رفتن به مطلب

بیست وهفتمین میزگرد خانواده با موضوع: ادب در خانواده

peyman sadeghian

ارسال های توصیه شده

با سلام :icon_gol:

چند وقته ذهنم درگیر این موضوع هست که در خانواده های ما هرچی صمیمیتر میشه گاهی رعایت ادب کمتر میشه مخصوصا در محاوره ها...

مثلا کمتر دیدم در خانواده های ایرانی سرسفره غدا بگه :ببخشید مامان!میشه لطفا نمک پاش رو بهم بدید؟یا تشکر بعد از غذا از مادر خانواده و موارد مشابه که زیاده..

میخوام نظرات شما رو هم بدونم .گرچه شاید خیلی از شما در خانواده خود چنین جوی حاکم باشه اما چند تا سوال برام پیش اومده دوست دارم پاسخ شما رو هم بشنوم و در این مورد کمی بحث کنیم

1. آیا رعایت ادب گفتار در خانواده محبت رو در اون خانواده کم میکنه؟
  2. آیا الین ادب باعث سرد شدن روابط میشه؟
  3. چطور میشه وقتی مثلا میخوای از پدرت ومادرت درخواستی داشته باشی با رعایت ادب کامل این خواسته رو بگی...

منتظر نظرات شما هستم:a030:

لینک به دیدگاه

به نظر من تا این حد هم زیاده رویه... :ws52:

فقط نباید بی احترامی کرد

مگه نه اینکه میگن بچه ها باید با پدر مادرشون دوست باشن ... آدم که با دوستش تا این حد مودبانه حرف نمیزنه

اون جمله رو میشه اینطوری گفت: مامان جون نمک پاش و بهم میدی؟

هم دوستانه هم مودبانه:a030:

لینک به دیدگاه
آیا رعایت ادب گفتار در خانواده محبت رو در اون خانواده کم میکنه؟

اگر این رعایت ادب باعث بشه مثلا بچه ها نتونن راحت مسائل و خواسته هاشونو با والدین در میون بذارن و باعث خشک و رسمی شدن روابط بشه...بنظرم میتونه تا حدی محبت رو هم کم کنه

آیا این ادب باعث سرد شدن روابط میشه؟

اگر ادب در حد معمول وعادی و نه بیش از حد باشه...نه،فکر نمیکنم باعث سردی روابط بشه

چطور میشه وقتی مثلا میخوای از پدرت ومادرت درخواستی داشته باشی با رعایت ادب کامل این خواسته رو بگی...

خیلی خوبه...مطمئنا اینطور باشه بهتره:ws37:

بهتر هم جواب میده:ws3:

لینک به دیدگاه

3. چطور میشه وقتی مثلا میخوای از پدرت ومادرت درخواستی داشته باشی با رعایت ادب کامل این خواسته رو بگی...

1.به نظر من احترامی که زیاد رسمی نباشه خوبه ...............

2.بازم برمیگرده به نوع گفتنمون...................

3.من خودم مثلا وقی چیزی میخوام مثلا میگم.......باباااااااااااااااا.............ددییییییییی................مای فادر:ws3:

دیگه خودش میدوننننننننه................:whistle::ws3:

یه کم باشوخی و خنده باشه به نظرم صمیمیت کم نمیششششه.............

لینک به دیدگاه

موضوع سختیه پیمان

در کل ادب همه جا نیازه

و تو خانواده صمیمیت باید باشه

پس باید جوری رفتار کرد که هر دو رعایت بشه

نمیشه فرمول خاصی براش پیچوند :ws37:

لینک به دیدگاه

ادب , آداب دارد

یه سر مشق بود واسه درس خوشنویسی و هنر

الانم این به ذهنم اومد که ادب همه جا کارمنو راه انداخته . ادب همراه با فروتنی و صمیمیت و کمی مهربونی

ادب باعث شده من دوستانم رو انتخاب کنم

صمیمت با شوخی های انچنانی متفاوته

ادب هم در رسمی حرف زدن و کلمات قلنبه به کار بردن خلاصه نمیشه و ربطی هم نداره که یکی مودب باشه و ادبی حرف بزنه. اتفاقا اینقدر مجری بی ادب داره صدا سیما که خدای حرفهای پر زرق و برق هستن ولی کسی اونها رو مودب نمیدونه. مثالم جوری بود که ملموس باشه برا همه. دم عیدی اصلا غیبت نمیکنم و نام نمیبرم

