رفتن به مطلب

هدف خلقت

ارسال های توصیه شده

یکی از چیزهایی که برای پیمودن هر راهی به آن نیازمندیم امید است؛ امید به رسیدن و امید به هدف...

دانستن هدف باعث میشود که نگاه انسان به زندگی ،نگاهی کامل شود و ندانستن آن،دید انسان را به زندگی ناقص کند نگاه ناقص به زندگی؛ یعنی نه مرگ و نه زندگی یعنی مرگ تدریجی.

براي مثال جوانی را فرض کنید که دچار عفونت آپاندیس شده است او را به بیمارستان منتقل کرده و تحت عمل جراحی قرار داده اند و خطر ازسر او برطرف شده است . این جوان حالا روی تخت بیمارستان به هوش آمده ، مادر از همه جا بی خبر او متوجه می شود که پسرش را به بیمارستان برده اند خیلی زود خود را به بیمارستان می رساند و پسرش را زیر سرم و تحت نظر پرستاران می بیند از انجا كه اين مادر ، فقط میداند که برای پسرش اتفاقی افتاده و حالا هم وضعیت او را می بیند بدون آن که بداند برای پسر چه کرده اند و آه وناله او برای چیست ، همان جا کنار تخت بیمارستان نشسته وفریاد می زند که ای خدا پسرم از دست رفت و...چرا؟چون نگاه مادر، به این حادثه ناقص است. او نمی داند که پسرش را به اتاق عمل برده اند،نمی داندخطر از سر او برطرف شده و نمی دانداین اه و ناله،حاصل عملی است که پسرش را از مرگ نجات داده. اما اگر مادر از ابتدا تا انتهای حادثه را به طور کامل می دانست ، دیگر چنین داد و فریادی نمی کرد؛ بلکه ازاین که پسرش نجات یافته خوشحال می شد .

يعني به وجود امدن اين سوال به خاطر نوع نگاه انسان به زندگي است؟؟؟

پاسخ خداوند به سوال هدف افرينش

خداوند در قرآن می‌فرماید : «و ما خَلقَتِ الجِنَّ و الانسانَ اِلّا لِیَعبُدون ، و ما

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
و انس را نیافریدیم مگر برای اینکه مرا پرستش کنند.» (سوره ذاریات _ 56)

من نیازی به آنها ندارم «و ما اُریدُ مِنهُم مِن رِزقِ و ما اُریدَ اِن یَطعَمون»

است که به بندگانش روزی می‌دهد و صاحب قوت و قدرت است. «اِنَّ اللهَ هُوَ الرَّزّاق ذُو القُوَّةِ المَتین»

توضيح اينكه بدون شک هر فرد عاقل و حکیمی که کاری انجام می‌دهد هدفی برای آن در نظر دارد و از آنجا که خداوند از همه عالمتر و حکیمتر است این سوال پیش می‌آید که چرا او انسان را آفرید؟ آیا کمبودی داشت که با

آن کمبود بر طرف می‌شد؟ آیا نیازی داشت که ما را برای پاسخگویی به آن آفریده؟ در حالی که وجود او از هر جهتی کامل و در بی‌نهایت است.

هدف افرينش از ديدگاه قران

ازمايش و امتحان

خداوند می‌فرماید : «الَّذی خَلَقَ المَوتَ و الحَیوةَ لِیَبلُوَکم ایُّکُم اَحسَن عملاً ؛ او کسی که مرگ و زندگی را آفرید تا شما را آزمایش کند که کدامین نفر بهتر عمل می‌کند.» (سوره ملک _ 2) در این آیه مساله آفرینش ، آزمایش و امتحان انسانها از نظر حسن عمل به عنوان یک هدف معرفی شده است.

علم و آگاهی

خداوند می‌فرماید : «الله الَّذی خَلقَ سَبعَ سَمواتٍ و مِن الاَرضِ مِثلَهُنَّ یَتَنَزَّلُ الاَمرُ بَینَهُنَّ لِتَعلَموا انَّ الله کُلُّ شی‌ءٍ قَدیر و اِنَّ اللهَ قد اَحاطَ بِکُلِِّ شَیءٍ عِلما ؛ خدا آن کسی است که هفت آسمان را آفرید و مانند آن آسمانها از زمین خلق فرمود و امر نافذ خود را بین هفت آسمان و زمین نازل کرد تا بدانید خدا بر هر چیز توانا و به احاطه علمی بر همه امور آگاه است.» (سوره طلاق _ 12) همانگونه که ملاحظه نمودید در آیه فوق علم و آگاهی از قدرت و علم خداوند به عنوان هدفی برای آفرینش ذکر شده است.

