رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان :icon_gol:

در این تایپیک قصد دارم نرم افزار تحلیل پایداری فضاهای زیر زمینی در محیط های پیوسته Flac رو آموزش بدم.

مراحل آموزشی ما:

ابتدا در همین تایپیک یک آشنایی مختصر با ابزار ها و منو های و کلا نحوه کار نرم افزار ارائه میشه

بعد از اون در تایپیک دیگری در همین تالار به انجام یک پروژه کاربردی می پردازیم.

همچنین شما میتونید هر سوال و مشکلی که داشتید در تایپیک زیر مطرح کنید.

پرسش و پاسخ و رفع اشکال نرم افزار Flac 2D

این تایپیک فقط برای آموزش هست و اگه سوالی در مورد این نرم افزار دارید میتونید در تایپیک بالا مطرح کنید.

Flac مخفف Fast Lagrangian Analysis of Continua می باشد. این نرم افزار توانایی شبیه سازی رفتار سازه های بنا شده بر روی خاک، سنگ و سایر مواد هنگامی که به حد تسیلم می رسند و وارد جریان پلاستیک می شوند را دارا می باشد.

مواد و مصالح مختلف توسط المان ها و شبکه هایی تعریف می شوند و هر المان بر طبق قوانین تنش - کرنش خطی یا غیر خطی که از قبل برای آن ها تعریف شده، نسبت به نیروهای اعمالی واکنش نشان می دهد. در این نرم افزار مواد می توانند به حد تسلیم رسیده و وارد ناحیه پلاستیک شوند.

لینک به دیدگاه

با نصب برنامه و کلیک بر روی آیکون برنامه، برنامه در محیط DOS نمایان می شود که با دستور GIIC می توان برنامه را تحت ویندوز اجرا کرد.

پنجره اصلی برنامه تحت ویندوز را در عکس زیر مشاهده می کنید.

fu0joi00brk33lag2k.jpg

1- منو اصلی برنامه

2- مراحل مختلف ایجاد مدل

3- پنجره آپشن های مورد نیاز برای مدل

4- گزینه های مربوط به نحوه مشاهده مدل

5- کادر نمایش دستورات وارد شده به برنامه

6- COMMAND-LINE که با استفاده از آن می توان دستورات را به طور مستقیم وارد برنامه کرد.

لینک به دیدگاه

76sr6upz3e51pk1k7d2.jpg

در پنجره Model Option اطلاعاتی که قصد وارد کردن آن را در برنامه داریم مشخص میکنیم

اطلاعاتی نظیر تنش های موجود در منطقه، نیروهای دینامیکی، جریان آب های زیر زمینی، خزش و...

همچنین واحد اندازه گیری اطلاعات موجود و نحوه ذخیر دستور ها در برنامه که به دو صورت لیست و درخت است مشخص خواهد شد.

لینک به دیدگاه

در این نرم افزار اطلاعات مقطعی از سازه مورد نظر که قصد تحلیل پایداری آن را داریم وارد میکنیم.

این مقطع که تحت عنوان Boundary شناخته می شود در نوار Build ساخته می شود.

gfddo9fl96te49ak64l0.jpg

ابعاد این مقطع به طور تقریبی 8 تا 10 برابر ابعاد فضای زیر زمینی مورد نظر خواهد بود.

در نوار Build چندین گزینه مختلف وجود دارد که برای استفاده در حالات و دقت های مختلف مقطع استفاده می شود.

با مشخص شدن میزان دقت مورد نیاز و کلیک بر روی آن و وارد کردن اطلاعات مربوط به ابعاد مقطع، باندری مورد نظر ساخته خواهد شد.

لینک به دیدگاه

مرحله بعدی ایجاد شکل فضای مورد نظر درون باندری است. برای این کار از نوار ابزار Alter استفاده می کنیم.

tujqn16sow1e2dj6wvv1.jpg

در این قسمت ابزار هایی نظیر Mark, Shape, Attach, Interface وجود دارد.

گزینه Mark برای مشخص کردن محدوده ی خاص و یا جدایی لایه ها کاربرد دارد.

گزینه Shape به منظور ترسیم شکل فضای زیر زمین درون باندی استفاده می شود. اشکالی نظیر آرک (کمان)، دایره، خطوط و ... .

گزینه Attach برای متصل کردن یک مرز به شبکه فرعی مورد استفاده قرار می گیرد.

گزینه Interface برای ایجاد یک منطقه واسطه بین دو سطح فرعی استفاده می شود.

لینک به دیدگاه

مرحله بعد دادن اطلاعات محیط مورد مطالعه می باشد.

اطلاعاتی نظیر جنس لایه ها، مشخصات مکانیکی و فیزیکی خاک یا سنگ منطقه ، ضخامت لایه ها و....

این کار توسط ابزار Material صورت میگیرید.

st2o06lx833gla4x152.jpg

لینک به دیدگاه

ابزار بعدی در مرحله طراحی مدل، ابزار In-Situ می باشد که با استفاده از آن می توان تنش های اعمال شده بر مقطع را در مدل اعمال کرد.

ao2p0yylhock4k3nocj.jpg

گزینه Apply برای وارد کردن بارهای خارجی به مدل و اعمال فشار وارد شده از سطح زمین استفاده می شود.

گزینه Fix برای ثابت کردن قسمت های مختلف باندری در جهات x و y استفاده می شود. همانطور که خواهید دید اطراف باندری و مقطع فضای مورد نظر ما بسته می باشد و باندری در آن مناطق حرکتی ندارد، بنابراین با استفاده از گزینه fix باندری را در این مناطق ثابت فرض میکنیم.

گزینه Initial برای وارد کردن فشار ها و تنش ها در راستای x,y,z استفاده می شود.