استفاده از برخی کلمات/عبارات مثل :

لطف میکنی....... خواهش میکنم ........اگه ممکنه......و........ به همراه آهنگ ملایم صدا و نگاهی آرام ؛

و اجتناب از گفتن یه سری کلمات که من شخصا از دانشگاه یاد گرفتم و همه ی شما بلدین چون دانشگاه رفتین:ws28:خلاصه نگفتنش میتونه مفید باشه که کمی مودب تر جلوه کنیم:ws37: البته مراتب دیگه ای هم داره حفظ نگاه ؛ نپرسیدن سوال شخصی ؛ احترام به عقاید و حتی لباس پوشیدن و...

لینک به دیدگاه

ادب و احترام نتیجه اش در اکثر اوقات بد نمیشه

این موضوع واقعا گسترده است

چون نمیشه یک نسخه رو واسه ی همه آدمها که از نظر روان و اخلاق مثل هم نیستند مثل دو دونه برف ، پیچید.

بعضی ها از احترام دیدن قدر شناسن ، بعضی ها هم سواستفاده کن که میخوان سوار شن.

اما پدر و مادرها اکثرا رفیق های بی کلکی اند.فکر نکنم قدر نشناس باشن

من که خودم عاشقشونم.

در کل حد وسط بهتره تو هر کاری

رهرو آن نیست گهی تندو گهی خسته شود رهرو آن است آهسته و پیوسته رود

:icon_gol::a030:

لینک به دیدگاه
به نظر من تا این حد هم زیاده رویه... :ws52:

فقط نباید بی احترامی کرد

مگه نه اینکه میگن بچه ها باید با پدر مادرشون دوست باشن ... آدم که با دوستش تا این حد مودبانه حرف نمیزنه

اون جمله رو میشه اینطوری گفت: مامان جون نمک پاش و بهم میدی؟

هم دوستانه هم مودبانه:a030:

چرا زیاده رویه؟

آیا بدین صورت احترام گذاشتن به خودی ها (چون اغلب برای غریبه ها این ادبیات استفاده میشه)کمی ما رو دچار خجالت میکنه و اغلب اصلا به این صورت به خودی ها احترام گذاشته نمیشه؟دلیل این تغییر ادبیات گفتاری بین خانواده وغیرخانواده به نظر شما چیه؟:ws38:

به نظرم طوری حرف بزنیم که هم نزدیک بودن رو حفظ کنه و هم احترام رو...نه باید تو محترمانه صحبت کردن خیلی افراط نه در صمیمی شدن...

خیل مختصر ومفید بود حسین جان:ws3:

یه کم بیشتر توضیح میدی؟میخوای بحث کنیم و به چالش بکشیم این قضیه رو که چرا نمیشه به مثلا مادر مثل زنان دیگر وغریبه احترام رسمی گذاشت؟

اگر این رعایت ادب باعث بشه مثلا بچه ها نتونن راحت مسائل و خواسته هاشونو با والدین در میون بذارن و باعث خشک و رسمی شدن روابط بشه...بنظرم میتونه تا حدی محبت رو هم کم کنه

ادب و برخورد رسمی خیلی باهم تفاوت دارند ،اینگونه ادبیات گفتاری را که مدنظرم هست در بعضی خانواده ها دیده ام که هم صمیمیت بوده و هم ادب کامل گفتاری

اگر ادب در حد معمول وعادی و نه بیش از حد باشه...نه،فکر نمیکنم باعث سردی روابط بشه

به نظر شما مثلا اگه به مادرتون به جای اینکه بگید مامان !نمک پاش رو بده! بگویید :«ببخشید مامان!میشه لطفا نمک پاش رو بدید؟»و وقتی داد یه تشکر کوچولو چاشنی کار کنید،بیش از حد به مادرتون احترام گذاشتید؟این حد رو چه کسی تعیین کرده؟

1.به نظر من احترامی که زیاد رسمی نباشه خوبه ...............

2.بازم برمیگرده به نوع گفتنمون...................

