رفتن به مطلب

بيداري صنفي


Iman-Emperatour

ارسال های توصیه شده

سومین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌اي پنج‌شنبه 14 مهرماه برگزار مي‌شود. بر اساس لیست منتشر شده در سایت سازمان هم‌اکنون 36 نامزد در شاخه شرکت‌ها، 6 نامزد از شاخه فروشگاه‌ها، 6 نامزد از شاخه مشاوران و 5 نامزد در بخش بازرسي وارد گود رقابت‌های انتخاباتی شده‌اند.

 

 

اما در رقابت‌های انتخاباتی بین کاندیداهای حاضر لیست دو ائتلاف بیشتر به چشم مي‌خورد. ائتلاف 15 که گفته مي‌شود مورد تایید و حمایت قاطع مدیران سابق سازمان نظام صنفی رایانه‌اي است و ائتلاف پیشنهاد 20 که شامل برخی از اعضای هیات مدیره فعلی و منتقدان سازمان هستند. اما رقابت‌های این دو گروه به اندازه‌اي به یکدیگر نزدیک است که حتی نشست‌های مطبوعاتی دو گروه نیز با فاصله اندکی از یکدیگر برگزار مي‌شود.

 

اعضای ائتلاف پیشنهاد 20 که شعار اقتدار و اعتلای صنفی را برای خود برگزیده‌اند عبارتند از: برخوردار، الیشایی، پیربابایی، غروی، پرونقشبند، طهماسبی، اعلایی، دانش، علمی، بیدختی، جعفرآبادی، شانه ساز، سرکانی، آریا، غنیمی فر، ناظمی، شیردل و امینیان.

 

اعضای اتحاد 15 نیز که شعار حفظ استقلال، مبارزه با انحصار گرایی و بهبود فضای کسب و کار را برای خود انتخاب کرده‌اند عبارتند از: داننده، بحری تبریزی فرد، بیات، ثروتی، حدادی، رییس کرمی، سیجانی، صدری، فروزنده، فرج تبریزی، رضا کریمی، لاریجانی، معروفی، مهدیون و میری.

 

پیدایش بهار و بیداری صنفی

برخوردار، در نشست مطبوعاتی پیشنهاد 20 هدف این ائتلاف را ارتقاي جایگاه صنف برای رسیدن به اهداف اصلی سازمان بیان کرد. شانه ساز نیز با اشاره به پتانسیل این گروه بیان کرد هدف ما این است که با انرژی که داریم توانایی سازمان را افزایش داده و باعث اعتلای نظام صنفی رایانه‌اي شویم.

 

پیربابایی نیز با اشاره به این نکته که انتخابات این دوره با یک شرایط استثنایی روبه‌رو شده، اظهار امیدواری کرد که با یک انتخاب شایسته توسط اعضای صنف این گروه مي‌تواند نقاط ضعف را در دوره‌های اخیر برطرف کند؛ چرا که این ائتلاف گروهی است که بر اساس هم افزایی و نقشه راه و توانمندی تشکیل شده و بدون حب و بغض به دنبال خدمت به صنف است. غروی رام که در دوره فعلی نظام صنفی بدون هماهنگی و یک شبه از تیم مدیریت سازمان کنارگذاشته شد نحوه پرداختن به برنامه‌های این ائتلاف را متفاوت عنوان کرد و گفت: ما در پیشنهاد 20 مي‌خواهیم که کمیسیون‌های سازمان را از حالت مشورتی به حالت اجرایی در آوریم.

 

وی با انتقاد از شیوه مدیریت دوره‌های قبل مي‌گوید: در این دوره‌ها کمیسیون‌ها به عنوان بازوی اجرایی سازمان دیده نمی‌شدند و بسیاری از تصمیماتی که گرفته مي‌شد سانسور مي‌شد. او ادامه داد: هیات مدیره نمی‌تواند به کمیسیون‌ها بگوید فقط مشورت دهید؛ چرا که این بخش از سازمان مي‌تواند به عنوان بازوی اجرایی سازمان را در رساندن به اهدافش کمک کند.

