رفتن به مطلب

روشهای هزینه یابی موسسات تولیدی


spow

ارسال های توصیه شده

روشهای هزینه یابی موسسات تولیدی

 

 

هدف حسابداری بهای تمام شده که مورد استفاده ی موسسات تولیدی می باشد تعیین قیمت تمام شده ی تولیدات است.

بنابر این برای این منظور از روشهای هزینه یابی استفاده میگردد.

*هزینه یابی چیست و چند نوع می باشد؟ روشهای هزینه یابی در واقع روشهایی می باشندکه منجربه انجام ثبت های حسابداری و تهیه گزارشاتی می گردد که مدیریت را درارتباط با کنترل هزینه های مواد و دستمزدوسربار کمک ویاری می نمایند.به طور کلی با توجه به نوع فعالیت موسسات تولیدی روشهای هزینه یابی که مورد استفاده قرار می گیرند دو نوع می باشند.

1.هزینه یابی سفارش کار 2.هزینه یابی مرحله ای

 

 

1.هزینه یابی سفارش کار:

برخی از موسسات تولیدی سفارش پذیرند یعنی در واقع تولیدات آنها وهزینه هایی که در آنها صورت می پذیرد با سفارش ویا بستن قرارداد ایجاد می گردد. بنا براین برای هزینه یابی در این موسسات از روش هزینه یابی سفارشی کار استفاده می گردد نمونه بارز از این موسسات شرکت های پیمانکاری کارخانه جات کشتی سازی هوا پیما سازی بیمارستانها تعمیر گاههای اتومبیل وسایر موارد مشابه است.

 

 

2.هزینه یابی مرحله ای :بعضی از موسسات دیگر که تولیدات آنهابرای اینکه تکمیل شود مراحل مختلفی راطی میکند ومحصولات آنها به صورت انبوه و یکسان تولید می شوداز روشهای هزینه یابی مرحله ای استفاده می کندمانند کارخانجات نساجی مواد شیمیایی صنایع نفت صنایع تولید ی خودرو و موارد مشابه موارد کلی زیربرای تعیین روشهای هزینه یابی موسسات تولیدی وجود دارد هزینه این موارد قطعی نمی باشد و ممکن است استثنایی نیز بر آنها حاکم باشد اکثرا موسساتی بصورت سفارش عمل می نمایند و یا آنکه تولیدات آنها با حجم زیاد واز نظر تعداد کم می باشد و گاهی تولیدات آنها قیمت تمام شده بالایی دارند از روش هزینه یابی سفارشی کار استفاده می نمایند.

موسساتی که تولیدات آنها باید از مراحل مختلفی عبور کند و بصورت انبوه پیوسته مدام ویک نواخت و((همگن)) تولید می شود و بعضا تولیدات آنها قیمت تمام شده ی پایینی دارند از روش هزینه یابی مرحله ای استفاده می نمایند

در روش هزینه یابی مرحله ای محصولات تولید شده در هر مرحله بعنوان مواد خام مرحله ی بعد محسوب می شود باید توجه داشته باشید در این موسسات معمولا تولید متنوع وگاهی همراه با تولید محصولات فرعی و جانبی می باشد . در برخی از صنایع تولید به شکلی است که استفاده از هر دو روش هزینه یابی امکان پذیر می باشد بعنوان مثال :در کارخانه ای ساخت قطار قطار به صورت سفارشی برای مشتریان ساخته می شود و این در حالی است که قطعات مورد نیاز بصورت انبوه و

 

 

پیوسته در سایر دوایر تولید کارخانه نیز تولید می شود واز روش هزینه یابی مرحله ای برای تعیین بهای تمام شده ی آنها استفاده می گردد.

 

 

درتولید خودرو و موارد مشابه موارد کلی زیربرای تعیین روشهای هزینه یابی موسسات تولیدی وجود دارد هزینه این موارد قطعی نمی باشد و ممکن است استثنایی نیز بر آنها حاکم باشد اکثرا موسساتی بصورت سفارش عمل می نمایند و یا آنکه تولیدات آنها با حجم زیاد واز نظر تعداد کم می باشد و گاهی تولیدات آنها قیمت تمام شده بالایی دارند از روش هزینه یابی سفارشی کار استفاده می نمایند.

 

 

 

 

روش هزینه یابی سفارشی

 

 

معمولا در موسساتی که به روش سفارش کار عمل می کنند هزینه های آنها به جهت سفارش های خاص ایجاد می شود در این روش هزینه یابی هر سفارش در واقع یک مرکز هزینه محسوب می شود یعنی هزینه های مواد دستمزد و سربار کارخانه که به جهت هر سفارش ایجاد می شود وبه سفارش ایجاد کننده این هزینه تخصیص داده می شود .

در این سفارش های مختلف را با شماره هایی تفکیک میکنند به عنوان مثال:یک کارخانه ی هواپیما سازی دو سفارش ساخت هواپیما یعنی یک هواپیمای جنگی و یک هواپیمای مسافر بری داشته باشد ساخت سفارش هواپیمای جنگی را با یک شماره و هواپیمای دومی را با شماره دیگری نشان خواهد داد.

کارت سفارش چیست وچگونه تکمیل می شود

در موسسات تولیدی که به روش سفارش کار عمل می نمایند برای هر سفارش یک کارت هزینه سفارش ایجاد می نمایند و هزینه های صورت پذیرفته برای تکمیل سفارش را در این کارت ثبت خواهد نمود در ضمن شماره سفارش را نیز روی این کارت ثبت می نمایند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...