رفتن به مطلب
Mohammad Aref

آيين‌نامه اجرايي قانون احداث تونل مشترك تأسيسات شهري

پست های پیشنهاد شده

هيئت‌وزيران در جلسه مورخ 1384/3/11 بنا به پيشنهاد شماره ۳۳/۳/۱/۳۸۱۰ مورخ 1383/9/3 وزارت كشور و به استناد ماده (۶) قانون احداث تونل مشترك تاسيسات شهري ـ مصوب ۱۳۷۲ـ ، آيين‌نامه اجرايي قانون يادشده را به شرح زير تصويب نمود:

آيين‌نامه اجرايي قانون احداث تونل مشترك تأسيسات شهري

 

ماده۱ـ در اين آيين‌نامه كلمات و عبارات زير در معاني مشروح مربوط به كار برده مي‌شود.

الف ـ شهـرجديد: شهـري كه به استناد ماده (۱) قانون ايجاد شهرهاي جديد ـ مصوب ۱۳۸۰ـ ايجاد مي‌گردد.

ب ـ توسعه شهرها: شامل سطوحي از شهر كه براساس طرحهاي توسعه شهري اعم از طرح جامع و هادي، در درون محدوده قانوني شهر قرار مي‌گيرد.

ج ـ تونل مشترك تأسيسات شهري: تونل دسترسي، تمركز و تجميع خطوط تأسيسات زيربنايي كه جايگزين شبكه‌هاي دفني يا هوايي، در اجراي تأسيسات زيربنايي شهري شده و برنامه‌ريزي، طراحي و اجرا مي‌گردد.

د ـ آماده‌سازي: عبارت است از عمليات موضوع بند «الف» ماده (۲۲) آيين‌نامه اجرايي قانون زمين‌شهري موضوع تصويب‌نامه شماره ۲۰۰۵۳/ت۱۷۹هـ مورخ ‌۲۹/۴/۱۳۷۱ هيئت‌وزيران.

هـ ـ تأسيسات شهري: موضوع اين آيين‌نامه آن قسمت از شبكه‌هاي شهري اسـت كه توسـط سـازمـانها و شركتـهاي متـولي خـدمات آب (شـرب و غـيرشرب و آتش‌نـشاني) فـاضـلاب (خانـگي و صنـعتي)، بـرق، فيـبرهاي نوري، تلفـن، كابـلهاي تلويزيوني و آنتن، سيستم اطلاع‌رساني شهري و كنترل ترافيك، آبهاي سطحي و خام و ساير خدماتي كه مستلزم حفاري در سطح شهر و يا نصب پايه‌ها و شبكه‌هاي روي سطح شهر مي‌باشد.

ماده۲ـ مسئوليت رعايت نظارت بر اصول فني و مسايل ايمني مربوط به تونل مشترك تأسيسات شهري باتوجه به ضوابط و استانداردهاي مربوط، حسب مورد به‌عهده وزارتخانه‌هاي كشور و مسكن و شهرسازي مي‌باشد.

ماده۳ـ سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور مكلف است ظرف شش ماه از تاريخ ابلاغ اين آيين‌نامه، نسبت به تعيين ضوابط و استانداردهاي فني احداث تونل‌هاي مشترك تأسيسات شهري در ابعاد فني و اجرايي و همچنين تهيه فهرست بهاي مربوط با همكاري دستگاههاي بهره‌بردار و مجريان قانوني اقدام ونتيجه را ابلاغ نمايد.

ماده۴ـ سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور مكلف است در شرح خدمات تهيه طرحهاي توسعه شهري، شهرهاي جديد و نيز طرحهاي آماده‌سازي زمين، مطالعات مربوط به ايجاد تونل مشترك تأسيسات شهري را نيز پيش‌بيني نمايد.

ماده۵ ـ دستگاههاي متولي خدمات تأسيسات شهري و نيز سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور مكلفند به هنگام تهيه و تصويب طرحهاي خدمات شهري موضوع اين آيين‌نامه، هزينه‌هاي مربوط به احداث تونل مشترك تأسيسات شهري را در فهرست هزينه‌هاي طرح منظور نمايند.

ماده۶ ـ صدور مجوز آغاز عمليات اجرايي احداث تونل مشترك تأسيسات شهري در توسعه شهرها برعهده شهرداريها و در شهرهاي جديد برعهده مديرعامل شركت شهرجديد مربوط مي‌باشد.

ماده۷ـ در مواردي كه احداث تونل مشترك تأسيسات شهري مستلزم انجام حفاري در لايه‌هاي زيرسازي و روسازي خيابانها باشد، مجريان پروژه‌ها موظف به‌استفاده از دستگاههاي برش آسفالت بوده و هزينه‌هاي مرمت و بازسازي و روسازي جزو هزينه پروژه منظور و در اختيار شهرداري و شركت شهرجديد مربوط قرار خواهدگرفت.

تبصره ـ مسئوليت حفاظت و رعايت كامل ايمني عبور در اطراف گودالهاي حاصل از حفاري و قبل از ترميم زيرسازي و تحويل كار به شهرداري و يا شركت شهرجديد مربوط، طبق قرارداد في‌مابين، برعهده مجري پروژه مي‌باشد.

ماده ۸ـ دستورالعمل و مشروح موارد تعمير، نگهداري و چگونگي تامين امنيت و مراقـبت از خطوط و تونل‌ها و شـرح خدمات مربوط، حـدود و اختـيارات و مسئوليت دستگاههاي متولي خدمات تأسيسات شهري توسط كميسيوني با مسئوليت وزارت‌ كشور و با عضويت وزارتخانه‌هاي مسكن و شهرسازي، نفت، نيرو، ارتباطات و فناوري اطلاعات معين و ملاك عمل خواهد بود.

تبصره۱ـ چنانچه به لحاظ عدم رعايت اصول صحيح تعمير و نگهداري تونل مشترك تأسيسات شهري، صدمات و خساراتي به خطوط تأسيسات وارد آيد، شهرداري مسئول جبران خسارات وارد شده خواهد بود.

تبصره۲ـ چنانچه به لحاظ قصور و يا تقصير دستگاههاي متولي خدمات تأسيسات شهري، خساراتي به تونل مشترك و يا تاسيسات موجود آن وارد گردد، دستگاههاي مربوط مسئول پرداخت هزينه تعمير و مرمت، به شهرداريها، شركت شهرجديد مربوط و دستگاه اجرايي مربوط خواهند بود.

تبصره۳ـ تشخيص عدم رعايت اصول و مقررات صحيح تعمير و نگهداري و ميزان خسارت وارده به عهده شوراي فني استان مي‌باشد.

ماده۹ـ شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان مي‌تواند وظايف قانوني دفترهاي فني استانداريها موضوع اين آيين‌نامه را به شهرداريها واگذار كند.

معاون اول رئيس جمهور ـ محمدرضا عارف

 

منبع :

محتوای مخفی

    برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...