رفتن به مطلب

پيشينه قانوني ارزيابي اثرات زيست‌محيطي در ايران


ارسال های توصیه شده

پيشينه قانوني ارزيابي اثرات زيست‌محيطي در ايران

 

 

 

 

 

 

در كشور ما ارزيابي اثرات زيست‌محيطي در عين حال كه موضوع ومفهوم جديدي است ولي به لحاظ سابقه تاريخي مي‌توان نشانه‌ها و احكامي را با عناوينديگر و به شكل ساده‌تر در قوانين و مقررات زيست‌محيطي قبلي ايران جستجو نمود.

درقوانين، مقررات و ضوابط سابق كشور، اصطلاح متداول و شناخته شده‌اي تحت عنوانارزيابي زيست‌محيطي يا ارزيابي اثرات زيست‌محيطي (EIA) Environmental Impact Assessment وجود نداشت و حتي انجام مراحل ارزيابي نيز در شكل و مفهوم حاضر درمقررات قانوني گذشته پيش‌بيني نگرديده بود. براي نخستين بار در سال 1354 درآيين‌نامه جلوگيري از آلودگي هوا مصوب 29/4/54 كميسيون‌هاي مجلسين وقت،‌ صدورپروانه تأسيس هر نوع كارخانه و كارگاه جديد و توسعه و تغيير كارخانجات و كارگاه‌هايموجود موكول به رعايت مقررات و ضوابط حفاظت و بهسازي محيط زيست شده بود. البته دراين زمينه عملاً و فقط يك مبحث از ارزيابي زيست‌محيطي يعني استقرار (كه از مباحثاساسي و عمده آن نيز مي‌باشد) ملاك عمل قرار گرفته و رعايت مي‌شد و دامنه آن، بررسيو رعايت مقررات و ضوابط زيست‌محيطي يا ارزيابي موضوع صرفاً از جهت تعيين محلاستقرار كارخانجات و كارگاه‌ها و يا نهايتاً توسعه و تغيير محل كارخانجات بود، بهنحوي كه احداث صنايع در محل كمترين پي‌آمدهاي زيست‌محيطي را داشته باشد. با بررسيماده 17 آيين‌نامه مذكور مشخص مي‌شود كه بجز كارخانجات و كارگاه‌ها هيچ يك ازطرح‌ها و پروژه‌هاي ديگر مشمول ضوابط استقرار نبوده و اصولاً ارزيابي اثراتزيست‌محيطي انجام نمي‌گرفت. معهذا با وجود خلاء قانوني كه تا سال 1373 در اين موردوجود داشت، سازمان حفاظت محيط زيست بر اساس ماده 6 قانون حفاظت و بهسازي محيط زيستو وظايفي كه از جهت انجام مطالعات و بررسي‌هاي زيست‌محيطي پيش‌بيني شده بود، در سال 1354 در ساختار تشكيلاتي خود يك بخش ويژه به نام بررسي اثرات توسعه پيش‌بيني وايجاد نمود. وظيفه اين دفتر بر اساس شرح وظايف مصوب، بررسي اثرات فعاليت‌هاي مختلفدر محيط زيست بود. در سال 1358 با كوچك شدن ساختار تشكيلاتي سازمان حفاظت محيط زيستدفتر بررسي اثرات توسعه نيز منحل شد. مجدداً در سال‌هاي اخير، واحد مذكور با عنواندفتر ارزيابي زيست‌محيطي در حوزه معاونت محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيستايجاد گرديد و اجراي مقررات نظارتي مربوط به ارزيابي اثرات زيست ‌محيطي طرح‌ها وپروژه‌هاي توسعه را بر عهده دارد.

 

 

 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...