رفتن به مطلب

شاهزاده به دنبال انتخاب همسر بر اساس عدد نام

ارسال های توصیه شده

نمی دونم بچه های میکرورایانه تا به حال چیزی در مورد اعداد دوستدار هم شنیده اند یا نه؟ هنگامی که از فیثاغورث پرسیده شد دوست کیست؟ جواب داد: "کسی که من دیگری است بدان گونه که 220 و 284 هستند."

مفهوم عبارت بالا از نظر ریاضی چنین است:

مقسوم علیه های 284 به غیر از خودش عبارت اند از:

1 2 4 71 142 که مجموع آن ها 220 است

و از طرف دیگر مقسوم علیه های 220 به غیر از خودش عبارت اند از:

1 2 4 5 10 11 20 22 44 55 110 که مجموع این ها هم برابر 284 است.

طرف داران فیثاغورث چنین عددهایی راعددهای دوست دار هم می نامیدند.

با این که کشف چنین عددهایی برای یونانی ها ساده نبود اما کار مورد علاقه ی آن ها بود. به هر حال کشف این گونه عددها پیشرفت زیادی نداشت . سه زوج دیگر از این عددها به قرار زیر می باشند:

17296 و 18416 که در سال 1636 میلادی توسط فرما شناسایی شد. (همان فرمای معروف که داستانش رو شنیدید)

و اعداد 9437056 و 9363584 که توسط دکارت ارائه گردید.

و بالاخره 1184 و 1210 که توسط پاگانینی در سال 1867 میلادی معرفی شد.

سوالی که تاکنون ذهن ریاضی دانان را به خود مشغول کرده، این است که آیا بی نهایت از این زوج ها وجود دارد یا خیر؟

البته هندی ها عددهای متحابه یا " دوست دار هم " را قبل از فیثاغورث شناخته بودند. هم چنین قسمت هایی از کتاب مقدس را می توان یافت که نشان می دهد یهودی ها چنین عددهایی را مبشر سعادت می دانستند.

حالا داستان ما در مورد یک شاهزاده ی دوره ی باستان است که عدد نامش برابر 284 بود. این شاهزاده سال های سال دنبال دختری برای ازدواج می گشت که عدد نامش برابر 220 باشد و معتقد بود که این عامل باعث خوشبختی در زندگی او می شود و من یادم نیست که بالاخره پیدا کرد یا نه؟

به جای تالار کاربران اینجا می نویسم که خلاصه حواستون باشه تو انتخاب همسر و ملاک های الکی نذارید که مثل شاهزاده قصه ما بی همسر می مونید. عکس اون شاهزاده رو هم گذاشتم اینجا داره از دختره می پرسه که عدد نامت چیه ؟ فکر کنم همون تا آخر عمر بی همسر مونده.

راستی دخترها عدد نامشون رو بگن تا اگه 220 بود من به شاهزاده اطلاع بدم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...