رحمت الهي

خداوند می‌فرماید : «و لَو شاءَ رَبُّکَ لِجَعلِ النَّاسِ اُمَّةً واحِدةً . . . اِلّا مَن رَحِمَ رَبُّکَ و لِذلِکَ خَلَقَهُم و تَمَّت کَلِمَةُ رَبُّکَ لَاَملَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنَ الجَنَّةِ و النَّاسِ اَجمَعین ؛ اگر خدا می‌خواست همه ملل و مذاهب خلق را یک امت می‌گردانید و لیکن دائم همه اقوام و ملل دنیا با هم در اختلاف خواهند بود مگر آنکس که خدا به رحمت و لطف خاص هدایت کند و برای همین آفریده شدند ... .» (سوره هود _ 119 و 118) طبق آیه فوق رحمت الهی هدف اصلی آفرینش انسان ذکر شده است.

نتيجه گيري از ايات

آیات مورد بحث تنها روی مساله عبودیت و بندگی تکیه می‌کند و با صراحت تمام آنرا به عنوان هدف نهایی آفرینش جنّ و انس معرفی می‌نماید. اندکی تامل در مفهوم این آیات و آنچه مشابه آن است نشان می‌دهد که هیچ تضاد و اختلافی در میان این آیات نیست در واقع بغضی هدف مقدماتی ، بعضی هدف متوسط و بعضی هدف اصلی و نتیجه‌اند .

هدف اصلی همان عبودیت است که در آیات مورد بحث به آن اشاره شد و مساله (علم و آگاهی) و (امتحان و آزمایش) اهدافی هستند که در مسیر عبودیت قرار می‌گیرند و (رحمت الهی) نتیجه این عبودیت است. بدین ترتیب روشن می‌شود که ما همه برای عبادت پروردگار آفریده شده‌ایم. اما مهم این است که بدانیم حقیقت عبادت چیست؟

واژه عبودیت

عبودیت آنگونه که در متون لغت آمده اظهار آخرین درجه خضوع در برابر معبود است و به همین دلیل تنها کسی می‌تواند معبود باشد که نهایت انعام و اکرام را کرده است و او کسی نیست جز خدا. بنابراین عبودیت نهایت اوج تکامل یک انسان و قرب او به خداست ، عبودیت تسلیم در برابر ذات پاک اوست، عبودیت اطاعت بی‌قید و شرط و فرمانبرداری در تمام زمینه‌هاست. و بالاخره عبودیت کامل آن است که جز به معبود واقعی یعنی کمال مطلق نیندیشد، جز در راه او گام بر ندارد و هرچه غیر اوست فراموش کند. و این است هدف نهایی آفرینش بشر که خدا برای وصول به آن میدان آزمایش فراهم ساخته و علم و آگاهی به انسان داده و نتیجه نهاییش نیز غرق شدن در اقیانوس رحمت اوست .

يعني همه ما انسانها تنها براي عبادت افريده شده ايم؟؟؟

به نظر شما مثال زير درست است؟؟؟

كسي ادرسي را گرفته براي اينكه به دوستش برسد. به او گفته اند اگر طبق اين ادرس بروي به دوستت ميرسي. او طبق همان ادرس مي رود. در پایان بعد از صرف نیروی فراوان و وقت زیاد به خانه ای می رسد که به خاطرش این همه راه را طی کرده است . وقتی درب خانه را می زند وصاحبخانه بیرون می آید تازه متوجه می شود که آدرس اشتباه بوده واین جا خانه دوستش نیست. این جاست که عصبانی می شود و می گوید: « این چه آدرسی بود؟ چرا این ادرس را به من دادند؟» این چرا،چرای حیکیمانه نیست. چرایی برخاسته از یک شکست است ؛چرایی روانی است.

انسان به صورت فطری در می یابد که مقصد ومطلوب دارد و باید به آن هم برسد. اگر به آن چه که روح و جانش می طلبد نرسید، می گوید: « این چه دنیایی است؟ چرا خدا مرا خلق کرد؟ » وقتی به دوست نرسید، خودش زندگی خودش را زیر سؤال می برد...

لینک به دیدگاه

چرا فکر میکنین همه چیز باید هدف داشته باشه تا معنای عبثی نده؟

واقعا خیلی خوشحال میشم یک نفر بیاد واسه من هدف از خلقت موجوداتی مثل دایناسورها رو بگه!!!

موجوداتی که ادیان کوچکترین صحبتی درباره آن نکرده اند و انسان مدرن به وجود آنها پی برده.....

