسوب میشه تا نرم افزار تجاری ، این هم اضافه کنم یکی از حیطه های بسیار مهمی که در حال حاضر به شدت مورد نیاز مهندسین صنایع هست بانک های اطلاعاتی تحت شبکه هس

لینک به دیدگاه
در مورد winqsb بیشتر میشه گفت یک نرم افزار دانشجویی محسوب میشه تا نرم افزار تجاری ، این هم اضافه کنم یکی از حیطه های بسیار مهمی که در حال حاضر به شدت مورد نیاز مهندسین صنایع هست بانک های اطلاعاتی تحت شبکه هس

سلام میشه درباره این نوع بانک اطلاعاتی بیشتر توضیح بدید

لینک به دیدگاه
سلام میشه درباره این نوع بانک اطلاعاتی بیشتر توضیح بدید

بانک های اطلاعاتی تحت شبکه بانک هایی هستند با کاربر های بیش از یک نفر که در سطوح دسترسی مختلف در یک شبکه محلی، منطقه ای، کشوری و یا جهانی قادر هستند از اون بانک استفاده کنند

لینک به دیدگاه
بانک های اطلاعاتی تحت شبکه بانک هایی هستند با کاربر های بیش از یک نفر که در سطوح دسترسی مختلف در یک شبکه محلی، منطقه ای، کشوری و یا جهانی قادر هستند از اون بانک استفاده کنند

ممنون ولی از اسمش همچین تعریفی پیش بینی میشد ولی یه مثالی ملموس ازش ذکر کنید که مشخص بشه

لینک به دیدگاه
ممنون ولی از اسمش همچین تعریفی پیش بینی میشد ولی یه مثالی ملموس ازش ذکر کنید که مشخص بشه

مثال ملموسش همین سایت نواندیشان ، فرض کنید یک شرکت با چندین شعبه در مکان های مختلف هستند که از یک اینترانت استفاده میکنند و به یک دیتابیس بر رو سرور اصلی متصل هستند ، طراحی این شبکه و ارتباطات و نیاز هایی که باید پیش بینی بشه یکی از حیطه های کار برای مهندسین صنایع هست کافیه فقط اطلاعات اولیه از شبکه داشت و به php و یک بانک اطلاعاتی ترجیحا mysql تسلط داشت

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...