 

در ادامه این نشست مطبوعاتی پیربابایی در پاسخ به سوال «دنیای اقتصاد» با این عنوان که ائتلاف شما از سوی رقیبتان به ائتلافی دولتی یاد مي‌شود، مي‌گوید: ما هیچ عضو دولتی در لیست خود نداریم و این حربه به عنوان یک فرار رو به جلو از رقیب ما صورت گرفته است که چرا در لیست رقیب ما نماينده یک شرکت دولتی کاندید شده‌اند.

 

وی ادامه داد: در اساسنامه سازمان نظام صنفی رایانه‌اي مشکلاتی وجود دارد که باید برطرف شود. حق عضویت در سازمان اختیاری است، ولی متاسفانه از این مساله در زمان رای گیری سوء استفاده مي‌شود. اگر سازمان محبوبیت داشته باشد چرا باید اصرار به پرداخت حق عضویت داشته باشد.

 

وی در پاسخ به این سوال دنیای اقتصاد که آیا با این فرمول رای گیری و این شرط که هر شرکتی که حق عضویت بدهد اجازه رای دادن دارد، سازمان را نهادی مردم محور ارزیابی مي‌کنید؟ گفت: ما در نقشه راه ائتلافمان به این نکته اشاره کرده‌ایم. از 1200 عضو سازمان تنها 300 نفر حق عضویت خود را پرداخت کرده‌اند آیا به نظر آقایان شرکت این 300 نفر در انتخابات پرشور است؟

 

او در عین حال با اشاره به تحولات فکری ای که در صنف به وجود آمده است، ادامه داد: ما در این انتخابات شاهد بهار صنف خواهیم بود و بیداری صنف را پیش رو خواهیم دید.

 

غروی نیز با اشاره به سابقه خود در هیات مدیره اشاره کرد: برنامه‌های دوستان حاضر در پیشنهاد20 نزدیک به هم است. وی ادامه داد: دید گروه 20 این است که هیات مدیره نباید گزارش‌گیر باشند و باید همه 15 نفر فعال باشند. غروی تاکید کرد: متاسفانه ما فکر مي‌کردیم در دوره فعلی حضور آقای بحری مي‌تواند به کمیسیون سخت افزار قدرت دهد، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. او افزود: ما در طرح ساماندهی بازار سانسور شدیم و دلیل آن را هم همه مي‌دانند. به دلیل شفاف‌سازی‌هایی که کردیم من را در نبودم عزل کردند.

 

بهناز آریا از دیگر کاندیدای ائتلاف پیشنهاد 20 نیز با اشاره به سوالات خبرنگاران در مورد الکامپ و موارد حواشی الکامپ گفت: دید ما دید آتش‌نشانی نیست و نمی‌خواهیم فقط مشکلات را خاموش کنیم. ما می‌خواهیم یک ساز و کار درست و صحیح داشته باشیم. ما عقیده و دیدگاهمان بر روی روش صحیح است. او ادامه داد: عقیده ما بر اصول و روش صحیح بنا نهاده شده است.

در ادامه این جلسه پیربابایی در پاسخ به سوال دیگر دنیای اقتصاد مبنی بر مدیریت‌های در سایه و اعمال نفوذ آنها بر مدیریت و سازمان نظام صنفی رایانه‌اي کشور گفت: از این به بعد دیگر پدرخوانده نخواهیم داشت. البته پدر معنوی خواهیم داشت و از نظراتش قدردانی هم مي‌کنیم، اما اجازه نمی‌دهیم دیگر صنف معطل یک نفر شود.

 

وی ادامه داد: سازمان نیاز به تغییرات ساختاری دارد. ما در سازمان آئین‌نامه انتخابات نداریم. تعداد آرای وکالتی مشخص نیست. پرتال سازمان بعد از 6 سال هنوز درست نشده است و تمام این عوامل نشان‌دهنده نبود شفاف‌سازی و دخیل بودن عوامل دیگری در صنف است.

