رفتن به مطلب

ترفندهای هکری


ارسال های توصیه شده

امیدوارم با خواندن این ها بتونید از ویندوزتون محافظت کنید!

 

پسوندهای پنهان فایلهای ویندوز

 

ممكن است از این موضوع آگاهی نداشته باشید، اما حتی اگر به ویندوز بگویید كه تمام پسوندهای فایل را نشان دهد، هنوز هم فایلهایی وجود دارند كه بطور پیش فرض مخفی شده*اند. همچنین هر برنامه نصب شده*ایی می*تواند پسوندها را پیكربندی كند تا پنهان شوند. در اینجا در مورد چگونگی انجام این كار و همچنین دلیل اینكه چرا برخی از پسوندهای پنهان می*توانند برای تعدادی از كاربرهای كامپیوتر خطرناك باشند، مثالهایی آورده شده است. به فرض اینكه شما قبلا ویندوز explorer را برای نشان دادن تمام پسوندهای پیكربندی كرده*اید.

 

پسوندهای SHS

یك كپی از notepad.exe بگیرید و آن را روی desktop خود قرار دهید. Wordpad را باز كنید. روی notepad.exe كلیك كنید و آن را به سمت سند باز شده wordpad بكشید. روی notepad.exe كلیك كنید و آن را به عقب به سمت desktop بكشید. فایلی را كه ایجاد شده است (Scrap) به Readme.txt تغییر نام دهید.

 

حالایك آیكن كه نشان دهنده سند متنی است و فایلی با نام مشخص readme.txt بر روی desktop شما وجود دارد كلیك كردن بر روی فایل فوق باعث می*شود notepad باز *شود. اگر این فایل یك Trojan باشد، شما فریب خورده*اید و توسط آنچه كه یك فایل متنی بی*خطر بنظر می*رسید آلوده شده*اید. اگر اجازه نمایش این پسوند داده می شد شما فریب فایل Readme.txt.shs را نمی*خوردید.

 

 

پسوندهای PIF

اگر سعی كنید تا notepad.exe را به anything.txt.pif تغییر نام دهید، تنها فایلی با نام anything.txt روی desktop خود خواهید دید. و این بدین دلیل است كه PIF پسوند دیگری است كه ویندوز بطور پیش فرض پنهان می*كند. اگر شما فایل را اجرا كنید برنامه اجرا خواهد شد، به خاطر اینكه ویندوز پسوندهای PIF را اجرا خواهد كرد حتی اگر آنها فایلهای اجرایی باشند.

( * این 2تا پسوند جالب بود )

 

پسوندهای SCR

پسوند دیگری كه باید مراقب آن بود SCR است. كپی notepad.exe خود را به notepad.scr تغییر نام دهید و روی آن كلیك كنید. Notepad به عنوان یك فایل اجرایی اجرا خواهد شد. بسیاری از افراد توسط هكرهایی فریب می*خورند كه account یك قربانی را بدست آورده*اند. هكر email یا هر نوع پیغامی را به تمام دوستان قربانی می*فرستد كه "این صفحه نمایش جدید و بامزه را ببینید از خنده روده بر خواهید شد!" از آنجایی كه این پیغام از یك منبع مطمئن آمده، اكثر افراد فریب خورده و فایل SCR را اجرا می*كنند كه در نهایت به هكری ختم می*شود كه به كامپیوتر شما متصل شده است.

 

فرمانهای خطرناكی كه می*توانند گنجانده شوند

 

پسوندهای میانبر PIF

برخی از پسوندهای پنهان فایل قادرند به سادگی با فرمانهای پنهان شده*ای كه می*توانند برای سیستم شما مخرب باشند برنامه*ریزی شوند. این یك آزمایش ساده است:

 

دكمه راست ماوس خود را روی desktop كلیك كنید و New و سپس Shotcut را انتخاب نمایید. در Command line تایپ كنید:

 

format a:/autotest

 

Next را كلیك كنید. در "Select a name for the shortcut" تایپ كنید: readme.txt سپس Next را كلیك كنید. یك آیكن notepad را انتخاب كرده و Finish را كلیك كنید. حالا شما در desktop خود فایلی با نام readme.txt و با آیكن notepad دارید. مطمئن شوید كه در درایو شما دیسكی است كه از دست دادن آن برای شما اشكالی ندارد و روی آیكن كلیك كنید. فایلی كه شما روی آن كلیك كرده*اید درایو A: را فرمت خواهد كرد. البته آیكن هكر درایو دیگری را مورد هدف قرار خواهد داد یا ممكن است نامی همچون ‘game.exe’ و فرمانی برای حذف كردن دایركتوری ویندوز شما یا (deltree /y C:\*.*) كل درایو C شما داشته باشد. اگر پسوند PIF پنهان نشود، قادر به فریب شما نخواهد بود.

 

پسوند SHS

فایلهای Scrap نیز می*توانند فرمانهای گنجانده شده را پنهان كند. این یك آزمون ساده است: از notepad.exe یك كپی بگیرید و آن را روی desktop خود قرار دهید. Wordpad را باز كنید.Notepad.exe را كلیك كنید و آن را به سمت سند باز شده wordpad بكشید. روی Edit كلیك كنید و Package Object و سپس Edit package را انتخاب كنید. روی Edit و سپس Command Line كلیك كنید.