3.من خودم مثلا وقی چیزی میخوام مثلا میگم.......باباااااااااااااااا.............ددییییییییی................مای فادر:ws3:

دیگه خودش میدوننننننننه................:whistle::ws3:

یه کم باشوخی و خنده باشه به نظرم صمیمیت کم نمیششششه.............

1. چرا احترام زیادی رسمی بده؟
  2. نحوه گفتن یعنی چطوری باشه؟
  3. مثلا اگه یه روز با پدرت رسمی صحبت کنی چی میشه؟(شک ندارم پدرت دقیقا این شکلی میشهw58.gif)

موضوع سختیه پیمان

در کل ادب همه جا نیازه

و تو خانواده صمیمیت باید باشه

پس باید جوری رفتار کرد که هر دو رعایت بشه

نمیشه فرمول خاصی براش پیچوند :ws37:

سلام امین جونمhapydancsmil.gif

مرسی که در بحث شرکت کردی:a030:

یعنی به نظرت ادب داشتن با صمیمیت منافات داره؟نمیشه صمیمی بود اما ادب رو هم رعایت کرد؟

ادب , آداب دارد

یه سر مشق بود واسه درس خوشنویسی و هنر

الانم این به ذهنم اومد که ادب همه جا کارمنو راه انداخته . ادب همراه با فروتنی و صمیمیت و کمی مهربونی

ادب باعث شده من دوستانم رو انتخاب کنم

صمیمت با شوخی های انچنانی متفاوته

ادب هم در رسمی حرف زدن و کلمات قلنبه به کار بردن خلاصه نمیشه و ربطی هم نداره که یکی مودب باشه و ادبی حرف بزنه. اتفاقا اینقدر مجری بی ادب داره صدا سیما که خدای حرفهای پر زرق و برق هستن ولی کسی اونها رو مودب نمیدونه. مثالم جوری بود که ملموس باشه برا همه. دم عیدی اصلا غیبت نمیکنم و نام نمیبرم

استفاده از برخی کلمات/عبارات مثل :

لطف میکنی....... خواهش میکنم ........اگه ممکنه......و........ به همراه آهنگ ملایم صدا و نگاهی آرام ؛

و اجتناب از گفتن یه سری کلمات که من شخصا از دانشگاه یاد گرفتم و همه ی شما بلدین چون دانشگاه رفتین:ws28:خلاصه نگفتنش میتونه مفید باشه که کمی مودب تر جلوه کنیم:ws37: البته مراتب دیگه ای هم داره حفظ نگاه ؛ نپرسیدن سوال شخصی ؛ احترام به عقاید و حتی لباس پوشیدن و...

منکه متوجه ارتباطش با روابط داخل خونه نشدمicon_pf%20(34).gifمیشه لطفا بیشتر توضیح بدی؟hanghead.gif

تحت هر شرایطی آدم باید سعی کنه مؤدب باشه:a030:

ادب هیچ وقت سردی نمیاره:icon_gol:

من تضمین میکنم:w02:

شما هم کمی بیشتر توضیح بدید متشکر میشوم:a030:

ادب و احترام نتیجه اش در اکثر اوقات بد نمیشه

این موضوع واقعا گسترده است

چون نمیشه یک نسخه رو واسه ی همه آدمها که از نظر روان و اخلاق مثل هم نیستند مثل دو دونه برف ، پیچید.

بعضی ها از احترام دیدن قدر شناسن ، بعضی ها هم سواستفاده کن که میخوان سوار شن.

اما پدر و مادرها اکثرا رفیق های بی کلکی اند.فکر نکنم قدر نشناس باشن

من که خودم عاشقشونم.

در کل حد وسط بهتره تو هر کاری

رهرو آن نیست گهی تندو گهی خسته شود رهرو آن است آهسته و پیوسته رود

:icon_gol::a030:

:ws38:

لینک به دیدگاه

سلام امین جونم:hapydancsmil:

مرسی که در بحث شرکت کردی:a030:

یعنی به نظرت ادب داشتن با صمیمیت منافات داره؟نمیشه صمیمی بود اما ادب رو هم رعایت کرد؟

سلام جیییییگر :ws3:

خواهش

خب ببین پیمان جان همونطور که هدای عزیز گفت ادب آداب داره

و سخته که انجامش بدی

اما از طرف دیگه مودب بودن و قانون مندی باعث میشه یه اتفاقات بدی بیافته

عدم صمیمیت

من دوستی دارم که اینا خوانوادتن حرف زدنشون با فحش و توهینه

یعنی هر وقت با پدر و مادر و برادرا و خواهرش دعواشون میشه یا بحثشون میشه انواع اقسام الفاظ رکیک رو بکار میبرن

ولی در عین حال خیلی با هم خوبن و همیشه پشت همن

توهیناشون رو کار ندارم .... ولی کلا از هر چی بدشون میاد سریع به روی هم میارن که باعث دعوای لحظه ای میشه ..... اما در عوض ادامه دار نمیشه

واقعا پدیده ان برا خودشون

اما از اون طرف خانواده ای تو فامیل داریم که به شدت به هم احترام میذارن و مبادی آدابن

ولی هر کدوم راه و زندگی خودش رو میره و هیچ اهمیتی به سایر اعضا نمیده

یه جورایی صمیمیت ندارن

اینا هیچکدوم خوب نیست

باید بین این دو تعادل برقرار کرد

لینک به دیدگاه

خلاصه گفتم چون درست نمیدونستم باید رو چی مواردی صحبت کرد..ما تو رشته مکانیک درس دینامیک رو به 2 شاخه تقسیم میکنیم یکی سینماتیک دیگری سینتیک ...سینماتیک صرفا سر و کار داره با جابجایی سرعت شتاب بدون در نظر گرفتن عامل محرک آن اما سینتیک سر و کار داره با جابجایی سرعت شتاب با در نظر گرفتن عامل محرک آن...این رو گفتم که بدونم صحبت کردن در مورد ادب باید از چه دیگاهی باشه و شما در این میزگرد چه دیگاهی رو در نظر دارید میخواهید درش بحث کنید...:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
خلاصه گفتم چون درست نمیدونستم باید رو چی مواردی صحبت کرد..ما تو رشته مکانیک درس دینامیک رو به 2 شاخه تقسیم میکنیم یکی سینماتیک دیگری سینتیک ...سینماتیک صرفا سر و کار داره با جابجایی سرعت شتاب بدون در نظر گرفتن عامل محرک آن اما سینتیک سر و کار داره با جابجایی سرعت شتاب با در نظر گرفتن عامل محرک آن...این رو گفتم که بدونم صحبت کردن در مورد ادب باید از چه دیگاهی باشه و شما در این میزگرد چه دیگاهی رو در نظر دارید میخواهید درش بحث کنید...:icon_gol::icon_gol:

دیدگاه تا حدودی از پاسخ دوستان هم مشخص است ما همیشه درگفتگو هامون در خانه راحت وبدون استفاده از کلمات ادبی،خواهش خودمون رو از سایر افراد خانواده بیان میکنیم مثلا :«بابا؟اون وسیله رو بده! یا مامان واسم آب میاری؟»ومواردی ازاین دست گفتگوها که در خانواده ها معمولا رایج هست...

درصورتی که همین تقاضا از شخص غریبه با کلی خواهش وتمنا وبه کار گیری کلمات ادبی بیان میشه چرا؟پدر ومادری که احترام بهشون از هرچی تو دنیاواجب تره وجایگاه آنها برای احترام وتکریم بعداز پرستش خدا آمده است لایق شنیدن این کلمات مودبانه از زبان بچه هایشان نیستند و تندترین وشاید ضمخت ترین کلمات که ما به کار میبریم نسبت به پدر ومادرمون باشه..sigh.gif(ایشالا سایه هردوشون بالاسرتون بمونه)اغلب کلماتی که به کار میبریم حالت امری و دستوری داره ..آیا نمیشه این فرهنگ عوض بشه و ما بیشترین احترام رو اول به والدین خودمون بذاریم بعد به سایرین؟چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

اگه باز نقطه ابهامی در بحث مشاهده میکنید درخدمت شما هستم.:a030:

ما در این بحث میخواهیم این زبان گفتاری با والدین رو به چالش بکشیم .والدین ما هرچی بد،باز والدین ما هستند و کسی خیرخواه تر از اونها برای ما وجود نداره.گاهی ما فراموش میکنیم آنها هم انسان اند مثل ما .اشتباه میکنند تصمیمیات غلط میگیرند وشاید گاهی حرف نابجا بزنند .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...