رفتن به مطلب

تصحیح تراز سفیدی( White Balance) با استفاده از Levels در فتوشاپ


Mohammad Aref

ارسال های توصیه شده

در بسیاری از موارد نیاز به تصحیح تراز سفیدی(White Balance ) دارید:

• ممكن است تنظیم خودكار تراز سفیدی دوربینتان خوب عمل نكند.

• ممكن است عكسی با تراز سفیدی نادرست گرفته باشید(مثلا با تراز سفیدی لامپ مهتابی در زیر نور خورشید ).

• حتی با تنظیم صحیح و دستی تراز سفیدی نیز نتیجه دلخواه شما حاصل نشده باشد.

در فتوشاپ راههای مختلفی برای تنظیم تراز سفیدی وجود دارد كه در این نوشتار می خواهیم یكی از بهترین روشهای آن را با هم مرور كنیم:

استفاده از تنظیم Levels یك راه آسان و در عین حال دقیق(روی این صفت تاكید خاصی دارم) برای اصلاح تراز سفیدی تصاویر است.

تصویری را در فتوشاپ باز كرده و وارد تنظیمات levels شوید:( از طریق Image>Adjustment>levels و یا ازآن بهتر Layer>New Adjustment Layer>levels )

 

ac470nua2e7i8emkpg6p.jpg

 

 

در صفحه كنترل Levels ابتدا با یك منو با عنوان Channel روبرو می شوید.كه با كلیك بر آن ، 3 رنگ اصلی RGB یعنی قرمز ،سبز و آبی را مشاهده می كنید.در حقیقت این منو امكان كنترل دقیق و جداگانه میزان 3 رنگ اصلی را در تصویر برایتان فراهم كرده است.

در زیر این منو یك هیستوگرام وجود دارد. كلا هیستوگرامها بیشتر برای نمایش و تنظیم تونالیته روشنایی از سیاه تا سفید استفاده می شود اما در اینجا برای هر كدام از 3 رنگ اصلی به طور جداگانه یك هیستوگرام وجود دارد كه تونالیته آن رنگ خاص را نشان می دهد.مثلا برای رنگ قرمز هرچه به سمت راست نزدیك شویم خلوص رنگ قرمز بیشتر میشود و هرچه به سمت چپ نزدیك شویم از خلوص رنگ قرمز كاسته شده و به رنگ Cyan (فیروزه ای)افزوده میشود.چراكه در سیستم رنگRGB نبودن قرمز باعث ایجاد رنگ Cyan میشود.همین موضوع برای 2 كانال رنگ دیگر نیز صدق میكند.در مورد رنگ آبی ،سمت راست نشانه رنگ آبی خالص و سمت چپ نشانه رنگ زرد است.در مورد رنگ سبز ، سمت راست نمودار نشانه رنگ سبز و سمت چپ نشانه رنگ Magneta (نوعی بنفش متمایل به قرمز) است.

حال عملا یك تصویر را از لحاظ تراز سفیدی اصلاح می كنیم:

به تصویر زیر دقت كنید:

 

702s0a2tps8f4knlf6xc.jpg

 

 

Canon A70, 1/30s, F4.8, ISO100

White Balance:Fluorescent

 

این تصویر را در نور روز ،ولی عمدا با تنظیم تراز سفیدی نور لامپ فلورسنت گرفته ام.اشكالات رنگها بعلت تنظیم نادرست WB بخوبی دیده می شود.

از طریق Layer>New Adjustment Layer>Levels وارد صفحه تنطیم Levels و سپس

وارد كانال رنگ سبز می شویم:

 

yti0vchuc7m5dt1b9hj2.jpg

 

اگر به نمودار دقت كنید ،متوجه می شوید كه سمت راست نمودار(یعنی محل مربوط به رنگ سبز) كمی خالی است.در حقیقت در اینحالت اطلاعات مربوط به این كانال رنگی به سمت رنگ Magneta متمایل شده است.حال كافیست كه لغزنده سمت راست نمودار را بگیرید و آنرا تا محلی كه اطلاعات شروع میشود بكشید.در سمت چپ نمودار نیز مختصری كمبود ایجاد شده است كه آنرا نیز اصلاح میكنیم.نتیجه اعجاب انگیز است:براحتی مشكل رنگ سبز تصویر حل میشود.حال وارد كانال رنگ قرمز میشویم.اینبار فقط سمت چپ نمودار مشكل دارد یعنی اطلاعات رنگی این كانال به سمت رنگ قرمز متمایل شده است.آنرا نیز اصلاح میكنیم.

نتیجه كار را در زیر مشاهده میكنید:

 

 

 

npppvy4i8pggcp4idhs.jpg

 

بنظر شما مهمترین مزیت این روش اصلاح چیست؟ فكر می كنم با من هم عقیده اید كه مهمترین مزیت این روش، دقت كار است.یعنی مشكل رنگ را مشاهده می كنید و اصلاح را دقیقا تا همان نقطه لازم انجام میدهید .نه كمتر و نه بیشتر.اما در روشهای دیگر (مثل تنظیم Color Balance )،این موضوع تخمینی و بسته به دید رنگی شما ونیز طرز نمایش رنگها در مانیتور شما دارد.به طوریكه ممكن است در مانیتور شما خوب به نظر برسد ولی در یك مانیتور دیگر(كه خوب كالیبره نشده باشد) و یا از دید شخص دیگر(كه دید رنگی متفاوتی دارد) رنگها بازهم نیاز به اصلاح داشته باشند.

