رفتن به مطلب

طرح هاي مهم شهر جديد صدرا (شیراز)


ارسال های توصیه شده

پروژه باغشهرها

يكي از ويژگي هاي برجسته شهرجديدصدرا طراحي و احداث باغشهر است . رويكرد احداث باغشهرها از سوي شركت عمران شهرجديدصدرا در فضاي بحران زده و قهر با طبيعت ، يكي از راهكارهاي سالم سازي محيط زيست و آشتي انسان با طبيعت بوده است كه با استقبال كم نظيري از سوي شهروندان استان فارس روبه رو گرديده و علاوه بر جلوه هاي زيبايي كه بـه اين شهر داده در كنترل آلودگي و پايش هوا نقش به سزا و تعيين كننده اي دارد . باغشهر به مثابه كمربند زمردين شهرصدرا مجموعه هاي از پيش طراحي شده با ويژگي هاي منحصر به فرد است.

با گسترش روند شهرنشيني و افزايش تراكم در كلان شهرها كه پيامدهاي ناگواري از قبيل : ترافيك ، آلودگي هوا ، ازدحام جمعيت ، آلودگي صوتي و بطور كلي مكانيزه شدن مناسبات انساني را به دنبال داشته و روز به روز فاصله بين انسان و طبيعت را ژرف ترنموده است ، يكي از راهكارهاي سالم سازي محيط زيست و آشتي انسان با طبيعت و محيط زيست وي ، رويكرد احداث باغشهرها بود . به جرأت مي توان گفت كه احداث باغشهر در سطح كشور با ابعاد وسيع و طراحي علمي و نگرش همه جانبه زيست محيطي ، تنها در محدوده قانوني شهرصدرا به وقوع پيوسته است . مناطق در نظرگرفته شده با كاربري باغشهر به گونه اي طراحي شده كه به نحو مناسبي با توپوگرافي و اكولوژي طبيعي آن منطقه كاملا" سازگار بوده و نه تنها تغييرات محيط طبيعي را به حداقل رسانيده بلكه با توسعه ي فضاي سبز به سلول هاي كارآمد پايش هوا تبديل گشته است .

تدابير كارشناسي براي گسترش و پايش فضاي سبز و تأمين آب ، توان سنجي و به كارگيري دانش علمي ، تنوع و نوآوري ، آبياري قطره اي فضاي سبز ، استفاده از آب چاه هاي آبرفتي و آب بازيافتي حاصل از تصفيه فاضلاب در بخش فضاي سبز باغشهرها ، توجيه منطقي شهروندان ساكن باغشهر وآموزش آنان در ارتباط با چگونگي نگهداري از محوطه هاي سبز و انتخاب گونه هاي گياهي مناسب و سازگار با شرايط اكولوژيك منطقه ، ايجاد بانك اطلاعاتي فضاي سبز با كاربري پژوهشي ، ايجاد مجتمع هاي گل و گياه و سبزي و صيفي و خدمات علمي و گسترده به شهروندان ، نظام مند نمودن مبارزه با آفات گياهي و در يك كلام ، روح بخش نمودن محيط زيست و پالايش هوا همه و همه از ملزومات و ويژگي هاي برجسته باغشهرهاي صدرا مي باشد.

باغشهر در واقع نوعي مسكن ويژه در مطالعات جامع و تفصيلي شهر صدر تلقي مي گردد واحد هاي مسكوني با سطح اشغال 10 درصد و تراكم 15 درصد در قطعات حداقل 1000 مترمربعي كه با معماري خاص خود طراحي و اجرا مي شوند. باغشهرها در واقع نوعي سند هويتي شهر صدرا محسوب مي گردند و در حال حاضر تعدادي بيش از 2000 قطعه باغشهر به مساحت كل 300 هكتار آماده سازي و در دست اجرا مي باشد.

 

احداث باغ زيتون

از آنجا كـه هويـت شهر جديد صدرا ( سبز- فرهنگي ) تعريف شده است يكي از راهكارهاي قابل ملاحظه در جلوگيري از آلودگي هوا و تخريب محيط زيست ، طرح جامع و همه جانبه توسعه فضاي سبز و جنگل كاري در حوزه استحفاظي شهرجديد صدرا مي باشد . جهت دستيابي به اين منظور فعاليت هاي گسترده اي از دو سـال پيش در دست اقدام بوده است كه حاصل آن ، كاشت نهال در مساحتي بيش از يك ميليون و دويست هزار مترمربع مي باشد . باتوجه به سرانه تعيين شده فضاي سبز بـراي هـر شهرونـد انتظـار مي رود تا پنج ميليون مترمربع از اراضي باير اين شهر در آينده اي نزديك به فضاي سبز تبديل شود . اين تدبير راهكاري مناسب و شايسته در راستاي پايش هوا شهري است كه هنوز غالب شهروندانش برخاك آن قدم نگذاشته اند.

