رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

• 5 ماه بعد...
سلام روز همگی دوستان بخیر.خواستم بگم روز اول ورودم به این سایت خیلی اذیتم کردید .همین

سلام.

چرا؟ مگه چی شده؟

:ws52:

لینک به دیدگاه

سلام من همون نارینه ام از این بعد پارمیسم.بابا من به خدا واسه پایان نامم به مطالب خاک شناسایی نیاز دارم یک هفته نتوستم این کتاب خاک شناسی رو دانلود کنم .نه کتاب نه مقاله های که می خواستم حالا بگو چرا اذیت شدی .بگو دیگه بگو

لینک به دیدگاه
سلام من همون نارینه ام از این بعد پارمیسم.بابا من به خدا واسه پایان نامم به مطالب خاک شناسایی نیاز دارم یک هفته نتوستم این کتاب خاک شناسی رو دانلود کنم .نه کتاب نه مقاله های که می خواستم حالا بگو چرا اذیت شدی .بگو دیگه بگو

سلام دوست عزیز.

خوش اومدی ....:icon_pf (44):

اینکه ناراحتی نداره! :icon_gol:

یه کتاب در مورد خاکشناسی معرفی میکنم که میتونی ازش کمک بگیری.

مبانی خاکشناسی - چاپ هشتم

تالیف هنری د فوت

ترجمه دکتر شهلا محمودی - و دکتر مسعود حکیمیان

از انتشارات دانشگاه تهران پس میتونی خیلی راحت تهیه ش کنی قیمتشم مناسبه:54000ریال

700 صفحه اس . ولی جامع و کامل.

لینک به دیدگاه
سلام دوست عزیز.

خوش اومدی ....:icon_pf (44):

اینکه ناراحتی نداره! :icon_gol:

یه کتاب در مورد خاکشناسی معرفی میکنم که میتونی ازش کمک بگیری.

مبانی خاکشناسی - چاپ هشتم

تالیف هنری د فوت

ترجمه دکتر شهلا محمودی - و دکتر مسعود حکیمیان

از انتشارات دانشگاه تهران پس میتونی خیلی راحت تهیه ش کنی قیمتشم مناسبه:54000ریال

700 صفحه اس . ولی جامع و کامل.

خب دیگه! تا کتاب معتبر هست چرا باید خودمونو بندازیم زحمت و کتاب دانلود کنیم!

پولشو میدیم و میخریم و میخونیم!

لینک به دیدگاه

الان داشتم گزارشکار مینوشتم..از یه کتاب واسه مقدمش استفاده میکردم که از انتشارات اهواز بود ...

یاد تو افتادم!! :w16:

اگه نتونی کتاب مبانی خاکشناسی رو گیر بیاری اینم کمکت میکنه..

مبانی فیزیک خاک

تالیف عبدالرحمن برزگر

دانشگاه شهید چمران اهواز

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

سلام الهه جان مرسی از راهنمایت. ولی خوب ضایعم کردیا بابا خواستم یک دانلود کنم چرا آّبرو آدمو می بری.حالا این کتاب که معرفی کردی به راجع به فلزات سنگین در خاک کمک میکنه؟:4uboxsmiley:

لینک به دیدگاه
سلام الهه جان مرسی از راهنمایت. ولی خوب ضایعم کردیا بابا خواستم یک دانلود کنم چرا آّبرو آدمو می بری.حالا این کتاب که معرفی کردی به راجع به فلزات سنگین در خاک کمک میکنه؟:4uboxsmiley:

2 تا مشکل الان داریم:

یکی اینکه شما دیر دیر میاید اینجا!

و دیگری اینکه الان الهه خیلی کم میاد اینجا!

اما من ازشون میپرسم و بهتون اطلاع میدم!

لینک به دیدگاه

شما دوتا چقد حلال مشکل شدین!:banel_smiley_4:

پارمیس جان قربونت برم من که ضایعت نکردم!فقط یه کوچولو

راهنماییت کردم همین:icon_redface::icon_gol:

کتابایی که من معرفی کردم کلا در مورد خاکشناسیه!

از پایه و ساده ترین مطلب بگیر تا مسائل هندسی فیزیک و...

پس حتما مطلبیم که شما میخوای توش هس!البته شاید مختصر!

حالا برو بگیر اگه به دردتم نخوره حداقل فرهنگ کتابخونی رو رواج دادیم:ws3:

لینک به دیدگاه
سلام یکی از مشکل ها رومن حل می کنم .زود زود میام .میشه شما هم اون یکی رو حل کنید؟

بله حل کردیم!

طی تماسی که با همکارم که حدود 900 کیلومتری من بودن ... قرار شد که سروکلشون پیدا بشه و پاسخگوی سوال شما باشن!

