رفتن به مطلب

نگهداری از دندان های مصنوعی


Doctor_Shovan مهمان

ارسال های توصیه شده

Doctor_Shovan مهمان

اصول نگهداری صحیح از دندان های مصنوعی

:icon_gol:

دندان مصنوعی را هم باید مسواک زد؟

بله، شما باید بعد از خوردن هر وعده غذایی، دندان تان را بشویید. فراموش نکنید برای شستن دندان از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. آب گرم باعث تغییرات حجمی در دندان ‌های مصنوعی خواهد شد.

برای شستشوی دندان می‌ توانید از آب و صابون و مسواک نرم یا مسواک مخصوص استفاده کنید. اگر دوست دارید حتی می ‌توانید با خمیر دندان آن را مسواک بزنید، ولی حتما از خمیردندان ‌هایی که درصد مواد ساینده آن کم است، استفاده کنید تا دندان تان خراش برندارد. بهتر است هنگام تمیز کردن آن یک ظرف پر از آب در زیر دست تان‌ قرار دهید تا اگر به صورت اتفاقی از دست تان رها شد به لبه روشویی یا کاشی و سرامیک کف، برخورد نکند و دچار شکستگی و صدمه نشود.

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

چرا باید دندان مصنوعی خود را تمیز کنیم؟

تمیز کردن روزانه دندانهای مصنوعی برای جلوگیری از باقی ماندن ذرات غذایی و.و .لک برداشتن دندانها ضروری است.لک برداشتن دندانها می تواند باعث مشکلات زیر شود:

1..مشکلاتی در رابطه با ظاهر دندان.

2..بوی دهان

3 ..تحریک(سوزش و خارش)بافتهایی که زیر دندان مصنوعی قرار گرفته اند.

4..٫عفونت در دهان

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

چگونه می توانیم دندانهای مصنوعی مان را تمیز نگه داریم؟

_شستن دندانهای مصنوعی با اب بعد از هر وعده غذا برای پاک کردن ذرات غذایی.

_شست وشوی مرتب بعد از هر وعده غذا یا قبل از خواب که این کار موجب از بین رفتن الودگی ها خواهد شد.

_دندانها را با اب و صابون و یا یک خمیردندان ملایم شستشو دهید.

_پودرهای شوینده یا سایر شستشو دهنده های ساینده نباید مورد استفاده قرار گیرند چرا که انها موجب خراش خوردن دندانها می شوند.

خراش ها دندان مصنوعی را مستعد جمع اوری ذرات غذایی و ایجاد لکه و پلاک می کنند.

_شما می توانید از یک برس تمیز کننده و یا یک مسواک نرم برای تمیز کردن دندانهای مصنوعی استفاده کنید.اما برای تمیز کردن دندانهای طبیعی که دارید از یک مسواک مجزا استفاده کنید.

_در هنگام شست و شو مطمئن شوید که به تمام قسمت های دندان مصنوعی دسترسی داشته اید.دندان مصنوعی را میتوانید برای از بین بردن لکه های روشن و نیز مواد باقیمانده در ان در یک حلال مناسب ویا یک دترژنت با عمل شیمیایی شناور کنید.

این عمل میتواند به طور روزانه و یا چند بار در هفته انجام شود_روش تمیز سازی اولتراسونی نیز میتواند توسط دندانپزشک متخصص برای از بین بردن لکه های تیره تر انجام شود.

موثرترین راه برای تمیز نگه داشتن دندانهای مصنوغی همان شست و شوی روزانه وغوطه ور ساختن دندانها در حلال های شیمیایی است.

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

شیوه مراقبت از دندان های مصنوعی

استفاده از مسواک و خمیر دندان ساینده و سخت اصلا توصیه نمی شود. برای ضد عفونی کردن دندان مصنوعی از روش جوشاندن آن هرگز استفاده نکنید زیرا ممکن است اسیب فیزیکی و جدی ببیند. و اگر نمی خواهید برای مدتی از آن استفاده کنید در محلول های شوینده مخصوص دندان مصنوعی و یا در آب قرار دهید.

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

آیا استفاده از دندان مصنوعی شب هنگام نیز لازم است؟

 

اگر چه ممکن است توصیه شود که حتی در هنگام خواب نیز (به خصوص روزهای اول استفاده و به منظور عادت کردن و هماهنگ شدن با بافت دهان) دندان مصنوعی را خارج نکنید اما محققان معتقدند که خارج کردن دندان مصنوعی به مدت ۸ ساعت در روز فرصت مناسبی است تا بافت لثه استراحت نموده و به کمک زبان و بزاق شستشو یافته و تحریک شود و همین روند باعث حفظ سلامت لثه ها می شود.

