رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سیمان

 

سیمان پودری است که از سیلیکاتهای کلسیم، آلومینات و فریت تشکیل شده و با اضافه نمودن آب می تواند موادی مثل شن، ماسه و قطعات سنگ را به هم بچسباند .

 

نقش بسیار مهم سیمان در زندگی بشر امروزی و در ساخت سازه های زمینی، زیرزمینی،ساحلی و دریایی بر کسی پوشیده نیست .

 

سیمانی که در ایام باستان برای احداث قلعه ها، دیوارها، سدها و پلها استفاده می شد ساروج نام داشت که از نظر ترکیب با سیمانی که امروزه به کار برده می شود تفاوت دارد

لینک به دیدگاه

مواد اولیه سیمان

 

سیمان پرتلند یا سیمان تیره رنگ از چهار ترکیب پیچیده به نسبتهای معین و به شرح زیر تشکیل شده است

 

 

 

siman0.JPG

 

 

 

ترکیب فوق طی فر آیند سیمان سازی از آمیختن و پختن مواد اولیه سیمان که مهمترین آنها سنگ آهک، رس و هماتیت می باشد تولید می شود . مقدار جزئی ازاکسیدهای سدیم، پتاسیم، منیزیم و تیتان نیز به صورت جانشینی در شبکه مواد ذکرشده یافت می شود.

منابع مهم تأمین کننده مواد اولیه سیمان در جدول زیرآورده شده است.

 

 

 

 

 

siman1.JPG

 

 

 

سنگهای کربناته غنی از اکسید کلسیم، مهمترین منبع تأمین کلسیم مورد نیاز در سیمان است درکمتر از میزان پایه باشد، می توان از CaO صورتی که میزان سیلیس سنگ تأمین کننده مارن، شیل، خاک رس، ماسه سنگ یا سرباره های سیلیس نیز برای تأمین اکسید سیلیس مورد نیاز استفاده نمود .

 

از مهمترین منابع تأمین آلومینیم می توان از شیل، مارن، خاک رس، بوکسیت، سیلیمانیت، آندالوزیت و استارولیت نام برد . آهن مورد نیاز بیشتر به صورت اکسید آهن (هماتیت) افزوده می شود . به منظور کنترل زمان گیرش سیمان درحدود 4 تا 5 درصد گچ به آن اضافه می شود. عناصر و ترکیبهای شیمیایی مزاحمی در مواد اولیه سیمان وجود دارد که می توان اشاره نمود . مجموع اکسید SO3 و P2O5 ،Mn2O3 ،TiO2 ،K2O ،Na2O ،MgO ،Cl به سدیم و پتاسیم مجاز در مواد اولیه سیمان حداکثر 1 درصد است . برای سیمانهایی که در کارهای دریایی مصرف می شود ، مقدار اکسیدهای آلکالن باید خیلی کمتر باشد .

 

وجود سدیم و پتاسیم در مواد اولیه سیمان باعث کاهش تولید کلینکر (کلوخه های اولیه سیمان ) می شود. اکسید منیزیم در سنگ آهک حداکثر تا 3 درصد و در مواد اولیه رسی تا 5 درصد قابل قبول است . وجود منیزیم باعث تخریب آجرهای دیواره کوره پخت سیمان می شود و ضمناً هنگام آبگیری متورم می شود . حداکثر مقدار مجاز اکسید 1درصدتا 2 درصد، اکسید منگنز برابر 7 / 0%، اکسید تیتان 5 / 0%، کلر برابر 02 / فسفر برابر 7و گازSO3 برابر 1% می باشد.

 

لینک به دیدگاه

مراحل تولید و کارخانه های سیمان در ایران

 

برای به دست آوردن 4 ترکیب اساسی و تشکیل دهنده سیمان، پس از انتخاب مواد اولیه مناسب که با انجام آزمایشهای شیمیایی بسیار زیاد مشخص می گردد، می باید مراح لزیر جهت تولید سیمان صورت گیرد:

1- خردایش مواد اولیه سیمان و آمیختن آنها با نسبتهای معین و آسیاب نمودن مخلوط درآسیابهای میله ای یا گلوله ای به شکل پودر (در روش خشک) و یا لجن (در روش تر).

2- ارسال مواد مخلوط شده به کوره های پی ش گرمکن جهت تبخیر آب سطحی، آبتبلور، تجزیه خاک رس، کربنات کلسیم و آلومینوسیلیکات ها و تشکیل کائولین.

3- پختن پودر یا لجن مخلوط در حرارت حدود 1450 درجه سانتی گراد در کوره دوارتا دانه ها به همدیگر جوش خورده و به شکل کلوخه هایی به درشتی 18 تا 25میلی متر در آیند که این کلوخه ها را کلینکر می نامند.

4- خشک نمودن و آسیاب کردن کلینکر و مخلوط کردن آن با سنگ گچ به میزان تقریباً 4 تا 5 درصد جهت کنترل زمان گیرش.