به این میگن مدیریت!

:w16:

لینک به دیدگاه
شما دوتا چقد حلال مشکل شدین!:banel_smiley_4:

پارمیس جان قربونت برم من که ضایعت نکردم!فقط یه کوچولو

راهنماییت کردم همین:icon_redface::icon_gol:

کتابایی که من معرفی کردم کلا در مورد خاکشناسیه!

از پایه و ساده ترین مطلب بگیر تا مسائل هندسی فیزیک و...

پس حتما مطلبیم که شما میخوای توش هس!البته شاید مختصر!

حالا برو بگیر اگه به دردتم نخوره حداقل فرهنگ کتابخونی رو رواج دادیم:ws3:

دست شما درد نکنه ... زحمت کشیدین!

:ws3:

این 900 کیلومتر رو توی 3سوت اومدین ...

اسپم نکنید خواهشا!

لینک به دیدگاه

سلام مرسی از شما دوتا که بلاخره جوابمو دادید .کار درست همینه دیگه !!یه قدم تو یه قدم من ,یکم از تو یکم از من .عادلانه ست نه .مرسی قرررررررررررررررررررررررررررربونت برررررررررررررررررررررررررررررررم .بوس بوس:vi7qxn1yjxc2bnqyf8v

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام بچه ها چرا من نميتونم كتاب خاكشناسي رو دانلود كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تو رو خدا هركي كتاب خاكشناسي دكتر شهلا محمودي داره به من بفروشه لازم دارم شديد تو بازار هم نيست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
سلام بچه ها چرا من نميتونم كتاب خاكشناسي رو دانلود كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تو رو خدا هركي كتاب خاكشناسي دكتر شهلا محمودي داره به من بفروشه لازم دارم شديد تو بازار هم نيست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

سلام

تو همه شهرها یه کتابفروشی مرجع وجود داره که کتابای دانشگاهی از اونجا تو کل شهر منتشر میشه...

میتونین به اونجا مراجعه کنین.حتی اگه نداشته باشن واستون سفارش میدن:w16:(مخصوصا این کتاب که پرفروش)

اگه نشدشما هر مطلبی از این کتاب نیاز دارین رو بگین، اینجا واستون بزارم بصورت تایپی یا تصویر.

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...
سلام دوستان کسی میتونه یه سری منابع فارسی در زمینه آگروفارستری و انواع روشهای اون در اختیار من قرار بده؟ مرسی

سلام دوست عزيز..

نميدونم اين مطالب تا چه حد مفيد واقع ميشه.. ولي من تااونجايي كه ميشد تلاش كردم جواب سوالتونو بدم.. :icon_gol:[h=3]PDF]

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
[/h]

آگروفارستری یک مفهوم قدیمی است. درختان، محصولات زراعی و حیوانات به طور سنتی با یکدیگر در مزارع پرورش می یابند. این روش تولید، ابتدا در کشاورزی مدرن مناطق معتدله، به علت تفکیک مدیریت درختان، محصولات زراعی و دام ها در مقیاس وسیع منسوخ شد.

اتحادیه جهانی سازمان های پژوهش جنگل (I.U.F.R.O) برای آگروفارستری که یک اصطلاح انگلیسی به مفهوم کاربری چندگانه زمین است تعریفی به شرح زیر دارد:

«آگروفارستری نوعی استفاده از زمین است که در آن امکان نگهداری، وارد ساختن یا اختلاط درخت جنگلی یا دیگر رستنی های چوبی چند ساله را در یک سیستم پرورش گیاه یا دام به وجود می آورد ».

تلفیق جنگلداری با کشاورزی (Agrororestry) در اراضی مرز جنگل و غیر جنگل و در کشاورزی های کوچک که سرمایه گذاری سنگین نیاز ندارند، مفید و مناسب می باشد، برداشت همزمان چوب، محصولات کشاورزی و دامی را داریم در نتیجه با اجرای این روش بازده اراضی بیش از آنچه که قبلاً در حالت تک محصولی برداشت می گردید خواهد بود.

برخی از ویژگی های آگروفارستری

- تولید چندین محصول را با حفظ منابع پایه در بر دارد.

- بر استفاده از درختان و بوته های بومی تأکید دارد.

- برای محیط های حساس و برخوردار از نهاده های کم مناسب می باشد.

- از نظر فرهنگی و اجتماعی، نسبت به سایر سیستم های بهره برداری از ارزش بیشتری برخوردار است.

- از نظر ساختاری و کاربردی پیچیده تر از تک کشتی است.

