رفتن به مطلب

فراخوان چهارمین نمایشگاه بین المللی پوستر یاکو


FrnzT

ارسال های توصیه شده

farakhan.jpg

 

 

 

چهارمین نمایشگاه بین المللی پوستر – یاکو

 

مرکز هنر و طراحی گرافیک دانشگاه سن ایگناسیو فراخوان چهارمین نمایشگاه بین المللی پوستر خود را منتشر کرد. موضوع این فراخوان و نمایشگاه "یاکو" (به معنای آب در زبان کیچوا اعلام شده است. برگزار کنندگان این نمایشگاه که در لیما پایتخت پرو برگزار می شود از طراحان سراسر جهان برای شرکت در این رویداد دعوت به عمل آورده اند. در متن این فراخوان چنین می خوانیم:

 

 

چهارمین نمایشگاه پوستر، نتیجه تلاش های مرکز هنر و طراحی گرافیک دانشگاه سن ایگناسیو است که در راستای تحقق هدف ایجاد یک فضای مشترک برای دانشجویان این دانشگاه و طراحان سراسر جهان برای پرداختن به دغدغه های مشترک انسانی برپا خواهد شد. این نمایشگاه قصد دارد تا سطح آگاهی عمومی را درباره مشکلی "آب" که جهان امروز ما با آن دست و پنجه نرم می کند افزایش دهد. امروزه با نگاهی گذرا به آمار ها می توان به عمق بحران آب در جهان به خوبی پی بردو مسأله ای که تا چند سال پیش تنها به یک پیشگویی بدبینانه می نمود، اکنون به یک معضل جدی بدل شده است.

 

 

آب که اکنون به یک منبع کمیاب در زمین بدل شده است، در سه حالت در طبیعت یافت می شود: جامد، مایع و گاز. در پی گرمایش بیش از حد زمین که توسط فعالیت های انسان رخ داده است، امروز شاهد هرچه کمتر شدن و از بین رفتن منابع بزرگ آب در زمین هســتیم. فعالیت هایی که در برخی نقاط زمین به طور مسقیم باعث باران های اسـیدی، طوفان و گردباد، طغیان های ویرانگر رودخانه ها و فجایعی از این دست می گردند. راهکار در دستان ما است؛ ما که به عنوان انسان های اندیشمند و منطقی می توانیم روند رو به ویرانی کنونی را تغییر داده و جهان را به شکوفایی رهنمون شویم. برای نیل به این مقصود، باید بی درنگ اقدام کرد تا این جزء حیاتی زمین را از نابودی نجات داد. به گفته زیست شناسان، تا سال ۲۰۲۵ حدود ۲۰۰۰ میلیون انسان مطلقا به آن دسترسی نخواهند داشت.

 

اگرچه این پیش بینی به نظر دور از ذهن می رسد، اما اثرات استفاده بی رویه از منابع طبیعی را می توان هم اکنون نیز در جای جای جهان مشاهده کرد. نمونه بارز این تغییرات را برنئو(۴ )، یکی از چهار جزیره بزرگ جهان است. تنوع زیستی بسیار وسیع این جزیره به علت بهره کشی بی رویه از منابع جزیره در حال از میان رفتن است. چرخه طبیعی حیات امروزه خود را دستخوش تغییرات بیرونی اعمال شده توسط انسان می یابد.

 

 

نمونه بارز دیگر ایالات متحده است. ایالت های جنوب شرقی این کشور که از رودخانه کلورادو به عنوان منبع آب آشامیدنی خود بهره می برند، باعث شده اند تا این رودخانه پیش از رسیدن به اقیانوس تقریبا خشک شود. در افریقا خشک سالی هر ساله رو به افزایش باعث می شود تا مردم برای برآورده کردن نیازهای اولیه خود به شهرهای بزرگ روی آورند. از سویی دیگر، تمامی شهرهایی که به نحوی در مجاورت آب هستند همواره به علت آب شدن لایه های یخ کره زمین در معرض خطر سیلاب قرار دارند. تقریبا ۴۰% مردم دنیا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم تحت تأثیر این رویداد قرار خواهند گرفت.

 

 

هم اکنون ۲۰% مردم جهان مصرف کننده ۸۰% منابع آب زمین هستند و بیش از ۵۰۰۰ نفر سالانه در اثر نوشیدن آب آلوده جان خود را از دست می دهند. آلودگی هایی که عموما از صنایع مرتبط با معادن به آب راه می یابند. میزان آب به کار رفته در این نوع صنایع به شدت بالا بوده و کوچکترین توجهی به قابلیت بازیابی آب استفاده شده نمی شود. نمونه دیگر آلودگی آب به کشور های حوزه خلیج فارس باز می گردد که برای آب آشامیدنی خود از منابع آبی خلیج فارس استفاده می کنند. رفت و آمد دایمی نفت کش ها در این ناحیه آلودگی های بی شماری را وارد آب آشامیدنی این کشورهای می کند.