از CO در مرحله پختن و تهیه کلینکر در دمای 1100 درجه سانتی گراد، گاز که از تجزیه مواد رسی به دست Al2O و 3 SiO همراه با 2 CaO محیط خارج شده ومی آید، باعث ایجاد ترکیبهای آلیت، بلیت، آلومینات و فریت می شوند.در نهایت سیمان می تواند به صورت پودر بسته بندی شده در پاکتهای پنجاه کیلویی و یا به صورت باز (فله ای) به بازار ارائه شود. در ایران حدود 20 کارخانه به امرتولید سیمان مشغول هستند که عبارتند از:

*کارخانه سیمان ری در جنوب شرق تهران (شمال کوه بی بی شهربانو)

*کارخانه سیمان تهران در جنوب شرق تهران (جنوب شرق کوه بی بی شهربانو)

*کارخانه سیمان شمال در کیلومتر 26 جاده تهران- آبعلی

*کارخانه سیمان مازندران (نکا) در کیلومتر دوم جاده نکا- بهشهر

*کارخانه سیمان فارس در کیلومتر 7 جاده شیراز- بوشهر

*کارخانه سیمان غرب در کیلومتر 15 جاده کرمانشاه- همدان

*کارخانه سیمان کرمان در نزدیکی شهر کرمان

*کارخانه سیمان صوفیان در کیلومتر 33 جاده تبریز- صوفیان (به طرف مرند)

*کارخانه سیمان ارومیه در کیلومتر 8 جاده ارومیه- سلماس

*کارخانه سیمان لوشان در جاده قزوین- رشت

*کارخانه سیمان آبیک در اتوبان تهران- قزوین

*کارخانه سیمان مشهد در نزدیکی شهر مشهد

*کارخانه سیمان درود در استان لرستان

*کارخانه سیمان بهبهان در استان خوزستان

*کارخانه سیمان اصفهان در استان اصفهان

*کارخانه سیمان سپاهان در استان اصفهان

*کارخانه سیمان اردبیل در جاده اردبیل- آستارا

سنگ آهکهای مورد استفاده اغلب این کارخانه ها، سنگ آهکهای مربوط به تریاس، کرتاسه و یا اولیگوسن است.

لینک به دیدگاه

انواع سیمان ها

 

 

 

اصولاً 5 نوع متفاوت سیمان پرتلند به منظورهای مختلف ساخته می شود که هر کدام از آنها دارای خواص شیمیایی و فیزیکی مخصوصی هستند. این 5 نوع سیمان عبارتند از:

 

1- سیمان پرتلند معمولی

2- سیمان پرتلند با دمای هیدراته شدن متوسط

3- سیمان پرتلند با مقاومت اولیه زیاد و زودگیر

4- سیمان پرتلند با گرمای هیدراته شدن پایین و دیرگیر

5- سیمان ضد سولفات آورده شده است . ترکیب شیمیایی - مشخصات این 5 نوع

سیمان در جدول زیر نشان داده شده است .

 

 

siman2.JPG

 

 

 

در این جدول زیر astm سیمانهای

پنجگانه مطابق استاندارد سیمانهای پوزولان، سیمان سفید و سیمانهای رنگی از انواع دیگر سیمانها هستند . درتولید سیمان پوزولانی اغلب از خاکستر آتشفشانهای اسیدی استفاده می شود . سیمانهای رنگی نیز یا به وسیله اضافه کردن مواد رنگی 2 به کلینکر سیمان سفید و یا با اضافه کردن مواد رنگی به کلینکر سیمان پرتلند (به منظور تهیه سیمان پرتلند رنگی و تیره )تولید می شود. سیمان سفید مانند سیمان پرتلند معمولی ساخته می شود .

 

سیمان سفید را می توان از مواد اولیه ای تولید نمود که فاقد عناصر تشکیل دهنده رنگی مثل اکسید آهن، منگنزو کرم هستند. اکسید آهن معمولترین عامل تیره شدن رنگ سیمان است . بنابراین اگرمواد خام سیمان پرتلند فاقد اکسید آهن باشد یا آن را به طریقی از مواد خام بگیرند،رنگ سیمان پرتلند سفید خواهد شد.با استفاده از کلرور پتاسیم و کلرور کلسیم می توان در هنگام پخت سیمان، اکسیدآهن موجود در آن را به کلرور آهن تبدیل و از تأثیر رنگ آن کاست . ترکیب تقریبی کلینکر سیمان سفید به شرح زیر است:

 

siman3.JPG

 

 

به منظور تأمین مواد اولیه سیمان سفید باید آهکهایی در نظر گرفته شود که میزان اکسید آهن و سایر مواد رنگی آن بسیار کم باشد . برای تأمین اکسید سیلیس واکسید آلومینیم نیز به جای استفاده از رسهای معمولی یا شیل می باید از کائولین استفاده نمود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...