رفتن به مطلب

9 نکته کلیدی در خودروی صفر


ارسال های توصیه شده

خرید خودرو صفر یکی از کارهایی است که در قبال آن باید حساسیت زیادی داشته باشید. نیاز به این حساسیت و دقت بالا با توجه به گران‌تر شدن خودروها بسیار افزایش‌یافته است؛ چراکه ممکن است خرید یک خودرو به پس‌انداز طولانی مدت و یا اخذ وام‌های سنگین نیاز داشته باشد که درصورتی‌که دارای مشکلاتی باشد می‌تواند شمارا دچار ضررهای جبران‌ناپذیری کند. بنابراین پیش از خرید خودروی صفر به این 9 نکته توجه کنید:

1. بررسی مشخصات فنی و میزان سوخت خودرو

یکی از 9 نکته مهم خرید خودرو صفر بررسی مشخصات فنی است؛ بطوری که برای خرید خودروی صفر باید پیش از خرید از موارد مشخصات فنی خودرو مانند حجم و نوع موتور، نوع گیربکس و همچنین سیستم تعلیق و موارد مشابه آن اطلاعات کافی به دست آورید.

دقت کنید که خوب بودن خودرو نسبی است؛ یعنی ممکن است خودرویی با مشخصات فنی بسیار قوی برای مصرف شما زیاد باشد و یا برعکس. بنابراین به توصیه‌ها و نصایح بررسی‌کنندگان مختلف خودرو بسنده نکنید و نیاز خود را با خودروی موردنظر بسنجید.

یکی از مواردی که در بخش فنی خودرو حتماً باید به آن توجه کنید، میزان مصرف سوخت خودرو در سفرهای شهری و سفرهای بین‌شهری است.

2. حتماً پیش از خرید با خودروی موردنظر رانندگی کنید.

یکی از مهمترین نکات خرید خودرو، رانندگی پیش از خرید با خودروی مورد نظر است. بزرگ‌نمایی در مزایا و امکانات خودرو و همچنین کوچک نمودن معایب خودرو، از توانایی‌های یک سیستم تبلیغات هوشمند و قوی است؛ بنابراین تنها به دفترچه‌هایی که توسط سازندگان خودرو ارائه می‌شود و همچنین تبلیغات آن اکتفا نکنید. برای بررسی بیشتر و اطمینان از این که خودروی موردنظر برای شما می‌تواند مناسب باشد یا نه بهتر است با آن خودرو تست رانندگی انجام دهید.

بسیاری از سازندگان خودرو در نمایندگی‌های مختلف خود این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا با خودروی موردنظر رانندگی کنید و ممکن است خودرو را برای مدت‌زمان کوتاهی در اختیار شما قرار دهند تا قسمت‌های مختلف این خودرو را بررسی نموده و در صورت نیاز و پسندیدن خودرو، آن را بخرید.

3. در انتخاب خودرو بین خودروهای داخلی و خودروهای خارجی دقت کافی داشته باشید.

ممکن است در خرید خودرو فکر کنید ‌که با خرید خودروی خارجی، به کیفیت بالاتری خواهید رسید و بنابراین هزینه‌های استهلاک کمتری برای شما ایجاد خواهند شد. باید بدانید همیشه شرایط این‌گونه نیست. برای مثال بسیاری از خودروسازهای چینی در سال‌های اولیه تولید خود به سر می‌برند و قطعات آن‌ها کیفیت مناسبی ندارد و ممکن است شما را به دردسر بیندازد. این خودروسازها به‌طورمعمول خودروهای خود را با شرایط فروش مناسبی به بازار عرضه می‌کنند تا در عین تطمیع خریداران بتوانند محصولات خود را در بازار به‌صورت گسترده عرضه کنند.

نکته مهم دیگر در خرید خودروی خارجی، سیستم خدمات پس از فروش و تأمین قطعات این شرکت‌ها است. ممکن است خودروی خارجی خریداری‌شده توسط شما در اولین سری ورود آن متوقف‌شده و دیگر نه خودرو و قطعات آن وارد نشود. در این حالت شما پس از یک خرابی، به‌ احتمال ‌زیاد با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهید شد. همچنین دقت داشته باشید که برخی از شرکت‌های خودروسازی خارجی درروند تحریم‌های ایران از بازارهای داخلی خارج ‌شده‌اند و ممکن است در سیستم خدمات پس از فروش این خودروها نیز دچار مشکل‌های عدیده‌ای شوید.

بنابراین به هنگام خرید خودروی خارجی باید به این نکات نیز دقت کنید. علاوه بر موارد بالا، باید بدانید هزینه تامین قطعات در آینده برای شما به چه صورت خواهد بود.

۴ .در خرید خودرو شرایط و نحوه پرداخت را به‌دقت بررسی کنید.

بسیاری از شرکت‌های فروشنده خودرو ممکن است شرایط شفاف و واضحی را به شما اعلام نکرده باشند و بعد از خرید متوجه شوید که شرایط با آن چیزی که فکر می‌کردید، متفاوت است. برای پیشگیری از این شرایط بهتر است قبل از خرید، از شرایط این نمایندگی‌ها کاملا مطمئن شوید و همچنین تمامی بندهای قرارداد را جزءبه‌جزء بررسی کرده و سپس آن را امضا کنید.

