رفتن به مطلب

مروری بر نرم افزارهای مفید برای عكاسی دیجیتال


ارسال های توصیه شده

تمام عكاسان دیجیتال پیوندی گسست ناپذیر با نرم افزار دارند و در مراحل مختلف فرآیند تهیه عكس ،از این ابزارها استفاده می كنند.استفاده از نرم افزار تنها برای ویرایش عكس نیست بلكه گاه برای مقاصد دیگری نظیر تهیه چاپهای خاص ،بازیافت فایلهای عكس از محیطهای آسیب دیده ، ... می باشد.آشنایی با یكی از نرم افزارهای معروف ویرایش عكس نظیر فتوشاپ، برای تمام عكاسان دیجیتال لازم بوده اما كافی نیست چرا كه گاه نیاز به عملیاتی است كه یا از عهده این نرم افزارها ساخته نیست و یا اینكه به خوبی قادر به انجام آنها نیستند.

هدف ما در این نوشتار مرور و معرفی نرم افزارها و ابزارهای معروف در زمینه های مختلف و مرتبط با عكاسی دیجیتال است. حداقل فایده این آشنایی آنست كه خواهید دانست كه برای رفع برخی مشكلات، ابزارهایی خاص با كارآیی بالا وجود دارند.

 

 

1- ابزارهای افزایش Resolution و اندازه تصویر

با استفاده از ابزارهای زیر میتوانید اندازه (و بالطبع دقت) تصاویر خود را افزایش دهید.در 3 حالت ممكن است به این ابزارها نیاز داشته باشید:اول در مورد دوربینهای 1 تا 3 مگا پیكسلی است كه برای تهیه چاپهای بزرگ محدودیت دارند ،دوم در مواردی كه میخواهید یك قسمت كوچك از عكس را جدا كرده و از آن چاپ با اندازه معمول بگیرید. و سوم در مواردی است كه دقت حسگر(سنسور) دوربین شما زیاد است اما میخواهید چاپهایی بسیار بزرگ در حد پوسترهای تبلیغاتی و یا بیلبورد تهیه نمایید.

در مورد كیفیت كار این ابزارها نسبت به عمل تغییر اندازه تصویر در فتو شاپ، حرف و حدیث بسیار است ولی عموما در نقدهایی كه توسط عكاسان حرفه ای بر این نرم افزارها نوشته شده است،از برتری آنها نسبت به Bicubic Interpolation در فتوشاپ سخن گفته اند.لازم به گفتن نیست كه همیشه باید در حداكثر Resolution ممكن عكس را تهیه كرد و تنها وقتی از این ابزارها استفاده كرد كه امكان تهیه عكس با دقت بالا توسط دوربین و یا اسكنر وجود نداشته باشد.

Extensis pxl SmartScale

یكی از معروفترین ابزارهای افزایش اندازه تصویر است كه با استفاده از فناوری PixelLive تصاویر را بزرگ می نماید و استفاده از آن نیز راحت است.

ixmitnqo9kub16hgydgp.jpg

عكس فوق در اصل یك تصویر 40 مگابایتی بوده است كه توسط یكBack 16 مگاپیكسلی كداك و لنز Zeiss Sonar 210mm f/4 با دیافراگم 8 ،سرعت شاتر بالا و 3 پایه سنگین گرفته شده است.(این تفاسیر برای آن است كه در كیفیت اصل تصویر شكی نداشته باشید!).حال یك قسمت كوچك از آن را انتخاب كرده وآنرا با دو روش (استفاده از Bicubic Interpolation فتوشاپ و استفاده از SmartScale ) بسیار بزرگ می نماییم.

20hemycynvmpjcfy4v17.jpg

تصویر بزرگ شده با استفاده از فتوشاپ

 

 

ozdhceqobdh0uiz7gxwt.jpg

تصویر بزرگ شده با استفاده از SmartScale

 

 

شاید در نظر اول این 2 تصویر تفاوتی نداشته باشند.اما با دقت بیشتر تفاوتهایی دیده میشوند كه بخصوص در چاپهای بزرگ خود را نشان خواهند داد.به عنوان نمونه اگر به لبه كلاه (در مرز كلاه وصورت) دقت كنید ،متوجه می شوید كه ناصافی لبه در تصویر مربوط به SmartScale كمتر است و تصویر دقیقتر میباشد.

Genuine Fractals

این ابزار با استفاده از فناوری Resolution-on-Demand (كه برنده جایزه نیز شده است) ،می تواند اندازه تصاویر را افزایش دهد.این ابزار به صورت یك Plug-in برای فتوشاپ و سایر نرم افزارهای ویرایش تصویر ساخته شده است.

