رفتن به مطلب

انواع هواساز و طرز کاربرد و نحوه استفاده

ارسال های توصیه شده

دوستان این تایپیکو میخوام به کمک شما عزیزان ایجاد کنیم توی انواع سایت ها بلاخص سایتا و وبلاگای ایرانی گشتم همه در مورد هواساز فقط چیزای ابتدایی میدونند و عموما کپی پیست می باشد در چند روز اینده به انواع هواساز ها و و شرایط کاریشون میپردازم فقط از دوستان یه خواهشی دارم وقتی دوستان سوالی میپرسند نریم هرچی دمه دستمون بود کپی کنیم اصل کلام بنویسیم مطمعنا همه دوستان در مورد هواساز یه چیزایی میدونند پس شرط اینکه تو این تایپیک اشرکت کنید اینه که کلی توضیح ندیم جزئی بگیم که منظورو برسونیم (دوستان تو انجمن مهندسی تاسیسات برودتی (

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
)بنده رو میشناسند میدونند که وقتی سوالی ازمن میپرسند مختصر توضیح میدم ولی منظورمو میرسونم امیدوارم بتونم این تایپیکو کامل کنم

لینک به دیدگاه
دوستان این تایپیکو میخوام به کمک شما عزیزان ایجاد کنیم توی انواع سایت ها بلاخص سایتا و وبلاگای ایرانی گشتم همه در مورد هواساز فقط چیزای ابتدایی میدونند و عموما کپی پیست می باشد در چند روز اینده به انواع هواساز ها و و شرایط کاریشون میپردازم فقط از دوستان یه خواهشی دارم وقتی دوستان سوالی میپرسند نریم هرچی دمه دستمون بود کپی کنیم اصل کلام بنویسیم مطمعنا همه دوستان در مورد هواساز یه چیزایی میدونند پس شرط اینکه تو این تایپیک اشرکت کنید اینه که کلی توضیح ندیم جزئی بگیم که منظورو برسونیم (دوستان تو انجمن مهندسی تاسیسات برودتی (
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
)بنده رو میشناسند میدونند که وقتی سوالی ازمن میپرسند مختصر توضیح میدم ولی منظورمو میرسونم امیدوارم بتونم این تایپیکو کامل کنم

درکل هواسازازای که توایران استفاده میشه اگه اشتباه نکنم دودسته اند که مدل cav single zone.cav multizone استفاده میشه که منظور از cav حجم هوا ثابته و منظور از cav single zone.cav multizone یعنی تک منطقه ای و چند منطقه ای .

درسته سیستم دیگه ای هم هست مثل vav یا vvt چون توایران استفاده نمیشه بهش نمیپردازم اگه دوستان بخواند به روی چشم .

درکل این نوع سیستم ها سیستم های هوایی هستند

که در این شکل دوستان میتونند هواساز تک منطقه ای رو ببینند که در موردش صحبت میکنمCAVsingleduct.jpg

همینطور که مشاهده میکنین همه از یک خروجی انشعاب میگیرند و به این خاطر میگنند تک منطقه ای چون ما فقط میتونیم فضا هایی رو گرم یا سرد کنیم که داری شرایط یکسان باشند منظور حجم اتاق نیست .فضاهای مورد نظر ما باید دما یکسانی داشته باشند . دراین سیستم همونطور که مشاهده میکنید از بویلر برای گرم کردن اب داخل کویل و از چیلر برای خنک کردن اب درون کویل استفاده میشه.یه سوالی پیش میاد چرا ما اصلان از برج خنک کننده استفاده میکنیم .جواب این سوال اینه ابی که در اثر گرفتن گرما کندانسور استفاده میشه رو نمیشه به فاضلاب ریخت و مقرون به صرفه نیست برای همین در کولینگ تاور به روش سرمایش تبخیری گرمای اب گرفته میشود و یادمان باشد این سیستم یک شیر اب برای اضافه کردن اب به سیستم را دارد و همینطور به دلیل اینکه اب ممکنه رسوب کند مقداری از اب در کف که جمع میشود باید تخلیه شود . درکل هواساز تشکیل شده از قسمت های زیر :

