رفتن به مطلب

با هم cnc بسازیم 2

rezanassimi

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان

بعد از اجرای ماشین cnc برش که تکمیل شد و الان داره بهره برداری میشه میخوام پروژه جدیدی رو با موضوع فرز سه محوره cnc شروع کنم و امیدوارم ما رو از راهنمایی های با ارزشتون بی نصیب نذارین و با هم یه پروژه موفق رو پیش ببریم

CNC-Milling-Machine-FNE-50NC.jpg

CNC-Milling-Machine-Machining-Center-VBZ-1000-.jpg

لینک به دیدگاه

همونطور که میدونین ساختن یک فرز cnc به سادگی برش cnc نیست و قصد من هم ساختن یه دستگاه تمام عیار با قدم اول نیست

تصمیم ما برای قدم اول تغییر یه فرز معمولی به cnc هست تا کمترین هزینه با پیچ و خم کار آشنا بشیم که نتیجه کار چیزی شبیه به این میشه:

CNC_milling_machine.jpg

البته تغییر یه فرز معمولی به cnc مستلزم کارهای زیادیه تا بتونیم دقت بالا رو در حد چند صدم میلیمتر ازش بگیریم که این کارا رو همینجا با هم برنامه ریزی خواهیم کرد...

منتظر نظرات فعالتون هستم :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

خب مهندس به کجا رسیده الان پروسه کاریتون؟

کلا برای یه همچین کاری باید از کجا شروع کرد؟

حتما باید پی ال سی بد باشیم برای طراحی همچین ماشین هایی؟

اگه آره خودتون با کدوم شرکت کار میکنید و چرا؟

هزینه اولیه این کار رو چطوری تعیین میکنید؟

لینک به دیدگاه
خب مهندس به کجا رسیده الان پروسه کاریتون؟

کلا برای یه همچین کاری باید از کجا شروع کرد؟

حتما باید پی ال سی بد باشیم برای طراحی همچین ماشین هایی؟

اگه آره خودتون با کدوم شرکت کار میکنید و چرا؟

هزینه اولیه این کار رو چطوری تعیین میکنید؟

فکر کنم برای ما که پی ال سی بلد نیستیم میتونیم در ابتدا از طراحی شاسی و قطعات مکانیکی شروع کنیم .

درسته ؟

لینک به دیدگاه
فکر کنم برای ما که پی ال سی بلد نیستیم میتونیم در ابتدا از طراحی شاسی و قطعات مکانیکی شروع کنیم .

درسته ؟

خب من زیاد نمیدونم ولی فک کنم بر حسب کاری که میخوایم از دستگاه حاصل بشه باید طراحیش کرد

مثلا اگه میخوایم فرم گلویی تو قطعه ایجاد کنیم نمیتوانیم هر دقتی که بخوایم رو ایجاد کنیم و باید برحسب استاندارد های شرکت های بزرگ عمل کنیم

پی ال سی تا جایی که میدونم عین نرم افزار و روح سیستممونه ....فک کنم باید مشخص باشه:ws52:

مهندس نسیمی بیان توضیح بدن:ws3:

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

مرسی که این تاپیکو دوباره بالا آوردین

من علاقه شدیدی به ساخت این ماشین دارم ولی بدلیل گرفتاری شدید نتونستم تاحالا براش وقت بذارم

اما اگه کسی بخواد وقت بذاره و بسازش با کمال میل هر کمکی از دستم بر بیاد کوتاهی نمیکنم

در مورد پی ال سی که سوال کردین باید بگم هم آره و هم نه...

برای کنترل یه سی ان سی روشهای زیادی وجود داره که از استفاده از یه کامپیوتر بجای کنترلر و ساخت مدار واسط الکترونیکی شروع میشه تا استفاده از پی ال سی و نهایتا استفاده از یه کنترلر مخصوص سی ان سی که بهترین گزینه همون گزینه ی آخر هست.

وقتی قصد شما ساخت یه دستگاه کاربردی باشه بهتره دستگاهی باشه که همه به راحتی بتونن با اون کار کنن. اگر شما از یه کنترلر دست ساز استفاده کنین علاوه بر اینکه نمیتونین حداکثر قابلیتهای یه کنترلر مشهور رو داشته باشین باید وقت زیادی هم برای ساخت اون کنترلر صرف کنین و وقت زیادی هم برای آموزش به خریدار بذارین. در حالیکه اگه از یه کنترلر آماده و مشهور مثل فانوک یا زیمنس استفاده کنین درسته که مبلغ بیشتری هزینه میکنین ولی دیگه هر کسی به راحتی و بدون مشکل میتونه با دستگاه شما کار کنه.

اما پی ال سی...

