رفتن به مطلب

نقش جدید پلاستیک‌ها در بسته بندی لوازم آرایشی


ارسال های توصیه شده

برگردان: مهندس بهبودی

 

اهمیت بسته‌بندی خوب

نقش بسته‌بندی خوب جلب توجه مشتریان جزء و تحت تاثیر قرار دادن حواس پنج گانه و احساسات آنهاست. تنها چند ثانیه برای جلب توجه مشتریان فرصت وجود دارد چرا که انتخاب آنها به خصوص در بازار لوازم آرایشی شهودی و دیداری است. نوآوری در بسته‌بندی و توسعه مواد جدید بسته‌بندی لوازم آرایشی و هم‌چنین روشی که استفاده می‌شود، آن انتخاب شهودی را به جهت درستی هدایت می‌کند. بسته‌بندی خوب نه تنها چگونگی در برداشتن محصول را بیان می‌کند، بلکه محصول را در طول حمل و نقل و استفاده محافظت می‌کند بنابراین محصول و عنوان تجاری در عرصه رقابت متمایر می‌شوند. از آنجا که بسته‌بندی اولین برداشت مشتری از عنوان تجاری است، باید تاثیری طولانی داشته باشد.

 

مواد بسته‌بندی

با اطلاع از خواص مواد و نقاط ضعف و قوت آنها، مواد می‌توانند موجب پیشرفت طراحی شوند و به عنوان عامل کلیدی در فضای خالی بین مواد و دنیای طراحی پل بزنند. بسپار ضخیم با دیواره‌اي مشابه شیشه روشی است که بدون قیمت بالای شیشه آن را تداعی می‌کند عمده‌ی شرکت‌های لوازم آرایشی و بهداشتی به شدت متمایل به استفاده از پلاستیک‌ها هستند. این تمایل به علت مزیت‌های پلاستیک نسبت به شیشه به خاطر قیمت و انعطاف‌پذیری و دوام آن است. Surlyn ساخت شرکت دوپونت، بسپار شیشه‌ای (Glass Polymer) ساخت شرکت Eastman Chemical و Zylar 631 ساخت شرکت Nola Chemical مثال‌هایی از مواد پلاستیکی ارائه شده به عنوان جانشین شیشه در کاربردهای بسته بندی هستند. Surlyn یک همبسپار جزیی شبکه شده اتیلن متااکریلات اسید است که ترکیب منحصر به فردی از خواص برای تولید نگه‌دارنده‌های لوازم آرایشی با زیبایی بالا برای ظاهر شفاف و نیمه کدر به دست می‌دهد. این پلاستیک بی رنگ و شفاف، زردی ندارد، به راحتی بازیافت می‌شود و خواص ضدخراش، چقرمگی بالا و مقاومت ترک‌زائي تنشي زيادي دارد. هم‌چنین به رطوبت حساس نیست. این ماده فوق تطبیق پذیر می‌تواند با استفاده از قالب‌گیری تزریقی، قالب‌گیری رانشي-دمشي و قالب گیری تزریقی-دمشی فرآیند شود.

فناوري ثبت شده توسعه یافته توسط شرکت Dopont Mitsui Poly Chemicals ژاپنی، بر پایه قالب‌گیری بسپاری روي یک دیوار‌ه ضخیم از بسپار Surlyn است، در ماه گذشته معرفی شد که با ایجاد امکان متمایز ساختن شکل‌های هندسی برای دیواره‌های ضخیم مزایای طراحی زیادی را فراهم می‌کند. یک پیشنهاد خوب قالب‌گیری رانشي-دمشی یا قالب‌گیری روي درونه‌هاي شيشه‌اي است، فرآیند برای تولید بطری‌هاي دیواره ضخيم و نگه‌دارنده‌های با یک دیواره‌ی ضخیم 10 ميلي‌متري یا بیشتر ایده‌آل است و هم‌چنین می‌تواند طوری تطبیق داده شود که کنترل قطر گردن/ضخامت دیواره عالی را فراهم کند. فناوري قالب‌گیری روي قطعه هم‌چنین امکان تکنیک‌های زینت‌کاری مانند رنگ آمیزی درونه‌هاي بسپاري با استفاده از مستربچ، دربرگيري بر‌چسب‌ها و سایر الحاقات یا جلوه‌های براق که مستقیما توسط دستگاه بر سطح خارجی اعمال می‌شود را می‌دهد.