میکسینگ باکس /filter v /و یا ممکنه بعد از filter v از ***** کیسه ای استفاده بشود//ph /a.w/ c.c/h.c و فن تشکیل میشه

یه عیبی دارند سیستم cav single zone که فقط بوسیله یک ترموستات کنترل میشوند و کنترل اتاقا مورد نظر در این سیستم وجود نداره و دیده شده که کنترل رطوبت ندارند

در یک سیستم CAV حجمهوای فن برابر با حداکثر هوای مورد نیاز فضاها است و دمای فضاها توسط تغییر دردمای هوای خروجی از کویل کنترل می شود.

مزایا :

- طراحی آسان، قابل اتکا و بدون پیچیدگی.

- مناسب فضاهایی که کنترل فشار در آن ها مهم است.

معایب :

*مصرف بالای انرژی که شامل اتلاف انرژی سرمایش، گرمایش و فن می شود.

و از این سیستم در بیمارستان برا قسمت های اداری و ...... استفاده میشود

لینک به دیدگاه

درکل هواساز تشکیل شده از قسمت های زیر :

میکسینگ باکس /filter v /و یا ممکنه بعد از filter v از ***** کیسه ای استفاده بشود//ph /a.w/ c.c/h.c و فن تشکیل میشه

قسمت های مختلف هواساز کارکرد شون به شرح زیر می باشد:

میکسینگ باکس:در این محفظه هوای برگشت با هوای هوای تازه مخلوط میشه .نکته مهمی که در اینجا باید خاطر نشان کنم این است که بستگی داره از چه سیستمی استفاده بشه تک زونه یا چند زونه و قراره کجا از این سیستم استفاده کنیم این خیلی مهمه که مثال میزنم:

فرض کنیم برای قسمت های اتاق جراحی اتاق عمل زایمان و در کل برای اتاق های عمل ما هیچ گونه برگشت ندارم و نکته مهمتر در اتاق عمل حتما فشار مثبت داریم ممکنه کسی باخودش سوال کنه یعنی چی هوای مثبت؟

فشار مثبت یعنی اینکه هوای تازه از مقدار هوای خروجی بیشتر باشد .

نکته مهمتر در استخرهای سرپوشیده بخاطر خاصیت دارا بودن کلر از هوای برگشت زیاد استفاده نمیکنند و اگر استفاده کنند فقط 10% می باشد چون که کلر خاصیت خورنده برا فلزات داره و سعی میشه کمتر استفاده بشه

و نکته مهمو کاربردی فرض کنیم طراحی کردیم برا امفی تئاتر 20000CFM هوا نیاز داریم طبق محاسبات در تهویه مطبوع .سیستمی خوب است که30% کل هوای موجود هوای تازه به سیستم اضافه بشود یعنی اگر 20000CFM هوا موجود باشد باید 14000CFM هوا برگشت کند و 5500 برگشت کند به سمت خارج و 500cfm داخل فضای امفی تئاتر بماند(یعنی 30% 20000 میشود 6000CFM هوای تازه نیازمند است ) تا هوای داخل نسبت به خارج مثبت شود

filter V:این نوع filter از الیاف الومینیوم می باشد و داری راندمان 20% میباشد (یعنی 80% ذرات عبور می کنند)

نکته مهمو کاربردی :در بیمارستانها بخاطر شرایط خاصی که دارند بعد این نوع filter از filterکیسه ای یا filterهای هپاو یا اولپا استفاده میشه تا ذرات بیشتری را جذب کنند.

دوستان خیلی مونده کار میبره کاملش میکنم چون قول داده بودم یواش یواش کامل میکنم و یک نکته بدونین در مورد داکت هواساز هم صحبت میکنم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...