رفتن به مطلب

ماهی شش دار Lungfish

ارسال های توصیه شده

سلام

این مطلب گزید ه ای بوسیله این آی دی از سایت های

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
و
و کمی تجربه خودم درباره ماهی شش دار هست که امیدوارم از این ماهی خوشتون بیاد

ماهی شش دار یکی از ماهی های ابتدایی هست که فسیل های این ماهی از دوره دیونین بالایی و دوران مزوزوییک یافت شده

ماهی آب شیرین هست که امروزه در آمریکایه جنوبی و آفریقا و استرالیا یافت میشه 6 گونه میباشنند که 4 تاشوندر آفریقا وجود دارنند

اسمشونم برگرفته از نوع رفتارشونه که از اکسیژن اتمسفر هوا مانند خیلی از دوزیستان میتونند بهره ببرنند

در قدیم گونه های دیگری نیز از این ماهی زیبا نیز وجود داشته که امروز نصلشون از بین رفته و فقط این 6 گونه که از دوره دیونین حدود 100 میلیون سال قبل تا به امروز وجود دارنند

گونه استرالیایی ماهی شش دار به خانواده Ceratodidae در حالیکه 5 گونه دیگر آفریقایی و جنوب آمریکایی به خانواده Lepidosirenidae تعلق دارنند

این ماهی دارای ارگان های زیستی جالبی هست که توانایی تنفس خارج از آب رو هم داره و اگر آبی در دسترسش نباشه ((شش ماهیان خانواده Lepidosirenidae)) سعی میکنند به درون گل های اطراف فرو بره و دوره خودش رو با قلافی کاور بده و متابولیسم خودشم به حدوده 1/60th برسونه و پروتئین های مصرفی رو در این دوره به آمونیاک تبدی به ترکیباتی با سمی ضعیفتر مانند اوره تبدیل کنه که من در یکی از برنامه دیدم نوع آفریقایی این ماهی میتونه تا 7 سال بدون آب زندگی کنه و در حالت دیاپوز یا خواب لازمه برای حیات بسر ببره و به هنگام رسیدن رطوبت کافی به غلاف این ماهی این ماهی بسرعت خودش را به محل تجمع آب میرسونه و فعالیت طبیعی خودش رو آغاز میکنه در حالیکه بین آکواریومیست ها همه گونه ها بسیار محبوب میباشنند اما گونه استرالیایی نیز از لطافت خاص خودش بین دوستاران سود میبره ولی توانایی زنده موندن خارج از آب رو نداره و این ماهی در قدیم تجارتش بدلیل انقراض نسلش ممنوع بود که امروزه یک شرکت استرالیایی دست به تولید این ماهی زده که 750 $ به بالا قیمتش ذکر شده که من وقتی برایه خودم میخواستم گفتنند به ایران میفرستیم که برای نوع استرالیایشش حداقلش 5 عدد باید بگیرید اونم دونه ای 500 $ lol گونه آلبیانوی این ماهی هم بسیار گورنه و نایابه که من یادمه یکی از دوستان اونو به قیمت 30 میلیون تومان خرید

1261469960.jpg

این ماهی شگفت انگیز شش دار میتونه به اندازه زیادی رشد کنه یعنی در حدوده 1.2-2m ! و مواظب باشید که بسیار محاجم هست و معمولا نباید با هیچ ماهی ای نگه داری بشه و تانکش باید خالی از اشیایه نوک تیز باشه توجه بکنید که گاهی این ماهی حوس خوراکی های جدیدی مثل بخاری آکواریوم شما میکنه ! نگید فردا کم مونده منم قورت بدها

تولید مثلشون در حوض های بزرگ و مخصوص صورت میگیره که نیاز به دانش و تخصص داره

این ماهی خیلی جالبه وقتی رفتم ماهیران تجریش بطور اتفاقی ای دیدمش اونم دمشو دیدم که پشت ***** مخفی شده بود جالبه که فروشنده اسمشو پلی میگفت

نیازهای این ماهی هم در حد قبولیه و هر غذایه گوشتی رو میخوره البته نباید چربی اون غذا بالا باشه و گوشت بدون چربی بهش بدید و رژیم غذایی مختلف رو فراموش نکنید

آيا اذرخش ها(پلی ها ) هم از اين گونه هستند يا نه؟

میشه گفت تقریبا ماهی هایی مانند lungfishشش ماهی (Protopterus), bichirsآذرخش, or lobefins (Polypterus), and reedfish (Calamoichthys) از یه خانواده ابتدایی بودنند که از یه نوع کتفیش Clariidaeاولیه که قابل به جابجایی خودش بر روی خشکی بوده تکامل پيدا کردنند مثلا پلی آفریقایی یا همون پلی تایگر خودمونم شش داره که میتونه از هوا برای تنفسش استفاده کنه و تنها ماهی هست که میتونه عمل دم و بازدم کامل recoil aspiration رو انجام بده

ولی تفاوتهایی هم با هماز نظر رفتارشناسی دارنند بیشتر گونه های شش ماهی بعد از مدتی آبشش های خودشون بجز نوع استرالیایی از دست میدهند یا آبشش هاشون بصورت ناقص باقی میمونه و همینطور دوره تکامل رشدشون با پلی فرق میکنه مثلا شش ماهی من 25 cm هست که هنوز تو مرحله تکاملی و لارو هستش ...یه مورد دیگه که من تعجب کردم وقتی آذرخشم ماهی شش دارمو دید طوری وحشت زده شد که من گفتم الان سکته میکنه که در حال حاضر از هم جداشون کردم ! شش ماهی ها اکثرا بجز نوع استرالیایی میوتونند دوره خشکسالی رو بصورت تابستان گذرانی طی کنند تا بعد از دریافت رطوبت کافی دوباره فعال بشنند طول عمر بیشتری هم نسبت به پلی ها دارنند

یه مقاله بسیار خوب و علمی تو این سایت هست که با استفاده از استخراج DNA and RNA این ماهیان به نتایج خوبی رسیدنند که اصل مقاله بصورت pdf هست که میتونید بگیریدش و لذت ببرید

1261445823.jpg

از جالبترین خصوصیاتش اینه که به صدایه دستتون واکنش نشون میده من هر وقت و*** میزدم سریع میومد بالا و منتظر غذا میشد حتی به حرکت سایه شما هم واکنش نشون میده غذا رو هم خیلی جالب میخوره یعنی اگر غذاش کمی سفت باشه با دقت فرو میبرش و با دندون حلقیش می جودش که صدایه جالبی از اینکارش ایجاد میشه اگر به شما اطمینان کنه میتونید نوازش کنید اما یوقت گولش رو نخوریدا چون اگر بتونه انگشتایه شما رو میتونه نوشه جان کنه اونم در صورت بزرگ بودنش هست سنش بالایه 20 سال گزارش شده که گونه استرالیایش میتونه بالایه 65 سال زندگی کنه

حتما تنها نگهش دارید حتی پلیه منم هم از این ماهی میترسید من با پلت ها و مخلوط دل -میگو و اسفناج تغذیش میکردم که رشد بسیار خوبی دارنند

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...