رفتن به مطلب

نکاتی مفید برای سریع و حرفه ای نوشتن مقالات و پروژه ها


poor!a

ارسال های توصیه شده

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

به راستی چه باید کرد هنگامی که زمانی محدود وکارهای متعدد و سنگین دارید و با همه این اوضاع باید کار یا پروژه خود را خوب نوشته و تحویل دهید؟ استرس و فشار روحی به قدری زیاد است که حتی نمی توانید بخوابید، اما با اینکه می دانید وقت به سرعت می گذرد حتی یک جمله برای نوشتن به ذهنتان خطور نمی کند. من چنین احساسی داشته ام و به خوبی حالتان را درک می کنم، اما وقتی چنین اتفاقی برایم افتاد کاری که کردم این بود که شروع به نوشتن سریع بدون حتی فکر کردن در مورد جملاتم نمودم، پس از آن مقاله ای حرفه ای در زمانی کوتاه تر از حد معمول به دنیا آمد! هه، ممکن است حتی نسبت به مقالات قبلی من حرفه ای تر هم باشد!

 

این پدیده هیچ ربطی به معجزه ای از جانب خداوند که می پرستم، و یا هر پدیده مافوق طبیعی ندارد، بلکه ارتباط با نحوه کارکرد مغز انسان دارد: همه ما می توانیم سریع و حرفه ای بنویسیم اگر ما فقط بتوانیم چیزهایی را محدود کرده، عادات خاصی را ترک کرده و به برخی کارهای مفید عادت کنیم. این همه کاریست که باید انجام دهیم، واقعا آسان است و من قصد دارم به وضوح در این مقاله آنها را توضیح دهم، بنابراین سعی کنید در همه آنها ماهر شوید و مانند یک نینجا از امروز پروژه و مقالات خود را سریع بنویسید!

پیش از آغاز ممکن است به خواندن مقالات زیر نیز علاقه مند باشید که لینک آن را درون عنوان مقاله قرار داده ام:

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

نکته اول: نوشتن به سبک آزاد

صادقانه بگویم، من از این روش نفرت دارم. من یکی از آندسته که نویسندگانی هستم که ویرایش در حین نوشتن را دوست دارم. این روش برای من بهتر جواب می دهد. من قادرم به جملات بهتر شکل داده، از جریان اصلی بحث دور نشده و به طور کلی اگر زمان به قدر کافی صرف کنم نوشته بهتری را بدست آورم. متاسفانه این روش، نوشتن سریع را به دنبال ندارد و فقط به این خاطر من از نوشتن به سبک آزاد متنفرم، به این معنی نیست که روش بدیست!

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

 

 

اگر زمان محدودی در اختیار دارید و واقعا می خواهید چیزی بنویسید، راهش این است: یک فایل متنی جدید در مایکروسافت ورد باز می کنید، و شروع به تایپ کردن می کنید. نگران این نباشید که چه می شود، که آیا جملات از نظر گرامری صحیح اند یا نه و یا حتی با معنا هستند یا خیر. به ساعت هم نگاه نکنید. فقط هر چه به ذهنتان می آید بنویسید

ویرایش و مرتب کردن متنی که نوشته اید در عرض ۱۰ دقیقه برای تولید یک مقاله با کیفیت برای شما بیش از اندازه کافیست. بنابراین همانگونه که می بینید، واقعا هیچ سحر و جادویی در اینجا وجود ندارد ، شما فقط به مغز و ذهن خود اجازه می دهید آزادانه بیاندیشد، و پاداش آن به شما یک کار تکمیل شده است. راه حل سریع و عملی!

 

نکته دوم:تنظیم تایمر

می دانم بسیاری از مردم دوست ندارند ساعت را روی یک زمانی تنظیم کرده و آنقدر بنویسند تا صدای زنگ ساعت را بشنوند. با این حال، هیچ کسی را نمی شناسم که بگوید این روش جواب نمی دهد. پس پیش بروید و آن را امتحان کنید. یک تایمر برای مدت های ۱۰ ، ۲۰ یا ۳۰ دقیقه تنظیم کرده، سپس مقابل کامپیوتر بنشینید و شروع به نوشتن کنید. اشکالی ندارد اگر نمی توانید فکرتان را متمرکز کرده و هیچ چیز برای نوشتن به ذهنتان نمی آید و ممکن است فقط در ابتدا به صفحه خالی ورد خیره شوید. این هم برای شروع خوب است

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
.