آنچه در مورد استفاده از دندان مصنوعی توصیه می شود این است که در فواصل زمانی مناسب به دندانپزشک مراجعه کنید. این کار به منظور معاینه سلامت دهان و دندان صورت می گیرد . به مرور زمان دهان دچار تغییر شده و ممکن است استخوان زیر دندان مصنوعی تحلیل رود . مراجعه منظم به دندانپزشک و انجام معاینات لازم مانع از بروز مشکلاتی از این دست می شود. زیرا به مرور زمان حتی لازم است که دندان مصنوعی تعویض شود. هیچ گاه سرخود تلاش نکنید تا به دندان مصنوعی عادت کرده و یا آن را با بافت دهان هماهنگ کنید. استفاده از چسب دندان مصنوعی اصلا توصیه نمی شود.

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

دندان مصنوعی باید در چه نوع ظرفی نگهداری شود؟

برای این که دندان شما در محیطی پاکیزه و بهداشتی نگهداری شود و از آلودگی‌ های محیط محفوظ بماند، باید یک ظرف دردار مخصوص، برای نگهداری آن در طول شب در نظر بگیرید. ظرف دردار باعث می‌ شود دندان تان از دید اطرافیان دور بماند. به علاوه فراموش نکنید حتما دندان تان را داخل آب نگه دارید تا خشک نشود و تغییر حجم ندهد.

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

چند اشاره موثر و کمک کننده:

 

_هنگام شستن دندانهای مصنوعی ان را خیلی محکم و تحت فشار نگه ندارید چراکه می تواند موجب شکستن ان شود.

_دندانها را درظرفی که تانیمه با اب پر شده قرار دهید._دندانهای مصنوعی را هرگز در اب داغ شناور نکرده وبا اب داغ شست و شو ندهید چراکه این امر میتواند فرم دندانها را بد شکل و اندازه انها را به هم بزند._ هرگز تلاش نکنید ذرات غذایی باقیمانده در دندانها را با یک ابزار تیز پاک کنید در عوض برای این کار از دندانپزشک کمک بگیرید.

_هرگز از یک مسواک سخت برای تمیز کردن دندانهای مصنوعی استفاده نکنید چون موجب خراش خوردن دندانها می شود.

_دندانهای مصنوعیتان را به هنگام شب و یا ۶ تا ۸ ساعت در طی روز بیرون بیاورید.استفاده مداوم از انها شانس تنفس را از لثه هایتان خواهد گرفت و نتیجه ی ان ایجاد عفونت در بافتهای نرم زیر دندانهای مصنوعی خواهد بود.

_زمانی که دندان مصنوعی در دهانتان نیست ان را در اب و یا یک حلال مناسب نگه داری کنید.دندانها نیاز دارند برای حفظ شکل و اندازه مناسبشان در یک محیط مرطوب نگه داری شوند.

مصنوغی نیز باید مورذ توجه قرار گیرند.لثه ها باید به طور روزانه بوسیله یک مسواک نرم و یا یک پارچه تمیز شوند.این کار موجب برطرف کردن اثار و ذرات روی لثه ها و نیز تحریک گردش مواد در بافتها می شود.لثه هایتان را با قرار دادن انگشت شست و اشاره در حاشیه ی انها تحریک کنید.(از عمل “فشار دادن_رها کردن استفاده کنید.)

باقی ماندن دندانهای طبیعی:دور نگه داشتن هر دندان طبیعی باقیمانده از لکه و پلاک بسیار مهم است

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

چگونه میتوانیم بفهمیم که دندانهای مصنوعیمان اندازه مناسب دارند؟

 

به گذشت زمان استخوانهای ارواره به طور اهسته تغییر میکنند.بنابراین ممکن است شما نیاز داشته باشید تا اندازه دندانهایتان را مجددا تعدیل کنید و یا نیاز به ساختن یک دندان مصنوعی جدید پیدا کنید.اگر در این رابطه با هر یک از مشکلات زیر مواجه شدید به دندانپزشک مراجعه کنید:_مشکل جویدن غذا با دندانهای مصنوعی._اذیت شدن گونه توسط دندانها._مشکلاتی در تکلم._وجود بافتهای قرمز و ملتهب در دهان._ناراحتی هنگام استفاده از دندان مصنوعی._ترک خوردن گوشه دهان.