استفاده از Pet و پلی‌پروپیلن برای درونه‌گذاري نیز به خوبی درونه‌گذاري بسپارهای چند لایه تولید شده توسط قالب‌گیری رانشي-دمشی توسعه یافته‌اند تا توانایی مقاومت در برابر مواد شیمیایی موجود در محلول‌های طبی یا فرمول‌های شیمیایی فعال را بالا ببرند.Surlyn با شفافیت زياد و براقیت خوب نیز ماده‌ای است که برای گستره‌اي از سرپوش‌هاي ظروف دیواره ضخيم عطر‌ها انتخاب می‌شوند. در مقایسه با شیشه ، Surlyn انعطاف پذیری فراهم می‌کند، آزادی عمل بیشتری در طراحی از لحاظ ضخامت بدست می‌دهد، اشکال جدید بسته‌بندی و گزینه‌های ظاهری جدیدی ارائه می‌دهد. علاوه بر ظاهر، مقاومت شیمیایی Surlyn در برابر روغن‌ها و سایر اجزاء مواد خوش‌بو که معمولا براي سر پوش عطرها وجود دارند پایداری می‌کند در حالی‌که سایر پلاستیک‌ها ممکن است نرم شوند یا بی رنگ شوند و از بین بروند. سرپوش‌های نشکن قالب‌گیری شده از Surlyn می‌توانند روی کف حمام بیفتند بدون اینکه نگران لب پر شده کاشی‌های یا شکستن شیشه باشيم.

 

بسپار شیشه ای (Glass Polymer)

بسپار شیشه ای از خانواده پلی‌استرهاي دسته‌اي ساخت شرکت Eastman Chemical ، مقامت شیمیایی عالی، مقاومت فشاری بالا و دیواره‌های ضخیم تا 35mm را فراهم می‌کند. در دامنه وسیعی از سایه‌ها و فام‌ها در دسترس است، می‌تواند با نقش‌كوبي شود، آب‌کروم داده شود و با فلزات و الیاف طبیعی ترکیب شود. به عنوان یک ماده بسته‌بندی می‌توانند اکسترود، قالب‌گیری تزریقی یا قالب‌گیری تزریقی-دمشی به انواع متنوعی از شکل‌ها شود. با توجه به داشتن چقرمگی خوب این ماده می‌تواند دیواره‌های ضخیم یا نازک و تعداد زیادی از مواد دیگر را پشتیبانی کند. Merle Norman مثالی از شرکت‌های لوازم آرایشی است که کالاهای آرایشی را با بسته‌بندی با دیواره‌های ضخیم از بسپار شیشه‌ای شروع کرد.

در حالی‌که معمولا برای نگه‌دارنده‌های لوازم آرایشی از قالب‌گیري تزریقی پلاستیک استفاده می‌شود، شرکتReali plastics ltda در برزیل از بسپار شیشه‌ای برای تولید سرپوش‌های چشم‌گير با طراحی های متنوع و پیچیده استفاده می‌کند. این‌ها به شرکت‌های کوچک و متوسط در آمریکای جنوبی پیشنهاد می‌شوند چه در غیر این صورت نمی‌توانند از پس انجام آن برآیند. بنابراین بسپار شیشه‌ای به شدت به عنوان ماده‌ی بسته‌بندی برای بسیاری از کالاهای تجاری آرایشی در امریکای جنوبی انخاب می‌شود.

