رفتن به مطلب

پسر ۹ ساله ام فیلم مبتذل دیده است، چگونه او را توجیح کنم؟

ارسال های توصیه شده

پسری 9 ساله دارم که چند روز پیش در تبلت فیلم مبتذل دیده است. خواهش می‌کنم راهنمایی‌ام کنید چه کار کنم؟

در خصوص این پرسش، برای پاسخگویی بسیار مهم است که بدانم کودک، دختر بوده یا پسر. همچنین فیلم، مربوط به تبلت پدر بوده یا مادر، کودک چه نوع فیلمی دیده و آیا اولین بار بوده یا خیر. پاسخ دادن به چنین سوال هایی از  مخاطبان که کلی و مبهم است، آن هم بعد از مدت زیادی که از اتفاق مورد نظر گذشته کمک چندانی به والدین مشکل دار نمی کند. شاید برای کسانی که هنوز با چنین مشکلی برخورد نکرده اند، مناسب تر باشد. با این حال والدین گرامی پسر 9 ساله، مشکلی که شما با آن مواجه شده اید، تابه حال برای بسیاری از خانواده ها پیش آمده است. در اینجا راهکارهایی برای پیشگیری و حل چنین اتفاقاتی ارائه می شود.

تعیین حریم خصوصی

با کودک خود درباره حریم خصوصی صحبت کنید. لازم است او بداند هر فردی دارای وسایل شخصی است که فقط مختص اوست مثل مسواک، شانه، موبایل، تبلت و ... . هر فردی زمانی مختص خود دارد مثل زمانی که کودک در حال درس خواندن است و دیگران نباید به این حریم وارد شوند.هر فردی مکان اختصاصی دارد مثل اتاق خواب والدین در زمان خواب که جزو حریم خصوصی آن هاست. بعضی اعضای بدن هر فرد (حتی بهتر است به آن ها اشاره شده و نام برده شوند) خصوصی خود او هستند و کسی اجازه ندارد به آن ها دست بزند و مثال هایی از این قبیل.

تعیین حد و حدود استفاده

برای خود و کودک تان حد و مرز استفاده از وسایل مجاز را مشخص کنید و بر اساس قراردادی که می بندید، عمل کنید؛ برای مثال اگر کودک اجازه دارد از تبلت شما استفاده کند، زمان مشخص و محتوای معلومی را تعیین کنید.

دقت در وسایل مورد استفاده کودک

بچه های ما بسیار باهوش تر و زرنگ تر از چیزی هستند که ما تصور می کنیم. مراقب باشید که وسیله ای که در اختیار کودک قرار  می دهید چه چیزهایی را به کودک منتقل می کند: اگر اجازه دارد از تبلت یا گوشی همراه شما استفاده کند، آن را از هرگونه مطلبی که مناسب کودک تان نیست خالی کنید یا در صورت لزوم کلا آن را از دسترس او دور نگه دارید. در ضمن برای حفظ سلامت روانی خانواده و بنا به دلایل زیادی خودتان هم سمت چنین محتواهای مخربی نروید. این تصور که او نمی تواند تبلت را روشن یا از آن استفاده کند، اشتباه است.

برخورد آرام در مواجهه با فرصت از دست رفته

اگر با وجود همه تمهیداتی که به کار گرفته اید، کودک شما در معرض تماشای تصاویر یا فیلم نامناسب قرار گرفت، خونسردی خود را حفظ کنید. او پس از دیدن چنین فیلمی حال خوشی ندارد و به تسلی نیاز دارد؛ نصیحت و سرزنش را به زمان دیگری موکول کنید و به آرامی او را از فضای ناخوشایندی که در آن قرار گرفته خارج کنید. اگر این اولین باری باشد که کودک چنین تصاویری می بیند، بیشتر نیاز دارد او را آرام کنید. ممکن است حتی احساس گناه کند و از یادآوری فیلم، بترسد. او را در آغوش بگیرید و به او بگویید که دوستش دارید. شاید در ابتدا به هیچ توضیحی نیاز نباشد و او فقط به آرامشی که از طرف شما می بیند اکتفا کند.

وقت و زمان مناسب برای توضیح

برای توضیح موضوع، نه آنقدر زیاد وقت بگذارید که جریان بیش از اندازه بزرگ شود و نه آنقدر آن را از دایره بحث خارج کنید که کودک کنجکاوی خود را از طریق دیگران- مثلا دوستانش- برطرف کند.
حتما در این زمینه با مشاور مدرسه یا یک مشاور خانواده صحبت کنید و از او کمک بخواهید.
در خصوص هر توضیحی، لازم است شما بدانید کودکتان چه فیلمی دیده است. با صلاحدید  مشاور، به کودک خود کمک کنید که به آرامی از موقعیتی که در آن قرار گرفته، خارج شود.