دندان مصنوعی که جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود، معمولا از آکریل یا ترکیبی از آکریل و فلز است. دندان مصنوعی پارسیل جایگزین تعدادی از دندان‌های از دست رفته (تا زمانی که تمام‌ دندان‌ها از دست بروند و دندان مصنوعی کامل جایگزین شود) می‌شود. یک دندان مصنوعی مناسب به خوردن غذا، صحبت کردن و راحتی بیشتر شما کمک شایانی می‌کند. .

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

چه انتظاری باید داشت؟ .

دندان مصنوعی جدید همیشه در دهان عضوی بیگانه است. چندین روز یا هفته لازم است تا شما به آن عادت کنید. زمان لازم برای سازگاری با دندان مصنوعی در اشخاص کاملا متفاوت است. در این جا پیشنهادهایی ارائه می کنیم، برای اینکه زودتر بتوانید به دندان مصنوعی‌تان عادت کنید: .

غذا خوردن:

باید برای این امرکمی وقت صرف کنید. غذا خوردن را با غذاهای نرم و غذاهایی که به تکه‌های کوچک تقسیم شده‌اند، شروع کنید. این کار به شما کمک می‌کند به آهستگی و با هر دو سمت دهانتان به صورت هم زمان،‌برای جلوگیری از حرکت دندان مصنوعی، غذا را بجوید. تا زمانی که کاملا به این شرایط جدید عادت نکرده‌اید، به این روش ادامه دهید. .

افزایش ترشح بزاق دهان: ممکن است زمانی که برای اولین بار دندان مصنوعی را در دهان می‌گذارید، میزان ترشح بزاق دهانتان افزایش یابد. این پاسخ غدد بزاقی دهان است که پس از چند هفته به حالت اولیه خود باز می‌گردد. با بلعیدن بزاق می‌توانید به تسریع بهبود این شرایط کمک کنید.

صحبت کردن:

کلماتی را که برای تلفظ‌شان به مشکل برخورده‌اید، با صدای بلند و رسا تکرار کنید؛ تا به این عضو جدید عادت کنید. این مشکل معمولا پس از ۲ هفته برطرف می‌شود.

محل‌های زخم: آزردگی و زخم در روزهای آغازین استفاده از دندان مصنوعی معمولا بسیار طبیعی است و دندانپزشک شما به راحتی می‌تواند این مشکل را برطرف کند. همچنین استفاده از چسب‌های نگهدارنده دندان مصنوعی برای جلوگیری از جابجایی و تحریک بیشتر مناطق آزرده، توصیه می‌شود. ولی اگر محل زخم‌ها دردناک باشند، بنا به تشخیص دندانپزشک، ممکن است بهتر باشد برای مدتی از دندان مصنوعی استفاده نکنید. .

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

مراقب دندان های مصنوعی خود باشید .

مانند دندان‌های طبیعی، دندان مصنوعی نیز می‌تواند محل تجمع پلاکت‌ها و ذرات غذایی باشد. خصوصا زیر دندان مصنوعی محل بسیار مناسبی برای رشد میکروب‌هاست. به همین دلیل رعایت بهداشت روزانه دهان کاملا لازم به نظر می‌رسد. بهداشت نامناسب دندان مصنوعی می‌تواند منجر به تشکیل جرم و بوی بد دهان شود.

در صورت امکان، بهتر است پس از هر بار صرف غذا، دندان مصنوعی را در آورده و آن را بشوئید. در هنگام شستشو، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

‌ حتما از مسواک نرم یا مسواک مخصوص دندان مصنوعی استفاده کنید.

از آب ولرم استفاده کنید. آب داغ به دندان مصنوعی آسیب می‌رساند.

حتما هر شب پیش از خواب، دندان مصنوعی‌تان را درآورده و از قرص‌های تمیز کننده وضد عفونی‌ کننده مخصوص این کار استفاده نمائید.

در هنگام شستشو، دندان مصنوعی را محکم در دست بگیرید. در غیر این صورت ممکن است دندان مصنوعی از دست شما افتاده و بشکند. .

.

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

چه مواقعی باید دندان مصنوعی‌ام را در بیاورم؟ .