مزایای آگروفارستری

الف) فواید محیطی

مهمترین فواید بوم شناختی (اکولوژیکی) آگروفارستری عبارتند از:

کاهش فشار روی جنگل

گردش بهتر مواد غذایی خاک از طریق درختان با ریشه های عمیق

حفاظت بهتر از سیستم های اکولوژیکی

کاهش روان آب سطحی

کاهش آب شویی مواد غذایی و فرسایش خاک از طریق ریشه و ساقه درختان

تعدیل میکروکلیما (پائین آوردن دمای سطح خاک و کاهش تبخیر رطوبت خاک از طریق افزایش مداوم مواد آلی حاصل از تجزیه ها).

ب) مزایای اقتصادی

افزایش و حفظ بازده غذایی، سوختی، علوفه ای و کودی، (بر عکس سیستم های تک کشتی) کاهش خطر از بین رفتن کل محصول افزایش، افزایش سطوح درآمد مزرعه به خاطر باروری بالا و پایدار.

ج) مزایای اجتماعی

بهبود استاندارد ها در زندگی روستایی به خاطر درآمد بالاتر و شغل مشخص، افزایش بهداشت و مواد غذایی به خاطر افزایش کیفیت و تنوع تولیدات غذایی، بهبود و پایداری جوامع ساکن در مناطق مرتفع از طریق عدم نیاز به تغییر مکان فعالیت های کشاورزی (فعالیت نوبتی در مزارع ).

از طرفی دیگر سیستم هایی که خوب طراحی شده باشند می توانند باعث کاهش یکسری از هزینه ها شوند و محصولات علفی که در این گونه فعالیت کاشته می شوند درآمد کوتاه مدت را فراهم آورده و این در حالی است که محصولات چوبی به صورت همزمان در همان سیستم رشد می کند. بهبود کیفیت آب و وضع غذایی و زیستگاه برای ماهیان از دیگر فواید سیستم آگروفارستری است.

محدودیت های آگروفارستری

الف) از نظر محیطی

- رقابت درختان نباتات زراعی از لحاظ فضا، نور، رطوبت و مواد غذایی

- خسارت به محصولات زراعی از طریق عملیات قطع درختان

میزبانی آفات و حشرات مضر برای محصولات غذایی

تجدید حیات زیاد درختان كه ممكن است بر گونه های زراعی غلبه كند

ب) از نظر اجتماعی – اقتصادی

- نیروی كار بیشتری نیاز دارد

- رقابت بین محصولات زراعی و درختی بیشتر است.

- دوره رشد درختان طولانی است.

- آگروفارستری كار پیچیده ای است نسبت به كشاورزی سنتی و متداول.

- مقاومت زارعان برای جایگزین كردن درختان با محصولات زراعی به خصوص در جاهایی كه زمین كمیاب است.

تاریخچه آگروفارستری

آگروفارستری یک پدیده جدید نیست و از دیر باز در اكناف جهان، در هر جا به شكلی سابقه دارد. منتها در حدود ربع قرن اخیر، در راستای بهبود روش ها و اشكال گوناگون آن نوعی نوسازی یا بهسازی مبتنی بر نتایج تحقیقات علمی ایجاد شده است. پیشینه آگروفارستری به گفته یكی از پژوهشگران مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران به دهه های 1950 و 1960 میلادی بر می گردد. سنت و فرهنگ زراعت و كاشت درخت از قبل در ایران وجود داشته است و می توان به كاشت توت و چای در لاهیجان یا كاشت صنوبر و تبریزی در اطراف مزارع و باغ های میوه در دیگر مناطق اشاره كرد. همچنین كاشت درختان بادشكن در اطراف زمین های كشاورزی است به طور كلی این نوع درخت كاری، سنتی دیرینه در ایران دارد.

در اروپا تا قرون وسطی، جنگل های متروكه را پاک نموده و نوارهایی از آنها را می سوزاندند، سپس محصولات غذایی را برای دوره های مختلف در داخل آنها كشت می كردند و یا گونه های درختی را همراه با گیاهان زراعی و یا بعد از آنها كشتمی نمودند. این روش در اروپا رو به كاهش نهاد، ولی تا اواخر قرن گذشته در فنلاند و تا سال 1920 در آلمان ادامه داشت.