لینک به دیدگاه

سوال:

دخترم ۱۱ ساله است فیلم پورن دیده. دارم دیونه میشم نمیدونم باید چطوری باهاش برخورد کنم احساس می کنم دیگه دوستش ندارم و دلم می خواد… بخدا ما اصلا ماهواره هم نداریم و نسبت به این چیزها هم خیلی مراعات می کنیم. چند روز پیش گوشیم رو گرفت که درمورد مطلبی از اینترنت اطلاعات بگیره وقتی کارش تموم شد ناخوداگاه رفتم تو حافظه و دیدم که…اینقدر حالم بد شد که می خواستم کار دستش بدم. ازش پرسیدم چرا این کار و کردی گفت تو مدرسه دوستام گفتن بزن سکس ببین چه چیزا میبینی. تو رو خدا بگین چطور باهاش رفتار کنم که دیگه تکرار نکنه.اگه پدرش بفهمه میکشتش. دیگه حس مادرانه رو نسبت بهش ندارم. چکار کنم که از ذهنش بره بیرون. تورو خدا کمکم کنید دارم دیونه میشه. بچم دختر خوبیه ولی نمیدونم چرا این کار رو کرده؟ نمیدونم من براش کجا کم گذاشتم؟ چکار کنم که رابطه مون صمیمی باشه و هر چی می خواد رو از خودم بپرسه؟ الهی که هر چی از خدا می خواین بهتون بده

با سلام خدمت شما دوست عزیز

من متوجه میزان نگرانیتون میشم اما رفتار دخترتون نشونداز یک نیاز تازه سربرآورده داره که دقیقا متناسب با سنش و آغاز بلوغش هست

این مسئله رو بگذارید بین خودتون و دخترتون حل و فصل به، بیشتر برای اینکه دچار احساس بی ارزشی و شرم جلوی پدرش نشه و با وجود توضیحاتی که در مورد رفتار تخریب‌گر و غیر همدلانه ایشون دادید

بیداری کنجکاوی جنسی یه نیاز روانی هست که در هر دختری در محدوده همین سن و سال بیدار میشه و مانند بقیه رفتارهای ما و فرزندانمون نیاز به تربیت داره و به این بخش میگن تربیت جنسی. به هرترتیب فرزندتون نیاز داره که داستان تولید مثل رو از همین الان توسط شما با اطلاعات راست(ولی نه کامل) حالا که تصاویرش رو دیده بدونه، تا حدی که به کنجکاویش پاسخ داده بشه، از طرفی نوع رفتاری که با دخترتون داشتید، تخریب گر، دارای سرزنش بوده و ممکنه بهش احساس گناه و تقصیر بده و این میشه براش اینکه مانام برای اشتباه من آغوش باز نداره، ممکنه برای پاسخ سوال هاش در ادامه به گروه همسالانش مراجعه کنه که اطلاعات غلطی میدن و این ممکنه دخترتون دچار آسیب کنه از لحاظ برای یه روزی که بخواد با همسرش وارد رابطه بشه، بنابراین این دریچه از سوی شما با رفتارهاتون نباید بسته بشه.

و شما با همدلی اینکه این کنجکاوی ها در این سن طبیعیه روش صحیح آمیزش و تولیدمثل رو به مختصر براشون توضیح بدید

لینک به دیدگاه

یک خاطره دارم دقیقا این مدلی الان یادش افتادم اینقدر خندیدم ......

:ws28:

البته من فیلم ندیدم تو صحنه واقعی قرار گرفتم و اون دو نفر تو مدرسه که ناظم و یک خانمه بود نمیدونم دفتر دار بود چیکاره بود رو یهو دیدم ....

ولی اتفاق خاصی تو ذهنم رخ نداد ...میخواستم تعریف کنم دیدم بیشتر طنز بود و گفتم اسپم میشه ....حالا شاید یجا تعریف کردم نمیدونم ...

لینک به دیدگاه
در 9 ساعت قبل، D.yates گفته است :

یک خاطره دارم دقیقا این مدلی الان یادش افتادم اینقدر خندیدم ......

:ws28:

البته من فیلم ندیدم تو صحنه واقعی قرار گرفتم و اون دو نفر تو مدرسه که ناظم و یک خانمه بود نمیدونم دفتر دار بود چیکاره بود رو یهو دیدم ....

ولی اتفاق خاصی تو ذهنم رخ نداد ...میخواستم تعریف کنم دیدم بیشتر طنز بود و گفتم اسپم میشه ....حالا شاید یجا تعریف کردم نمیدونم ...

سلام این چی بود گفتی خوب نمی گفتی بدتر ذهن جستجوگر ما را کنجکاو نمودی

اینم جالب گفتی ها "ولی اتفاق خاصی تو ذهنم رخ نداد"

لینک به دیدگاه
در 15 ساعت قبل، Mohammad-Ali گفته است :

سلام این چی بود گفتی خوب نمی گفتی بدتر ذهن جستجوگر ما را کنجکاو نمودی

اینم جالب گفتی ها "ولی اتفاق خاصی تو ذهنم رخ نداد"

سلام ، آخه کنجکاوی نداره این چیزا ........دو تا آدم راضی خب به من ناراضی چه آخه .......

