رفتن به مطلب

نگاه به زندگي مشترک با عينک مردانه


ارسال های توصیه شده

213489798461.jpeg

زن و مرد هرکدام با پس‌زمينه‌هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، خانوادگي و حتي فکري پا به زندگي مشترک مي‌گذارند. شايد نيمي از ناسازگاري‌هاي زندگي مشترک، مربوط باشد به عدم شناخت زن از طرز تفکر و خواسته‌هاي شوهر. دکتر فيل، روان شناس و نويسنده مشهور آمريکايي، در اين گفتگو بيان مي‌کند که مردان درباره ازدواج واقعا چه‌طور فکر مي‌کنند.

براي يک مرد، ازدواج يعني يک تحول بزرگ در زندگي؛ هم از نظر فکري، هم از نظر رفتاري. حالا سوال، اين است : تفاوت يک مرد مجرد با يک مرد متاهل در چيست؟

جاي هيچ شکي نيست که ازدواج تغييرات بزرگي براي يک مرد به همراه دارد. در بيشتر موارد، رفتار ‌يک مرد متاهل مسوولانه‌تر از يک مرد مجرد است. در محل کار، مسووليت‌پذيرتر است، روابط‌اش و اينکه چه تاثيري روي ديگران مي‌گذارد کاملا متفاوت با يک مرد مجرد است. در موارد کمي‌ هم، مردان متاهل دمدمي‌ مزاج هستند. اين‌گونه افراد در برخورد با مسايل کوچک و بزرگ زندگي‌شان سرکش هستند. به هر حال، تحقيقات من نشان داده که اغلب مردان متاهل، بيشتر براي تصميم‌گيري متعهد هستند، و در سال‌هاي اول ازدواج‌شان خوشحال‌ترند!تفاوت‌هاي اصلي در چگونگي بروز احساسات و بيان عواطف بين خانم‌ها و آقايان چيست؟

من دوتفاوت عمده در اين بين مي‌بينم. اول اينکه، زماني که زني مي‌خواهد عواطف خود را بيان کند با کلمات اين کار را مي‌کند، اما مرد با رفتار و کارهايش اين کار را مي‌کند. شوهران به من مي‌گويند که توسط کارهايي چون انتخاب و خريد حوله براي همسرشان، تميز کردن و بنزين زدن ماشين آنان، ساختن يک باغچه در حياط خانه، ساعات طولاني کاري که دوستش ندارند و پيش‌قدم شدن در روابط با همسرا‌ن‌شان علاقه‌شان را به همسران‌شان نشان مي‌دهند. براي بسياري از مردان خيلي سخت است که به همسران‌شان بگويند: دوستت دارم؛ اما اين را با کارهاي‌شان به خوبي نشان مي‌دهند. دوم اينکه، زنان، صميميت چهره به چهره و نزديک را دوست دارند، اما مردان ترجيح مي‌دهند که کنار همديگر باشند، کنار يکديگر فوتبال تماشا کنند، در سفرها کنار هم بنشينند، اينها لحظات بسيار خوشايندي براي مردان به وجود مي‌آورند. مردان زياد دوست ندارند احساسات خود را بروز دهند.معمولا مردان انگيزه‌ها را طبقه‌بندي مي‌کنند. چه رابطه‌اي بين روابط زناشويي و احساس يک مرد از کيفيت رابطه‌اش وجود دارد؟

حقيقت اين است که در بين پنج زوج، چهار مرد رابطه زناشويي بيشتري از همسران‌شان مي‌خواهند. بعضي از اينها به علت مسايل فيزيکي است. ميزان اميال يک مرد رابطه مستقيمي‌ با ميزان تستوسترون وي دارد و آنها بيش از زنان هورمون‌هاي‌شان فعال است. اما در تحقيقاتي که من انجام دادم، روابط زناشويي در مکان پنجم اهميت براي زنان در يک ازدواج قرار دارد. در حالي که براي مردان، اين مساله مهم‌تر است.روش‌هايي که مردان از آن براي بيان احساسات شان استفاده مي‌کنند چيست و چرا اين تفاوت‌ها وجود دارد؟

اگر شما از مردي بخواهيد که راجع به ارتباطاتش صحبت کند، با جملاتي مانند اينها از وي نخواهيد که صحبتش را شروع کند؛ جملاتي مانند «در رابطه با... چه احساسي داري؟» يا «مي‌تواني عواطف خود را بيان کني؟» در عوض، از وي بپرسيد که «در رابطه با... چه فکر مي‌کني» يا اينکه «در رابطه با... چه عکس‌العملي نشان مي‌دهي؟» يا «اگر در اين موقعيت بودي چه‌کار مي‌کردي؟» مردان با اين جملات تشويق مي‌شوند تا در رابطه با احساسات‌شان صحبت کنند. اما به روش خودشان، به زبان خودشان؛ حقيقت اين است که اغلب مردان قادر نيستند به سادگي عواطف و احساسات خود را با کلمات بيان کنند. همچنين، ‌اغلب مردان، نگران‌اند که بعد از بيان عواطف‌شان مورد قضاوت ديگران قرار بگيرند. بنابراين مي‌توانيد به آنها بگوييد: «اگر مي‌خواهي درباره... صحبت کني، ‌خوشحال مي‌شوم به صحبت‌هايت گوش دهم و هيچ نيازي هم نيست که در رابطه با آن قضيه اظهارنظر کنم.» و بعد مطمئن باشيد که اين راه موثر واقع خواهد شد. قول مي‌دهم!«به چه فکر مي‌کني؟» عبارتي است که زياد بين همسران رد و بدل مي‌شود. چه چيزي باعث مي‌شود تا زنان نسبت به همسران‌شان ترديد داشته باشند؟

