رفتن به مطلب

مجتمع فرهنگی-خدماتی

Mahsa.Gha

ارسال های توصیه شده

این مجتمع که موضوع طرح 2 ارشد (یا همون طرح 7) هست.

تشکیل شده از سه بخش:

آموزشی - اداری - فرهنگی

در زمینی به مساحت 9000 متر مربع طراحی شده که زیربنای کل مجموعه 5000 مترمربع هست.

سایت این مجموعه که در بافت قدیمی بازار قزوین قرار گرفته از یک طرف به بازار و مسجد النبی ، از یک طرف به کاروانسرای حاج چروک متصله. که این دوضلع دارای بافت و منظره ای سنتی هستند.

سمت جنوب مجموعه هم به خیابان انصاری ختم میشه که دارای بافت و منظره ای مدرن هست.

من این مجموعه ره در سه طبقه طراحی کرده و سعی کردم که توی طرحم علاوه بر مدرن بودن این بنا به بافتها و محدودیتهایی که بافت سنتی اطراف واسم ایجاد میکنه تو جه کنم.

دوستان ممنون میشم نظراتتون رو بگید.

qi5p7nndykz5zo3wcih.jpg

74r1c8i7y816iq183vhj.jpg

لینک به دیدگاه

دوستان فقط فرصت نداشتم که روی تری دی هام زیاد کار کنم.

همین اول اعلام میکنم چون عکسهام خیلی ضعیف شده.

چون کل کارهام رو توی 3 روز بستم.

j0oqflg6qmvy8eoay7e.jpg

u8l3mn089wnk1fjcby9.jpg

لینک به دیدگاه
خیلیییی عااااالیههههههههههه؛ تو 3 روز بستی این شدهههه :w58: خیییلیییی خییلییییی خستههههه نباااااشی عزیزم :hapydancsmil:

ای بابا. تری دیش که افتضاحه.

چون دقیقا 2 روز مونده بوذ به تحویلم مجبور شدم برم سر یه ساختمون از صبح تا عصر هم اونجا بودم.

اما با اینحال خدا رو شکر که تموم شد....

لینک به دیدگاه

چقدر نظررررررررررررر!!!

شرمسارمون نمودید!!!

بابا یه کم انتقاد کنید یه کم در مورد کارا بحث کنید.

مثلا دانشجوی معماری هستیداااااااااااااا!!!

فردا که موقع دفاعتون شد بهتون میگم!!!

البته اول باید به خودم بگم:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

اون فلشی که پایین زدی:

اون قسمت از سایتمون که ختم میشد به بازارچه ای به اسم نبویه. که یه بافت کاملا قدیمی و سنتی داشت. ما هم مجبوریم که توی هر طرحی حریمی برای ساختمون خودمون درست کنیم که در اصل جداره های طرح هست. این جداره ها لازمه که توی سایت خودت طراحی بشه و حق تصرف خیابون یا پیاده رو رو نداری. اما در همین حین میتونی در این جداره ها فضاهای متنوعی رو ایجاد کنی که حالا یا برای حرکت یا توقف و ... برای عابرین باشه من هم این جداره رو به صورت رواقهایی طراحی کردم که به صورت قوسی هست و امکان حرکت در اطراف سایت رو ایجاد می کنه.

اما درمورد فلش بالایی:

همونطور که میبینی مسیری تعریف شده از ورودی خیابون که با رمپی به سمت بالاترین قسمت این مجموعه میاد . دلیلش هم استفاده از سقفها به عنوان فضاهای سبز و در اصل بامهای سبز هست. این پوسته ها در اصل علاوه بر اینکه به صورت مکرر مسیر حرکت رو نشون میدن این قابلیت رو ایجاد میکنن که در زمستون ( چون قزوین شهری نسبتا سرده) که امکان بارندگی و یخ زدن کف هست با ایجاد سقفی متحرک روی این صفحات از لغزنده شدن کف جلوگیری کنیم.

ممنون بابت توجه ات.:a030:

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان
اون فلشی که پایین زدی:اون قسمت از سایتمون که ختم میشد به بازارچه ای به اسم نبویه. که یه بافت کاملا قدیمی و سنتی داشت. ما هم مجبوریم که توی هر طرحی حریمی برای ساختمون خودمون درست کنیم که در اصل جداره های طرح هست. این جداره ها لازمه که توی سایت خودت طراحی بشه و حق تصرف خیابون یا پیاده رو رو نداری. اما در همین حین میتونی در این جداره ها فضاهای متنوعی رو ایجاد کنی که حالا یا برای حرکت یا توقف و ... برای عابرین باشه من هم این جداره رو به صورت رواقهایی طراحی کردم که به صورت قوسی هست و امکان حرکت در اطراف سایت رو ایجاد می کنه.اما درمورد فلش بالایی:همونطور که میبینی مسیری تعریف شده از ورودی خیابون که با رمپی به سمت بالاترین قسمت این مجموعه میاد . دلیلش هم استفاده از سقفها به عنوان فضاهای سبز و در اصل بامهای سبز هست. این پوسته ها در اصل علاوه بر اینکه به صورت مکرر مسیر حرکت رو نشون میدن این قابلیت رو ایجاد میکنن که در زمستون ( چون قزوین شهری نسبتا سرده) که امکان بارندگی و یخ زدن کف هست با ایجاد سقفی متحرک روی این صفحات از لغزنده شدن کف جلوگیری کنیم.ممنون بابت توجه ات.:a030:

عههههههههههههه؛ چه جالب,اگه سقفا بشه بام سبز خیلی کارت قشنگ میشه؛

ممنون که توضیح دادی گلم,(2235).gif

لینک به دیدگاه

ببخشید البته جلوی اساتید معماری اظهارنظر میکنم ولی به هر حال عمری زندگی در کنار معمار جماعت و طراح شهری یکم چشم و گوش ما رو باز کرده! :w16:

- من نمیدونم توپوگرافی سایت شما به چه شکل بوده ولی اگر شیب خاصی نداشته فکر میکنم پلکانی کردن محوطه سایتتون به این شکل (شدت) کار زیاد درستی نبوده چون یکپارچگی سازمان فضایی رو از دست دادید. اگر به هر دلیل (تو پوگرافی یا الزامات طراحی) مجبور بودید پلکانی دربیارید این قسمت رو بهتر بود به شکل دیگر و حداقل ملایمتری این کارو بکنید.