 

Zylar 631 خالص ضد ضربه

Zylar 631 یک همبسپار خالص ضد ضربه اکریلیک استایرن متیل متااکریلات، ساخت شرکت Nava Chemical بسپاري شفاف با چقرمگي استثنایی برای کاربرد قالب‌گیری تزریقی مورد استفاده در بسته‌بندی لوازم آرایشی است که گزینه‌ای با ارزش‌تر نسبت به پلی‌کربنات، Petg (یک پلی‌استر بي‌ريخت)، ABS خالص (اکریلونیتریل بوتادی‌ان استایرن) و اکریلیک ضدضربه است. این ماده به طراحان و قالب‌سازان شفافیت فوق‌العاده و چقرمگی ضد ضربه را توام می‌دهد و آن‌را برای قالب‌گیری تزریقی دامنه وسیعی از بسته‌بندی‌هاي لوازم آرایشی با قیمت پایین ایده آل می‌سازد. این بسپار هم‌چنین برتری چگالی دارد که در مقایسه با سایر بسپارها با هر كيلو تعداد قطعات بیشتری تولید مي‌شود و در عین حال هزینه‌های انرژی و کارگر برای فرآیند این پلاستیک تا حمل درصد پایین تر از مواد رقیب است.

 

پلاستیک‌های ‌زيست‌محیطی در بسته‌بندی لوازم آرایشی

بسته‌بندی‌های پایدار دیگر اهمیت گذشته را ندارند، و طراحي زيستي به شدت در بسته بندی رسوخ کرده است. تا مارس 2006 تنها در اروپا بیش از 600 محصول آرایشی با تاییديه‌ي بوم‌دوستی معرفی شده است.

 

PLA با پایه‌ی زیستی و افزودنی‌های بهبود دهنده خواص

بسپار PLA (پلی لاکتیک اسید) به همراه افزودنی‌هایی که چقرمگی و مقاومت حرارتی آن را افزایش می‌دهند، به شدت راه خود را در صنایع بسته بندی لوازم آرایشی پیدا می‌کند. Nature Works اولین تامین کننده بسپارهای PLA تجاری است که 100% از منابع قابل بازیافت سالانه مشتق می‌شوند. افزودنی‌های همبسپار اتیلن Biomax Strong ساخت شرکت Dupont، کارایی PLA را بهبود می‌دهد، مقاومت و چقرمگی، انعطاف‌پذیری و گرانروی آن را افزایش می‌دهند. Paraloid BPm-500 یک بهبود دهنده مقاومت ضربه‌ای اکریلیک ساخت شرکت Rohm & Haas، برای بهبود مقاومت ضربه PLA به خصوص در بسته بندی شفاف طراحی شده است. به خاطر ریخت‌شناسی منحصر به فرد، آلیاژ کردن بهبود دهنده PAPALOID BPM- 500 با YLA خواص ضربه محصول را بدون نقصان در شفافیت بهبود می‌دهد. پایدار کننده اختصاصی حرارتی Biomax Thermal 300 ساخت شرکت بسته بندی و بسپارهای صنعتی Dupont پایداری ابعادی PLA را افزایش می‌دهد و امکان پایداری در مقابل دماهای بالا د رحین حمل و نقل، انبار داری و استفاده را می‌دهد.

 

Biomax PTT پایدار

یکی از آخرین محصولات بسته بندی پایدار Dupont، Biomax PTT (پلی تری متیل ترفتالات) بسپار منحصر به فردی بر پایه 1,3 bio-propanediol (bio-pdo) که تا 37% شامل مواد قابل بازافت است. Bio – PDO، تكپار اولیه Biomax PTT، در تولیدش نسبت به PDO شیمیایی به 40% انرژی کمتر احتیاج دارد. Biomax PTT 1100 با براقیت خوبش به همراه سختی ومقاومت فراش و مقاومت شیمیایی عالی به ماده‌ای مناسب برای بسته بندی‌های لوازم آرایشی تولید شده بر اساس قالب‌گیری تزریقی تبدیل شده است.

