رفتن به مطلب

تعریف کانسپت و جایگاه آن در معماری ایران

Bahram Sh مهمان

ارسال های توصیه شده

Bahram Sh مهمان

کانسپت دارای تعاریف گوناگونی هست ...

بعضا کانسپت را ایده و جرقه نخست می دانند.. و گاها ان را الهاماتی می دانند که منجر به شکل دهی بنایی معمارانه می شود ...

در مورد کانسپت نظر شخصی من :

کانسپت سناریو است که با الهام از یک عنصر شروع می شود و به یک بنای خلاقانه و ایده ال تبدیل می شود ..

زمانی کانسپت خوب می باشد که شما از یک عنصر خاص به طور مثال موج دریا، صحرا، درخت و روده های انسان الهام گرفته و آن را به بنایی شاهکار تبدیل کنید ..( باید توجه کنید که خداوند بزرگ معمار جهان هستی هست ... پس اگر نیم نگاهی به عناصر این جهان بندازید متوجه می شوید که این معمار چطور خلاقانه عناصری بدیل و زیبا را خلق نموده...). بزرگ معماران معاصر جهان بخاطر الهام از این عناصر زیبا و خاص معماران بزرگ شدند ...زاها حدید و رم کلهاس و نورمن فاستر از جمله این معماران هستند.

جایگاه کانسپت در معماری ایران:

متاسفانه به جز چند بنای خاص بقیه بناهای ایرانی که در حال حاضر ساخته می شوند قالبا از پروسه تقلید از غرب تبعیت می کنند ...

البته در معماری گذشته ایران کانسپت اهمیت خاصی داشته ...

لینک به دیدگاه

درخواست یکی از بچه های باشگاه و دیدن این تاپیک باعث شد من پیشنهاد زیر رو بدم

حالا که بحث کانسپت شد چطوره چنتا کار از معمارای معروف بزاریم و در مورد کانسپتش بحث کنیم

کی اول شروع می کنه؟

لینک به دیدگاه

خوب من یه کار از فرانک لوید رایت میزارم

ایده ی این کار 2 تا بلوک بتنی هست که با یه سرسرا به هم مرتبط شدن

توضیحاتشو که بخونین متوجه میشین :

نام اثر : معبد وحدت 1907-1905

طراح : فرانک لوید رایت 1959 – 1867

نام سبک : مدرن اولیه

مکان : ایلینوی

کارفرما : ؟

وضعیت کنونی : کلیسا و بخش مدیریتی کلیسا

معبد وحدت، کیفیتی دژ مانند دارد که از بیرون بنا نیز قابل مشاهده است. دو بلوک مکعب بتنی – بلوک بزرگتر برای ساختمان اصلی کلیسا و بلوک کوچکتر برای فعالیت های فوق برنامه ی کلیسا- با یک سرسرای ورودی از هم جدا شده اند. حس فضا ، خود را در داخل بنا بر بیننده تحمیل می کند. در اینجا چهار ستون بزرگ که در سمت داخل دیوارهای جانبی قرار گرفته اند، وزن تختال سقف را تحمل می کنند. این سقف تخت دارای روزنه های چهارگوش برای ورود نور است و دیوارهای خارجی تا طبقه ی دوم بالا می روند، پنجره ندارند و حریم امن کلیسا را از سر و صدای خیابان بیرون محافظت می کنند. این دیوار ها در طبقه ی دوم به صفحات شیشه ای بدل می شوند که با نور آسمان در بالا تلاقی پیدا می کنند. به این ترتیب این طور به نظر می رسد که فضای حریم کلیسا از سمت داخل هیچ محدودیتی ندارد : نور خارجی از بالا و از همه ی اطراف به داخل فراخوانده می شوند و محدودیت را از میان بر می دارد.

رایت بر روی یکی از نقشه های داخلی که خود ترسیم کرده چنین نوشته است:

"نور نامحدود از بالا. فضای داخل را فقط عناصر پرده ای محصور ساخته اند. من این رف ها را چنان از بالا غرق در نور ساخته ام که در همه حال حس یک روز آفتابی را در درون پدید می اورد. و با این حس است که سقف مرکزی در میان چهار ستون بزرگ ، تماما نورانی می شود. نور روز از خلال صفحه های بتنی متقاطع به درون می تابد و با نور کهربایی سقف ***** می شود. به این شکل ترتیبی اتخاذ می شود که نور به درون راه یافته، گرمای آفتاب را پیدا کند. "

cid_1032502995_102-0247_IMG.jpg

cid_1032503218_102-0216_IMG.jpg

سایر عکس ها رو از این لینک ببینین

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
Bahram Sh مهمان
درخواست یکی از بچه های باشگاه و دیدن این تاپیک باعث شد من پیشنهاد زیر رو بدم

حالا که بحث کانسپت شد چطوره چنتا کار از معمارای معروف بزاریم و در مورد کانسپتش بحث کنیم

کی اول شروع می کنه؟

با این کار موافقم ... این جوری حداقل بعد از چالش پیرامون آن موضوع به تعریفی نسبتا واحد میرسیم.:icon_gol:

به نظر من اول باید ببینیم تعریف هر کدوممون از کانسپت چیه و چقدر تعاریفمون به هم نزدیکه.

