رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

امروز می خواهیم برنامه ای بنویسیم که بوسیله اون بشه استپر موتورهامون رو راه اندازی کنیم (عین همین روش رو باید در برنامه اصلی ربات استفاده کنیم) :

$crystal = 1000000

$regfile = "m32def.dat"

Config Portb = Output

Config Portc = Output

Dim A As Byte

Dim B As Byte

B = &B10001000

A = &B10001000

Do

Rotate A , Left

Portb = A

Rotate B , Right

Portc = B

Waitms 15

Loop

End

خوب حالا خط به خط تحلیل می کنیم. البته خوب یادمه توضیحات کاملی رو در مورد کدهای استفاده شده در چهار خط اول در پست های "آموزش ساخت ربات (میکرو کنترلر

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
-
-
-
) دادم. پس اگه یادتون رفته بهشون دوباره سر بزنید.

Dim A As Byte

Dim B As Byte

کلا در زبان های خانواده بیسیک که کامپایلر BASCOM هم از اون استفاده می کنه، از کلمات Dim و as به صورت Dim varname as type برای تعریف متغیر استفاده می شه، که varname نام متغیر و type نوع متغیر هستش. در اینجا دو متغیر به نامهای A و B با نوع Byte معرفی شدن (هر بایت از ۸ بیت تشکیل شده)

B = &B10001000

A = &B10001000

استفاده از " مقدار = نام متغیر " که برای همه قابل درکه (یعنی یک مقدار رو داخل متغیر بریزیم) اما در اینجا بجای مقدار از &B10001000 استفاده شده. برای قرار دادن مقادیر به صورت باینری در یک متغیر (در این زبان) باید مقدار باینری رو بعد از B& بنویسم. در اینجا، هم در A و هم در B مقدار باینری ۱۰۰۰۱۰۰۰ معادل دهدهی ۱۳۶ رو قرار دادیم. که دلیلش رو توضیح خواهم داد.

اینم یه لینک برای کسانی که می خوان سریع یه مسیریاب بسازن :

لینک به دیدگاه

خیلی، خیلی، خیلی، خیلی، خیلی، ممنونم!!!! خیلی دلم میخواست یه جزوه خوبشو داشته باشم:icon_gol: البته تعریف از خود نباشه ها ولی در این زمینه یه دستی بر آتش دارم:ws3:

لینک به دیدگاه
خیلی، خیلی، خیلی، خیلی، خیلی، ممنونم!!!! خیلی دلم میخواست یه جزوه خوبشو داشته باشم:icon_gol: البته تعریف از خود نباشه ها ولی در این زمینه یه دستی بر آتش دارم:ws3:

خواهش میکنم

ازدوستی که زحمتشو کشیده باید تشکرکنم

منتظر مطالب خوبت درزمینه رباتیک بمونیم؟:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
  • 3 هفته بعد...

برنامه ربات مسیر یاب استاندارد

برای دوستاران رباتیک اونم از نوع مسیر یاب یک برنامه اصولی و استاندارد تهیه کردم که امیدوارم کمک خوبی باشه. این برنامه برای ربات مسیر یاب با ۸ سنسور نشوته شده که نکات زیر خالی از لطف نیست:

۱- به دلیل کمی وقت، نتونستم توضیح و آموزشی برای این برنامه تهیه کنم.

۲- برنامه به زبان AVR نوشته شده.

۳- درسته که این برنامه برای ۸ سنسور هست ولی به راحتی و با کمی دانش می توان اون رو برای انواع مختلف چینش آماده کرد.

۴- این برنامه به هیچ وجه برای افزاد کم تجربه مناسب نیست.

۵-یک فایل پروتئوس حاوی شکل مداری ربات ضمیمه شده که می توانید چینش بهتر و درست رو هم داخل آن مشاهده کنید.

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

روبات مسير ياب

line follower

P4.jpg

در اين مدار آي سي L293D يك درايور استپ موتور است. البنه در مقاله هاي بعدي در مورد درايورهاي استپ موتور صحبت ميكنم

اين درايور در ازاء دريافت كد باينري از ميكرو كنترلر با دادن فركانس به استپ موتور آن را داريو كرده مثلا با دادن كد 0010 استپ 2 درجه به سمت راست مي چرخد .

جريان ورودي اين درايور خيلي كم بوده و جريان دهي خروجي آن تقريبا زياد است و ميتوان با اين دارايور به راحتي دو استپ موتور را حركت داد.

ميكرو كنترلر استفاده شده 89C2051 يك ميكرو كنترلر مشهور كه ايرانيان همگي آن را حوب مي شناسند سنسور استفاده شده در مدار مادون قرمز بوده و نسبت به فوتوسل مطمئن تر به نظر ميرسد.

براي اين مدار از هر آپ امپي ميتوان استفاده كرد كه من LM324 را ترجيح ميدهم كريستال مدار حتما بايد 11.0592 باشد .

Pbotcircuit.gif

براي تنظيم دقت مدار در محل از يك ولوم 20K بايد استفاده شود بايد اين نكته را ذكر كنم كه اين مدار قبل از حركت بايد تنظيم شود

IRcircuit.gif

سنسور هاي مدار بايد طبق شكل و با رعايت كامل در زير مدار نصب شود اين ربات سبك بوده وميتوان از هر استپ موتوري با زاويه 0.7 استفاده كرد

sensors.gif

اينم نمونه مسير براي اين روبات

(1,303kB)

(373kB)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...