رفتن به مطلب

تاپیک تعمیرات تلویزیون

ارسال های توصیه شده

• 5 ماه بعد...
سلام تلویزیون roadstarچراغ استندبای روشن نیست ولی تغذیه برق کامل دارد

اولا واسه تعمیریه تلویزیون نیاز به دانستن شماره شاسی ومدل تلویزیون هست

ثانیامن چراتاحالااین پست رو ندیده بودم:icon_pf (34):

تغذیه تاکجا برق دارد اگه منظورروی خازن تغذیه است که این ملاک نیست:banel_smiley_4:

ولتاژراروی آی سیSTRچک کنید ببینید ورودی وخروجی آن کارمیکند؟

آیاروی خروجی قسمت هوریزانتال ولتاژدارید؟

ترانزیستورoutput HVسالم است؟ولتاژپایه هاراچک کنید:a030::icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام چگونه خرابی خازن باعث زیاد شدن ولتاژ می شود ؟ چون معمولا با نشتی خازن ولتاژ كم می شود.

علت خراب شدن پنل ال سی دی ها چیست؟ چون در كاتالوگها عمر 100 هزار ساعت دارند.

ممنون

پاسخ:

در مورد اینکه یک خازن در مدار تغذیه خراب میشود . آیا ولتاژ زیاد میشود یا کم میشود . جای بحث دارد . و به عوامل زیادی بستگی دارد . که باید در نظر گرفت . مثلا وقتی خازن بوستر در مدار hv خراب میشود . در واقع ظرفیت آن کم میشود . درست است که اگر ولتاژ دو سر آن را بگیرید . ولتاژ آن کم می باشد . اما چون در اصل ظرفیت آن کاهش پیدا کرده ولتاژ ترانس hv افزایش پیدا می کند . یعنی تمام ولتاژ های خروجی ترانس hv افزایش پیدا می کند . در نتیجه گاهی باعث خرابی ورتیکال و rgb و حتی لامپ هم میشود . یا در تلوزیونهایی که مدار فیدبک آنها از خروجی گرفته نشده باشد . یا اپتوکپلر نداشته باشند . مثل شهاب 2104 که یک خازن الکترولیت در قسمت گرم آن وجود دارد و با خراب شدن آن خروجی تغذیه بشدت افزایش پیدا می کند . که اگر باز دو سر خود خازن را چک کنید ولتاژ آن کم شده و چون فیدبک مدار از همین ولتاژ گرفته میشود . باعث بالا رفتن ولتاژ خروجی میشود . نکته بعدی خرابی خازنهای خروجی تغذیه هم بشکلی که عرض می کنم باعث بالا رفتن ولتاژ میشود . خازن وظیفه صاف کردن ولتاژ متناوب و یکسو شده بعد از ترانس چاپر را بعهده دارد . وقتی این خازن خراب میشود . یعنی ظرفیت آن کم میشود . دیگر قادر به صاف کردن این پالسها نمی باشد . در نتیجه در حالت استند بای که جریانی از آن کشیده نمیشود . ولتاژ دو سر آنها زیاد میشود . و وقتی دستگاه را روشن می کنید و از این مسیر تغذیه جریان کشیده شود . ولتاژ آن بشدت کاهش مییابد . که در دراز مدت اگر دستگاه در حالت استند بای قرار گرفته باشد باعث خرابی در این مسیر تغذیه میشود . که بیشترین خرابی را به خازنهای در مسیر خواهد زد .

در مورد عمر پنل باید عرض کنم که این نوشته مفهوم آن این نیست که تا 100 هزار ساعت خراب نمیشود . بلکه مفهوم آن این است که اگر در بهترین شرایط استفاده شود. و در این مدت اشکالی پیدا نکند تا این مدت کار خواهد کرد . برای درک بهتر یک مثال می زنم . می گویند عمر انسان حدود 80 سال است . این به آن معنا نیست که همه انسان ها 80 سال عمر خواهند کرد . چون ممکن است در این مدت بارها بیمار شوند و یا دچار حادثه شوند و خیلی زودتر از این مدت عمر شان به پایان برسد . و مورد بعدی اینکه عمر پنل را 100هزار ساعت ننوشتند . بلکه عمر یک lcd را بطور متوسط 100 هزار ساعت نوشته که میشود حدود 10 سال . که این مدت عمر شامل تمام قطعات موجود در یک lcd می باشد .

