رفتن به مطلب

کتابخانه بریتانیا


ارسال های توصیه شده

British-Library00.jpg&w=600&h=350&q=85

کتابخانه بریتانیا در شهر لندن قرار دارد و از جمله بزرگ‌ترین کتابخانه‌های جهان به لحاظ منابع به شمار می‌آید

British-Library1.jpg&w=600&h=350&q=85

British-Library3.jpg&w=600&h=350&q=85

British-Library3.jpg&w=600&h=350&q=85

British-Library4.jpg&w=600&h=350&q=85

British-Library5.jpg&w=600&h=350&q=85

British-Library2.jpg&w=600&h=350&q=85

British-Library6.jpg&w=600&h=350&q=85

British-Library7.jpg&w=600&h=350&q=85

این

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
دارای ۱۵۰ میلیون نسخه است و از این نظر در رده اول تعداد منابع جهان، در بین کتابخانه‌های دنیا به حساب می‌آید.

کتابخانه

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
، کتابخانه ملی انگلیس نیز است. این کتابخانه مطابق قانون واسپاری، یک نسخه از تمامی منابع چاپی منتشر شده در انگلیس و
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
را حداکثر یک ماه پس از نشر، از ناشران دریافت می‌کند.

more.jpg وب‌سایت:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

ساختمان مرکزی کتابخانه در

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
واقع شده است و دارای دو شعبه است: یکی بخش روزنامه‌ها در شمال غرب شهر که به آن کتابخانه روزنامه‌ها می‌گویند و دیگری در غرب ناحیه یورک شایر، در حومه شهرِ ودربی که مرکز تهیه مدارک کتابخانه بریتانیا در آن قرار دارد.

تأسیس کتابخانه بریتانیا ریشه در گزارش کمیته کتابخانه‌های ملی به ریاست لرد دینتون در 1969 دارد. در 1972 قانون کتابخانه بریتانیا، در مجلس انگلیس تصویب شد. به‌موجب این قانون در اول ژوئن 1973 کتابخانه بریتانیا از ادغام بخش‌هایی از کتابخانه موزه بریتانیا، شامل کتابخانه مرجع ملی علوم و اختراعات، کتابخانه مرکزی ملی، و کتابخانه امانی ملی علوم و فناوری تشکیل شد.

در سال 1974 سازمان کتابشناسی ملی بریتانیا و اداره اطلاع‌رسانی علوم و فناوری به کتابخانه ملی جدید انگلیس پیوستند و موجب گسترش خدمات آن شدند. در سال 1975 مرکز ملی اطلاعات پیایندها"، و "دفتر امانت بین‌المللی ایفلا" در این کتابخانه تشکیل شد.

سرانجام، ساختمان جدید کتابخانه بریتانیا در ژوئن 1998 به‌طور رسمی توسط ملکه انگلیس در شهر لندن گشایش یافت.

طی جنگ جهانی دوم، در اثر حملات هوایی، ساختمان

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آسیب دید و کتابخانه 200000 جلد از منابع مجموعه خود را در ساختمان اصلی از دست داد و در حدود 30000 جلد روزنامه در کتابخانه روزنامه‌ها از بین رفت که اکثر آن به زبان انگلیسی بود.

British-Library.jpg

کتابخانه بریتانیا دارای 150 میلیون منبع اطلاعاتی به اکثر زبان‌های شناخته شده جهان است. این مجموعه شامل منابعی از سال 300 پیش از میلاد تا روزنامه‌های امروز است. سالانه در حدود 3000000 منبع اطلاعاتی جدید به این مجموعه افزوده می‌شود.

این کتابخانه در 31 مارس 2003 دارای 11223249 جلد تک‌نگاشت؛ 836328 عنوان پیایند؛ 55718عنوان روزنامه؛ 312263 نسخه خطی؛ 391374 سند اداره هند؛ 8220994 قطعه تمبر پستی و یادگاری، کارت پستال، و پاکت‌نامه؛ 4301034 نقشه، اطلس، و کره جغرافیایی؛ 1590029 قطعه موسیقی؛ 1285914 صفحه صوتی؛ 221967 نوار صوتی؛ 25193 ویدئوگرام؛ 32597 اثر نقاشی و پوستر؛ 251049 قطعه عکس؛ 53483537 پروانه ثبت اختراع؛ 10115000گزارش به‌صورت ریزنگار؛ و 176200 عنوان پایان‌نامه است.

