رفتن به مطلب

هیولای بورس !

Mohammad Aref

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان نواندیش

چندوقتی هست که تاپیک گفتگویی نزده بودم. من خودم پارسال وارد بورس شدم، ولی با گذشت زمان به خصوص از اوایل امسال که مردم رو جو زده کردن و یه جهش زیادی تو بورس ایجاد شد، یه سری دغدغه ها ذهنمو مشغول کرد. :ws38: البته اطلاعات خیلی زیادی ندارم ولی خب حس میکنم که به لحاظ اخلاق اجتماعی مشکلاتی رو داره. واسه همین تاپیک زدم که نظر دوستانو بدونم.

اینکه این بورس فعلی در عمل چقدر به توسعه اقتصادی (نه رشد اقتصادی) کشور کمک میکنه؟

چندتا مسئله هستش که ممنون میشم دوستان بدون نگاه جانبدارانه مشارکت داشته باشن. :a030:

یکی اینکه تو بورس میگن پول اضافه ای که داری رو بیار سرمایه گذاری کن. حالا این وسط تکلیف قشر فقیر جامعه چیه؟ منظورم از فقیر اون 90 درصد جمعیت زیر خط فقر نیست. منظورم اونایی هستن که نون شب یا مایحتاج روزانه رو به زور در میارن، چه برسه به اینکه بخوان پول اضافه واسه سرمایه گذاری هم داشته باشن. اون سرمایه داری که به نوعی سهام عمده مثلاً صنعت ایکس رو داره که سود میلیاردی به دست میاره چی؟ این اتفاق باعث افزایش شکاف طبقاتی تو جامعه نمیشه؟

مورد دوم اینکه حالا که صنعت ایکس چنین سودی میلیاردی رو داشته، پس چرا نه شاهد اضافه شدن خط تولید و افزایش میزان اشتغال تو جامعه هستیم و نه افزایش کیفیت خدمات و تولیدات و نه کاهش قیمت و ... ؟ این سود و سرمایه کجا میره؟ همش قراره منفعت شخصی سهامدارا باشه؟ انگار که سهامدارای خرد که ما مردم باشیم هم به نوعی تو این موج فساد شریک هستیم و به بقای فساد و رشد اون کمک می کنیم.

این فکر که بخوام فقط واسه منفعت شخصی خودم و بیشتر شدن پولم، تو این فساد با سرمایه گذاران کلان (بخونید عوامل حکومتی) همراهی کنم، باعث شد که 2،3 ماه پیش ازش فرار کنم. امروزم گفتم یه تاپیک دربارش بزنم ببینم نظر دوستان دیگه چیه؟ :ws38:

لینک به دیدگاه

تو بورس ایران ی شرکت ها و کارخونه هایی میبینی که در واقعیت نابود شده و ورشکست شده هستند ، ای دولت کثیف!

به نظر من بورس ایران تابع همه ی اون قوانینی که تو کل دنیا تو بورسشون وجود داره نیست یا لاقل تاثیر کمتری میگیره

مخصوصا الان که خیل کثیر مشتاقان ناشی واردش شدن و با کمترین بالا پایینی واکنش نشون میدن و بقیه رو هم بدبخت میکنند! دی

واقعا اینکه فلان شرکت چنان سودی کرده چرا پس نه گسنرشی و بهبودی در سیستمش داده و نه هیچ و هیچ برا منم سواله ولی خب جوابشم شاید این باشه که اونم وارد شغل دوم دلالی شده

و تولید کمترین ارزشی براش نداره.

این بدبخت(بورس) رو اینقدر در راستای اهداف خودشون انگولک میکنند که همه سردرگمند و این وسط اون عده ی ناشی خورده میشن توسط همین هیولا!

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام بزار ابتدای بگم بهترین سرمایه گذاری روی خودت است !

دوستان نمیشه که همه در همه مسائل دانا باشیم ! عزیز بورس تخصص  داره باید این سوال را از خودمون بپرسیم چرا اینقدر تبلیغ می کنند همه وارد یه بازاری شوند بزارید یک واقعیت را بگم در بازار پولی اقتصادی به جیب شما توجه می شود تا خودتون 

متعصفانه همه میگن ما بلدیم ! من خودم هر چه تو بورس تحقیق می کنم ترسم بیشتر میشه چون می فهمم تحلیل داره ......... ولی دولت ایران بلایی سر مردم میاره که همه از بورس متنفر بشن

و میدونم بازاری که شلوغ میشه یه برنامه ای داره یا میشه سختگیرانه گفت دیگه بدرد نمی خوره چون بازی بهم می خوره .

اگر مثلا صندوق ها را برسی کنیم می بینیم تعدادی حقوقی داره مثلا70 درصد که خطرناکه چون هر لحظه امکان تبانی بین حقوقی ها و اوت شدن حقیقی ها هست خب این بحث می تونه در مورد کارخونه هم صدق کنه و باعث ورشکستگی کارخانه شود چون یکی از راه های نامردی خراب کردن شرایط اقتصادی کارخونه و خرید زیر قیمت اون توسط منفعت طلبان می باشد

ببینید یکی از راه های کسب سود نوسان دادن است اما در این شرایط با این نوسان شدید به نفع کی میشه ؟ 

اینم که بگیم اصلا تو این شرایط بورس فایده نداره اشتباه است .

برسی رفتار بورس خیلی به مسائلی مثل سیاست ، جنگ به اقتصاد و اقتصاد به جنگ ، اخبار ، رفتار ما های قبل سهام بستگی داره

و خیلی خوشحال شدم که عقیده شما اینطوریه و نمی خوای از همه راهی کسب سود کنی 

شاید اینی که میگم ربطی به موضوع نداشته باشه ولی ایران در همین شرایط می تونه رشد کنه اگر علمی شود اگر بخواهیم (منظورم از علم مدرک دانشگاه یا اون برگ کاغذ نیست بله سواد است !)

ایران منبع انرزی هست کی می تونه انرژی را تحریم کنه چیزی که همه می خوان.

ایران منبع زراعت است  کی می تونه زراعت را تحریم کنه چیزی که همه می خوان.

ایران منبع ایده است  کی می تونه ایده و نوآوری را تحریم کنه چیزی که همه می خوان.

ما اگر چیزی داشته باشیم که دیگران نداشته باشن فکر میکنید چی میشه ؟

و.... کاری هم به بورس و ... هم نداریم

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

تو کشور های درست حسابی ، وقتی یه سیستم بیزینسی میخواد تو بورس سهام عرضه بکنه ، ابتدا کل فعالیت و کارکردش توسط ادارات و تشکیلات بازرسی ویژه این کار ، بررسی میشه و وقتی تونست صحت کارکرد های خودش رو اثبات بکنه و ثابت شد که اعتبار لازم رو داره ، بهش اجازه میدن که درصدی از فعالیت های خودش رو از طریق پولی که از فروش سهام دریافت و به سرمایه اش اضافه میکنه ، افزایش بده.

بعدشم هر شش ماه یکبار دوباره بررسی میشه که ببینند اون سرمایه حاصل از فروش سهام کجا بکار گرفته شده و دقیقا چه مقدار ارزش افزوده داشته ، که از همین مدل حسابرسی دقیقا معلوم میشه که سودش چقدر بوده و سهم هر سهم چقدر میشه. 

کدامیک از این دقت عمل ها و قوانین در ایران وجود داره ؟ 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...