 

 

 

احتمالش هست که همانطور که به تیک تیک عقربه های ساعت گوش می کنید یا گذر ثانیه ها را تماشا می کنید، مغز شما استارت زده و انگشتانتان روی دکمه های صفحه کلید شروع به جنبش و تایپ کردن کلمات کند. درست مانند مطالبی که نویسندگان بزرگ نوشته اند و از یک جرقه ذهنی شروع شده.توجه کنید که لازم نیست ابتدای امر نوشته کامل و زیبا باشد و معنا و مفهومی را کاملا برساند. فقط باید نوشته شود! شما می توانید آن را بعدا کامل کنید.

 

هنگامی که زنگ تایمر به نشانه اتمام وقت به صدا درآمد، از کامپیوتر خود فاصله بگیرید- حتی اگر وسط نوشتن یک جمله هستید. اجازه دهید عطش نوشتن در مغزتان به وجود آید. اگر ثابت شد گذشت زمان توسط تایمر انگیزه نوشتن را در شما به وجود نیاورده به خود یک استراحت کوتاه بدهید و مدت کوتاهی بعد سر این کار برگردید.

تایمر شما لازم نیست حتما یک ساعت باشد. شما می توانید نوشتن را بعد از اینکه چند شیرینی را برای پخت در فر گذاشتید شروع کنید مدت پخته شدن در فر را زمان سنج خود قرار دهید. زمانی که زنگ فر به صدا درآمد نوشتن را متوقف کنید و از خودتان با شیرینی داغ و تازه پذیرایی کنید. تایمر مورد علاقه شخص من مترو است. هر بار که سوار مترو می شوم بلادرنگ شروع به نوشتن می کنم و هیچ چاره ای جز توقف نوشتن و استراحت هنگامی که به ایستگاه مقصد می رسم هم ندارم. و اجازه دهید به شما بگویم، هر چه مترو به ایستگاه مقصد من نزدیک تر می شود انگشتان من سریع تر تایپ کرده و مغزم بیشتر تراوش می کند. ناگهان چیزهای زیادی برای گفتن در مقاله ام دارم!

 

 

نکته سوم: چک کننده املای کلمات را خاموش کنید!

یکی از چیزهایی که واقعا مزاحم تمرکز من برای نوشتن است دیدن خطهای قرمزی است که وقتی در محیط ورد مشغول تایپ هستم زیر برخی کلمات که املای آنها مشکل دارد کشیده می شود. آیا به هیچ وسیله ای به این نرم افزار می توانیم بفهمانیم که این اولین نوشته من است و هنوز هم پیش نویس است و نیاز به ویرایش و بازخوانی دارد؟ نیازی نیست که در حال حاضر کامل باشد؟ که در حال حاضر، در این لحظه خاص، فقط باید نوشته تکمیل گردد؟

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

 

خب، ظاهرا نرم افزار ما را درک نمی کند. بنابراین اگر شما یکی از آن نویسندگانی هستید که این خطوط قرمز زیر کلمات حسابی با اعصابتان بازی می کنند، حتما آن قابلیت را خاموش و غیر فعال کنید. در مایکروسافت ورد ۲۰۱۰ ، شما به سادگی می توانید با کلیک بر روی زبانه آبی تیره در سمت چپ بالای محیطنرم افزار (زبانه File)، و سپس کلیک بر روی Option > Proofing و برداشتن تیک کنار گزینه Check spelling as you type .سبب غیرفعال سازی چک کردن املایی کلمات شوید.

شما همچنین می توانید هر گزینه ای که روند نوشتن شما را قطع می کند لغو کنید مانند Mark grammar errors as you type“مشخص کردن اشتباهات دستوری زبان در حین تایپ”. بعدا می توانید به تمام این قبیل اشتباهات احتمالی در نوشتار با کلیک روی زبانه Review و انتخابSpelling & Grammar Check رسیدگی کنید، که این موارد بر روی نوار بالای نرم افزار قرار گرفته است. با انجام این کارها، پی خواهید برد که ایده ذهنی شما بهتر جریان طبیعی خود را یافته و نوشتن راحت تر خواهد شد.