 

پروژه قصر سبز

در راستاي توسعه وگسترش فضاي سبز و با رويكرد پايش هوا وزيبا سازي محيط زيست پروژه قصرسبزدر سايتي به مساحت 600000 مترمربع در اراضي شهرجديدصدرا احداث گرديده است . اين پروژه با همكاري مركز تحقيقات جهاد سازندگي فارس به مرحله اجرا درآمده و جلوه زيبايي به آن منطقه بخشيده و زمينه مناسبي جهت ارتباط و دوستي انسان با طبيعت و محيط زيستش را فراهم نموده است .

 

سايت هاي گردشگري شهرجديدصدرا

استان فارس از نظر جذب گردشگران در ردة استانهايي است كه همواره بيشترين گردشگران را به خود اختصاص مي دهد. اما در حال حاضر به علت عدم وجود تأسيسات كافي و پائين بودن سطح تجهيزات مربوطه از نظر استانداردهاي پذيرايي و امكانات ( تفريحي ، ورزشي و اقامتي ) پتانسيلهاي موجود در استان و شهرستان شيراز حتي جوابگوي نياز ساكنان آن هم نيست.

براي رسيدن به اهداف ياد شده و رفع كاستي هاي موجود در حوزه استان فارس بهترين گزينه شهرجديدصدرا مي باشد كه علاوه بر هويت فرهنگي اش داراي پتانسيل هاي بسيار خوبـي بـراي ايجـاد پروژه هاي بـزرگ گردشگري ، تفريحي ، ورزشي و اقامتي مي باشد .

باهمين رويكرد از جمله اقداماتي كه درجهت ارتقاء جاذبه هاي گردشگري و سالم سازي محيط زيست اين شهر انديشيده شده است احداث تعداد قابل توجهي پارك هاي محله اي وچندين پارك بزرگ منطقه اي است.

 

پارك بين المللي انديشه

از قابل توجه ترين اين موارد ، طراحي پارك بزرگ انديشه در سايتي به مساحت 250 هزار مترمربع و احداث يك درياچه مصنوعي به مساحت 50 هزار مترمربع مي باشد كه علاوه بر جاذبه هاي ويژه علمي -فرهنگي در بْعد معماري ، رويكرد مناسبي در جذب گردشگران داخلي و خارجي به ويژه دانشجويان رشته معماري ، گسترش فضاي سبز و توجه به سلامت جسمي و روحي شهروندان است.

 

دهكده تفريحي ، ورزشي و اقامتي مانوش

دهكده مانوش مجموعه ايست كه در دامنه و ارتفاعات جنوبي شهرصدرا طراحي شده است . بستر طراحي اين طرح واقع بر چهار قله بلند ضلع جنوبي صدرا كه ديد بسيار مناسبي را بر منطقه قصرقمشه و باغشهرهاي صدرا دارد . اين طرح شامل فضاهاي تفريحي ، ورزشي ، تفريحي- ورزشي ، تفريحي- فرهنگي ، اقامتي و پذيرايي ، فضاهاي خدمات تفريحي ويژه و فضاهاي صرفا" خدماتي مي باشد كه بخشي از اهداف شهرصدرا را محقق خواهد ساخت . اين طرح در زميني به وسعت 55 هكتار اجرا مي گردد .

 

مجتمع فرهنگي توريستي داووس

اين طرح در زميني به وسعت 4 هكتار با زيربناي 8962 مترمربع ( بصورت سرپوشيده ) شامل بخشهاي رفاهي ، فرهنگي ، نمايشي ، ورزشي و اقامتي مي باشد. اين طرح در دامنه شمال شرقي تنگ جلاب واقع شده و از ديدي بسيار مطلوب بر باغشهرهاي پائين دست خود برخوردار است.

 

مجموعه تفريحي- ورزشي كوهگشت

ايـن پـروژه در دامنـه كـوه هاي جنوبي شهرصدرا و بر يك بستر صخره اي با ساخت طبيعي بسيار زيبا قرار گرفته است . اين طرح در زميني به مساحت تقريبي 5 هكتار و شامل ابنيه رفاهي ، فرهنگي و ورزشي مي باشد.

