رفتن به مطلب

دانشمندان موفق به کشف ۲۲ ژن مرتبط با “هوش” شدند


ارسال های توصیه شده

بیش از ۶۰ سال پیش فرانسیس کریک و جیمز واتسون ساختار مارپیچی و دوگانۀ دی ان ای را کشف کردند. امروزه نیز با دریافت پول ناچیزی موسسات مختلف، ژنوم ِ شما را تنها با داشتن قطره ای خون یا بزاق دهان تعیین توالی می کنند و کتاب زیستی سلول هایتان را برای شما می گشایند.

7m6t1z0360qbfzwmlnip.jpg

 

با این کار شما میتوانید با استفاده از نقشه ژنتیکی خود درخت اجدادی خود را در تاریخ پیگیری کنید. گرچه وراثت زیستی از والدین به فرزندان به وسیله انتقال دی ان ای یک حقیقت علمی غیر قابل انکار است، اما دانش ما به اینکه دقیقا کدام ژن ها مسئول کدام خصلت های ماست هنوز بسیار محدود است. این محدودیت به کمک “مطالعات گستردۀ ارتباطی ژنوم”(GWAS) در حال تغییر است. این مطالعات به دنبال تفاوت های ساختاری ژنتیکی افراد(ژنوتیپ) و همبستگی این ژنوتیپ ها با خصلت های قابل مشاهده افراد است(فنوتیپ). به زبان ساده تر اینکه کدام ژن ها باعث کدام خصلت های شما می شوند. در یکی از مطالعات اخیر که در

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
منتشر شده، گروهی از دانشمندان از سراسر جهان توالی دی ان ای ۷۸,۳۰۸ فرد را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا ارتباط دی ان ای و هوش کلی(IQ) را مورد بررسی قرار دهند.

 

محققان در این مطالعه به دنبال “چندریختی های تک-نوکلئوتیدی” بودند که با نتایج تست های آی-کیو دارای همخوانی می باشند. دی ان ای انسان دارای ۴ پایۀ بازی نوکلئوتیدی با نام های آدنینA، تیمینT، سیتوزین C و گوانین G است که الفبای ژنتیکی ما را تشکیل می دهند. “چندریختی های تک-نوکلئوتیدی”جایی دیده می شود که توالی دی ان ای در ژنوم بین افراد یک گونه زیستی یا بین یک جفت کروموزوم در یک فرد، یک نوکلئوتید متفاوت باشد. با یک مثال توضیح می دهیم: ابتدا به تصویر زیر و توالی ژنتیکی دو فرد مقایسه شده دقت کنید.

t4dlhty6n0qx2ucvlxmn.jpg

 

توالی ژنتیکی بین دو فرد در یک قسمت مشخص از دی ان ای هر دوشان نشان داده شده است. توالی ژنتیکی فرد اول TAGGCACTG است و توالی ژنتیکی فرد دوم عینا تکرار شده اما فقط یک نوکلئوتید آن با توالی فرد قبل متفاوت است که این توالی را تشکیل می دهد: TAGGCGCTG. یعنی ششمین نوکلئوتید(از سمت چپ) در توالی ژنتیکی این دو فرد با یک دیگر فرق می کند. این تفاوت ایجاد شده در اثر اختلاف یک نوکلئوتید را یک SNP یا چندریختی تک-نوکلئوتیدی می گویند. در تحقیق مذکور هم دانشمندان به دنبال SNPهایی بین افراد هستند که به نظر می رسد با هوش آنها رابطه مستقیم داشته باشد. چرا که این SNP قابلیت دستکاری خصلت های مختلف افراد از جمله هوش را دارند. این ژن های ما هستند که دستورات ساخت پروتئین ها را که اجزای پایه ای ساختار بدن ما هستند، کنترل می کنند.

 

در

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
حدود ۱۲ میلیون SNP مورد بررسی قرار گرفتند که ازین میان، ۳۳۶ عدد با میزان هوش افراد رابطه دارد که این ۳۳۶ SNP روی ۲۲ ژن مختلف تاثیر میگذارند. یکی از ژن ها مسئول رشد نورون هاست، دیگری عامل ناتوانی های ذهنی و آسیب های مغزی است. تمام این SNP ها با هم باعث ۵ درصد تفاوت توانایی هوش در بین افراد است. وقتی که الگوهای بیشتری از SNP ها مورد بررسی قرار گرفت، محققان ۳۰ ژن مرتبط با هوشمندی دیگر را نیز شناسایی کردند.

 

برای اینکه تکرار پذیری این مطالعه تست شود، محققان الگوهای بدست آمده از این ۳۳۶ SNP را با گروهی دیگر متشکل از ۲۰۰ هزار نمونه دی ان ای مقایسه کردند که ببینند آیا رابطه به دست آمده در گروه اول بین SNP ها و هوش، بین میزان تحصیلات افراد گروه دوم نیز برقرار است یا خیر. چرا که میزان تحصیلات رابطه نزدیکی با توانایی های ذهنی دارد. در ۹۹ درصد نتایج الگوهای ژنتیکی SNP بدست آمده یا تحصیلات و هوش افراد یک رابطه مستقیم را نشان میداد. به زبان ساده رابطه ی الگوها در گروه اول بین SNP و میزان هوش، همانند رابطه بین SNP و میزان تحصیلات در گروه دوم بود. تکرار شدن این الگوها در آزمایش دوم دلیل صحت و بدون خطا بودن نتایج اولیه میباشد.

3lg17toadk2o54y1qa0f.jpg

 

به گفته ریچاری هایرِ عصب شناس در کتاب” عصب شناسی هوش”؛ تحقیقات دیگر پیرامون هوش در حال ترکیب دو علم تحلیل مولکولی ژنتیکی و تصویربرداری عصبی است. در یک تحقیق با شرکت ۱۵۳۸ فرد نوجوان محققان دریافتند که یک SNP روی انعطاف پذیری نورون ها تاثیر می گذاشت که این تاثیر خود با میزان هوش افراد و ضخامت غشای مغزی آنها رابطه مستقیم داشت. در دیگر آزمایشات حیوانی دانشمندان با استفاده از تکنیک های شیمی-ژنتیک برخی از ژن هایی که روی میزان هوش حیوان تاثیر دارد را روشن یا خاموش می کردند.

 

البته هوش منحصرا محصول دی ان ای شما نیست و هیچ دانشمندی هم این طور فکر نمی کند. محیط تاثیر فراوانی در رشد هوش یا هر خصلت روانی دیگری دارد. این تحقیقات به ما کمک می کنند که در آینده بتوانیم به کودکانی که ممکن است با مشکلات مغزی ژنتیکی رشد کنند کمک کنیم و از قبل جلوی این کمبودها را با اصلاح دی ان ای آنها بگیریم. ما محصول ساختار ژنتیکی و محیط خود هستیم و هردوی اینها بر روی توانایی های ما تاثیر دارد و روابط بین این دو عامل نیز نقش بزرگی در شکل گیری ما ایفا می کند. این نتایج به دانشمندان قابلیت درک عمیق تری از تفاوت ها و شباهت های ساختار روانی انسان ارائه می کند.

 

ترجمه: فرهاد نامجو - بیگ بنگ

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...