 

 

نکته چهارم: کلید Backspace را فراموش کنید

تا به حال شده که چند جمله ای تایپ کنید و سپس احساس کنید که جملات بد است، و سپس دکمه backspace صفحه کلید را در حدود صد بار فشار دهید، فقط به این دلیل که می خواهید همه را حذف کنید؟ بله، من نیز تجربه مشابه شما داشته ام. بدتر از همه این است که پس از آنکه کلید بک اسپیس را صد بار فشار دهی، متوجه شوی که جمله اولیه ات خوب بوده!

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

 

برای جلوگیری از فشار دادن کلید Backspace برای تغییرات غیر ضروری، باید با خود عهد ببندید که اید دکمه را لمس نکرده و به این عهد خود پایبند باشید. اگر هنگام نوشتن دچار اشتباه شدید، چه اشتباه املایی و یا یک اشتباه دستوری ، اعتنایی نکنید، ادامه دهید.

اگر خوب مدیریت کنید و به دکمه بک اسپیس هنگام نوشتن دست نزنید، این شانس وجود دارد که پایان جملات خود را با ترکیبی از لغاتی بنویسید که پتانسیل ایجاد یک متن زیبا را که قرار است بنویسید را دارند.

 

 

نکته پنجم: قبل از نوشتن کمی راجع به مطلب تحقیق کنید!

 

یکی از سریعترین راه هابرای نوشتن این است که بیهوده اصرار به علامه بودن خود و آگاهی کامل بر مطلب داشتن نداشته باشیم و به اطلاعات دیگر منابع برای نوشتن رجوع کنیم. قبل از اینکه پای نوشتن چیزی بنشینید، مطمئن شوید که تمام تحقیقات خود را انجام داده و به خوبی در آن موضوع متبحر هستید. به این ترتیب همه مقدماتی که باید انجام دهید تا بی وقفه بتوانید بنویسید را فراهم نموده اید. همه چیز قبلا در ذهن شما مرور و درک شده- شما فقط باید ذهنیات خود را طبق برداشتی که از منابع کرده اید روی کاغذ یا صفحه واژه پرداز بریزید، همین!

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

 

تحقیق قبل از نوشتن، برخی کارهای غیرضروری و اتلاف کننده وقت مانند خواندن مقاله هایی خارج از موضوع بحث را در حالی که مشغول نوشتن هستید مانع می شود. ممکن است وسوسه شوید که چند ویدئو یوتیوب خاص را برای یادگرفتن “روش تحقیق” تماشا کنید… و ناگهان می بینید که یک روز دیگر مثل برق گذشت و هیچ کاری از پیش نبرده اید. مطمئنا ما نیاز به الهام گرفتن از انواع مختلفی از منابع داریم، اما نه برای زمانی که باید در اسرع وقت مطلبی را آماده ارائه کنید.

 

 

 

نکته ششم: نوشتن سرفصل ها و دورنمای مقاله

این یکی دقیقا نکته مورد علاقه من برای نوشتن سریع است. همیشه پیش از نوشتن در مورد آنچه که می خواهید بنویسید کمی فکر کنید، سپس رئوس مطالب را روی کاغذی بنویسید. اگر قرار است مقاله ای بنویسید، سرفصلهای آن را روی کاغذ بیاورید، اگر می خواهید نسخه ای از نوشته خود را در وب بگذارید، نکاتی را که می خواهید پوشش دهید و لینک مطالب مرتبط با آن را یادداشت کنید. این فرایند تقریبا برای هر نوع نوشته دیگری مشابه بالاست.