این کتابخانه تقریبا دارای 100000منبع الکترونیکی است که مطابق "قانون واسپاریِ داوطلبانه موادِ سال 2000 دریافت می‌شود. حجم کل رکوردهای کتابشناختی موجود بر روی فهرست و پایگاه اطلاعاتی کتابخانه بریتانیا در 31 مارس 2003، در حدود 41761397 رکورد است.

طی سال‌های 2003 تا 2004، تعداد 2481967 نفر از سایت کتابخانه دیدن کرده‌اند. سالانه 6000000 جست‌وجو روی فهرست پیوسته کتابخانه صورت می‌گیرد. سایت کتابخانه بریتانیا از 8400 صفحه وب تشکیل شده است.

مجموعه کتابخانه بریتانیا شامل مجموعه‌های منحصر به‌فرد و کمیابی است که از آن بین می‌توان به چند نمونه زیر اشاره کرد:British-Library0.jpg

  • مجموعه‌های شرقی: این مجموعه در 1876 با نام "بخش نسخ خطی شرقی در بخش نسخه‌های خطی کتابخانه تشکیل و در 1892 با عنوان "بخش کتاب‌های چاپی و نسخ خطی شرقی" مستقل شد. بار دیگر در 1987 نام آن تغییر یافت و به‌نام کنونی آن یعنی مجموعه‌های شرقی نامیده شد. اکثر منابع این مجموعه در زمینه علوم انسانی، اجتماعی، و سیاسی است. این منابع به بیش از 350 زبان و گویش جهان است و به شرح زیر دسته‌بندی شده‌اند: یهودی ـ مسیحی (شامل عبری، قبطی، سریانی، گرجی، ارمنی، و حبشی)؛ اسلامی (شامل عربی، فارسی، ترکی، ایرانی، و زبان‌های ترکی آسیای میانه)؛ جنوب آسیا (شامل سانسکریت، هندی، اردو، بنگالی، تامیلی، تبتی، و سینهالی)؛ آسیای جنوب شرقی (شامل برمه‌ای، تایلندی، ویتنامی، مالزیایی، اندونزیایی، و جاوایی)؛ و شرق دور (شامل چینی، ژاپنی، کره‌ای، مغولی، و منچو). این تقسیم‌بندی مبنای جغرافیایی و فرهنگی دارد.

  • مجموعه آرشیو صدا: این مجموعه دارای منابع مضبوط در زمینه تاریخ و آثار موسیقی از قرن 16 تاکنون، تاریخ شفاهی ملل، و صدای حیات وحش است. صدای حیات وحش یکی از جالب‌ترین مجموعه‌های موجود در آرشیو ملی صداست که اکثر منابع آن از طرف لودویگ کوخ، زیست‌شناس و پژوهشگر آلمانی و پیشرو در زمینه ضبط صدای پرندگان وحشی وقف شده است. مجموعه نقاشی‌های کتابخانه دارای مجموعه بزرگی از طراحی‌ها و نقاشی‌ها از قرن 14 تاکنون است.

  • مجموعه نمونه‌های آثار ثبت اختراع دارای جامع‌ترین نمونه‌های ثبت اختراع در جهان از 1855 به بعد است.

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...

- این مقاله از سایت آفتاب برگرفته شده است.

 

تنوع و گستردگی خدمات و منابع کتابخانه بریتانیا سبب گردیده که این کتابخانه به عنوان دنیای دانش شناخته شود. در مقاله حاضر، بخشهای گوناگون کتابخانه بریتانیا، خدمات، منابع و فهرستهای آن معرفی گردیده و توضیحاتی پیرامون هر کدام داده خواهد شد.

 

 

 

 

بخشهای گوناگون سازندهٔ کتابخانه بریتانیا

 

 

۱) کتابخانه موزه بریتانیا

 

اساسی ترین بخش تشکیل دهنده کتابخانه ملی جدید، از بخشهای کتابخانه موزه بریتانیا شکل گرفته است. در سال ۱۷۵۳ بخش کتابهای چاپی موزه بریتانیا شکل گرفت که منطبق بر سال تأسیس کتابخانه موزه بریتانیاست. طی ۲۰۰ سالی که از قدمت فعالیت کتابخانه مزبور می گذرد، موزه بریتانیا رشد زیادی داشته و به عنوان یکی از گسترده ترین و مهمترین کتابخانه های جهان به شمار می رود. این کتابخانه با استفاده از امتیاز واسپاری قانونی، از تمامی انتشارات ـ اعم از چاپی، روزنامه ها، نقشه ها و موسیقی چاپی انگلستان ـ یک نسخه رایگان دریافت می کند. کتابخانه موزه بریتانیا شامل مجموعه ای غنی از کتابهای روسی است.