در آسیا، سیستم زراعی هانونو Hanunoo، سیستمی تقریباً پیچیده و پیشرفته انجام می شد. در این سیستم در حالی كه زمین برای زراعت پاكسازی می شد، برخی از گونه های درختی مهم به طور انتخابی حفظ می شدند. این درختان برای رسیدن دانه های برنج سایه ایجاد می كردند و غذا، دارو، چوب ساختمانی و روغن نباتی را فراهم می كردند. در آفریقا از نقطه ای به نقطه دیگر متفاوت است. در نیجریه شمالی گیاهان زراعی مختلف مثل ذرت، كدو تنبل و لوبیا همزمان با درختان در زیر اشكوب كاشته می شد (1937، Forde). در هر منطقه با توجه به شرایط آنجا گونه های متفاوت به همراه درختان مناسب كاشته می شود

در ایران، اشكال متنوعی از آگروفارستری از قدیم وجود داشته، به عنوان مثال:

جنگلداری – كشاورزی تلفیقی در عرصه واحد به صورت كاشت كهور – صیفی جات نوبرانه، كرت – گندم، كنار – زراعت در مناطق جنوبی كشور. كاشت درخت بادام با زراعت یونجه، موكاری در پای درختان بلوط بازمانده از تخریب جنگل در حوالی بجنورد. صنوبركاری به همراه زراعت یكساله در سرزمین ایران، زراعت یا چرای دام در پای درختان جنگلی بلوط در زاگرس.

طبقه بندی سیستم های آگروفارستری

سیستم های آگروفارستری می توانند بر اساس معیار های زیر گروه بندی گردند:

ساختار

بررسی تركیب اجزاء، شامل تركیب فضایی جزء چوبی، اشكوب بندی عمودی اجزای تركیب و ترتیب زمینی اجزای مختلف می باشد.

وظیفه یا عمل سیستم

این معیار بر اساس وظیفه یا نقش كلی سیستم و به طور عمده نقش درختان(نقش تولیدی، محافظتی و ... ) مشخص می گردد.

اقتصادی – اجتماعی

توجه به سطح مدیریت نهاده ها و یا شدت و مقیاس مدیریت و اهداف تجاری می باشد.

اساس اكولوژیک

توجه به شرایط محیطی، با این فرض كه سیستم های معین می توانند برای شرایط اكولوژیک معینی مناسب تر باشند.

طبقه بندی سیستم های آگروفارستری بر مبنای ساختار

طبیعت مؤلفه ها

ترتیب مؤلفه ها

بر اساس طبیعت مؤلفه ها، سیستم های آگروفارستری می تواند به طبقات زیر تقسیم شود:

سیستم های تلفیقی جنگل و زراعت Agrosilvicultural

سیستم های تلفیقی جنگل و مرتع Silvopastoral

سیستم های تلفیقی جنگل، مرتع و كشاورزی Agrosilvopastoral

سایر سیستم ها

الف) سیستم های تلفیقی جنگل و زراعت Agrosilvicultural

این سیستم در برگیرنده استفاده آگاهانه از اراضی برای تولید همزمان محصولات كشاورزی و محصولات جنگلی است. بر مبنای طبیعت مؤلفه ها، این سیستم ها می توانند به اشكال زیر تقسیم شوند:

گونه های آیش اصلاحی در كشاورزی انتقالی

سیستم تانگیا

باغ های متشكل از چند گونه درخت

كشت دالانی

درختان و درختچه های چند منظوره در اراضی زراعی

تلفیق محصول زراعی با محصول درختی – درختچه ای

7- آگروفارستری با هدف تولید چوب سوخت

كمربندهای سبز

بادشكن ها

حصارهای حفاظتی خاک

- كشت درخت و درختچه در طول دوره آیش زمین

آیش یعنی اراضی كشاورزی را برای دوره هایی خاص بدون كشت باقی بگذاریم. در طول دوره آیش اراضی، می توان با كاشت گونه های سریع الرشد نظیر كلن های مختلف صنوبر از محصولات چوب و علوفه تولیدی این گیاهان در مصارف مختلف و همچنین تأمین علوفه دام استفاده نمود.

بهترین گونه ها برای سیستم آیش آنهایی هستند كه علاوه بر آن كه خاک را اصلاح می كنند (قابلیت تثبیت ازت را دارند) با محصولات بعدی هم سازگار باشند.

- سیستم تانگیا

این سیستم یک فرم تغییر یافته از زراعت دوره ای است، بدین ترتیب كه گیاهان زراعی در یک منطقه كاشته شده و در جوار آنها گونه های جنگلی نیز كشت می گردند. در این سیستم كه هدف بیشتر حفظ جنگل است به زارعانی كه زمین ندارند به ازای كسب اجازه كشت برای مدت 1 تا 3 سال در پای درختان زراعت یک ساله می كنند و بعد از آن یعنی زمانی كه سایه درختان به حد كافی افزایش می یابد حركت به مناطق دیگر و تكرار چرخه در آن مناطق صورت می گیرد.

