رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

نرم افزار Expert choice یک ابزار قوی برای تصمیم گیری چند معیاره بر اساس روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی ANALYTICAL HIERARCHY PROCESS میباشد که که اولین بار توسط توماس ال ساعتی ( SAATY ) یکی از پایه گذاران Expert choice در دانشگاه پنسیلوانیا مطرح شد .
AHP با فراهم آوردن یک ساختار برای سازمان دهی و ارزیابی اهمیت معیار های متفاوت و ارجحیت گزینه ها برای تصمیم گیرندگان ، فرایند تصمیم گیری را آسان میکند

مراحل زیر در AHP و Expert choice یکسان میباشد : 

• ساختن مدل سلسله مراتبی
  • دادن قابلیت تصمیم گیری گروهی به مدل
  • مقایسه دو به دو معیارها و زیر معیارها برای تعیین اهمیت آنها در تصمیم گیری
  • سنتز و تلفیق برای تعیین بهترین گزینه ها
  • انجام آنالیز حساسیت

آموزش کار با این نرم افزار رو می تونید به صورت تصویری از لینک PDF زیر دانلود کنید:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

فایل زیر هم آموزش این نرم افزار تو قالب فایل word هستش که امیدوارم مفید باشه:

لینک به دیدگاه

آخرین فایل آموزشی این نرم افزار هم به صورت فایل پاورپوینتش هستش که می تونید از لینک زیر دانلود کنید:

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...

اما خب حالا گفتم یه آموزش هم خودم بذارم واسه کسایی که حال ندارن فایلا رو دانلود کنن یا حس ثبت نام کردن واسه دانلود و مشارکت کردن تو انجمن ندارن :ws3:
سعی میکنم خیلی ساده فقط روش کار باهاش رو تو چندتا پست بگم. 

تو شروع کار که expert choice رو اجرا کنیم، ازمون یه فایل یا پروژه انجام شده رو میخواد یا یه new file میگه ایجاد بشه مثل خیلی از نرم افزارهای دیگه. ما new file رو میزنیم و مثلاً پروژه رو توی desktop به اسم noandishaan ذخیره می کنیم.

49n9rnv4jk3041jiuvp.jpg

fjc9wpb617qm96z937o.jpg

بعدش یه توضیحی درباره هدفمون میخواد که هدفمون چیه؟ چیکار می خوایم بکنیم

3qxf9g7sx9vwp2lbf154.jpg

خب اگه یادتون باشه تو تاپیک آموزش مدل ها و روش های برنامه ریزی شهری مدل AHP هم توضیح داده بودم و یه مثال فرضی به صورت دستی واسش انجام داده بودم. حالا همون مثالو اینجا با نرم افزار Expert choice پیاده می کنیم و نتیجه رو می بینیم.

پس هدف ما میشه: جانمایی ایستگاه آتش نشانی در ناحیه 1 منطقه 1 شهر تهران

با راست کلیک کردن روی هدف و زدن گزینه insert child of current node می تونیم هدفای فرعی یا معیار و زیر معیارها رو واسه کار تعریف کنیم. 6تا معیاری که داشتیم تو این مثال اینا بودن:

• ساحت قطعه زمین
  • مقدار دولتی بودن زمین
  • هزینه خرید
  • دسترسی به سایر نقاط
  • تمایلات مردم
  • سازگاری با کاربری های همجوار
wwvkc0teci5c792bvs40.jpg

حالا میرسیم به مرحله وارد کردن آلترناتیوها.
وقتی رو هدف مورد نظر هستیم، از منوی Edit بخش Alternative گزینه insert رو میزنیم و آلترناتیوها و گزینه های پیشنهادی خودمونو تک تک وارد می کنیم که تو مثالی که داشتیم شامل 5 ناحیه یا قطعه زمین میشد.

yewd53xkh6896wlgcz2.jpg

واسه هرکدوم از معیارا یا آلترناتیوا هم با کلیک روی اون معیار یا آلترناتیو و بعدش کلیک روی کادر Information document می تونیم توضیحاتی رو راجع بهشون بنویسیم. حتی در مورد اون هدف اصلی که اول کار مشخص کردیم.
حالا مقایسه های آلترناتیوها و معیارها رو میذاریم تو پست بعدی که ایشالا بعداً میگم.

ادامه دارد ....

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

اینم یه فایل پاورپوینت هستش که به نوعی روش کار با این نرم افزار رو آموزش داده.

آشنايی با فرآيند تحليل سلسله مراتبي Analytical Hierarchy Process (AHP) و کاربرد آن در نرم افزار Expert Choice جهت تصميم گيری های چند گزينه ايی

درس: تئوری تصميم گيری
استاد درس: دکتر مجيد نيلی احمد آبادی
ارائه دهنده: مهرداد باغبانی
دانشجوی تحصيلات تکميلی مديريت صنعتی
سال تحصيلی 89-90

دانلود پاورپوینت

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

یه آموزش هم از این نرم افزار به زبان انگلیسی تو لینک زیر هستش:

http://www.noandishaan.com/forums/thread118542.html

آموزش بعدی هم که از این نرم افزار میذارم، باز هم یه فایل پاورپوینت هستش با عنوان آشنایی با نرم افزار Expert Choice جهت تصمیم گیری چندگزینه ای که توسط شهرام اسدی، سیروس شهروئی و محمد کمالی برای ارائه کلاسی دکتر حق شناس در دانشگاه بین المللی خلیج فارس تو 38 اسلاید ارائه شده که از لینک زیر می تونید دانلود کنید:

دانلود پاورپوینت

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

اینم یه فایل آموزشی دیگه از expert choice که وبسایت شارنامه اونو تهیه کرده و از لینک زیر می تونید دانلود کنید:

دانلود آموزش

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

سلام آقای عارف. بابت آموزشتون ممنون:icon_gol:

فقط اگه میشه ادامه رو هم بذارید. اگه زیر معیارم داشت که عالی می شد.:ws37::ws3:
ممنون:a030:

سلام. خواهش میکنم. من نرم افزار رو روی سیستمای دانشگاه نصب کرده بودم و آموزش رو اونجا شروع کردم، ولی آخرای ترم بود و بعدش دیگه تعطیل شدیم، اومدم خونه رو سیستم خونه هرکاری کردم نصب نشد :banel_smiley_4: و این شد که آموزش نصفه نیمه موند :sigh:
لینک به دیدگاه

چه بد!

من تو قسمت وارد کردن محله ها تو قسمت آلترناتیو گیر می کنم!
احساس می کنم وسطا یه مرحله رو جا می زارم.

متأسفانه دوسال بیشتره الان نرم افزارشو ندارم و زیاد خاطرم نیست منوها و فرآیندی که داشت رو که الان دقیقاً بگم کدوم قسمته. ولی این فایلای آموزشی هم که گذاشتم رو نگاه کردین؟ کمکی نکرد؟
لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...

این فایل آموزشی هم که به صورت exe هستش توسط امیررضا خاوریان و مهدی علیان تهیه شده که تقریبا حالت مولتی مدیا به آموزش نرم افزار expert choice پرداختن.

دانلود آموزش expert choice

لینک به دیدگاه
  • 3 سال بعد...

آموزش فراگیر و گام به گام استفاده از ترکیب چندین نظر و پرسشنامه در نرم افزار اکسپرت چویس 11 در روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP) که توسط بهزاد نادری و فرهاد گیتی جمال در فروردین 96 تهیه شده رو به صورت PDF از لینک زیر میتونید دانلود کنید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...