 

 

۲) کتابخانه دفتر ثبت اختراعات

 

یکی از بخشهای تشکیل دهندهٔ کتابخانه بریتانیا، کتابخانه دفتر ثبت اختراعات است. قدمت آن به سال ۱۸۵۱ برمی گردد که در سال مزبور مطابق با قانون اصلاًح ثبت اختراعات، باید یک نسخه به همراه اطلاعات کامل و ویژگیهای اختراعات، به نمایندگان دفتر ثبت اختراعات تحویل داده می شد. در ۱۸۵۵ کتابخانه دفتر ثبت اختراعات مشغول به فعالیت شد و در ۱۹۰۲ در «ساوت همپتون» ساختمانی معروف به Chancy Lane برای آ ن منظــور در نظر گــرفته شد. به علت رشد زیاد مجموعهٔ دفتر ثبت اختراعات، این کتابخانه با مشکل کمبود جا مواجه گردید.

ضرورت ایجاد یک شبکهٔ علمی و تکنولوژیکی و ساخت کتابخانه ملی علوم و تکنولوژی طی جنگ جهانی دوم محسوس شد و بحثی میان جامعهٔ علمی طی سالهای ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ به میان آمد که از میان مجموعه کتابخانه دفتر ثبت اختراعات و کتابخانه موزه بریتانیا، کدام مجموعه به عنوان هسته اصلی شبکه علمی و تکنولوژی شناخته گردد. گـروه تـحقیق Working Party با ارائـه پیشـنهاد خود مبتنی بر اینکه کتابخانه ملی علوم و تکنولوژی براساس مجموعه هردو کتابخانه شکل گیرد، مشکل مزبور را حل کرد. بنابراین، تاریخ تأسیس کتابخانه ملی علوم و اختراعات به سال ۱۹۶۲ برمی گردد.

 

۳) کتابخانه ملی مرکزی

 

کتابخانه ملی مرکزی (NCL) و کتابخانه امانت علوم و تکنولوژی (NLIST) از بخشهای دیگر تشکیل دهندهٔ کتابخانه بریتانیا به شمار می روند. کتابخانه ملی مرکزی در ۱۹۱۶ شروع به فعالیت نمود و محل آن در لندن بود و کتابخانه امانت علوم و تکنولوژی در ۱۹۶۱ در بوستون اسپا فعالیت خود را آغاز کرد و سپس در ۱۹۷۳ دو کتابخانه مزبور در هم ادغام گردیدند.

کتابخانه ملی امانت در ۱۹۸۵ به مرکز تهیهٔ مدارک کتابخانه بریتانیا تغییر نام داد، زیرا بیشترین درخواستها شامل درخواست تهیه کپی مقالات بود.

امروزه، علاوه بر استفاده کنندگان قدیمی انگلستان و کتابداران، در سطح بین المللی به کاربران تجاری، بازرگانی، حرفه ای نیز خدمات ارائه می شود. دسترسی مستقیم به مقدمات تدارک اطلاعات، از طریق شبکه جهانی وب انجام می شود.

مجموعه فعلی شامل ۲۶۰۰۰۰ جلد، حدود ۳ میلیون نسخه کتاب، ۰۰/۵۰۰ نسخه گزارشهای کنفرانسها، ۵ میلیون نسخه گزارش علمی است و روز به روز رشد مجموعه به صورت چشمگیر افزایش می یابد.

 

۴) سازمانهای دیگر تشکیل دهنده کتابخانه بریتانیا

سازمان کتابشناسی ملی (BNB) و دفتر اطلاعات علمی و فنی (OSTI) در سال ۱۹۷۴ به کتابخانه بریتانیا ملحق شدند. سازمان کتابشناسی ملی (BNB) در ۱۹۵۰ شروع به فعالیت کرد. وظیفه اصلی این سازمان، تهیه فهرست انتشارات بریتانیا به شکل هفتگی و انتشار آن، همچنین ایجاد سیستم رایانه ای جهت کنترل اطلاعات کتابشناختی و مرتب کردن آنها به منظور استفاده کتابخانه های دیگر بود.

