رفتن به مطلب

کمک در زمین شناسی ساختمانی

ارسال های توصیه شده

سلام در زمین شناسی ساختمانی روابط مثلثاتی داریم برای تعیین موقعیت خط یا صفحات و شیب و غیره.مشکل من در پدا نکردن فرمولی برای بدست اوردن میل و گرای خط واره حاصل از برخورد دو صفحه با امتداد و شیب حقیقی معلوم است اگر از دوستان کسی جوابش یا فرمولها را میداند بفرماید.روش استفاده از استریونت را نمیخوام

لینک به دیدگاه

دو صفحه داریم با مشخصات زیر

n40e,30se و n70w,60ne که شیبها شیب حقیقی هستند.از برخورد این دو صفحه یک خط واره تقاطعی ایجاد میشه با مشخصات زیر میل25 درجه و گرای s85e

در حالت استفاده از استریونت رو بلدم اما در کتابی روش بدست اوردن با ترسیم شکل رو نوشته ولی در ادامه گفته فرمول مثلثاتی برای این مدل هست ولی به فرمول اشاره نکرده اگر شما میدانید لطفا کمکم کنید

لینک به دیدگاه
دو صفحه داریم با مشخصات زیر

n40e,30se و n70w,60ne که شیبها شیب حقیقی هستند.از برخورد این دو صفحه یک خط واره تقاطعی ایجاد میشه با مشخصات زیر میل25 درجه و گرای s85e

در حالت استفاده از استریونت رو بلدم اما در کتابی روش بدست اوردن با ترسیم شکل رو نوشته ولی در ادامه گفته فرمول مثلثاتی برای این مدل هست ولی به فرمول اشاره نکرده اگر شما میدانید لطفا کمکم کنید

نه منم بلد نیستم ولی مهندس نقشه بردار داریم ت شرکت ازش میپرسم برات بلد بود جوابشو میدم بهت:w16::a030:

لینک به دیدگاه
دو صفحه داریم با مشخصات زیرn40e,30se و n70w,60ne که شیبها شیب حقیقی هستند.از برخورد این دو صفحه یک خط واره تقاطعی ایجاد میشه با مشخصات زیر میل25 درجه و گرای s85eدر حالت استفاده از استریونت رو بلدم اما در کتابی روش بدست اوردن با ترسیم شکل رو نوشته ولی در ادامه گفته فرمول مثلثاتی برای این مدل هست ولی به فرمول اشاره نکرده اگر شما میدانید لطفا کمکم کنید
دوست عزیز سلام!من تازه متوجه سوالتون شدم!ببین دو صفحه با توجه به آزیموت دو صفحه، فرمول مثلثاتی که وجود داره فرق میکنه براش ( میتونی از اتوکدکمک بگیری و رسمشون بکنی = برای درک بهتر! )اما راه حل دیگه ای هم داره که از شیب ها ظاهری کمک بگیری و کارایی که میشه تو اتوکد کشید رو تو مغزت بکشی. مغز این جانب (!) از بس این کار رو کردم اتوکد شده
لینک به دیدگاه

سلام برادر گلم ببخشید اولا تو کل مساله اصلا شیب ظاهری نداده که بشه اونارو حساب کرد.من خودم از روش پیدا کردن شیب حقیقی توست دوتا شیب ظاهری رفتم ولی یک طرف مسئله حل میشه ولی طرف دیگه جواب اشتباه میاد.منظور من اینه که تو اون کتاب اشاره کرده یک فرمول خواص داره ولی متاسفانه بهش اشاره نشده من دنبال اون فرمول هستم چون وقتی این دوتا شیبو به عنوان شیب ظاهری برای اون خطواره در نظر میگیری همونجور که گفتم یک سمت مسئله در میاد ولی یک طرف مسئله درست نمیشه نمیخوام از فرمولهای خود ساخته استفاده کنم میخوام فرمول اصلی رو بدونم متاسفانه تو کتابهای ساختمانی هم چیزی در این مورد ندیدم

لینک به دیدگاه
سلام برادر گلم ببخشید اولا تو کل مساله اصلا شیب ظاهری نداده که بشه اونارو حساب کرد.من خودم از روش پیدا کردن شیب حقیقی توست دوتا شیب ظاهری رفتم ولی یک طرف مسئله حل میشه ولی طرف دیگه جواب اشتباه میاد.منظور من اینه که تو اون کتاب اشاره کرده یک فرمول خواص داره ولی متاسفانه بهش اشاره نشده من دنبال اون فرمول هستم چون وقتی این دوتا شیبو به عنوان شیب ظاهری برای اون خطواره در نظر میگیری همونجور که گفتم یک سمت مسئله در میاد ولی یک طرف مسئله درست نمیشه نمیخوام از فرمولهای خود ساخته استفاده کنم میخوام فرمول اصلی رو بدونم متاسفانه تو کتابهای ساختمانی هم چیزی در این مورد ندیدم

یه کتاب لاتین دارم خیلی گسترده هست، نگاش کردم فرمولی که اشاره کردی توش بهش اشاره نکرده.