و در نهایت گزینه Interior برای وارد کردن شرایط مکانیکی، حرارتی و آ ب های زیر زمینی برای گره ها یا مناطقی خاص از باندری استفاده می شود.

لینک به دیدگاه

گزینه بعدی Structure هست.

با استفاده از این ابزار، برای فضای زیر زمینی مورد نظر، سازه های نگهداری با ظرفیت مناسب نگهداری میکنیم.

همانطور که میدانید برای پایدار سازی فضاهای زیر زمینی نظیر تونل به وسایل نگهداری نیازمندیم. این وسایل و ابزار بسته به نوع فضای زیر زمینی، عمق آن ، مشخصات محیط و ... متغیر است.

k6b8ltzrjmmf2k0qwjo.jpg

سگمنت های بتنی، آرک های فولادی، راک بولت (پیچ سنگ یا میل مهار)، شمع، مش و شاتکریت و ... از جمله ابزار های متداول نگهداری است. در نرم افزار FALC با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، نوع، ظرفیت، ابعاد و ... ابزار نگهداری را محاسبه و اعمال میکنیم.

لینک به دیدگاه

گزینه ی History تغییرات مدل را در دسترس قرار می دهد. نوع تغییرات و مکان تغییرات در مدل به وسیله ی این ابزار انتخاب می شود.

orl26cmuen3tq8b15s.jpg

ابزار Tableیک جدولی از مقادیر XوY را برای استفاده در FLAC تعیین می کند. این ابزار بیشتر برای تهیه ی جداول هندسه شبکه بندی بکار می رود.ابزار INFO برای چاپ تغییرات خروجی های FLAC در کادر جانبی Console استفاده میشود. عملکرد FISH در ویرایشگر FISH ساخته می شود که به راحتی توسط ابزار FISHLAB اجرا می شود.

لینک به دیدگاه

گزینه بعدی Setting می باشد که شامل اختیاراتی برای تنظیم مدل است.

n62mob0slsmthudr0uo9.jpg

تنظیماتی مانند شتاب گرانشی زمین در محدوده مورد نظر، تنظیمات آب زیرزمینی، تنظیمات Solve نرم افزار از جمله آنهاست.

در قسمت Plot گزینه هایی برای تحلیل نتایج و بدست آمدن نمودارهای مدل قرار داده شده است.

f4c6u9v8f48dd6vh14k.jpg

و آخرین ابزار Run است که برای اجرای دستورات داده شده به نرم افزار از آن استفاده می شود.

eivv4p469nbctvgd6jru.jpg

لینک به دیدگاه

برای تحلیل یک فضای زیر زمینی در این نرم افزار ابتدا باید مدل را یکبار قبل از حفر Run کرد و سپس بعد از حفر فضای زیرزمینی و اعمال نگهداری، مجددا Run میکنیم و نتایج بدست آمده را باهم مقایسه می کنیم.

لینک به دیدگاه

خب تا اینجای کار آشنایی مقدماتی با محیط نرم افزار و نحوه کار اون رو دیدید. مرحله بعدی کار ما مدل سازی یک فضای زیر زمینی و تحلیل این مدل با این نرم افزار خواهد بود که در روزهای آتی تایپیکش زده میشه.

باز هم تکرار میکنم این یک آشنایی مقدماتی با محیط نرم افزار و مراحل طراحی مدل بود.

هر گونه سوالی در مورد نرم افزار داشتید میتونید در تایپیک زیر مطرح کنید:

پرسش و پاسخ و رفع اشکال نرم افزار Flac 2D

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
  • 1 سال بعد...

سلام،من تو نصب نرم افزار فلک ورژن 5 یک راهنمایی می خوام.اینکه وقتی وارد dos شد چکار باید انجام داد البته من می نویسم GIIC اما باز هم نصب نمیشه.آیا مشکل از حافظه RAM ؟اما جا دارم.

این پیام میاد:

flac:GIIC

calling the GIIC..

loaded[giicpath]from registry,path name:c:programfiles\itasca,did not,load[maxgiicmem]from registry,maxgiicmem is set to 512MB,can not load file jvm.dll

لینک به دیدگاه
سلام،من تو نصب نرم افزار فلک ورژن 5 یک راهنمایی می خوام.اینکه وقتی وارد dos شد چکار باید انجام داد البته من می نویسم GIIC اما باز هم نصب نمیشه.آیا مشکل از حافظه RAM ؟اما جا دارم.

این پیام میاد:

flac:GIIC

calling the GIIC..

loaded[giicpath]from registry,path name:c:programfiles\itasca,did not,load[maxgiicmem]from registry,maxgiicmem is set to 512MB,can not load file jvm.dll

سلام

قبل از ران کردن نرم افزار ، باید java runtime رو نصب کنی

لینک دانلود :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...
  • 9 ماه بعد...

با عرض سلام

من از ورژن 5 فلک استفاده می کنم سوالی در خصوص نحوه خروجی گرفتن در قسمت پلات این نرم افزار داشتم

اینکه چطور میشه خروجی ضریب فشار آب منفذی رو از این نرم افزار گرفت یا همان ru؟

چون من همچین خروجی رو در مقالات و پایان نامه های متعددی دیدم ولی با این عنوان خروجی در قسمت پلات این نرم افزار چیزیو پیدا نکردم

ممنون میشم هرچه سریع تر جواب بدید.

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام من پایان نامم در مورد فلک 2دی هست نمیدونم از کجا شروع کنم مچکرم اگ بتونبن کمکم کنین.باتشکر .sadeqikamran 74@yahoo.comاگ میتونن پروژه ای ک بافلک کار شده ایمیل کنین ک من بتونم از اون جهت راهنمایی استفاد کنم .بازم تشکر

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...