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

دكمه ها كنترل پارس cp330 همه درست كار میكنند ولی منو ظاهر نمیشود.یعنی حفظی كه دكمه ها را بزنیم انتخاب كانال صدا نور... همه درسته ولی osd نداره. ممكنه از آیسی سیستم باشه؟ osd چطور ساخته میشه؟

منو در داخل آی سی سیستم برنامه ریزی شده و ساخته میشود . منو در واقع یک تصویر می باشد که بر روی تصویر اصلی سوار میشود . یا به عبارتی میکس میشود . حالا این منو ممکن است به سه صورت باشد . یا فقط حرف می باشد . که بر روی تصویر دیده میشود . یا یک پنچره می باشد که دارای یک زمینه کم رنگ می باشد و در زیر آن تصویر اصلی دیده میشود . یا یک پنچره کامل می باشد که تصویر در زیر آن قرار گرفته و دیده نمیشود . در هر صورت برای قرار گرفتن منو و یا همان OSD سیستم نیاز به دو پالس دارد که مکان OSD را مشخص کند . این پالسها همان هریزانتال HS و ورتیکال SV می باشد . یعنی یک پالس از ورتیکال و یک پالس از قسمت هریزانتال گرفته شده و به آی سی سیستم اعمال میشود . گاهی قطع شدن یکی از این پالسها OSD قطع میشود . و گاهی این پالسها وجود دارد . ولی خود سیستم خراب است . در تلویزیون شما که فرمودید پارس می باشد . ابتدا مسیر این پالسها را پیدا کنید و تست کنید . اگر درست بود آی سی حافظه را تعویض کنید . که دقت فرمائید باید آی سی حافظ برنامه ریزی شده همین مدل را جایگزین کنید . و در آخر بروید سراغ سیستم .

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

ایراد در تلویزیون سونی مدل kv-hw21

تلویزیون من یک مدتی است که رنگ پس زمینه اش به سبزی متمایل شده و الان دیگر خیلی خیلی تو چشم می زنه و در کنار آن هم یک سری خطوط مورب سبز رنگ هم تمام صفحه رو می پوشونه. الان هم یکی دو روز است که چراغ قرمز استند بای جلوی تلویزیون هر از چند گاهی 5 بار متوالی چشمک می زنه و دوباره سبز می شه و این روند هی ادامه دارد/ با تشکر

اگر درست متوجه شده باشم تلویزیون شما از نوع CRT می باشد . که این حالت بدلیل خرابی لامپ ایجاد شده . در واقع لامپ تلویزیون شما ضعیف شده . که با توجه به خطوط سبز باید گفت که کاتد سبز آن بیشتر از دیگر کاتدها دچار مشکل شده . با عمل شارژ می توان برای مدت کمی تصویر بهتری داشته باشید . ولی برای تعمیر کامل باید لامپ تعویض شود .

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 11 ماه بعد...

باسلام خدمت دوستان

تلویزیون nec - fs-2998mhمن گاهی پس از روشن شدن خوب است ولی پس از چند ثانیه اشکالاتی در تصویر ایجاد میشود مثل کمی تغییر زنگ ،جمع شدگی تصویر وبوجود آمدن یک خط افقی سفید وسپس خاموش میشود

بعضی وقتها هم روشن شده وپس از چند ثانیه اشکالاتی در تصویر(جمع شدگی تصویرازهر طرف وتغییر میزان نور ورنگ) بوجود می آید ولی خاموش نمیشود وساعتها درست کار میکند

تابحال 2بار آیسی وخازن ورتیکال تعویض شده است خواهشمندم دوستان واساتید مرا راهنمائی کنند قبلاً تشکر میکنم

لینک به دیدگاه
باسلام خدمت دوستان

تلویزیون nec - fs-2998mhمن گاهی پس از روشن شدن خوب است ولی پس از چند ثانیه اشکالاتی در تصویر ایجاد میشود مثل کمی تغییر زنگ ،جمع شدگی تصویر وبوجود آمدن یک خط افقی سفید وسپس خاموش میشود

بعضی وقتها هم روشن شده وپس از چند ثانیه اشکالاتی در تصویر(جمع شدگی تصویرازهر طرف وتغییر میزان نور ورنگ) بوجود می آید ولی خاموش نمیشود وساعتها درست کار میکند

تابحال 2بار آیسی وخازن ورتیکال تعویض شده است خواهشمندم دوستان واساتید مرا راهنمائی کنند قبلاً تشکر میکنم

سلام

با توجه به اینکه تلویزیون دستگاهی نیست که بشه از راه دور تعمیرش کرد و تعمیر وتعویض قطعات اون هم باید توسط افراد تعمیرکار و آشنا به این فن انجام بشه لذا مختصری از معایبی که میتونه این نقص رو در تلویزیون بندازه میگم

