رفتن به مطلب

شیوه های ساخت و ساز جالب در نروژ !!

ارسال های توصیه شده

شاید باور نکنید اما کاشت چمن در سقف یکی از رایجترین شیوه های ساخت و ساز در قرن ۱۹ در نروژ بوده است. این خانه ها که امروز بیشتر جنبه ی توریستی به خود گرفته اند همه ساله پذیرای هزاران توریست هستند.

در نگاه اول ساخت چنین کلبه هایی راحت به نظر می رسد اما این طور نیست در این کلبه ها برای اینکه علف و چمن به داخل پوسته ی خانه نفوذ نکند از پوسته ی چوب مخصوصی به نام غان استفاده شده است این پوسته در مقابل آب بسیار مقاوم هست و در واقع یک نوع عایق نیز محسوب می شود. آب لازم برای رشد این چمن ها نیز فقط آب باران می باشد.

در ساخت این خانه ها ضخامت چمن و خاک امری بسیار حیاتی است به طوری که اگر ضخامت کل کمتر از ۱۵ سانتیمتر باشد چمن نمی تواند در تابستان مقاوت کنند و از بین میرود و اگر بیشتر از ۲۰ سانتیمتر باشد وزن چمن و خاک می تواند باعث سقوط سقف شود.بار وارده بر هر متر مربع این پشت بام ۵۰ کیلو گرم است و در صورت خیس شدن توسط باران این وزن به ۸۰ کیلو گرم در هر متر مربع می رسد.

اما باید بگویم من بعد از مطالعه ی نحوه ی ساخت این کلبه ها خیلی شگفت زده شدم یادم می آید در یکی از کلاس هایمان در دانشگاه وزن سقف را نمی توانستم به درستی حساب کنم و اشکالم در حساب نکردن وزن سیمان بود ولی معماران آن زمان حتی زخامت و مقدار دقیق خاک را هم دانسته اند!

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...