دفتر اطلاعات علمی و فنّی (OSTI) پس از تجزیه از بخش علوم و آموزش، به بخش توسعه و تحقیقات پیوست. وظیفه این دفتر، تأمین منابع اطلاعاتی شورای کتابخانه ها و آرشیو است. انتقال اسناد و کتابخانه دفتر هند در ۱۹۸۲ از کشورهای مشترک المنافع به بریتانیا صورت گرفت که شامل آرشیو کامل هند و بریتانیا از سال ۱۶۰۰ ـ که تاریخ تأسیس کمپانی هند شرقی است ـ تا زمان استقلال آن می باشد.

 

هدف کتابخانه بریتانیا

 

دسترسی همگانی به اطلاعات و میراث فرهنگی، علمی و معنوی بدون محدودیت زمانی و مکانی، هدف کتابخانهٔ بریتانیاست.

 

مجموعهٔ کتابخانه بریتانیا

 

یکی از مهمترین و بزرگترین کتابخانه های جهان که به عنوان کتابخانه ملی انگلستان نیز شناخته می شود، کتابخانه بریتانیاست. طبق قانون واسپاری، کتابخانه بریتانیا از تمام انتشارات انگلستان و ایرلند یک نسخه دریافت می کند. مجموعه این کتابخانه مهم دنیا شامل حدود ۱۵۰ میلیون مواد کتابخانه ای و بیش از ۴۰۰ زبان در دنیاست. مطابق با آمارهای ارائه شده، سالانه حدود ۳ میلیون مواد جدید به مجموعه قبلی کتابخانه اضافه می گردد و فراهم آوری و گرد آوری نسخ خطی، روزنامه ها، مجله ها، عکسها، نوشته های موسیقی و پروانه های ثبت اختراع در آن صورت می گیرد. آرشیو ملی صدای این کتابخانه شامل نوارهای صوتی قدیم و جدیدترین رسانه های موسیقی و دیسک است. وجود ۸ میلیون مهر مهم در این کتابخانه، عظمت آن را نشان می دهد. تعداد استفاده کنندگان این کتابخانه به طور روزانه ۱۶ هزار نفر می باشد. سالانه ۶ میلیون جستجو از فهرستهای پیوسته کتابخانه انجام شده و ۰۰۰/۵۰۰ نفر از قرائت خانه آن دیدن می کنند.

این کتابخانه حدود ۳۰۰ هزار نسخه خطی، ۴۷ میلیون پروانه ثبت اختراع و ۴ میلیون نقشه دارد و به گروه وسیعی از مراجعان و صنعتگران حرفه ای، متخصصان، دانشجویان تا استادان انگلستان و سراسر جهان خدمات ارائه می دهد.

مجموعه گنجینه این کتابخانه بی همتاست و بیش از ۱۸ میلیون مواد گوناگون و متنوع را شامل می شود که این مواد در طی سه دوره هزار ساله، از قاره های گوناگون در جهان جمع آوری شده اند. تنوع و وسعت از خصوصیات این مجموعه است، به نحوی که شامل کتب چاپی، نسخ خطی، موسیقی، عکس، مهر، کتب صحافی شده، نوارهای صوتی و نقشه می باشد که هر کدام به نوبهٔ خود در زمینه های تاریخی، صنعتی و هنر ی ارزش فراوانی دارند.

 

خط مشی کتابخانه

 

تعیین خط مشی کتابخانه بریتانیا بر عهده هیئت امنا و گروه اجرایی ارشد کتابخانه و شامل موارد زیر است:

 

قانون خدمات و خط مشی کتابخانه بریتانیا

 

مجموعه و مواد کتابخانه بریتانیا جزو غنی ترین مجموعه های جهان است و از نظر گستردگی و کیفیت ارائه خدمات، بی نظیر است. این کتابخانه شامل ۱۶ قرائت خانه و سالن مطالعه با ۵۰۰ هزار بازدید کننده از کتابخانه در طی یک سال و افزایش ۳ میلیونی مواد به صورت سالانه به مجموعه می باشد. از جمله فعالیتهای مفید در این کتابخانه، برنامه های متنوع آموزشی و انتشارات را می توان نام برد.

استفاده کنندگان از خدمات کتابخانه به دو دسته تقسیم می شوند: نخست، گروهی که به طور جاری از خدمات کتابخانه استفاده می کنند، دوم کسانی که در آینده از این کتابخانه استفاده خواهند کرد. تمامی تلاش کتابخانه در جهت این است که بین این دو گروه توازن برقرار کند. قانون خدمات کتابخانه انعکاسی از سطوح خدماتی است که استفاده کنندگان از کتابخانه انتظار دارند. کتابخانه سعی دارد ضمن مشورت با استفاده کنندگان و نظارت و اصلاح خدمات، کیفیت خدمات را روز به روز بهبود بخشد. در این زمینه، استانداردهای خاصی در هر زمینه خدماتی در نظر گرفته شده است؛ از جمله، کتابدار موظف است مؤدبانه و متواضع و حرفه ای با استفاده کننده ارتباط برقرار و از پیشنهادها و نظرهای آنان استفاده کند.