این هم ایده ی خوبی ...

چون تعاریف از کانسپت بسیار زیاده ...

و باید به تعریفی نسبتا واحد برسیم.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به نظر من کانسپت یهنی اولین ایده ای که ذهن میاد برای طراحی یک اثر که هدف طرح رو مشخص می کنه. یا به عبارتی اولین جرقه!

حالا این ایده می تونه یه چیزی باشه که تو طبییعته مثل یه قطره آب یا حتی یک بیت شعر!

اما تعرایف استاتید دیگه رو هم نمی شه نا دیده گرفت.

تعريف ساده مي توان گفت کانسپت ها ايده هايي (ideas) هستند که عناصر گوناگوني در يک جا گرد هم ميآورند. اين عناصر گوناگون ، در متن اين نوشتار؛ تفکرات ، تصورات و مشاهدات هستند. در معماري کانسپت ، مسيري است که طي آن نيازهاي فيزيکي ، شرايط محيطي و باورها به هم مي پيوندند و به اين ترتيب کانسپت ها بخش مهمي از روند طراحي معماري را شکل مي دهند.

سامان پاكباز،

او اضافه كرد: در فرآيند طراحي معماري ايده و كانسپت نقش مهمي دارند و طراح را از نقطه شروع تا پايان در راستاي نيل به اهداف پروژه ياري مي‌دهند و اصطلاحا مي‌توانند گره بزرگي را براي طراح پروژه بگشايند.

حميد ناصرنصير نيز تصريح كرد كه در طراحي كانسپت سه مرحله وجود دارد، مرحله نخست دنياي عوامل موثر مرتبط با پروژه كه معمار بايد آنها را شناسايي و تحليل و تجزيه كند. مرحله دوم، روشي است كه معمار اطلاعات را در آن پردازش مي‌كند و محصولي كه معمار به‌دست مي‌آورد، سومين مرحله است.

وي همچنين معتقد است كه كانسپت وجه خلاق يك معمار است و جسميت معماري را به‌وجود مي‌آورد و بيان شخصي يك معمار از پديده است.

دكتر هاشم هاشم‌نژاد افزود: رسيدن به يك كانسپت ايده‌آل، رسيدن به يك بيان بصري است.

در واقع كانسپت مي‌تواند استفاده از عناصر مختلف طبيعت وتاريخ باشد.

به‌گفته‌ي او كانسپت يك ديد انتزاعي است كه هنوز به بارننشسته و در ذهن طرح‌ريزي مي‌شود. در واقع كانسپت شناخت ذخاير فكري معمار است و پلي‌ بين واقعيت و عمل است و معناي آن فراتر از تجلي فرم است و مسائلي كه در كانسپت نهفته شده در فرم متجلي مي‌شود.

یا یه تعریف دیگه:

a general idea derived or inferred from specific instances or occurrences.2. something formed in the mind; a thought or notion. 3. a scheme; a plan
لینک به دیدگاه

من خودم زیاد برام اتفاق افتاده که یه جرقه میزنه ذهنم

چنتا ماکت می سازم اما کار نهاییم رو اگه ببینین اصلا به هم مربوط نیستن

شایدم کانسپت فقط یه شروعه

یه سرنخ

لینک به دیدگاه
Bahram Sh مهمان
من خودم زیاد برام اتفاق افتاده که یه جرقه میزنه ذهنم

چنتا ماکت می سازم اما کار نهاییم رو اگه ببینین اصلا به هم مربوط نیستن

شایدم کانسپت فقط یه شروعه

یه سرنخ

در مورد کانسپت شما باید به این توجه کنید ما چند نوع کانسپت داریم . کانسپت مفهومی، کانسپت فرمی ، کانسپت فلسفی و...

همچنین تبدیل کانسپت به حجم وبنای ایده آل هم سخت هم و هم آسان ....

دلایل برتری بعضی معماران نسبت به معماران دیگر تبدیل کانسپت به ایده آل ها...:icon_gol:

کانسپت مسکونی من . دو جعبه کبریت هست ...

کانسپت یه رصد خانه که یکی از دوستان برای دفاعیه خود انتخاب کرده بود چشم بود..( واقعا به بهترین شکل ممکن کانسپ را به حجم و ایده آل های خود تبدیل کرده بود.)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...