 

در كادر، دستوری مانند format a:/autotest را تایپ كنید و روی OK كلیك كنید. آیكن نیز می*تواند از این پنجره تغییر یابد. از پنجره خارج شوید، این كار سند را به روز خواهد كرد. روی notepad.exe كلیك كنید و آن را به عقیب به سمت Desktop بكشید. فایلی را كه ایجاد شده (Scrap) به Readme.txt تغییر نام دهید.

 

حالا شما آنچه را كه شبیه یك فایل متنی است دارید. اگر این فایل اجرا شود درایو A: را فرمت خواهد كرد. همانگونه كه در مثال بالا برای پسوندهای میانبر PIF دیده شد، هكر می*تواند از فرمانهای خطرناكتری استفاده كند.

 

روشهای Trojan در هنگام راه اندازی

 

روشهای راه اندازی استاندارد

اكثر افراد از راههای متفاوتی كه هكرها برای راه اندازی فایلهای Trojan استفاده می*كنند آگاه نیستند. اگر هكری كامپیوتر شما را با یك Trojan آلوده كند، نیاز به انتخاب یك روش راه*اندازی خواهد داشت، بگونه*ای كه در زمان راه*اندازی مجدد كامپیوتر شما Trojan بارگذاری شود. روشهای معمول راه*اندازی شامل كلیدهای اجرایی registry، فولدر راه اندازی ویندوز، Windows Load= یا run=lines یافته شده در فایل win.ini و shell=line یافته شده در system.ini ویندوز می*باشند.

 

روشهای راه اندازی خطرناك

از آنجایی كه فقط تعداد اندكی از این روشهای راه اندازی وجود دارند، هكرهای زیادی را یافته*ایم كه در پیدا كردن روشهای جدید راه*اندازی افراط می*كنند. این شامل استفاده از تغییرات خطرناكی در سیستم registry می*باشد، كه در صورتی كه فایل Trojan یا فایل همراه آن از بین برود سیستم را بصورت بلااستفاده درخواهد آورد. این یك دلیل استفاده نكردن از نرم افزار ضد ویروس برای از بین بردن Trojanهاست. اگر یكی از این روشها استفاده شود، و فایل بدون ثابت كردن registry سیستم از بین برود، سیستم شما قادر به اجرای هیچگونه برنامه*ای پس از راه اندازی مجدد كامپیوترتان نخواهد بود.

 

قبل از آنكه سراغ registry برویم لازم به توضیح است كه یك فولدر به صورت C:\WINDOWS\StartMenu\Program\StartUp وجود دارد كه هر فایلی در اینجا باشد هنگام راه اندازی ویندوز اجرا خواهد شد.توجه داشته باشید كه هرگونه تغییری می*تواند سیستم شما را به خطر بیاندازد بنابراین، هرچه ما می*گوییم انجام دهید. برای دستیابی به registry به منوی start>run> بروید و "regedit" را بدون علامت " " تایپ كنید. در registry چندین مكان برای راه اندازی Startup وجود دارد كه لیستی از آنها را در اینجا می آوریم.

 

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command] ="\"%1\" %*"

[HKEY_CLASSES_ROOT\comfile\shell\open\command] ="\"%1\" %*"

[HKEY_CLASSES_ROOT\batfile\shell\open\command] ="\"%1\" %*"

[HKEY_CLASSES_ROOT\htafile\Shell\Open\Command]="\"%1\" %*"

[HKEY_CLASSES_ROOT\piffile\shell\open\command] ="\"%1\" %*"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\CLASSES\batfile\shell\ open\command] ="\"%1\" %*"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\CLASSES\comfile\shell\ open\command]="\"%1\" %*"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\CLASSES\exefile\shell\ open\command]="\"%1\"%*"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\CLASSES\htafile\Shell\ Open\Command]="\"%1\"%*"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\CLASSES\piffile\shell\ open\command]="\"%1\"%*"

 

اگر این كلیدها مقدار "\"%1\"%*" را نداشته باشند و به جای اجرای فایل در هنگام راه اندازی به "\"Server.exe %1\" %*" تغییر یابد به احتمال زیاد یك Trojan است.

 

روش راه اندازی ICQ

روشی راه اندازی دیگری كه امروزه استفاده از آن معمول است شناسایی شبكه ICQ می*باشد. بسیاری از كاربران ICQ نمی*دانند كه هكر می*تواند یك خط پیكربندی را به ICQ اضافه نماید تا با هر بار بارگذاری شدن برنامه Trojan نیز راه اندازی شود. به عنوان آزمایش مراحل زیر را انجام دهید:

 

ICQ را باز كنید. روی آیكن ICQ كلیك كنید و preference را انتخاب نمایید. روی Edit launch List كلیك كنید. روی Add كلیك كنید. روی Browse كلیك كنید. فایلی را برای اضافه كردن به Windows\notepad.exe بیابید كه به كار این آزمایش بیاید. روی Open و سپس OK كلیك كنید. زمانی كه شما ICQ را راه اندازی مجدد می*كنید فایل اجرا خواهد شد.

 

منبع :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...