بيشترين شکايتي که از مردان مي‌شنوم اين است که همسران‌شان خيلي صحبت مي‌کنند. اغلب مردان فکر مي‌کنند که براي خاتمه دادن به صحبت‌هاي زنان بايد با هر حرفي که زنان زدند موافقت کنيم. من فکر مي‌کنم زنان عقيده دارند که مردان از باور کردن مشکل خودداري مي‌کنند. يا اينکه مي‌ترسند درباره آن حرف بزنند. اما مردان مي‌گويند که ترجيح مي‌دهند مسايل حل نشده‌اي وجود داشته باشد و بعد در موقعيت مناسبي روي حل آنها تمرکز کنند. چشمان باز باعث مي‌شود فکر و ذهن آدم نيز باز شود.‌چگونه زنان مي‌توانند به درستي متوجه زبان اعمال و رفتارهاي شوهران‌شان شوند؟

فقط به ياد داشته باشيد که اغلب مردان، با رفتار، راحت‌تر از زبان صحبت مي‌کنند. به جاي اينکه منتظر باشيد تا بگويد «دوستت دارم» يا «تو خيلي زيبايي»، به دنبال علامت‌هايي باشيد که او به روش خودش، علاقه‌اش را به شما نشان مي‌دهد. بدانيد شايد کارهاي خيلي کوچکي باشد که حتي با انجام آنها يک مرد به شما ابراز علاقه مي‌کند. همچنين به ياد داشته باشيد که پيشقدم شدن در رابطه زناشويي يکي از راه‌هايي است که مردان به همسران‌شان نشان مي‌دهند دوست‌شان دارند. اما اين تنها راه ابراز علاقه مردان نيست‌ اما زنان بايد مراقب باشند که اين پيشقدم شدن را به معني خودخواهي شوهران‌شان تفسير نکنند. فکر نکنيد پيشقدم شدن براي يک مرد راحت است، اين کار وي را آسيب‌پذير مي‌کند. او نگران است که آيا همسرش از داشتن رابطه با وي لذت مي‌برد يا نه؟ در اين طور موارد، آغاز کردن و پيشقدم شدن واقعا شجاعت و بخشندگي مي‌خواهد.بنابر صحبت‌هايي که در رابطه با تفاوت ابراز احساسات مردان و زنان شد، حالا مي‌خواهيم بدانيم بهترين راه ابراز احساسات يک زن به همسرش چيست؟

اغلب مردان از ابراز احساسات مستقيم همسرشان لذت مي‌برند، با کلمات و حرکات متناسب. فقط توجه داشته باشيد که نبايد از مردان انتظار داشته باشيد مثل شما رفتار کنند. شما در نوشته‌هايتان براي ازدواج چهار مرحله قايل شده‌ايد: ماه عسل، مرحله خانواده، مرحله آشيانه خالي و بلوغ ازدواج. تفاوت‌هاي عمده بين اينکه مردان در هر مرحله چه رفتار مي‌کنند چيست؟

اول از همه، مهم است که بدانيم اغلب مردان از ازدواج خوشحال مي‌شوند و در همه مراحل ازدواج‌شان احساس رضايت مي‌کنند. طبق تحقيقات من، در هر مرحله‌اي از ازدواج، بيش از نيمي ‌از مردان با زنان‌شان احساس خوشبختي مي‌کنند. زماني که مردي در هر مرحله زندگي‌اش احساس نارضايتي مي‌کند، رفتار مشخصي نشان مي‌دهد: از همسر‌ش فاصله مي‌گيرد (هم از نظر فيزيکي و هم از نظر عاطفي) و اگر ناسالم باشد، به همسرش خيانت مي‌کند. بهترين راه براي گذراندن اين مرحله «جدايي» اين است که از مرد بخواهيم صادق باشد. البته بيشتر مردان چنين کاري نمي‌کنند و مشکل هم همين جاست. اگر زنان نتوانند اين مرحله را تحمل کنند بهترين کار اين است که به يک مشاور خانواده مراجعه کنند.زنان بايد چه‌کار کنند تا همسران‌شان هميشه از ازدواج‌شان احساس شادماني کنند و به آنها متعهد بمانند؟

من فکر نمي‌کنم زني وظيفه داشته باشد شوهرش را متعهد و مسوول سازد، ‌اما مي‌دانم که زنان مي‌خواهند دوست همسرشان باشند؛ کسي که بتوانند به وي تکيه کنند، کسي که به او اعتماد کنند، به قول يکي از مراجعانم، «مي‌خواهم که شوهرم حامي‌ و پشت و پناه من باشد.» همچنين بيشتر مردان مي‌خواهند همسرشان يار و همراه‌شان باشد و با هم از زندگي لذت ببرند.

منبع: .salamat.com

گردآوری :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...