استفاده از کنترلر امکانات زیادی به شما میده و با وجود پی ال سی که در خود کنترلر وجود داره شمارو از پی ال سی بی نیاز میکنه ولی بعضی امکانات تکمیلی مثل تعویض اتوماتیک ابزار یا بار فیدر برای دستگاههای تراش یا قطعه گیر یا فیکسچر های اتوماتیک و غیره میتونن دستگاه شمارو قدرتمند تر کنن که کنترلر هیچ نقشی در کنترل اونا نداره و فقط دستور اجرا رو به اونا میده و منتظر پاسخ از طرف اون بخش از دستگاه میشه که در اینصورت استفاده از پی ال سی واجب به نظر میاد.

ساخت این دستگاه نیاز به همکاری مشترک مکانیک و برق داره

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

اصلیترین بخش یک cnc بخش الکترونیک اونه و این بخش هم خیلی ربطی به plc نداره

ما ابتدا برای ساخت دستگاه بایستی بدنه ی اون رو سوار کنیم (البته بادقت بالا/چون یه ماشین بادقت بالا میخوایم بسازیم) که لازمه ی اون هم داشتن یه نقشه است که کلیه ی ایرادات برطرف شده باشه.

/میشه نقشه رو تو یه نرم افزار مثل کتیا کشیدوبعد ایرادشو برطرف کرد/

مرحله ی بعد اصلیترین بخش اونه یعنی بخش الکترونیک که بایستی در آن اجزای دستگاه مثل سروها،درایوها،اسبیندل،ریداندنت،اینترفیس،کنترلر،جکهاو... که در جای خود قرار گرفته اند را با سیم به هم متصل کرد.

بعد تنظیمات لازم رو در کنترلر اعمال کرد و بایه برنامه اون رو تست کرد"""

البته به این سادگی ها هم نیست وهر کدوم از این مراحل و اجزا خود جای بحث بسیاری دارند.

ولی اینهایی که ذکر کردم در اصل میتونن کلیدی برای ساخت cncباشند.

لینک به دیدگاه
اصلیترین بخش یک cnc بخش الکترونیک اونه و این بخش هم خیلی ربطی به plc نداره

ما ابتدا برای ساخت دستگاه بایستی بدنه ی اون رو سوار کنیم (البته بادقت بالا/چون یه ماشین بادقت بالا میخوایم بسازیم) که لازمه ی اون هم داشتن یه نقشه است که کلیه ی ایرادات برطرف شده باشه.

/میشه نقشه رو تو یه نرم افزار مثل کتیا کشیدوبعد ایرادشو برطرف کرد/

مرحله ی بعد اصلیترین بخش اونه یعنی بخش الکترونیک که بایستی در آن اجزای دستگاه مثل سروها،درایوها،اسبیندل،ریداندنت،اینترفیس،کنترلر،جکهاو... که در جای خود قرار گرفته اند را با سیم به هم متصل کرد.

بعد تنظیمات لازم رو در کنترلر اعمال کرد و بایه برنامه اون رو تست کرد"""

البته به این سادگی ها هم نیست وهر کدوم از این مراحل و اجزا خود جای بحث بسیاری دارند.

ولی اینهایی که ذکر کردم در اصل میتونن کلیدی برای ساخت cncباشند.

ممنون دوست عزیز

بله شما کاملا درست میفرمایید

اما plc همچنان یه بخش جدا نشدنی از صنعته

داخل هر کنترلر سی ان سی یه پی ال سی قرار داره که قابلیت کنترل و برنامه پذیری از داخل خود سی ان سی رو داره

بعنوان مثال شما میتونی برنامه پی ال سی که کنترلر فانوک رو از بخش مونیتورینگ خودش به همون زبان لدر و بصورت لایو ببینی و کنترل کنی

لینک به دیدگاه
ممنون دوست عزیز

بله شما کاملا درست میفرمایید

اما plc همچنان یه بخش جدا نشدنی از صنعته

داخل هر کنترلر سی ان سی یه پی ال سی قرار داره که قابلیت کنترل و برنامه پذیری از داخل خود سی ان سی رو داره

بعنوان مثال شما میتونی برنامه پی ال سی که کنترلر فانوک رو از بخش مونیتورینگ خودش به همون زبان لدر و بصورت لایو ببینی و کنترل کنی

مرسی درسته ولی ما بیشتر با دیگر اجزا کار داریم تا با plc

چون معمولا کسایی که دستگاه می سازند کنترلر رو خریداری میکنند تا این که اون رو بسازند.

(البته این خودش هم یه ضعفه)

راستی چه خوب میشه اگه تصمیم بگیرین که دستگاه رو بسازین..........

این جوری میتونیم بیشتر جلو بریم

البته با همکاری هم

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...