 

مجموعه کتابخانه و خط مشی مربوط

 

پایه های موفقیت کتابخانه بریتانیا به عنوان کتابخانه ملی، به دلیل اندازه، عمق و کیفیت مجموعه آن است. روشن است که هیچ کتابخانه ای نمی تواند مجموعه ای جامع از جهان را تحت پوشش خود درآورد. سیاستهای کتابخانه بریتانیا نیز جمع آوری گسترده و عمیق مجموعه ها و منابع گوناگون است. سیاستهای مجموعه سازی کتابخانه، انعکاسی از نقش و وظیفه کتابدار به عنوان اولین سمبل و آخرین راه حل است. آخرین راه حل برای افرادی که اولین محل دسترسی آنها به اطلاعات، محل کار، کتابخانه عمومی و دانشگاه محل تحصیل است و اولین سمبل در جایی که کتابخانه تنها منبع مناسب و مفید برای نیازهای کاربر است.

کتابخانه بریتانیا به عنوان آرشیو ملی و بر طبق نظام واسپاری قانونی، مسئول همکاری با کتابخانه های دیگری است که مشمول این قانون بوده و ضامن ثبت و نگهداری انتشارات انگلستان و ایرلند در تمامی زمینه های موضوعی به شمار می رود.

لینک به دیدگاه

 

کتابخانه بریتانیا به عنوان آرشیو ملی و بر طبق نظام واسپاری قانونی، مسئول همکاری با کتابخانه های دیگری است که مشمول این قانون بوده و ضامن ثبت و نگهداری انتشارات انگلستان و ایرلند در تمامی زمینه های موضوعی به شمار می رود.

به علاوه، کتابخانه موظف است موارد زیر را نیز در مجموعه خود فراهم آورد:

الف) پوشش جامع کتابهای پژوهشی انگلیسی زبان در هر جا که منتشر شوند.

ب) پوشش جامع پیایندهای پژوهشی در هر جا منتشر شوند.

ج) پوشش جامع کتب مهم تاریخی و فرهنگی به زبانهای اروپایی.

 

دسترسی به مجموعه های ملی ـ پژوهشی به شکل چاپی از فرانسه، آلمان و هلند (اروپای غربی) به سهولت ممکن است. در زمینه منابع مربوط به کشورهای دیگر، این کتابخانه تلاش می کند حداکثر منابع را فراهم کند که شامل موارد زیر می باشد:

 

الف) پوشش جامع روزنامه های ملی جهان

ب ) پوشش جامع اختراعات جهان و پروانه های ثبت اختراع در انگلستان، آمریکا و اروپا

ج) پوشش جامع ادبیات پژوهشی کنفرانسهای جهانی به تمام زبانها و در تمام زمینه های موضوعی

د ) پوشش جامع موسیقی چاپی بخصوص در انگلستان

هـ ) پوشش جامع مواد جغرافیایی جهان

و ) پوشش جامع نوارهای صوتی منتشر شده

ز ) پوشش جامع ادبیات تحقیقی بی نام در تمام زمینه هایی که در خارج انگلستان منتشر شده اند.

 

کتابخانه مزبور شامل نسخ خطی کشورهای غربی است. بیشترین اولویت در گردآوری، به نسخه هایی داده می شوند که دارای ارزش پایدار در میراث ملی باشند. هیئت امنای این کتابخانه در تلاشند نظام واسپاری قانونی را گسترش دهند تا مدارک الکترونیکی، سمعی و بصری و چند رسانه ای را نیز شامل شده، کتابخانه بریتانیا، به مرکز جهانی انتقال و ذخیره متون علمی و پژوهشی به صورت دیجیتالی تبدیل شود.