من هم اول راهنمایی بودم یک چیزی دیدم حالا آدمه دیگه یهو اشتباه شد ولی خود اون دو تا مقصر بودن که مکان رو بد جایی انتخاب کرده بودن .....

باور کن تا مدت ها تو همون بچگی یادم میوفتاد خندم میگرفت ، همش صورت اون دو تا میومد جلوی چشمم خندم میگرفت چون خیلی خنده دار شده بودن هنگ کرده بودن ... مخصوصا اینکه ناظمه گرخیده بود و از شانس بدش سه سال هم همش من جلوی چشمش بودم و کاری هم نداشتم ، تا قبلش همش بهم گیر میداد سر لباس پوشیدنمو موهام اما بعدش مدام باج میداد در صورتی که اصلا لزومی نداشت و منم همون آدم بودم کاریش نداشتم...خود درگیری رو دارن یکسری کاریشم نمیشه کرد یا شاید هم فکر میکرد من دنیا رو خبر دار میکنم نمیدونم . ...تو اون مدرسه من فقط حمایت مدیر رو داشتم اونم چون همسایه ما بودن همش خونه ما پلاس بود یک چکی چیزی بگیره ، بعد از اون داستان این ناظمه اینقدر دیگه هوای منو داشت خود مدیره هم جا مونده بود از حمایت و هفت هشت تا سور به مدیره زده بود:ws28:  حتی سال سوم راهنمایی که اونجا با یک معلم بیمار درگیر شدم و مامور بازی شد و همه معلم ها و امت گاگول مدرسه (اون زمان مدارس فاز دیوونه داشتن همه مذهبی های رد داده تندرو طرف میومد وسط درس یهو نوحه میخوند خودشم بغض میکرد بعد با لوله فلزی میزد کله بچه مردمو میترکوند ) در حمایت از اون معلمه در اومدن البته به جز معلم ورزشه که اونم دوسم داشت شاگرد داییم بود و مدیره هم فاز خنثی گرفت بی طرف بود چون دیگه اینو نمیشد ماست مالی کنه ولی این ناظمه همه رو داشت به صلابه میکشید چوبو برداشته بود یک پارتیزان بازی در آورده بود یکی باید میرفت اونو از برق میکشید بعدشم منو برد تو دفتر مدیره برام چایی ریخت گفت آفرین پسرم خوب کاری کردی :ws28::ws28: ببین معلمه رو انداختن بیرون من دوباره رفتم سر کلاس و مامورا هم نمیدونم اون وسط برادرم از کجا سبز شد بردشون بیرون معلمه هم افقی رفت بیمارستان ولی تیمارستان بهتر بود  ... دوست دارم دوباره ببینمش ازش بپرسم چرا اینقدر تابلو آخه  ؟ مکانت فقط اشتباه بود خب آدم تابلو من نمیومدم یکی دیگه که بدتر بود میدید  .....بعد چرا رم کردی سه سال سوهان روح واسه خودت درست کرده بودی ؟

آدمه دیگه گاهی کاراش خنده داره فرقی هم نداره چند سالشه

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سوال:

سلام وقت بخیر. پسرم هشت سالش هست. یه مدته متوجه شدم از اینترنت فیلم پورن تماشا کرده الان اینترنتش رو قطع کردم لطفا راهنماییم کنید. دوشب هست که خواب راحت نکردم همش ناراحتم خیلی میترسم نمی‌دونم چکار کنم پدرش فوت شده خواهشا کمکم کنید نمی‌دونم گوشیش رو ازش بگیرم یا نه برادرش گوشی داره اگه گوشیش رو بگیرم شاید بدتر بشه

الهام متقی (زوج درمانگر،مشاوره پیش از ازدواج و فردی،مدرس مهارت های والدگری)

سلام ممنونم وقت شما هم بخیر مادر عزیز، میدونم که دوست نداشتید چنین اتفاقی رخ بده ولی به جای گرفتن گوشی و اینترنت بهتره با نظارت خودتون استفاده از اونها رو مجاز کنید، برنامه هایی در خصوص رصد کردن و قفل کردن محتواهای اینترنتی برای والدین هم طراحی شده که می تونید با یک سرچ ساده در اینترنت اونها رو نصب و ازشون استفاده کنید. این از مدیریت بحران و پیشگیری و اما رسیدگی به کنجکاوی ها و تربیت جنسی کودک تون، حتماً پسر شما در معرض پرسش ها و کنجکاوی های ذهنی قرار گرفته که باید پاسخ اش و به حدود لازم بگیره شما باید بحث و باهاش باز کنید و ببینید چقدر اطلاعات داره و این اطلاعات از کجا اومده. قبل از اینکه اینکار و انجام بدید حتما با یک روانشناس کودک مشاوره داشته باشید که توی این بحث گیر نیافتید و بتونید به خوبی مدیریت اش کنید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...