Bearded Frog Enlarger PRO

این نرم افزار میتواند اندازه تصاویر را افزایش داده و با استفاده از یك الگوریتم پیشرفته، از محو شدن مناطق شارپ جلوگیری نماید.

HumanSoft Xfile

این Plug-in فتوشاپ با استفاده از آلگوریتم Interpolation (فرآیندی كه طی آن مقدار یك پیكسل از روی مقادیر پیكسلهای اطراف محاسبه میگردد)از نوع Lanczoc ،می تواند تصاویر را بزرگ نماید.این Plug-in قادر به عمل روی فایلهای RGB وCMYK میباشد.

Intelligent Upsampling: Stair Interpolation

این ابزار از محصولات FredMiranda.com است و كیفیت كار آن نیز به نسبت فتوشاپ بهتر است.

Kneson Imagener Image Enlarger

این نرم افزار در 3 نسخه استاندارد،پیشرفته و حرفه ای عرضه شده است كه در نسخه حرفه ای قادر به كار با انواع فرمتها می باشد.

Visionary Solutions ResizeIT!

این Plug-in فتوشاپ با استفاده از چندین الگوریتم مانندCubic Spline Interpolation وCubic Polynomial Interpolation و Cubic and Linearو Lanczos Windowed Sinc Function تصاویر را بزرگ میكند.

 

2- نرم افزارهای حذف نویز و Grain و غبار (dust)

Neat Image

نرم افزاری بسیار كارا برای حذف نویز در محیط ویندوز ، لینوكس و مك(البته با امولاتور در محیط مك)

0p6aj7yog01aznmy029s.jpg

این عكس با دوربین Canon PowerShot S50 گرفته شده است.بعلت نور كم محیط در هنگام غروب خورشید، از ISO200 استفاده شده است.در این مقدارISO، نویز این دوربین كم كم شروع میشود.برای آنكه نویز را بهتر ببینید،قسمت كوچكی از تصویر را بزرگ میكنیم.

3zdeug5yyfuggw3x8s25.jpg

تصویر قبل از حذف نویز

vvnpxcjz6nb2hxl9yicz.jpg

تصویر پس از حذف نویز با NeatImage

 

 

همانگونه كه مشاهده میشود،نویز در تصویر دوم بخوبی رفع شده است ،بدون آنكه در كیفیت تصویر خللی وارد شود.ذكر این نكته لازم است كه تصاویر این مقاله به منظور كاهش حجم، بشدت! فشرده شده اند و نباید اشكالات حاصله از فشردگی تصویر را بعلت عمل این نرم افزار بپندارید.

در نهایت آنچه میتوان گفت اینست كه اگر یك دوربین غیر SLR دارید و میخواهید در ISO های بالا عكاسی كنید،داشتن یكی از نرم افزارهای حذف نویز برای عكسهای شما ،از نان شب نیز واجبتر است!.

PictureCode Noise Ninja

یكی از بهترین نرم افزارهای حذف نویز و گرین در محیط ویندوز.در این نرم افزار امكان تعریف پروفایلهای خاص در ISO‌های مختلف برای دوربین شما وجود دارد تا حذف نویز باز هم دقیقتر انجام شود.چرا كه در حقیقت با اینكار نرم افزار میفهمد كه دوربین شما در ISO‌های مختلف و در رنگهای مختلف، چگونه نویز ایجاد میكند.امكان دانلود پروفایلها از سایت PictureCode نیز وجود دارد.

 

 

h2zdjvwoepotpy7xuep.jpg

AbsoluteDeNoiser

یك نرم افزار مستقل بر پایه زبان جاوا كه قادر به كار در محیطهای مختلف میباشد.

Digital GEM

Plug-in بسیار خوب برای حذف نویز با امكان كنترل فراوان(از لحاظ اثرات نهایی) و قابلیت حذف نویز هم در مناطق تیره و هم در مناطق روشن تصویر.

Grain Surgery

یك Plug-in برای كاهش ، افزایش و یا تطابق میزانGrain

ISOx Noise Reducer Plugin

خصوصیت مهم این Plug-in،امكان كار با فایلهای RAW در دوربینهای دیجیتال میباشد.

Quantum Mechanic

این Plug-in میتواند علاوه بر نویز،اشكالات مصنوعی تصویر كه در اثر مراحل مختلف فرآیند انتقال و ویرایش دیجیتال ایجاد شده اند را حذف كند.

نكته : Michael Almondمقایسه ای بین كارآیی ابزارهای مختلف حذف نویز انجام داده است كه مطالعه آن بیفایده نیست .طبق این مقایسه بهترین نرم افزارهای كاهنده نویز برای كامپیوترهای PC و MAC به ترتیب اولویت عبارتند از:

PC

Noise Ninja

Neat Image

Grain Surgery

MAC

Grain Surgery

Noise Ninja

Ultra ISO

 

3- ابزارهای sharp كردن و بهبود فوكوس تصویر

این ابزارها ، بدون افزایش نویز و هاله های رنگی، تصویر را شارپ می نمایند.