 

 

اگر چنین ترجیح می دهید، همچنین می توانید بعدا رئوس مطالب جزئی تری را برای نوشتن آسان تر به رئوس اصلی اضافه کنید. برای هر موضوع و یا حتی هر پاراگراف مقاله تعدادی کلمات کلیدی در نظر بگیرید. با کمال تعجب مشاهده خواهید کرد که این عمل در مرحله نگارش احتمالا ایده های بیشتری را به ذهنتان سرازیر می کند. مهمتر از همه، هنگامی که رئوس مطالب را تهیه کردید، نوشتن مثل آب خوردن خواهد بود و وقت زیادی از شما نخواهد گرفت. قبل از اینکه بخواهید نگران شوید، کار انجام شده است!

 

 

نکته هفتم: برای نوشتن از دوستان کمک گرفته و همکاری کنید

اگر هچ یک از ترفندهای بالا برای شما جواب نمی دهد، فقط یک راه حل باقی می ماند، همکاری مشترک با یکی از دوستان برای نوشتن و ارائه مطلب. شریک نویسنده روی کمک شما حساب می کند و این برایتان مسئولیت ایجاد می کند، زمان را برای شما ثبت می کند و حتی همراه با شما می نویسد!

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

 

اگر مطالب و تکالیف زیادی برای نوشتن دارید یا یک پروژه بزرگ پیش رو دارید که باید در اولین فرصت انجام و تحویل داده شود، همکاری با دوستان در زمینه نوشتن چیزیست که انگیزه شما برای ادامه راه را حفظ کرده و شما بهتر می توانید ارزش زمان و رسیدن به پایان ضرب العجل تعیین شده را درک کنید.

شریک نویسنده شما لزوما نباید دوست نزدیکتان باشد. تنها کاری که او باید به درستی انجام دهد، بررسی مداوم این مسئله است که آیا شما به درستی در حال انجام آنچه که تصمیم به انجام آن گرفته اید هستید یا خیر. قبل از شروع یک سری قانون و مقررات بین خود وضع کنید. اینکه مثلا چه ساعتی با یکدیگر پیشرفت کار را چک می کنید؟ چگونه یادداشت ها و نوشته ها را با هم مقایسه می کنید؟ آیا لازم است کار ها را با یکدیگر مبادله کرده و از آن بازخورد بگیرید؟

 

برای من ، بهترین دوست و شریکم در نوشتن کسی هست که خودش هم به نوعی موظف به نوشتن مطلبی شبیه به کار من باشد. به این ترتیب ، این همکاری دو طرفه است و من نه تنها از او کمک می گیرم بلکه تا انجا که از دستم برآید به او کمک می کنم.

 

درباره نوشتن حرفه ای چه؟

شما نمی توانید نوشته ای را حرفه ای بدانید وقتی اصلا نوشته نشده و فقط ایده اش در ذهن ما وجود دارد. پس ابتدا همه تمرکز خود را بر نوشتن یک متن اولیه بگذارید، پس از آن چند دقیقه ای را صرف تجدید نظر ، ویرایش و به طور کلی زیبا و شکیل کردن ان کنید. توجه کنید که واقعا تفاوت زیادی بین نوشتن سرعتی و نوشتن معمولی وجود ندارد، چرا که مراحلی از قبیل پژوهش ابتدایی، نوشتن رئوس مطالب پیش از آغاز و ویرایش مقاله در انتها می تواند مقاله را حرفه ای کند. تنها مزیت این است که روش دیگری انتخاب نموده اید که در زمان صرفه جویی زیادی کرده اید و کار را انجام داده اید!

بنابراین هر بار قرار شد نوشته ای را آماده کنید چه تکلیف مدرسه و دانشگاه باشد و چه پروژه درسی یا کاری، اول بدون توجه به اشکالات حین نوشتن متن را با رعایت نکات بالا بنویسید و تمامش کنید سپس آن را به شکل یک مقاله حرفه ای نهایی کنید. استفاده از این راهنمایی ها و ترفندها به طور منظم و پایبند ماندن به همه آنها سبب می شود پس از مدتی احساس کنید متن های شما نیاز به ویرایش کمتری دارند، در حالی که مقالات بزرگ تر و جذاب تری نوشته اید! همچنین در پایان نظرات خود در زمینه ترفندهای مورد علاقه شخص شما برای نوشتن سریع و حرفه ای را آزادانه ابراز کنید.

 

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...