- باغ های متشكل از چند گونه درخت

در این سیستم آگروفارستری، انواع مختلفی از گونه های درختی به صورت مخلوط كشت می شوند. كار اصلی این سیستم، تولید غذا، علوفه و فرآورده های چوبی برای ساخت خانه و فروش این تولیدات برای كسب درآمد است. گونه های عمده ای كه در این سیستم استفاده می شوند:

(Acer catechu ، Cocos nucifera ، Phoenix daetilifera ، Acacia catech و ... )

- درختان و درختچه های چند منظوره در اراضی زراعی

تلفیق درختان چند منظوره مانند Acasia alba , Prosopis cineraria با محصولات کشاورزی در قسمت های خشک و نیمه خشک مناطق حاره یک روش سنتی می باشد . از نقاطی که می توان در آن تلفیق جنگلداری با کشاورزی را داشت ، نقاط باز داخل جنگلهاست. بیشتر نقاط از مازاد گیاهی و مدفوع حیوانات به جای آنکه به عنوان مالچ و کود حیوانی استفاده کنند، برای سوخت به کار می برند که با کشت درختان در حاشیه مزارع می توانند کاملاً نیاز سوختی خانواده خود را تامین نمایند)

- تلفیق محصول زراعی با محصول درختی – درختچه ای

در باغ های چای و قهوه در سرزمین سری لانکا مبادرت به کاشت متفرق درختان تیره نخود (لگومینوزه) می شود. در اینجا، خاک با تثبیت ازت جوی به وسیله درختان تیره نخود تقویت شده و موجب افزایش محصول چای و قهوه می گردد. گو اینکه درختان مزبور، در عین حال، نوعی پناه سودمند نیز به بوته های چای و درختچه هایقهوه اعطا می کنند.

- کمربند سبز

کمربند سبز، ایجاد نوار های گسترده از درختان را گویند که با اهداف مختلف ایجاد می گردد. کاهش سرعت بادهای تند و مخرب زا، مبارزه علیه آلودگی های محیطی از جمله آلودگی های هوا، آلودگی صدا، گرد و غبار (به خصوص در نزدیکی شهرها). از دیگر اهداف ایجاد کمربند سبز می توان به فراهم کردن غذا ، علوفه، چوب، و... اشاره کرد. گونه هایی که در ایجاد کمربند سبز به کار گرفته می شوند باید توجه شود که برای چه هدفی کاشته می شوند تا گونه مناسب آن انتخاب گردد.

-بادشکن ها

بادشکن ها نوعی از نوارهای چوبی هستند که به وسیله درختان و درختچه ها برای حفظ مزارع، منازل مسکونی و یا به منظورهای دیگر مثلاً برای جلوگیری از شن های روان، مناطق بادخیز و حفظ خاک اشاره کرد.

اگر چه بادشکن ها در کانادا شامل یک ردیف از درختان یا بوته ها هستند، کاشت و احداث بادشکن های چند ردیفی به همراه گونه های مختلف فواید هایی مهم را به دنبال خواهد داشت. همچنین ارتفاع و پهنای بادشکن بر عملکرد بادشکن ها تاثیر می گذارد.

برای ایجاد بادشکن در حاشیه زمین های کشاورزی روستائیان در تمام کشور (ایران) اعم از جلگه تا ارتفاعات می توان زراعت چوب و درختکاری انجام داد. البته ایجاد بادشکن باعث ایجاد سایه و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به سطح مزرعه می شود و برای همین است که برخی از کشاورزان شالیکار (برنج کار) از صنوبرکاری در اطراف مزرعه شان چندان استقبال نمی کنند.

- کاشت دالانی

کاشت دالانی به عنوان میانه کاری بین چپرها شناخته می شود، به مدیریت ردیفی فشرده از گیاهان چوبی می پردازد که در نوار یا راهرویی بین این ردیف محصولات زراعی یکسره کاشته می شوند. گیاهان چوبی در موعد مقرر بریده شده و برگ و سرشاخه ها به عنوان مالچ یا پوشش روی نوارهای کاشته شده باقی می مانند تا تبخیر سطحی خاک را کاهش داده، رشد علف های هرز را متوقف کنند و به مواد معدنی و آلی خاک سطحی بیفزایند. هدف اولیه کاشت دالانی، حفظ یا افزایش محصولات زراعی با بهبود میکروکلیمای خاک و کنترل علف هرز است.

- آگروفارستری با هدف تولید چوب سوخت

در این سیستم چند گونه چند منظوره ی برخوردار از چوب سوخت در داخل و یا در اطراف مزارع کشاورزی کاشته می شوند. نقش اصلی این سیستم، تولید چوب سوخت بوده و نقش حفاظتی آن بر اثر ایجاد حصار، کمربند حفاظتی و علامت گذاری مرزها ایفا می گردد. گونه های درختی مولد چوب سوخت:Acacia nilotica , Prosopis juliflora , Dalbergia sissoo , Eucalyptus treticornis , Albizia lebbek و... می باشند.