 

طبیعتا در روزهای اول، ممکن است در طول روز به دلیل ناراحتی،‌چندین بار آن را از دهانتان خارج سازید. اما به طور معمول باید به خاطر داشته باشید که حتما پیش از خواب دندان مصنوعی‌تان را در بیاورید. این امر اجازه استراحت به لثه‌ها را می‌دهد. همچنین با قرار دادن دندان مصنوعی در محلول متشکل از آب و قرص جوشان تمیز کننده دندان مصنوعی به بهداشت دهانتان کمک شایانی خواهید کرد. صبح روز بعد پیش از گذاشتن دندان مصنوعی در دهان، حتما آن را با آب ولرم بشویید.

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

آیا لازم است دست دندان را شب‌ها از دهان خارج کنیم؟

در طول ۲۴ ساعت شبانه‌ روز، باید ۸ ساعت دندان تان را از دهان خارج کنید. بهترین حالت این است که شب‌ هنگام، وقتی می ‌خوابید، به دندان تان استراحت دهید.

اگر شما تمام ساعات شبانه روز از دندان استفاده کنید، مخاط دهان در زیر آن، تحت فشار خواهد بود و به مرور مخاط و لثه‌ های شما متورم شده و در درازمدت به تحلیل استخوان فک‌ های شما می‌ انجامد. به علاوه در طول شب، میکروب ‌ها در فاصله بین لثه‌ ها و دندان رشد کرده و دهان تان پر از قارچ خواهد شد.

خارج کردن دندان مصنوعی در طول شب، به زبان و عضلات شما این اجازه را خواهد داد که با جریان بزاق، لثه ‌ها را ماساژ داده و به جریان خون در لثه‌ های شما کمک کند. شب هنگام که دندان تان را از دهان خارج می‌ کنید، با یک مسواک نرم به آرامی لثه‌های تان را ماساژ دهید. این کار نه تنها باعث ماساژ دادن لثه‌ ها می‌ شود بلکه به جریان خون در لثه کمک می‌ کند و بقایای میکروب‌ ها را از روی لثه‌ ها و مخاط دهان شما پاک می ‌کند. حتی می‌ توانید با یک پارچه یا حوله نرم و ظریف، لثه ‌های تان را ماساژ دهید.

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

آیا با وایتکس می توان دندان مصنوعی را سفید کرد ؟

اگر در دندان شما، فلز استفاده نشده است، هفته ‌ای یک بار یک قاشق چای‌ خوری وایتکس را در یک لیوان آب حل کنید و ۶ تا ۸ ساعت دندان تان را درون آن قرار دهید. وایتکس به تمیز شدن دندان شما از بقایای غلیظ و میکروب‌ ها کمک شایانی خواهد کرد.

ولی دقت کنید چون وایتکس باعث خوردگی فلز دندان‌ های تکه ‌ای خواهد شد، این نوع دندان‌ها را نباید در وایتکس گذاشت. پس از شستشوی دندان آن را در زیر جریان آب سرد بگیرید تا بقایای این مواد شوینده از روی دندان تان پاک شود.

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

شایعترین علت تهوع در هنگام استفاده از دندان مصنوعی کامل

1..بلند بودن لبه‌های پروتز خصوصا در خلف پروتز فک بالا و دیستولینگوال فک پایین

2..لقی پروتز فک بالا

3..تماس پیش رس و ممانعت از تطابق خوب پروتز با انساج دهان

4..ارتفاع عمودی زیاد پروتز

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان

نکته‌های آخر

استخوان فک و لثه‌ها به صورت طبیعی به مرور تغییر شکل می‌دهند؛ و این مسئله ممکن است روی وضعیت قرارگیری دندان مصنوعی‌تان تاثیر بگذارد.

هر گونه تغییر می‌تواند باعث ناراحتی شما در هنگام صرف غذا شده، موجب آزردگی بافت لثه شده، عفونت‌های دهانی را به وجود آورده و نهایتا فیزیک مناسب صورت شما را به هم بزند.

استفاده از چسب‌های نگهدارنده دندان مصنوعی در این موارد می‌تواند بسیار کارآمد باشد؛ اما اگر مشکل شما پیشرفته باشد، حتما باید با دندانپزشک خود جهت تعویض دندان مصنوعی‌تان مشورت کنید.

در نهایت،‌با گذشت زمان و تمرین شما به زودی می‌آموزید که چگونه باآسودگی خاطر غذا بخورید، صحبت کنید و بخندید. درست مثل روزهای جوانی!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...