Unsharp Masking

این ابزار بسیار كارآمد در فتوشاپ ،یكی از بهترین روشهای sharp كردن تصاویر را مهیا نموده است.

Intellisharpen Plugin

این ابزار عالی میتواند انواع مختلف Sharp سازی مانند شارپ سازی بدون هاله های رنگی،شارپ سازی لبه ها ، Lab Sharpening و... را انجام دهد.امكان كنترل میزان عملكرد و نیز عدم افزایش نویز از دیگر خصوصیات آن است.همچنین برای تصاویر با ISO بالا یا پایین كنترلهای خاصی در نظر گرفته است.

yi5l07fhxanrmuvikbc4.jpg

تصویر قبل از شارپ شدن

 

 

6y4ux1kc7uyzn033u5a.jpg

تصویر شارپ شده با Intellisharpen

 

Asiva Sharpen+Soften

این Plug-in قادر به sharp كردن و نرم كردن تصاویر است.امكان كار بافایلهای 8 بیتی و 16 بیتی را دارد.

AutoFocus

این Plug-in كه در نرم افزارهای فتوشاپ، Paint shop pro ، Painter و Photoimpact قابل بكارگیری است، میتواند علاوه بر Sharp سازی، حذف نویز و گرین را نیز انجام دهد.امكان كار با فایلهای RGB وCMYK را دارد.

nik Sharpener Pro!

این نرم افزار با تكنیك منحصر بفرد خود امكان شارپ سازی تصاویر برای انواع چاپها(جوهر افشان رنگی،لیزری ...) ونیز شارپ سازی برای تصاویر اینترنت را فراهم مینماید.

PhotoKit SHARPENER

یك Plug-in خوب برای شارپ كردن انواع تصاویر از انواع مختلف ورودی ها(اسكنر ،دوربین...)

Ultra-Sharpen Pro

باامكان شارپ سازی بدون افزایش هاله های رنگی و نویز.دارای نسخه رایگان برای دانلود میباشد.

 

 

4- ابزارهایی برای خواندن،ویرایش و استخراج اطلاعاتEXIF

تقریبا همه دوربینهای دیجیتال ،اطلاعاتی را همراه عكس ذخیره میكنند كه حاوی مطالب مهمی نظیر نوع دوربین،سرعت شاتر ، دیافراگم وغیره است.تقریبا همه نرم افزارهای نمایش و ویرایش تصویر نیز میتوانند این اطلاعات را نمایش دهند.اما ابزارهای ذیل،علاوه بر آن قادرند كه این اطلاعات ویرایش كنند یا تبدیل نمایند.

BR's EXIFextracter

این ابزار Freeware قادر به خواندن و استخراج اطلاعات EXIF و ذخیره آن به فرمت CSV می باشد. ( به صورت مقادیری كه با كاما از هم جدا شده اند)

EasyExif

این ابزار رایگان میتواند اطلاعات EXIF را خوانده و آن را به فرمت CSV و یاXML ذخیره نماید.

EXIF Image Viewer

این ابزار رایگان ،تصاویر را به صورت Thumbnail نشان داده و اطلاعات EXIF و هیستوگرام آنها را نمایش میدهد.

EXIF Tag Parsing Library for Developers

این ابزار برای برنامه نویسان این امكان را فراهم می نماید كه اطلاعات تصویری را دریافت و در برنامه خود ازآن استفاده كنند.

EXIF-O-Matic

این ابزار رایگان و Opensource ،امكان خواندن اطلاعات Exif و تبدیل آنها به فرمتTXT و HTML را دارد.

EXIFread, EXIFren, and JPEGget

این ابزارها میتوانند اطلاعات EXIF را بخوانند و با استفاده ازآن نام فایلها را به تاریخ عكس برداری آنها تغییر دهندكه این موضوع یك ابزار خوب برای آرشیو كردن میباشد.

EXIFutils

این ابزار علاوه بر عملیاتی شبیه ابزارهای قبلی ، می توانند اطلاعات EXIF بین دو فایل را جابجا نمایند.

 

 

5- ابزارهایی برای عملیات دسته ای(Batch )

این ابزارها میتوانند یك عمل نظیر تغییر سایز ، تغییر فرمت یا تغییر نام را روی یك گروه از فایلها انجام دهند.

Adobe Photoshop Batch Processing

اگر با امكان Action در فتوشاپ آشنا هستید،میتوانید بسیاری از عملیات را خودكار نمایید.در ضمن امكان تغییر نام گروهی فایلها نیز با فتوشاپ وجود دارد.