 

وی ادامه داد: آیا سازمان باید تمام توان خود را برای برگزاری الکامپ سر کند؟ آیا در شان رییس سازمان است که خیابان‌های نمایشگاه را بالا و پایین کند تا بتواند الکامپ خوبی برگزار کند؟ وی ادامه داد: بعد از 6 سال تازه سه ماه است که دبیر داریم. چرا دبیرهای قبلی هر کدام بعد از سه ماه فرار مي‌کردند؟ مشکل این مساله در کجا است؟ کدام فشارها مانع انجام فعالیت دبیر سازمان مي‌شد؟

 

برخوردار در ادامه این نشست مطبوعاتی و در پاسخ به این سوال که کاندیدای ریاست احتمالی ائتلاف شما برای سازمان کیست؟ گفت: ما فعلا رییس نداریم. اعتقاد داریم که پس از انتخابات مي‌توانیم با خرد و مشارکت جمعی فرد مناسب را انتخاب

کنیم. برخوردار ادامه داد: متاسفانه ما در دوره‌های قبلی تعامل با دولت و مجلس را کم داشتیم و سعی مي‌کنیم در این دوره این تعامل را زیاد کنیم. پیربابایی نیز با اشاره به سخنان برخوردار به برخی حمایت‌ها و سیاسی بازی‌هایی که توسط عده‌اي به سازمان وارد شده است اشاره کرد و گفت: رییس اداره مقررات واردات به رییس سازمان وقت نداد و این درحالی است که ما از طرف مجمع تشکل‌ها توانستیم به راحتی وقت ملاقات بگیریم.

 

سرکانی از دیگر اعضای پیشنهاد 20 نیز در ادامه این نشست مطبوعاتی گفت: ما برای هر کدام از کمیسیون‌های تخصصی سازمان یک کاندید داریم، اما اگر نتوانستیم برای برخی از کمیسیون‌ها از بین اعضای هیات مدیره کاندیداي مشخصي انتخاب کنیم قانون الزام عضو هیات مدیره بودن برای ریاست کمیسیون را از اصلاح خواهیم كرد.

 

 

برنامه‌های دو طرف

ائتلاف پیشنهاد 20 اهداف و برنامه‌های خود را در قالب یک نقشه راه منتشر کرده است اهدافی که شامل: افزایش اعتبار و اقتدار سازمان در جهت شکوفايی فضای کسب و کار، تغییر در روش و ساختار مدیریت سازمان در سطح کلان و مبنا قرار دادن خرد جمعی بر فردمحوری، بازنگری اساسنامه و دستورالعمل‌های موجود در سازمان و اعمال اصلاحات لازم در آن با نظرسنجی و مشارکت فعال آحاد صنف و احیاي بندهایی از قانون و اساسنامه که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته‌اند، دفاع از منافع و حقوق صنف در تعامل موثر و خلاقانه با کلیه دستگاه‌های حاکمیتی نظیر:سازمان امور مالیاتی، تامین اجتماعی، گمرک، شهرداری، اداره کار و ...، اطلاع‌رسانی شفاف و منظم به اعضاي صنف در مورد عملکردها، برنامه‌های آتی و مشکلات و موانع، تعامل فراگیر با اعضاي سازمان از طریق تفویض اختیارات به کمیسیون‌های تخصصی، توسعه تسهیلات برای اعضای سازمان، رصد و پایش قوانین و بخشنامه‌ها و آئین‌نامه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و مبارزه با انحصار، تقویت دبیرخانه و روابط عمومی سازمان و تقویت اعتبار و جایگاه شورای انتظامی با هدف مرجع قراردادن آن و نیز کاهش هزینه مراجعه به محاکم قضايی.

 

اتحاد 15 نیز اهداف و برنامه‌هاي خود را این‌گونه منتشر کرده است: بهبود فضاي کسب‌وکار درسایه انسجام صنفي، افزايش تاثيرگذاري سازمان در بهبود فضاي کسب‌وکار از طريق افزايش تعاملات موثر با نهادهاي حاكميتي و صنفي، افزايش تاثيرگذاري سازمان در ظرفيت‌سازي و توانمندسازي اعضا، تقويت ظرفیت‌های اجرايي سازمان، بهبود ساختار تصميم‌گيري و اجرايي سازمان در راستاي احياي اعتماد و انسجام صنفي از طريق افزايش مشاركت اعضا در ساختار و فعاليت‌هاي نظام صنفي، تقويت نقش کميسيون‌هاي سازمان در ساختار تصميم‌گيري و اجرايي، تقويت ظرفيت‌هاي کارشناسي دبيرخانه در جهت پشتيباني از فعاليت کميسيون‌ها و گسترش ارائه خدمات به اعضا.

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...