قرار نیست اگر هم هدفی باشه،اون هدف را ما حتما بدونیم و به مذاق ما هم خوش بیاد.

این همه کهکشان و ستاره بی استفاده،چه هدفی؟؟؟!!!

دنیا درسته نظم فوق العاده ای داره،اما قرار نیست حتما هدف هم واسه همه چیزش داشته باشه....

اما ما چون ضعیفیم،برای خودمان هدف تراشی و توجیه میاریم،تا اندکی از بدبختی های خودمان بکاهیم...

لینک به دیدگاه

واقعا خیلی خوشحال میشم یک نفر بیاد واسه من هدف از خلقت موجوداتی مثل دایناسورها رو بگه!!!

موجوداتی که ادیان کوچکترین صحبتی درباره آن نکرده اند و انسان مدرن به وجود آنها پی برده.....

دنیا درسته نظم فوق العاده ای داره،اما قرار نیست حتما هدف هم واسه همه چیزش داشته باشه....

اما ما چون ضعیفیم،برای خودمان هدف تراشی و توجیه میاریم،تا اندکی از بدبختی های خودمان بکاهیم...

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

خب اگه یکی بگه همه ی اینا ادله ای برای زمینیان برای درک خدا بوده ، چی؟

لینک به دیدگاه
:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

خب اگه یکی بگه همه ی اینا ادله ای برای زمینیان برای درک خدا بوده ، چی؟

بحث درک خدا نیست اینجا که!!! :w00:

بحث هدف خلقت است،بحث درباره درک و وجود خدا،یک چیز غیر ممکنه.....

چون هرکسی میتونه یکجور خودش را توجیه کنه و دوست داره دیگران هم توجیه اورا بپذیرند.

ما میگیم آیا الزاما همه چیز در جهان آفرینش هدف دارند؟

لینک به دیدگاه

خوب دايناسورها هم جزيي از مخلوقات هستن...

يعني اين نظم اين افرينش نبايد هدفي داشته باشه يا اينكه من نبايد بدونم براي چي افريده شدم !!!

لینک به دیدگاه
بحث درک خدا نیست اینجا که!!! :w00:

بحث هدف خلقت است،بحث درباره درک و وجود خدا،یک چیز غیر ممکنه.....

چون هرکسی میتونه یکجور خودش را توجیه کنه و دوست داره دیگران هم توجیه اورا بپذیرند.

ما میگیم آیا الزاما همه چیز در جهان آفرینش هدف دارند؟

من ميخوام بدونم هدف خدا از افرينش انسان فقط عبادت خداست؟؟؟

با فهميدن اين هدف شايد بشه درك بهتري از خدا داشت...

لینک به دیدگاه

[quote=essi;420432]چرا فکر میکنین همه چیز باید هدف داشته باشه تا معنای عبثی نده؟

اما ما چون ضعیفیم،برای خودمان هدف تراشی و توجیه میاریم،تا اندکی از بدبختی های خودمان بکاهیم...[/quote]

تاريخ نقل ميكند كه

روزي پيامبر موسي كه براي مناجات با خدا به سوي طور سينا صعود ميكرد در راه چشمش به يك كرمي كوچك كه در زمين حركت مي كرد افتاد .......يكي چيزي به ذهنش خطور كرد ورفت

تا اينكه به ملاقات خدا رفت ومناجاتش تمام شد . در اينجا از خدا سؤال كرد :

اي خدا خلقت اين كرم كوچك را چه فايده اي دارد

خدا به موسي خطاب كرد :

به عزت وجلال خودم سوگند ؛ همين كرم كوچك از من سؤال كرد :

اي خدا اين موسي را به چه درد مي خورد كه خلق كردي

حالا ............واقعاً

لینک به دیدگاه
خوب دايناسورها هم جزيي از مخلوقات هستن...

يعني اين نظم اين افرينش نبايد هدفي داشته باشه يا اينكه من نبايد بدونم براي چي افريده شدم !!!

من هم میدونم دایناسورها بخشی از خلقت بودن،گفتم هدف از اومدن چنین موجودات عظیم الجثه ای بر روی زمین و منقرض شدن آنها به طور کامل چیه؟

این یک کار عبث نیست به نظرت که یکسری موجوداتی خلق بشن و از بین بروند؟

هر نظمی الزاما قرار نیست هدفی هم دنبال داشته باشه

کما اینکه گفتم خیلی چیزها هدف خاصی ندارند و بود و نبودشان برای ما شاید فرقی نکرده و نخواهد کرد.