در ضمن منظورم شیب ظاهری یکی از صفحات در راستای آزیموت اون یکی صفحه هست وگرنه شیب ظاهری صفحه رو قرار نیست بدن، میتونی حساب بکنی :ws3:

در ضمن توصیه اتوکد رو جدی بگیر. اروپایی ها structure geology شون خوبه و اکثرا از ترسیم های سه بعدی استفاده میکنند.

لینک به دیدگاه

برادر گلم شما نمیتونی شیب یا امتاد یک صفحه رو برای یک صفحه دیگه بعنوان شیب ظاهری قرار بدی چون شیب این صفحه که حقیقی از نظر بعدی و مکانی نسبت به صفحه دیگه و شیب حقیقیش در صفحه دیگه قرار دارند و اگر برای نمونه خودتون در فرمولهای مربوطه بزارید میبینید که در قسمتی جواب درس در میاد ولی از مرحله ای به بعد جواب کلا غلط میشه.مسئله اینجاست که من میخوام فرمول و بدونم که مواقعی که اتوکد یا استریونت در دست رس نیست از اون استفاده شود و فکر میکنم کتاب مورد نظر شما نویسندش اقای مارشاک هست که من به این مسئله در کتاب اقای مارشاک برخوردم که متاسفانه در ادامه توضیح نداده

لینک به دیدگاه
برادر گلم شما نمیتونی شیب یا امتاد یک صفحه رو برای یک صفحه دیگه بعنوان شیب ظاهری قرار بدی چون شیب این صفحه که حقیقی از نظر بعدی و مکانی نسبت به صفحه دیگه و شیب حقیقیش در صفحه دیگه قرار دارند و اگر برای نمونه خودتون در فرمولهای مربوطه بزارید میبینید که در قسمتی جواب درس در میاد ولی از مرحله ای به بعد جواب کلا غلط میشه.مسئله اینجاست که من میخوام فرمول و بدونم که مواقعی که اتوکد یا استریونت در دست رس نیست از اون استفاده شود و فکر میکنم کتاب مورد نظر شما نویسندش اقای مارشاک هست که من به این مسئله در کتاب اقای مارشاک برخوردم که متاسفانه در ادامه توضیح نداده

آقا من این درسو با 19 پاس کردم پس بلدمش! منظورم این هست که شیب ظاهری صفحه اول رو در جهت شیب واقعی صفحه دوم پیدا بکن، سپس با مثلثات روابط مابین رو پیدا بکن. تایپ استدلال چیزی که میخوای خیلی سخته، معمولا هم کسی از زمین شناسی ساختمانی رو خوب بلد نیست.

در ضمن کتابی که من خوندم کتاب آقای Ruud Weijermars بود.

لینک به دیدگاه

سلام اولابگم من خودم تو این درس 20 گرفتم.فوقم دارم میخونم.اینی که شما گفتید نمیشه چون موقعی این حالت میشه که این دو شیب در یک صفحه باشند در حالی که در یک صفحه نیستند.در ثانی جواب اونجا هست که همون مشخصات خط وارست کافی شما اینجا راه حل را بنویس بزار اینجا نشون بده به اون جواب میرسی من قبول میکنم

لینک به دیدگاه

اگر از من قبول دارید میگم نگاهی هم به کتاب روشهای اساسی زمین شناسی ساختمانی نوشته استیفن مارشاک و گوتام میترا بندازی که ترجمه شدش هم هست ترجمه دکتر محسن پورکرمانیه.البته برای کسی که ساختمانی خونده راحت میاد ولی برخی نکات ریز داره که خیلی خوبه و برخی مسائلئ خیلی خوب باز کرده

لینک به دیدگاه

بعد بررسیهام به این نتیجه رسیدم که راستای اون خطواره همیشه به سمت لایه ای هست که شیبش بیشتره وشیبش تمایل به صفحه ای داره که شیبش کمتره.اگر کسی فرمولی دونست بگه نیاز دارم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...