علاوه بر شرایط پرداخت که از طرف شما باید به آن عمل شود، شرایط تحویل خودرو نیز یکی از مواردی است که در سال‌های گذشته باعث ایجاد مشکل و دردسر برای بسیاری از مشتریان خودرو شده است؛ بنابراین سعی کنید از امضای قراردادهای که شرایط تحویل خودرو در آن‌ها از شفافیت و وضوح کافی برخوردار نیستند، اجتناب کنید.

5. به شرایط حقوقی تنظیم سند قرارداد دقت داشته باشید.

مهم ترین نکته در خرید خودرو صفر، شرایط حقیقی تنظیم سند می باشد.

قراردادی که بین شما و شرکت سازنده خودرو امضا می‌شود، یک نوع سند رسمی و قابل‌پیگیری در محاکم قانونی است؛ بنابراین سعی کنید پیش از امضای قراردادها با شرکت‌های خودروسازی، از شرایط این قراردادها اطلاع کافی به دست آورید. همچنین دقت داشته باشید که بعد از امضای قرارداد ممکن است شرایط برای شما آن‌چنان مناسب تنظیم‌ نشده باشد و از کلمات فنی استفاده ‌شده باشد که شما از آن‌ها بی‌اطلاع هستید؛ بنابراین بهتر است با یک مشاور حقوقی در این زمینه مشورت کنید و سپس قرارداد را امضا کنید.

برخی از قراردادهای تنظیم‌شده برای خرید خودروی صفر دارای شرایط انتقال به غیر و اصطلاحاً "امکان صلح" هستند. دقت کنید درصورتی‌که احتمال می‌دهید تا پیش از تحویل خودرو، نیاز به فروش آن پیدا می‌کنید، بهتر است از قراردادهایی استفاده کنید که امکان صلح در آن‌ها وجود دارد و شرکت سازنده، شما را از این اختیار منع نکرده باشد.

درصورتی‌که در قرارداد این اختیار از شما گرفته ‌شده باشد باید به اجبار تا زمان تحویل خودرو صبر کنید و سپس خودرو را به فرد دیگری واگذار نمایید که البته ممکن است این زمان اندکی طولانی باشد و یا شما نیاز به پول داشته باشید که اگر امکان صلح وجود نداشته باشد شما نمی‌توانید پیش از تحویل خودرو، آن را واگذار کنید.

6. زمان تحویل خودرو مهم است.

در زمان تحویل خودرو سعی کنید پیش از ظهر به نمایندگی‌ها مراجعه نمایید در این زمان شما شرایط بهتری ازلحاظ نور دارید که می‌توانید در آن رنگ بدنه خودرو و دیگر تجهیزات را به‌طور کامل بررسی کنید و سپس تحویل بگیرید. همچنین با رسیدن به مدت‌زمان پایان کار نمایندگی‌ها یعنی ساعات آخر کار آن‌ها، ممکن است زمان کافی برای تحویل خودرو در اختیار نداشته باشید و بدون بررسی کافی و جزئی، مجبور به تحویل خودرو شوید؛ خودرویی که ممکن است برخی از تجهیزات و یا قسمت‌های آن دچار مشکل یا کمبود باشد.

7. بررسی بدنه خودرو

در زمان تحویل خودرو سعی کنید بدنه خودرو را به‌طور کامل بررسی کنید تا درصورتی‌که مشکل خاصی در خودرو مشاهده کردید، از تحویل خودرو خودداری نمایید. البته در این زمینه بهتر است از کارشناسان خبره در حوزه خودرو کمک بگیرید؛ چرا که به خوبی از پس بررسی کامل بدنه خودرو برخواهندآمد!

8. بررسی صدای موتور و جعبه‌دنده

اگرچه مسائل و مشکلات در نمایندگی شرکت‌های خودروساز ایرانی معمولاً به دوره‌های سرویس موکول می‌شوند اما بهتر است در زمان تحویل نیز پس از استارت زدن خودرو، موتور خودرو و صدای آن را در حین حرکت با دنده‌های ۱ و ۲ را امتحان کنید.

9. بررسی کولر خودرو

کولر خودرو یکی از قسمت‌هایی است که درصورتی‌که مشکل فنی داشته باشد می‌تواند هزینه‌های بسیار زیادی را به شما تحمیل کند؛ بنابراین بهتر است در زمان تحویل خودرو با اندکی صبر و حوصله دریافت هوای سرد از کولر خودرو را چک کنید.

وجود تجهیزات مطابق چک‌لیست

 

یکی از مهم‌ترین نکات خرید خودرو صفر، وجود تجهیزات خودرو می باشد.

در نمایندگی‌های خودرو برای تحویل هر خودرو چک‌لیست‌هایی وجود دارد که مطابق آن‌ها بخش‌ها، قطعات و تجهیزات موردنیاز را به شما تحویل خواهند داد. بهتر است شما نیز پیش از امضای قرارداد، قطعات و تجهیزات را طبق این چک‌لیست‌ها بررسی کنید و سپس تحویل بگیرید. درصورتی‌که بدون دقت و بدون تحویل گرفتن این چک‌لیست‌ها قرارداد را امضا کنید، یعنی یک خودرو بدون هیچ‌گونه ایراد و کم و کسری دریافت کرده‌اید و نمایندگی از تحویل مجدد این تجهیزات خودداری خواهد نمود. 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...