 

برچسب زنی و شماره گذاری

 

به منظور دسترسی آسان به مجموعه های علوم انسانی لندن، عمل برچسب زنی و شماره گذاری صورت می گیرد. سالانه پیایندها و تک نگاشتهایی که به کتابخانه می رسند، شماره گذاری می شوند. هر یک از آنها نیازمند یک برچسب هستند تا فقط یک توصیفگر داشته باشند. از شماره ها در ساخت عنصر اصلی محل کتاب در برنامه ذخیره سازی استفاده می شود. شماره های مذکور کارکنان را در یافتن و بازیابی مدرک مورد نیاز یاری داده و یا به منظور تشخیص اینکه مدرک در کدام قرائت خانه مورد نیاز و درخواست است، استفاده می شوند. شماره زنی را می توان یکی از فعالیتهایی دانست که در موفقیت کتابخانه نقشی اساسی دارد و به عنوان جزئی از فعالیتهای پردازشی در جنب مجموعه سازی و فراهم آوری به شمار می رود، زیرا در قرائت خانه ها حدوداً دو هزار مدرک به صورت هفتگی در گردش است و هر اشتباهی موجب گم شدن کتابها خواهد شد.

 

بخش تهیه مدرک لندن (ldsu)

 

دسترسی از راه دور کاربران به مجموعه علوم انسانی لندن، از طریق بخش مذکور صورت می گیرد. میزان تقاضا در این بخش ۵۰۰ درخواست در هفته است و کتابخانه تنها توان پاسخگویی به درخواستهایی را دارد که از سوی مرکز تهیه مدرک ارسال شده باشند. بیشترین تلاشها بر این مبناست که سریع به درخواستها پاسخ داده شود. اگر بخش مذکور بنا به دلایلی مثلاً آسیب پذیر یا شکننده بودن مدرک یا هر دلیل دیگری، نتواند مدرک مورد نظر را تهیه کند، بلافاصله به مرکز تهیه مدرک کتابخانه بریتانیا اطلاع می دهد.

 

گستره دیجیتالی سازی مجموعه کتابخانه بریتانیا

 

کتابخانه بریتانیا درصدد است با حداکثر تلاش ممکن تمامی موادی را که از اول به فرم غیر دیجیتالی تولید شده اند ـ شامل نسخه های خطی، مواد چاپی، عکسها، نمودارها و نوارها ـ به شکل دیجیتالی درآورد.

 

موادی که احتمالاً در کتابخانه مزبور به شکل دیجیتالی در خواهند آمد، عبارتند از:

 

الف) مواد متعلق به خود کتابخانه بریتانیا

ب) موادی که مطابق واسپاری قانونی به کتابخانه بریتانیا می رسد

ج) مواد متعلق به شرکتهای تجاری کتابخانه بریتانیا

د) مواد متعلق به شرکتهای همکار با کتابخانه بریتانیا.

 

کتابخانه بریتانیا به دنبال این است که خط مشی خود را با استراتژی بین المللی که به دنبال اهداف زیر است، ترکیب کند:

 

۱) افزایش دسترسی به مجموعه های با اهمیت از نظر کمّی و کیفی توسط جوامع مهم علمی

۲) خودداری از تکرار غیرضروری دیجیتالی کردن مواد خاص

۳) خودداری از تکرار نمایه سازی و فهرست نویسی

۴) تفکیک مسؤولیت کتابخانه های داوطلب در دیجیتالی سازی مواد ویژه

۵) استفاده از فناوریهای ذخیره سازی داده در سطح گسترده از طریق مشارکت و همکاری با مؤسسات، جهت کم کردن هزینه های بلندمدت.

 

 

مسعود بهمن آبادی

سـیما رهـایی

 

منابع:

ـ کتابخانه بریتانیا (۱۳۵۳). نامه انجمن کتابداران ایران، دوره ۷، شماره ۱، بهار ۱۳۵۳، صص ۳۸-۷۴.

ـ گلچین (۱۳۷۲)، رشد تکنولوژی آموزشی، دوره ۱۰، شماره ۱، مهر ۱۳۷۲، ص۴۶.

ـ معـرفی جهت‌های نوین استراتژیک کتابخانه بریتانیا (۱۳۸۰). اتفاق، دوره ۱، شماره ۶، تیر ۱۳۸۰، صص ۱-۲.

ـ معرفی طرح ایجاد کتابخانه اروپایی واحد (۱۳۸۰) اتفاق، دوره ۱، شماره ۷، مرداد ۱۳۸۰، صص ۱-۲.