 

 

استفاده بیشتر از Levels

با اینكه تصویر اصلاح شده فوق، از لحاظ تراز سفیدی خوب بنظر می رسد،اما رنگها كمی گرم تر از معمول دیده می شوند.برای حل این مشكل نیاز به نوعی تنظیم دیگر در این نمودارها داریم.

برای اصلاح تراز سفیدی،ما قسمتی از نمودار را (كه فاقد اطلاعات بود ) حذف كردیم. برای اصلاح مشكل فوق( بعبارت دیگر، مشكل Color Balance ) ،این بار نقطه وسط نمودار را تغییر می دهیم.یعنی مثلا در كانال رنگ سبز نقطه وسط را به سمت چپ می كشیم تا حجم اطلاعاتی مربوط به رنگ سبز بیشتر از رنگ Magneta شود.در نتیجه از گرمی رنگها كاسته خواهد شد.

 

crvr00s8fapea56ji1d.jpg

 

همانگونه كه مشاهده می شود نقطه وسط نمودار از عدد 1.00 به عدد1.15 تغییر كرده است.

این عمل در مورد كانالهای رنگی دیگر نیز صدق می كند و متمایل كردن نقطه وسط، در هر كانال به سمت چپ ،رنگها را سردتر و به سمت راست، رنگها را گرمتر می نماید.انتخاب كانال یا كانالهای مورد نظر، بستگی به تصویر شما دارد و در هر مورد بایستی كانالهای مختلف را امتحان كرد تا نتیجه مورد نظر عاید شود.

 

hc8jixh1a1xgqp0g2o8h.jpg

 

 

تصویر نهایی پس از تنظیم White Balance و Color Balance

 

 

كاربرد بیشتر

همانطور كه می دانید،هیستوگرام یكی از ابزارهای مهم تشخیص نوردهی مناسب در دوربینهای دیجیتال است.به طوریكه اگر دوربین شما قابلیت نمایش هیستوگرام Live (یعنی نمایش هیستوگرام به طور زنده و قبل از گرفتن عكس) را داشته باشد، و با هیستوگرامی مثل شكل زیر مواجه شوید، براحتی متوجه می شوید كه با یك OverExposure (نوردهی بیش از حد) مواجه هستید.

 

 

 

txtt2zh1uqzxq4tuzswv.jpg

 

این مسئله در مورد كانالهای رنگی نیز صدق میكند.مثلا تصویر زیر و هیستوگرامهای مربوطه را مشاهده نمایید:

 

 

 

vxojiayw97kwnawxhzm9.jpg

 

 

 

 

e7u6jwnji0pjeqxze3c9.jpg

 

 

هیستوگرام روشنایی

 

 

 

vetqljcoji7kaxwd9ei9.jpg

 

 

هیستوگرام كانال آبی (در فتوشاپ)

 

 

 

 

همانگونه كه مشاهده میشود،هیستوگرام روشنایی كه توسط دوربین (و یا Levels در فتوشاپ) نشان داده می شود، مشكل چندانی ندارد.اما اگر به هیستوگرام كانال آبی تصویر (در فتوشاپ و با انتخاب كانال آبی در ابزارLevels ) دقت كنید متوجه میشوید كه این كانال رنگی در حال نزدیك شدن به حد Overexposure است كه براحتی با تغییر مكان نقطه وسط ،به سمت راست قابل اصلاح است(با این عمل سهم رنگ آبی را در این كانال كم می كنید).

 

 

 

npimw31jwrjwxbedbfk.jpg

 

جالب است بدانید كه امكان نمایش هیستوگرامهای كانالهای مجزا رنگ به طور زنده ، در برخی دوربینهای دیجیتال وجود دارد.( Fuji S2‌و Canon 1D MarkII)

 

 

به طورخلاصه می توان گفت كه:

• Levels پرقدرت ترین ابزار تصحیح WB است چرا كه شما می توانید دقیقا ببینید كه اطلاعات رنگ مورد نظر در كجا كمبود دارد وبه راحتی و با دقت آنرا تصحیح نمایید.

• همچنین،این ابزار می تواند برای تصحیح كلی Color Balance (مانند تنظیم كلی گرمی یا سردی رنگها)نیز استفاده شود اما در این مورد قدرت ابزارهای Color Balance و Curve بیشتر است چرا كه امكان تنظیم جداگانه مناطق Highlight ، Midtone و Shadow را فراهم می كنند.اما چون در بسیاری از موارد ، فقط تنظیم كلی رنگها مورد نیاز است ،می توان از Level برای این منظور نیز استفاده نمود.

• گاهی حذف و یا تشدید اطلاعات، فقط در یك كانال رنگ رخ میدهد كه این امر در هیستوگرامهای معمول روشنایی قابل تشخیص نیست اما در هیستوگرامهای مجزای كانالهای رنگ (كه از طریق ابزار Level قابل بكارگیری است) براحتی قابل تشخیص و اصلاح می باشد.

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...