 

 

هر آنچه در بالا آمد، در تحقیقاتی گسترده دنبال می شود. سازمان ها و نهاد های بسیاری با دغدغه سرنوشت محیط زیست بشر دست و پنجه نرم کرده و فعالیت های خود را در این حوزه سازماندهی می کنند. مرکز هنر و طراحی گرافیک دانشگاه سن ایگناسیو به سوی تربیت طراحان گرافیکی حرکت می کند که برای جهان پیش رو فعالیت و چاره اندیشی می کنند. این مجموعه در مسیر یافتن راه کارها، گام برداشتن به سوی آنها و بازنمایی واقعیت هایی گام بر می دارد که بسیاری ترجیح می دهند نادیده بنگارند. نسبت آن دسته از انسان هایی که در برابر محیط خود احساس مسئولیت می کنند اندک است، اما ما امروز در موقعیتی قرار داریم که می توانیم این نسبت را تغییر دهیم.

 

 

قوانین و مقررات

 

 

از تمامی طراحان و هنرمندان در سراسر جهان دعوت می شود تا در این نمایشگاه شرکت کنند.

 

۱. محدودیتی در تعداد پوستر های فرستاده شده وجود ندارد. هر طراحی می تواند یک یا چند پوستر و همچنین مجموعه پوستر برای شرکت در نمایشگاه ارسال کند.

 

۲. شرکت کنندگان موظفند موضوع "آب" را محور پوستر خود قرار دهند. موضوعات مربوط می تواند سرفصل هایی را از قبیل "کمبود"، "آلودگی"، "پسماند" و .. در بر بگیرد. اما همواره باید در نظر داشت که آگاهی مخاطب را نسبت به آنچه بشر در قبال آب انجام می دهد ارتقاء دهد.

 

۳. تمامی پوستر ها باید در ابعاد ۱۰۰*۷۰ افقی و یا عمودی طراحی شوند و در قالب jpg ۲۰۰ تا ۳۰۰dpi ارسال شوند. عکس های به کار رفته در آثار باید از نظر کیفیت در وضعیت مناسبی بوده، وضوح مناسب داشته و مخدوش نباشند. تکنیک به کار رفته آزاد است، اما کار نهایی باید به صورت دیجیتال عرضه شود.

 

۴. در نام گذاری فایل باید از شیوه زیر استفاده شود:

Name_Surname_۰۱.jpg

 

۵. فرم شرکت در نمایشگاه نیز باید در کنار آثار پر شده و ارسال شود. این فرم را به آدرس yakuposter@gmail.com ارسال کنید. در قسمت موضوع ای-میل عبارت SUBMISSION POSTER را درج کنید. پس از دریافت اثر، هر طراح یک ای-میل رسید دریافت خواهد کرد.

 

۶. هر طراح باید یک عکس ۶*۸ سانتی متر ۳۰۰dpi در قالب jpg را به همراه نام کامل خود ارسال کنند.

 

۷. یک هیئت داوران بین المللی انتخاب آثار را بر عهده خواهند داشت. از میان آثار ارسال شده ۱۲۰ پوستر به نمایشگاه راه پیدا خواهند کرد و ۳ پوستر به عنوان آثار برگزیده معرفی خواهند شد.

 

۸. به تمامی شرکت کنندگان نمایشگاه، گواهی شرکت pdf اعطاء خواهد شد. به نفرات برگزیده لوح شرکت در نمایشگاه به همراه کتاب مجموعه آثار به وسیله پست ارسال خواهد شد.

 

۹. برگزار کنندگان حق چاپ آثار ارسالی را با حفظ حقوق مولف برای کاتالوگ، نمایشگاه ها و تبلیغات مربوطه محفوظ می دارند.

 

۱۰. برگزار کنندگان پوستر هایی را که پیام های اهانت آمیز دارند از مجموعه آثار حذف خواهند کرد.

 

۱۱. نمایشگاه در شهر لیما و از ۱ تا ۳۰ اکتبر ۲۰۱۰ در نشانی زیر بر پا خواهد بود:

¨Hall of RAUL PORRAS BARRENECHEA¨ in the ¨Centro Cultural Ricardo Palma¨ (Av. Larco ۷۷۰, Miraflores).

 

۱۲. آثار ارسالی از ۵ مارس تا ۴ ژوئن ۲۰۱۰ پذیرفته خواهند شد.

 

۱۳. لیست طراحان پذیرفته شده در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۰ منتشر خواهد شد.

 

۱۴. برای شرکت در نمایشگاه مبلغ ورودیه در نظر گرفته نشده است.

 

۱۵. برای اطلاعات بیشتر با ای-میل زیر تماس بگیرید: yakuposter@gmail.com

 

 

هیئت داوران

 

سوزانا ماچیکائو(۵ ) – بولیوی

 

کارلوس زامورا(۶ ) – کوبا

 

آنتوان ابی عاد – لبنان

 

حسین عبدالمحمدزاده – ایران

 

ایرج میرزاعلیخانی – ایران

 

اونیش امین الهی – ایران

 

سرژیو الیووتی( ۷ ) – ایتالیا

 

جان مور( ۸ ) – ونزوئلا

 

ریتا ویدال چاواری(۹ ) – پرو

 

رافائل ویوانکو آلوارز(۱۰ ) – پرو

  • Like 2
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...