ـ مهدوی، شهرزاد (۱۳۷۴). ساخت کتابخانه جدید بریتانیا، آبادی، دوره ۵،

 

 

لینک به دیدگاه

 

 

 

 

pnq3m5mvd46yc3d0d8fr.jpg

 

کتابخانه بریتانیا

موزه و کتابخانه بریتانیا یکی از معتبرترین موزه‌ها و کتابخانه‌های جهان در لندن با آثار بسیاری از تاریخ طبیعی و تمدن بشری در دوران‌های مختلف؛ از جمله آثار اسلامی از قرن دوم هجری و بعد. این مرکز در ۱۷۵۳ با مجموعه اهدایی “سر هانس سلون” ، شامل دست نوشته‌ها کتاب‌های چاپی و آثار باستانی رسما تأسیس شد و در ۱۷۵۹ با افزوده شدن مجموعه‌های دیگر برای استفاده همگانی گشایش یافت.

 

 

 

aoto19b0herhlijecf.jpg

 

 

bmviv9zf0zgutpe1ru.jpg

 

این موزه با بیش از پنج میلیون بازدیدکننده در سال برخی از نفیس‌ترین آثار تاریخ تمدن بشری را در خود جای داده است. از جمله آثاری از آتن، مصر، سومر، (اور) آشور، چین و آثار هنر اسلامی.

 

tfaypgcj7c40do6awn7.jpg

 

 

این کتابخانه در سال ۱۹۷۲ بنا بر قانونی که در همان سال به تصویب رسید در کتابخانه بریتانیا که در واقع “کتابخانه ملی انگلیس” است، ادغام شد. کتابخانه موزه بریتانیا اکنون بخش نسخ خطی کتابخانه بریتانیا است؛ چرا که کتاب‌های دیگر آن به ساختمان جدید کتابخانه بریتانیا منتقل شده است. ساختمان موزه بریتانیا و کتابخانه آن در اواسط دهه ۱۸۰۰ پایان گرفت. آنتونی پانتیسی که ابتدا به مسئول کتب چاپی و سپس به ریاست کتابخانه منصوب شد، طرح سالن قرائت مدور آن را داد که شهرت بسیاری دارد، این کتابخانه معظم در سال ۱۸۵۷ افتتاح شد.

 

gfel5ipl29pjvveyu.jpg

 

بخش‌های مختلف موزه عبارتند از: نقاشی و تصویر، سکه و نشان (مدال)، آثار باستانی مصر و آسیای غربی و روم قرون وسطی و دوره های بعد، آثار باستانی شرقی، آثار پیش از تاریخ و رومی ـ بریتانیایی، آثار قوم شناختی. موزه بریتانیا به دلیل امکانات مالی اشیایی کمیاب و عتیقه را از سراسر دنیا جمع آوری کرده است. بسیاری از این آثار حاصل کاوش‌هایی است که در بعضی از آنها موزه مشارکت داشته است.

 

bqeebdlw22g3hi3qubpe.jpg

cxl8sv0e0zou14mip.jpg

 

 

 

x3w2luuaf8q1ztzgvcwl.jpg

 

 

 

موزه بریتانیا غنی‌ترین گنجینه‌های هنر اسلامی (از قرن دوم هجری به بعد) را در زمینه‌های گوناگون و از سرزمین‌های مختلف اسلامی گردآورده است؛ از جمله نامه‌ای به زبان عربی بر روی پارچه که احتمالا به اوایل قرن دوم تعلق دارد و نیز آثار کمیاب و کم نظیری از دوره عباسیان فاطمیان مصر (قرن چهارم و پنجم) ایوبیان شام (قرن ششم) و دوره‌های مختلف ایران و عثمانی در رشته های فلزکاری، سفال، بلور و کاشی. بخش سکه های این موزه نیز مجموعه تقریبا کاملی از ادوار مختلف اسلامی است.

 

همچنین در این موزه آثار بسیار کهن از هنر ایران پیش از اسلام وجود دارد. مانند سفالینه های ۳۳۰۰ پیش از میلاد، مجموعه‌ای از ظروف سیمین و زرین احتمالا از گنجینه‌های معابد مغان از قرن ششم تا چهارم پیش ازمیلاد و استوانه فرمان کوروش کبیر. آثار عتیقه ایران پیش از اسلام درموزه بریتانیا بیشتر اشیایی است که در نتیجه کاوش‌های باستان‌شناسی به دست آمده اما آثار متعلق به پس از اسلام غالبا از مجموعه‌های شخصی و قدیمی جمع آوری شده وبه همین علت معرف ذوق شخصی انگلیسی‌هایی نظیر : برادران شرلی، سر جان ملکم و سر گور اوزلی است که به شرق سفر کرده اند. از هنرهای ایرانی اسلامی آثاری در دو رشته تصویر و تذهیب، کتب خطی و صنعت فرش و قالی بیش از نمونه‌های دیگر به چشم می‌خورد. برخی از آثار نفیس ایران پس از اسلام عبارتند از: “خمسة نظامی” که برای شاه طهماسب در تبریز تهیه شده است، اسطرلابی که برای سلطان حسین صفوی در ۱۱۳۳ ساخته شده، کلاهخود و زرهی به نام شاه عباس اول، سفال‌های لعابدار نیشابور و کاشی‌های عهد سلجوقی.