- حصا رهای حفاظتی خاک

درختان می توانند روی نوار های علفی، پشته ها، بانکت ها و یا تراس خاک ها کاشته شوند. در چنین مکان هایی درختان دو نقش را ایفا می کنند؛ استحکام و تثبیت ساختار و ایجاد کاربری تولیدی از زمینی که در آن واقع اند. تثبیت از طریق سیستم ریشه ای انجام می شود. در مناطق شیبدار تراس ها یا بانکت ها به صورت متراکم درختکاری می شوند، این درختان چند منظوره بوده و ممکن است میوه، علوفه یا هیزم تولید کنند.

سیستم های تلفیقی جنگل و زراعت Agrosilvicultural

سیستم های تلفیقی جنگل و مرتع Silvopastoral :

آن قسمت از روش تلفیق جنگلداری با کشاورزی را که به چرای دام ارتباط دارد روش تلفیق جنگلکاری با مرتعداری می نامند. در این روش گیاهان چوبی اعم از از درخت و بوته نقش عمده را بازی می کنند که می توانند تولید علوفه برای حیوانات اهلی، تولید چوب الوار، چوب سوخت، میوه و یا اصلاح خاک به کار گرفته را عهده دار باشند .

سیستم های تلفیقی جنگل ، مرتع و کشاورزی Agrosilvopastoral:

این سیستم به مفهوم پرورش جنگل با زراعت و دامداری به صورت تلفیقی می باشد. سایر سیستم ها از قبیل پرورش میگو یا انواع دیگر ماهی در جنگل های جزر و مدی حرا.

اجزای این سیستم ها را در شرایط تلفیقی وقتی می توان موفقیت آمیز دانست که نه تنها یک فعالیت به زیان فعالیت دیگر نباشد، بلکه فعالیت های گوناگون در عرصه واحد برای یکدیگر مفید واقع شوند.

در اکثر مناطق روستایی ایران بویژه مناطق جنگلی، روستائیان ارتباط تنگاتنگی با منابع طبیعی به ویژه جنگل دارند. برخی از فعالیت های مذکور، در بسیاری از مناطق جنگلی، با استعداد بوم شناختی آن زمین مغایر است. مانند گسترش کشاورزی و دامداری در جنگل بویژه مناطق شیب دار که در کوتاه مدت باعث تخریب جنگل و در میان مدت و دراز مدت با فراهم کردن زمینه برای وقوع سیل و فرسایش خاک، موجب نابودی حیات می شود و ادامه زندگی را غیر ممکن می سازد.

وضعیت آگروفارستری در ایران

در ایران تاکنون مطالعه جامعی بر روی آگروفارستری انجام نگرفته است، ولی سیستم های سنتی آگروفارستری از گذشته های دور در سراسر کشور بوجود آمده اند. در اکثر مناطق روستایی ایران به ویژه روستاهای مناطق جنگلی، روستائیان در ارتباط تنگاتنگ با منابع طبیعی به ویژه جنگل هستند.

سیستم آگروفارستری در مناطق خزری

سیستم های این منطقه از بالاترین تنوع گونه های چوبی برخوردار است، در مناطق پست جلگه ای تقریباً کلیه مناطق جنگلی به زراعت تبدیل شده است، ولی بسیاری از گونه های جنگلی از جمله شمشاد، لرگ، توسکا، افرا، لیلکی و... در اطراف مزارع دیده می شوند.

دام اغلب گاو می باشد، پرورش کرم ابریشم در بخش هایی رواج دارد. در مورد بیشتر سیستم ها، تولیدات محصولات زراعی در بازارهای شهری به فروش می رسد. پرورش دام در جنگل در این منطقه به خاطر سیاست اختصاص عرصه های شمال به جنگل و تولید با محدودیت مواجه است. در عرصه های کوهستانی مدیریت جنگل های طبیعی اعمال گردد ، درحالی که در زمین های جلگه ای مدیریت سیستم های آگروفارستری برای پایدار کردن زمین های زراعی آن لازم است.

آگروفارستری بیشتر در جنگل های خارج از شمال اجرا می شود ، ولی به گفته کارشناسان، چون اکثر زمین های کشاورزی و مناطق تخریب شده جنگلی جنگلهای شمال کشور بر روی دامنه های شیب دار قرار گرفته و فرسایش خاک در این نواحی زیاد است به کارگیری این روش دربرخی مناطق شمال، مناسب است. مخصوصاً در نزدیکی اغلب روستاها در شمال که تخریب بیشتر شده و جنگل تنک تر شده به کارگیری آگروفارستری ضروری است.