ACDSee

این نرم افزار عالی نیز امكان عملیات دسته ای را بخصوص در نسخه های جدیدش به خوبی فراهم نموده است.

Compupic Pro ، و IrfanView نیز برنامه های معروفی هستند كه قادر به عملیات دسته ای، روی گروهی از فایلها می باشند.

 

 

6- ابزارهایی برای احیاء فایلهای تصویری

این ابزارها میتوانند فایلهای تصویری شما را از كارتهای حافظه آسیب دیده استخراج نمایند.انواع مختلف كارتهای حافظه مانند MemoryStick ،CF و... توسط این ابزارها پشتیبانی می شوند.

Digital Picture Recovery

این برنامه قادر است انواع فایلهای تصویری را از محیطهای مختلفی مثل انواع كارتهای حافظه و درایوهای هارد دیسك وفلاپی بازیابی نماید.

ImageRecall

این ابزار میتواند فایلهای حذف شده از انواع كارتهای حافظه را احیا نماید،حتی اگر كارت آسیب دیده باشد وتوسط كامپیوتر شناخته نشود.

IsoBuster

این نرم افزار معروف نیز میتواند فایلهای شما را از CD یاDVD بازیابی نماید.

MediaRECOVER

یك ابزار قوی برای بازیابی فایلهای حذف شده از انواع كارتهای حافظه و PDA و تلفنهای موبایل.با قابلیت پشتیبانی از انواع فرمتهای تصویری و فیلم(AVI ،MPEG ...) و نیز اطلاعات EXIF .

نكته:در مورد انواع روشها واحتیاطات لازم برای ذخیره آرشیو تصویری، به این آدرس مراجعه نمایید.

 

 

7- ابزارهای چاپ عكس

با این نرم افزارها قادر خواهید بود كه عكسهای خود را به اندازه دلخواه چاپ كنید.همچنین امكاناتی برای چاپ چندین عكس با جایگذاری مورد نظر در یك صفحه وجود دارد.

Print Multiple Photo Layouts from Windows XP

ویندوز ایكس پی برای چاپ چندین عكس در یك صفحه قابلیتهای جالبی دارد.به طوریكه میتواند عكسها را بچرخاند و یا Crop نماید تا در صفحه جا شوند.

ACD FotoSlate Photo Printing Software

این ابزار عالی از شركت ACD ،یكی از بهترین ابزارهای لازم برای چاپ عكس است.

Adobe PhotoShop CS

فتوشاپ در نسخه جدید خود امكانات جالبی برای چاپ چنذین عكس در یك صفحه در نظر گرفته است.

PhotoPrinter 2.0 LE

یك نرم افزار خوب برای چاپ چندین عكس با حاشیه ها و لبه های خاص ویا جلوه های ویژه تصویری و نیز امكان ساخت تقویم تصویری

 

 

8- ابزارهایی برای ساخت آلبومهای تصویری

با این گروه نرم افزارها ،قادر خواهید بود تا مجموعه های عكس خود را به آلبومهای دیجیتال تبدیل نمایید.

PhotoParade Maker

FlipAlbum 5 Suite for Windows

Ashampoo Photo Illuminator

Album Generator and Viewer

 

 

9- ابزارهای ساخت آلبومهای تصویری برای انتشار در وب

این نرم افزارها میتوانند از تصاویر مورد نظرتان آلبومهایی متشكل از تصاویر Thumbnail ،تصاویر اصلی و كدهای HTML لازم برای نمایش آنها در وب بسازند.

Album Express

قابلیت ساخت آلبوم و بانك اطلاعاتی قابل جستجو برای انتشار تصاویر در وب

AlbumCreator

قابلیت ساخت آلبوم به صورت HTML و Flash

AlbumWeb Pro

ساخت آلبومهای تصویری برای انتشار در وب و نیز ساخت CD های تصویری با قابلیت AutoRun

Arles Image Web Page Creator

ساخت آلبوم با Template های شخصی و قابلیت Resampling و نیز حفظ Copyright

Express Thumbnail Creator

ساخت آلبوم با template قابل تعریف

 

 

10- نرم افزارهای مدیریت و مرور تصویر

غیر از نرم افزار معروف و آشنای ACDSee كه اخیرا نسخه 6 آن هم منتشر شده است،نرم افزارهای Picasa و CompuPic Pro نیز حرفهای زیادی برای گفتن دارند.

tfgcvlukyat7o6rrp4zj.jpg

نرم افزار Picasa با محیطی زیبا و شبیه MAC

منابع:

About.com

Pcmag.com

Download.com

fredmiranda.com

michaelalmond.com

Luminous-landscape.com

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...