لینک به دیدگاه

تاريخ نقل ميكند كه

روزي پيامبر موسي كه براي مناجات با خدا به سوي طور سينا صعود ميكرد در راه چشمش به يك كرمي كوچك كه در زمين حركت مي كرد افتاد .......يكي چيزي به ذهنش خطور كرد ورفت

تا اينكه به ملاقات خدا رفت ومناجاتش تمام شد . در اينجا از خدا سؤال كرد :

اي خدا خلقت اين كرم كوچك را چه فايده اي دارد

خدا به موسي خطاب كرد :

به عزت وجلال خودم سوگند ؛ همين كرم كوچك از من سؤال كرد :

اي خدا اين موسي را به چه درد مي خورد كه خلق كردي

حالا ............واقعاً

بله صد البته من یادم رفته بود که کرم ها و حشرات هم با خدا درد دل میکنند.

مطمئنا در کارتون آلیس در سرزمین عجایب زیاد میبنیم این چیزهارو.....

گربه نره هم با روباه مکار حرف میزد!!!!

بنده خدا،پشه تو یک چشم بهم زدن میاد و میره،اونوقت با خدا درد دل میکنه که چرا منو خلق کردی !!!

اگر موجودی قادر به تفکر درباره خلقت خودش و دیگران باشه ،

میشه یک موجود هوشمند یعنی انسان و میتونه به پیشرفت و نبوغ برسه....

کرم و پشه پیشرفت و نبوغ داشتن؟؟!!!

لینک به دیدگاه

بنده خدا،پشه تو یک چشم بهم زدن میاد و میره،اونوقت با خدا درد دل میکنه که چرا منو خلق کردی !!!

مثل اينكه شما با قران انس نداري

در قران ذكر شده است كه :

مورچه با پيامبر سليمان سخن گفت

هدهد با پيامبر خدا سليمان سخن گفت

سيمان با تمام پرندگان سخن ميگفت

كوه ها با تسبح پيامبر داود هم آواز ميشدند

خدا مي فرمايد تمام موجودات تسبيح خدا ميگويند ولي شما اي انسان ها ان را درك نمي كنيد

آيا ندانسته‏اى كه هر كه [و هر چه] در آسمانها و زمين است براى خدا تسبيح مى‏گويند و پرندگان [نيز] در حالى كه در آسمان پر گشوده‏اند [تسبيح او مى‏گويند] همه ستايش و نيايش خود را مى‏دانند و خدا به آنچه مى‏كنند داناست (۴۱)

درجاي ديگر قران مي فرمايد "

آسمانهاى هفتگانه و زمين و هر كس كه در آنهاست او را تسبيح مى‏گويند

و هيچ چيز نيست مگر اينكه در حال ستايش تسبيح او مى‏گويد

ولى شما تسبيح آنها را درنمى‏يابيد

به راستى كه او همواره بردبار [و] آمرزنده است (۴۴

لینک به دیدگاه

وقتي مي خواهم عقايد تو را نقد كنم ............كسي همچون عقاب تيز پرواز بنام شقايق سريعاً در انحا فرود مي آيد وكيفر مرا ميدهد والا

لینک به دیدگاه
وقتي مي خواهم عقايد تو را نقد كنم ............كسي همچون عقاب تيز پرواز بنام شقايق سريعاً در انحا فرود مي آيد وكيفر مرا ميدهد والا

مجبور نیستید اینجا وقتتون رو تلف کنید ...

همو بالا تبلیغش هست ...

لینک به دیدگاه

اگه تو بخواهی نقد واقعی کنی و شروع به توهین و تمسخر آواتار و انگ زدن کافر و منافق و.....

به دیگران نکنی، شقایق از کبوتر هم با آرامش تر است. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

- بخوان.

+ خواندن نمی دانم.

- بخوان.

+ خواندن نمی دانم.

- بخوان به نام پروردگارت که انسان را از لخته خونی آفرید.

+ گِل مگه نبود؟

- خفه شو. بخوان.

لینک به دیدگاه
  • 5 سال بعد...

هدفی در کار نیست، چون خلقتی در کار نیست

مثلا چند وقت پیش خبری شنیدیم از ویروس زیکا در برزیل

ده ها هزار کودک از همون بدو تولد ناقص به دنیا میان و بعد از مدت کوتاهی میمیرن

حالا این دنیا که قرار بوده مزرعه اخرت باشه واسه این بچه ها چی بوده؟

احتمالا بگیم اینا نابود میشن تا ما درس عبرت بگیریم، کشتارگاهی بیرحم که بچه هارو میکشه تا یکسری آدم خیالپرداز در معرض ازمون قرار بگیرن و به بهشت یا جهنم های خیالیشون پا بذارن

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...