 

مجتمع فرهنگي بانوان

اين مجتمع در زميني به وسعت 2213 مترمربع و با زيربناي 2712 مترمربع در بافت اصلي شهرصدرا و در جوار مسيرهاي اصلي شهري قرار دارد و شامل فضاهاي فرهنگي آموزشي رفاهي جهت فعاليتهاي بانوان شهرصدرا طراحي گرديده است.

 

موزه آبزيان آتيس

اين پروژه در ضلع شمال شرقي تنگ جلاب و در زميني به وسعت 000/19 مترمربع و با زيربناي 9640 مترمربع شامل بخش هاي نمايشگاهي ، رفاهي وتداركاتي و نيز محوطه هاي بازنمايشي مي باشد.

 

مركز آموزش كشت گلخانه اي ( هيدروپونيك ) صدرا

اين پروژه در سايتي به مساحت 40000 مترمربع احداث و علاوه بر كارهاي تحقيقاتي- آموزشي با همكاري دانشگاه علمي كاربردي ، كارشناسان ( IT ) نيز روش هاي استفاده از كامپيوتر در تغذيه گياهان و انجام كنترل هاي محيطي گلخانه را آموزش خواهند داد.

 

شهرصدرا بزرگترين قطب آموزش عالي منطقه جنوب كشور

باتوجه به هويت فرهنگي شهرصدرا و ساخت و طراحي چندين دانشگاه و مركز آموزش عالي از جمله : دانشكده هاي مختلف ( علوم انساني- فني و مهندسي ) دانشگاه آزاد اسلامي و انتقال دانشگاه علوم پزشكي شيراز و مكانيابي دانشگاه دوم شيراز ( دانشگاه صنعتي ) به اين شهر و تأسيس دانشكده و مركز آموزش هيدروپونيك با همكاري دانشگاه علمي-كاربردي همچنين احداث و طراحي چندين فرهنگسرا و مجتمع هاي فرهنگي و پژوهشي ، در آينده نزديك شهرصدرا تبديل به بزرگترين قطب آموزش عالي در منطقه جنوب كشور خواهد شد.

 

مجتمع بين المللي پژوهشي- درماني پيوند اعضاء « ابوعلي سينا »

بزرگترين مركز پيوند اعضاء در خاور ميانه با زيربناي يكصد و چهل هزار مترمربع شامل :

مركز دياليز- بيمارستان- پلي كلينك- هتل- ده سالن بزرگ كنفرانس ( هريك با گنجايش 1500 تا 2000 نفر) همراه با سايت بزرگ پژوهشي- آموزشي كه آنرا در سطح منطقه خاور ميانه بي نظير خواهد ساخت. اين پروژه ملي كه با همت فرهيختگان و خيرين گرامي اين مرز و بوم در شهرصدرا در حال احداث است ، علاوه بر ارزش هاي علمي ، پژوهشي- درماني ، نقش مؤثري در جذب بيماران و سياحان حاشيه جنوبي خليج

 

 

 

مجتمع های تجاری آینده :

۱ -مجتمع بزرگ زیتون صدرا با ۱۸۵۰ متر زیر بنا . شامل ده ها رستوران و صد ها فروشگاه و شهر بازی سر پوشیده

۲-مجتمع عظیم پارمیدا صدرا با ۱۵۰۰ متر زیر بنا و دارای پارکینگ طبقاتی و رستوران ها و سوپر مارکت های زنجیره ای

۳-مجتمع تجاری آسمان صدرا با ۲۱۰۰ متر زیر بنا و دارای ۷۰۰ واحد تجاری و ده ها واحد اداری در شهر توریستی صدرا

 

 

اما در حال حاضر پروژه های قابل بهره برداری در شهر جدید صدرا :

تپه کاج صدرا:

تپه ی کاج دارای ویژگی های منحصر به فرد برای جوانان و حتی خانواده هاست ...

تپه ی کاج با امکاناتی نظیر کارتینگ ُجامپینگ و پینت بال و... میزبان شما برای شادی های شماست ...

این مکان که تازه راه اندازی شده ُفضایی آرام در کنار رستوران ها و کافی شاپ های بزرگ در قله ی کوه آرامش را برای شما فراهم می آورد ...

 

سرای بزرگ صدرا:

سرای صدرا شامل رستوران های زنجیره ای و کافی شاپ و همین طور سالن های بزرگ پذیرایی از شماست .

غذای بیرون بر ُپارک بازی و شادی و فضاهای باور نکردنی از امکانات این مجموعه ی دیدنی است ...

 

بازار بزرگ مروارید :

بازار بزرگ مروارید درای ۴۰۰ واحد تجاری و شهر بازی سرپوشیده در شهر جدید صدرا

اما بازار زندیه قطب تجاری شهر صدرا را نیز نباید از یاد برد .

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...