 

مشتق زیستی PHA

شرکت Metabolix and Archer Daniels Midland از طریق ارتباط تجاری خود، شرکت Telles، در حال تجاری سازی PHA (پلي هیدروكسي‌‌آلکانوآت) زیست تخریب پذیر حاصل از ذرت با نام تجاری Mirel هستند که به صورت اولین محصول تجاریشان در 02 2009 برای مشتریان در دسترس است. پلاستیک های PHA بسپارهای طبیعی‌ای هستند که دارای گستری خواصی از سخت تا کشسان می‌باشند و می توانند به کالاهای قالب گیری شده و گرماشكل‌دهي شده تبدیل شوند. گفته می شود Mirel خواص مقاومت حرارتی و مقاومت مرطوبی خوبی دارد. دو زمینه‌ای که معمولا به عنوان مشکلاتی که از به کارگیری پلاستیک‌های زیستی در بسته بندی لوازم آرایشی جلوگیری می‌کنند یاد می‌شود. بسپارهای Mirel PHA زمان نگه داری طولانی و مقاومت نسبت به چربی و روغن ها دارند و هنوز زیست‌تخریب پذیر هستند و می‌توانند بصورت داغ یا سرد کمپوست شوند. انتظار می‌رودMirel کاربردهایی در دامنه وسیعی از محصولات لوازم آرایشی شامل لوله های ماتیک لب پیدا کند.

 

سلولز دی استات با پایه قابل بازیافت

سلولز دی استات بسپاري شفاف که گاهی به دلیل شفافیت عالی در بسته بندی استفاده می شود، نسبت به رطوبت مقاوم و فرآیند پذیری و قابلیت رنگ‌شوندگي آن خوب است، به عنوان گزینه‌ای سبز در مقابل استایزنی ها و PLA جلب توجه می کند. لايه‌بندي با چاپ استاتي فرآیندی است که مکررا برای تغییر ظاهر جعبه محصولات با کیفیت بالا به دو صورت بسیار براق و یا کدر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استات که امروزه از مغز قابل بازیافت چوب بدست می‌آید و به خاطر زیست‌تخریب‌پذیری و قابلیت کمپوست شدن شناخته شده است، بازیافت و کمپوست چنین بسته‌بندی‌هایی را ساده‌تر می‌کند.

فیلم زیست‌تخریب‌پذیر سلولز استات Clarifoil ساخته شده توسط منبع تامین استات Celanese Acetate بصورت براق، نیمه کدر و تمام کدر در دسترس است. فیلم استات به خاطر براقیت و شفافیت استثنایی خود مدت‌هاست که به دلیل خواص منحصر به فردش گزینه مورد استفاده در کارتن‌های لوازم آرایشی با کیفیت زياد است. این مواد کیفیت چاپ و لايه‌بندي و عملیات انتخابی بی‌رقیبی ارایه می‌دهند که همراه با زیست‌تخریب‌پذیری ذاتی این فیلم ها توجه طراحان بسته بندی لوازم آرایشی را جلب می‌کند.

 

 

تامین‌کنندگان بسته بندی پلاستیکی لوازم آرایشی

جدول یک: تامین کنندگان بسته بندی پلاستیکی لوازم آرایشی

شرکت نام تجاری وب‌گاه

داده‌های جدول به صورت انگلیسی از مقاله اصلی وارد شود

 

واژه نامه انگلیسی به فارسی

Bio degradable : زیست‌تخریب‌پذیر

Density: چگالی

Dimentional Stability: پایداری ابعادي

Eco friendly : بوم دوستی

Elastic : کشسان

Flexibility : انعطاف پذیری

Glass polymer : بسپار شیشه ای

Impact resistance : مقاومت ضربه ای

Morphology : ریخت شناسی

Print laminatation : چاپ لايه‌بندي

Scratch resistance مقاومت خراش

Toughness: چقرمگی

Viscosity : گرانروی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...