- به این شکلی که طراحی کردید اولین چیزی که به ذهن من رسید یک آگورا بود! تمام تمرکز شما به سمت مرکزی سایت جلب شده و احتمالا باید اونجا فعالیت خاصی صورت بگیره. اینطوره؟

- توی طراحی های 3D به نظرم اگر یکم وقت بیشتری روی نورپردازی میذاشتید خیلی بهتر بود. گاهی وقتها نور و سایه ای که شما در چند دقیقه ایجاد میکنید تاثیر هزاران ریزکاری نداشته کارتون رو کمرنگ میکنه.

- به نظرم شیتی که بستید خیلی مناسب بقیه قسمتهای کار نیست. ارائه اش ضعیفه. یه جوری همه چیز پخش و پلا فقط چیده شده. انگار نیم ساعت آخر تحویل بوده!!! :hapydancsmil: فونتی هم که استفاده کردید هیچ سنخیتی با کار و زمینه طرحتون نداره.

ولی همونطور که ونوس گفت اگر کار تو سه روز انجام شده، فوق العاده هست. تمام این ریزه کاریها هم احتمالا به دلیل کمبود وقت بوده.

باز هم شرمنده پامو کردم تو کفش معمارا. اینهمه شما فضولی میکنید تو کار طراحی شهری، یه بار هم برعکس...! :whistle:

لینک به دیدگاه
ببخشید البته جلوی اساتید معماری اظهارنظر میکنم ولی به هر حال عمری زندگی در کنار معمار جماعت و طراح شهری یکم چشم و گوش ما رو باز کرده! :w16:

- من نمیدونم توپوگرافی سایت شما به چه شکل بوده ولی اگر شیب خاصی نداشته فکر میکنم پلکانی کردن محوطه سایتتون به این شکل (شدت) کار زیاد درستی نبوده چون یکپارچگی سازمان فضایی رو از دست دادید. اگر به هر دلیل (تو پوگرافی یا الزامات طراحی) مجبور بودید پلکانی دربیارید این قسمت رو بهتر بود به شکل دیگر و حداقل ملایمتری این کارو بکنید.

- به این شکلی که طراحی کردید اولین چیزی که به ذهن من رسید یک آگورا بود! تمام تمرکز شما به سمت مرکزی سایت جلب شده و احتمالا باید اونجا فعالیت خاصی صورت بگیره. اینطوره؟

- توی طراحی های 3D به نظرم اگر یکم وقت بیشتری روی نورپردازی میذاشتید خیلی بهتر بود. گاهی وقتها نور و سایه ای که شما در چند دقیقه ایجاد میکنید تاثیر هزاران ریزکاری نداشته کارتون رو کمرنگ میکنه.

- به نظرم شیتی که بستید خیلی مناسب بقیه قسمتهای کار نیست. ارائه اش ضعیفه. یه جوری همه چیز پخش و پلا فقط چیده شده. انگار نیم ساعت آخر تحویل بوده!!! :hapydancsmil: فونتی هم که استفاده کردید هیچ سنخیتی با کار و زمینه طرحتون نداره.

ولی همونطور که ونوس گفت اگر کار تو سه روز انجام شده، فوق العاده هست. تمام این ریزه کاریها هم احتمالا به دلیل کمبود وقت بوده.

باز هم شرمنده پامو کردم تو کفش معمارا. اینهمه شما فضولی میکنید تو کار طراحی شهری، یه بار هم برعکس...! :whistle:

ممنونم از اظهار نظرتون.

در مورد اون شیبی که توی کار ایجاد شده حرکت و ایجاد سیالیت توی سایت مدنظر بود. تا علاوه بر اون بتونم از بامهام به عنوان فضاهایی برای نشستن و یا تفریح استفاده کنم و علاوه بر اون افراد و استفاده کننده ها بتونن مناظر اطراف سایت رو که نسبتا میشه گفت جالب و دیدنی هستن با دید آزادتری نظاره کنن.

اون مرکزیت هم همونطور که توی سایت میبینید یه گودال باغچه ای وست مجموعه ایجاد شده چونکه حدود 2.5 متر از ارتفاع من برای تعدیل شدن به زیر زمین برده شده و اون تو رفتگی ورودی ای رو ایجاد کرده برای افرادی که وارد سایت میشن. که اون ورودی مجزا از ورودی ای هست که برای طبقه همکف در نظر گرفته شده.

متاسفانه برای تری دیم بیشتر از 1 روز نتونستم وقت بذارم البته نه یه روز کامل چون در کنارش نماها و برشهام رو هم درس مسکردم به خاطر همین هم خودمم اصلا راضی نیستم .

شیتها رو دقیقا شب تحویل پروژه بستم . و باز هم کمبود وقت....

از نظر من شهرسازی و معماری دو رشته مرتبط با همن و می تونن در کنار هم به ایده ها و نتایج بهتری برسن. پس نظر دادن در مورد هم اصلا فضولی نیست.

باز هم ممنون.

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...