معمولا جمع شدگی تصویر در دو شکل نمایان میشه یا از طرفین چپ و راست هست که به عیل هوریزانتال معروفه یا (EAST-WEST) یا از بالا و پایین لامپ هست که همون ورتیکال میشه

• لحیم سردی یا قلع مردگی اطراف های ولتاژ
  • خرابی و نشتی خازنهای اطراف های ولتاژ
  • خرابی لامپ تصویر
  • شکستگی یا ترک برداشتن برد در طبقه های تقویت افقی و عمودی

هرکدام ازاین معایب میتونه نشانه هایی که شما گفتید رو در تلویزیون بوجود بیاره :a030:

اما با توجه به اینکه گفتید موقتیه و گاه اصلا عیبی نداره بیشتر به عیب قلع مردگی شبیه هست که باید در ابتدا کاملا شاسی رو با تینر یا اسپری شستشو (خشک) تمیر کرده و به دقت تک تک لحیم سردی ها را بگیرید

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

با سلام _یه تلویزیون مخروبه داشتیم که پیش از دور انداختنش قسمت تغذیه اش رو درآوردم برای کاری

ترانسش رو وا کردم تموم سیمهای ثانویه رو وا کردم بجاش فویل مسی پیچیدم چون فیدبک از دست رفت

اپتوکوپلر رو وا کردم بجاش یه زنر جای امیتر-کلکتور اپتو گذاشتم حالا تو ثانویه جریان خیلی ضعیفه خواستم

ببینم چیکار باید کرد. با تشکر

لینک به دیدگاه
با سلام _یه تلویزیون مخروبه داشتیم که پیش از دور انداختنش قسمت تغذیه اش رو درآوردم برای کاری

ترانسش رو وا کردم تموم سیمهای ثانویه رو وا کردم بجاش فویل مسی پیچیدم چون فیدبک از دست رفت

اپتوکوپلر رو وا کردم بجاش یه زنر جای امیتر-کلکتور اپتو گذاشتم حالا تو ثانویه جریان خیلی ضعیفه خواستم

ببینم چیکار باید کرد. با تشکر

خودت متوجه شدی اصلا چیکار کردی؟:banel_smiley_4:

منکه چیز زیادی از توضیحاتت دستگیرم نشد:ws52:

تو ثانویه چی جریان ضعیفه؟ترانسی که....... کردی یا اپتو؟

در ثانی،مگه اپتو کوپلر زنر هست که به جاش زنر گذاشتی؟

لینک به دیدگاه
خودت متوجه شدی اصلا چیکار کردی؟:banel_smiley_4:

منکه چیز زیادی از توضیحاتت دستگیرم نشد:ws52:

تو ثانویه چی جریان ضعیفه؟ترانسی که....... کردی یا اپتو؟

در ثانی،مگه اپتو کوپلر زنر هست که به جاش زنر گذاشتی؟

با سلام -اینکه از زنر استفاده کردم بخاطر اینه که بارها اینکار رو روی شارژرهای موبایل کردم و جواب گرفتم

آیسی این تغذیهstrf6654 هست که تغذیش با شیش دور سیم که تقریبا 18 ولت هست تامین میشه که با یه دیود به پایه تغذیه آیسی وبعد به کلکتور اپتو میره و از طریق امیتر با یه مقاومت به پایه 1 آیسی منتقل میشه و از اینجا به بعد استنباط من اینه که باید این جریان نوسان دار باشه بخاطر همین یه زنر16 ولت بین کلکتور و امیتر

گذاشتم تا ولتاژ که به16 برسه جریان از دیود به پایه1 آیسی برسه و آیسی به نوسان دربیاد نمیدونم درست میگم یا نه کلا من همیشه با فیدبک تو سوییچینگ مشکل داشتم.....از اینکه جوابم رو دادی متشکرم.

لینک به دیدگاه
  • 3 سال بعد...
  • 3 ماه بعد...
سلام, تلویزیون شهاب 2104 دارم خازن تغذیه c807 ترکیده شمارش از بین رفته, کسی هست شمارشو بدونه؟

سلام

با توجه به شماره ،خازن قسمت ورتیکال دستگاهه ،اگه ترکیده یعنی ایرادی در قسمت ورتیکال وجود داره

آی سی ورتیکال رو هم بررسی کن سالم باشه و مقاومتهای اطراف خازن رو

دقیق یادم نیست مقدارش رو اگه عکسشو بذاری شاید بشه فهمید

اما خازن به تنهایی عیب نمیکنه:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...