لینک به دیدگاه

 

کتابخانه موزه بریتانیا تا ۱۳۵۲ ش /۱۹۷۳ بخشی از موزه بود. در این سال کتابخانه ملی امانی، کتابخانه ملی مرکزی و سازمان کتابشناسی ملی بریتانیا نیز به این کتابخانه پیوست و به نام “کتابخانه بریتانیا” با پانزده میلیون جلد کتاب به صورت یکی از غنی‌ترین کتابخانه‌های جهان درآمد. در مجموعه‌های مختلف این کتابخانه آثاری به بیشتر زبان‌های دنیا نگهداری می‌شود که فقط در مجموعه‌های شرقی به بیش از سیصد و پنجاه زبان کتاب موجود است.

9om0hh4xnuxkqhdoh3jf.jpg

 

نسخه خطی دیوان عطار نیشابوری در موزه ـ کتابخانه بریتانیا

 

 

ggtx94vdw3436920267f.jpg

 

 

ms7elzlx8rv26xy5u38l.jpg

 

 

از قسمت‌های مهم کتابخانه بخش مجموعه های خاص مشتمل بر: نسخ خطی عربی، کتب شرقی و مجموعه کتابخانه دیوان هند (مجموعه های ایندیا آفیس)، نقشه، آثار موسیقی و تمبر است. بخش “کتب شرقی” و مجموعه دیوان هند مجموعه بزرگی از کتاب‌های چاپی و خطی نفیس اسلامی به زبان‌های مختلف است. این مجموعه اکنون دارای بیش از ۰۰۰ ۴۰ نسخه خطی و ۰۰۰ ۴۰۰ کتاب چاپی است. بخش عربی که از مهم‌ترین بخش‌هاست، دارای ۰۰۰ ۶ نسخه خطی و ۰۰۰ ۳۰ جلد کتاب چاپی و نمونه هایی از خط عربی و تذهیب است. احتمالا قدیم‌ترین قرآن موجود در اروپا نیز در این بخش قرار دارد. همچنین تصویرهایی از نسخه‌های منحصر به فرد عربی گردآوری شده است که منبع مهمی برای مطالعات عربی و اسلامی شمرده می‌شود. تعداد زیادی از اولین چاپ‌های کتاب‌های عربی نیز در کتابخانه نگهداری می‌شود. بخش فارسی شامل حدود ۰۰۰ ۳ نسخه خطی و ۰۰۰ ۱۰ کتاب چاپی است. کتب تاجیکی نیز در این بخش قرار دارد. تعدادی از کتاب‌های فارسی از مجموعه‌های خصوصی به تملک کتابخانه در آمده است.

 

 

p4vkdk5gmb4uz0a5hez3.jpg

 

 

این کتابخانه همچنین دارای تعداد بسیاری از نگارگری‌های هنرمندان مسلمان و بویژه ایرانی است که قسمتی از آن‌ها در کتابخانه و بقیه در موزه نگهداری می‌شود. فهرست مفصلی از نگارگری‌های ایرانی (مشتمل بر ۴۰۴ مجموعه) در ۱۳۵۶ ش /۱۹۷۷ تدوین شده که در واقع مکمل فهارس نسخ خطی فارسی پیشین این کتابخانه است. برای کتاب‌های عربی، فارسی، ترکی، بنگالی، اتیوپیایی، عبری، هندی گجراتی، پالی، سوری و سنسکریت این کتابخانه هم فهرست‌هایی تهیه شده است.

 

 

منبع : atlasy.ir

لینک به دیدگاه

 

 

دانلود فایل پی دی اف 12 صفحه ای به زبان انگلیسی درمورد این بنا:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

حجم فایل : 2.37 MB

 

 

 

با مراجعه به سایت

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
میتوانید نوع چیدمان طبقات و فضاها را مشاهده کنید .

 

 

با کلیک بر روی view flat plan هر طبقه را در حالت پلان میتوانید مشاهده کنید.:a030::w16:

 

 

 

lesh3as6yp3x47217ww.png

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...