سیستم های آگروفارستری درمنطقه ارسباران

رویشگاه جنگلی ارسباران در گذشته سطوح وسیع تری را می پوشانیده است ، اکنون با 140000هکتار مساحت قلمرو کوچکی از شهرستان های کلیبر، اهرو، جلفا را شامل می شود. این ناحیه از شمال به رود مرزی ارس، از جنوب به ارتفاعات شهرستان های تبریز و سراب، از شرق به مرز استان های اردبیل و آذربایجان شرقی و از غرب به شهرستان های جلفا و مرند محدود می شود .

در این منطقه حدود 180 گونه درختی و درختچه ای وجود دارد، به این دلیل تعداد گونه های چوبی چند منظوره (MPTS) در این منطقه در مقایسه با زاگرس بسیار زیادتر است، نظر به تپه ماهوری بودن منطقه (شیب بین 30تا70درصد) هر کجا زراعتی وجود دارد قطعاً باید گیاه چوبی چند ساله به سیستم افزوده شود.

سیستم های آگروفارستری در مناطق ایران و تورانی

مناطق ایران و تورانی یا فلات مرکزی ایران به علت خصوصیات جغرافیایی و اکولوژیک به طور کلی جزو مناطق خشک و نیمه خشک غیر جنگلی محسوب می شود. کمبود بارش سالیانه، گرمای زیاد، خاک های شور و سایر عوامل اکولوژیک برای ایجاد پوشش جنگلی مناسب نیستند. وسعت این منطقه زیاد است و بیش از نیمی از سطح کشور را می پوشاند.

بنا بر شرایط اقلیمی منطقه که محدود کننده می باشد، در بیشتر سیستم های منطقه، درختان به عنوان بادشکن استفاده شده اند و از درختان بلند قامت که چوب صنعتی نیز تولید می کنند مثل چنار، سپیدار و بید بهره گرفته شده است. کاهش نقش درختان بیشتر ایجاد حریم به صورت حصار زنده (Alive fence) می باشد، در این مورد گاهی از درختانی مثل سنجد و توت و... که مثمر هستند استفاده می شود. در این منطقه به دلیل آفتاب شدید، سایه درختان بسیار مفید و مورد توجه است. انجام مطالعه جامعی دراین منطقه ضروری است.

سیستم های آگروفارستری در منطقه خلیج و عمانی

ناحیه رویشی خلیج و عمانی یا صحارا – سندی در ایران شامل پوشش گیاهی نیمه حاره ای است که بخش های جنوبی کشور را می پوشاند. بارش محدود به فصل زمستان است و اغلب نقاط کمتر از mm100 است.

جنگل های این مناطق به صورت پراکنده، گاهی کم پشت و گاهی متراکم در مناطق مختلف جنوب استان خوزستان، استان بوشهر، استان هرمزگان و جنوب استان سیستان و بلوچستان و همچنین جزایر تنگ هرمز و خلیج فارس یافت می شوند. در این مناطق یک نوع اقلیم خشک گرمسیری (نیمه استوایی) Subtropical حکم فرماست و کلاً فاقد یخبندان است.

در این منطقه اشکال مختلفی از آگروفارستری وجود دارد و با توجه به تجارب سایر کشورها بخصوص هندوستان و پاکستان امکان توسعه آنها در سیستم های زراعی و دامداری فعلی و تبدیل آنها به اشکال جدیدی از آگروفارستری وجود دارد. لازم است از نتیجه بررسی های انجام شده در سایر کشورها استفاده گسترده به عمل آید.

سیستم های آگروفارستری در منطقه زاگرس

(ناحیه رویشی ایران- تورانی شامل دو رویشگاه متمایز از یکدیگر است: رویشگاه زاگرس و رویشگاه ایران و تورانی .) رویشگاه زاگرس بخش وسیعی از سلسله جبال زاگرس را شامل می گردد که از شمال غربی کشور یعنی شهرستان پیران شهر شروع و تا حوالی شهرستان فیروزآباد کشیده می شود. جنگل های زاگرس تحت عنوان جنگل های نیمه خشک طبقه بندی گردیده اند این جنگل ها در حال حاظر به عنوان جنگل های تخریب یافته تلقی می شوند که مهم ترین دلایل تخریب جنگل های منطقه تامین چوب سوخت و تعلیف دام می باشند.

عمده برنامه کشور برای آگروفارستری در منطقه غرب کشور و در جنگل های زاگرس اجرا می گردد. زیرا جنگل تراشی و تخریب جنگل در حاشیه روستا ها به وفور دیده می شود. بنابراین لازمه اجرای این کار آن است که تحقیقات روی آگروفارستری تقویت شود تا از این راه کشاورزان قادر باشند طبق اصل تولید مستمر، به حداقل تولید نائل شوند.

به طور کلی می توان برای غرب سیستم پرورش دام (مرتع) به همراه زراعت و جنگل (Agrosilvopastoral) را به کار گرفت.

جنبه های حاصلخیزی خاک در آگروفارستری

خاک یکی از مهمترین منابع طبیعی است که اثرات ناشی از قطع درختان را تحمل می کند. اگر خاک مورد حفاظت قرار نگیرد، حاصلخیزی خاک کاهش می یابد و ممکن است پایداری جمعیت انسانی و حیوانی حتی در سطح موجود با مشکلات جدی مواجه گردد. بنابراین، حفاظت از این منبع مهم بوده و شناخت نحوه متاثر شدن آن در یک سیستم آگروفارستری، ضروری است .

حفاظت خاک می تواند، حفاظت در مقابل عوامل متعددی باشد که با توجه به آن گونه های مورد نظر متفاوت خواهد بود. چنانچه هدف حفاظت در مقابل انواع فرسایش باشد گیاهانی که انتخاب می شوند باید ریشه های عمیق داشته و با توجه به نوع فرسایش از یک تاج مناسبی برخوردار باشند. چنانچه هدف حفاظت در مقابل فرسایش بهمن است گیاهان کاشته شده باید از گونه های درختچه ای و دارای چندین تنه مستحکم با قدرت خمش بالا باشند تا درمقابل فشاربهمن، دچار شکستگی نشوند فرسایش بادی، آبی و... ).

کلیه سیستم های آگروفارستری حداقل دو گروه از سه گروه اصلی اجزای آگروفارستری را در بر دارند. این گروه ها مشتمل بر درختان (درختچه ها)، گیاهان زراعی، و چراگاه و حیوانات اهلی می باشند. درختان در کلیه سیستم های آگروفارستری حضور دارند. گاهی ممکن است اجزای دیگری مانند زنبور عسل، ماهی و غیره نیز در این سیستم ها حضور داشته باشد. که هر کدام از سیستم های آگروفارستری با برخورداری از اثرات مشخص، خاک را تحت تاثیر قرار می دهند.

درخت در سیستم های آگروفارستری با اهداف چند جانبه مورد استفاده قرار می گیرد (حفظ و کاشته می شود):

حفاظت از خاک در مقابل فرسایش آبی و بادی و سایر عوامل نامساعد

تأمین چوب آلات برای رفع بخشی از نیاز صنایع

ایجاد پناهگاه برای حیات وحش

اصلاح ساختار خاک های آسیب دیده

استفاده از محصولات فرعی نظیر میوه، رزین و...

استفاده از آن به عنوان تفرجگاه ها و فضای سبز و...

کشاورزی نیز در این سیستم ها به منظور تامین بخشی از محصولات زراعی یا دامی مورد نیاز در بخش های مختلف زندگی انسانها صورت می گیرد.

تاثیر درختان روی خاک

علاوه بر فواید درختان بر روی خاک، تعدادی از درختان نیز ممکن است اثرات نامطلوب داشته باشند.

- گونه های درختی سریع الرشد به احتمال زیاد نیاز بسیار زیادی به رطوبت خاک دارند (این امر بویژه در محیط خشک اثرات نامطلوبی به همراه دارد).

- اتلاف مواد غذایی بر اثر برداشت کل درخت بویژه در جنگل های دست کاشت ممکن است بسیار زیاد باشد.

- اثرات نامطلوب شیمیایی و بیولوژیک که از یک گونه خاص درختی ممکن است ناشی شود و به اسیدی شدن خاک ، آللوپاتی، تأمین میزبان های جایگزین برای آفات و پاتوژن ها و... منجر شود. همچنین سایه اندازی و تغییرات در کیفیت طیف نوری بر روی رشد سایر گونه های مجاور اثر می گذارد. و...

مکانیسم های اصلاح خاک در آگروفارستری

کشت گونه های سازگار و مرغوب چند ساله درختی در اراضی زراعی، موجب اصلاح حاصلخیزی خاک می شود.

افزایش مواد آلی خاک موجب افزایش فعالیت میکروارگانیسم های مطلوب درمحدوده فعالیت ریشه گیاهان می شود.

توسعه و تکامل خصوصیات فیزیکی خاک (ظرفیت نگهداری آب، قابلیت آبگذری و...)

تاثیر درختان بر خصوصیات هیدرولوژیکی از یک سایت کوچک به اراضی زراعی و در سطوح ناحیه ای توسعه می یابد (شواهد نشان می دهد که وجود درختان بر خصوصیات هیدرولوژیک حوزه های آبخیز تاثیرات مطلوبی می گذارد)

همچنین درختان در حفظ خاک، کنترل فرسایش و ... اثرات مفید دارند.

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...