رفتن به مطلب

22 قانون سلامتی که در واقعیت کاملا اشتباه هستند


ارسال های توصیه شده

هر قانون سلامتی لزوما علمی نیست و ممکن است با وجود حقیقی نبودن، دست به دست بین نسل‌های مختلف جابه‌جا شده باشد. در این مطلب این دسته از حقایق ناصحیح را بررسی می‌کنیم.

tdzo5jl6aecjzhjhrjo6.jpg

 

از آنجایی که هیچ چیز ارزش سلامتی را نداشته و باید همواره مراقب آن بود، افراد همیشه توجه خاصی به آن دارند و به همین دلیل از قوانین مختلفی پیروی می‌کنند. یک قانون سلامتی ممکن است از کودکی در گوش یک فرد خوانده شده باشد و او همیشه از آن پیروی کند، در حالی که در عمل، فایده خاصی برای وی ندارد. یک نفر ممکن است قوانین راز سلامتی را از فرد یا افرادی مخصوصا قدیمی شنیده و با خیال باتجربه بودن آن ‌ها، این صحبت‌ها را چشم و گوش بسته بپذیرید.

 

البته، اگرچه برخی از این قوانین سلامتی تحت‌الفظی توسط محققان رد شده‌اند، اما بر روی برخی دیگر از آن‌ها هنوز مطالعه خاصی صورت نگرفته است. به این ترتیب، نه حقیقت داشتن و نه کذب بودن آن‌ها به صورت علمی مشخص نیست. در هر صورت بهتر است به جای دنبال کردن گفته‌های دست به دست شده از قدیم، به سراغ انجام اعمالی بروید که حقیقی بودن آن‌ها به صورت علمی ثابت شده است.

cnfdrc2fha17iu3x76j.jpg

 

هر نوع از افکار و عقاید در زمینه‌های مختلف، منطقه به منطقه و کشور به کشور متفاوت است، پس در صورت تازه بودن این موارد برای شما متعجب نشوید.

 

مونو سدیم گلوتامات در غذاهای چینی سبب مریضی می‌شود

بعد از نوشته شدن نامه‌ای توسط یک پزشک برای مجله New England Journal of Medicine در سال 1968، عقیده به مضر بوده MSG یا همان مونو سدیم گلوتامات باب شد. وی در نامه خود عبارت جدیدی با عنوان «سندرم رستوران چینی» ابداع کرد تا به این وسیله علائم بیماری‌های مختلفی اعم از بی‌حسی و ضعف عمومی را تشریح کند. اگرچه وی مونو سدیم گلوتامات را عامل بروز این اتفاقات بعد از خوردن غذاهای چینی عنوان کرده بود، اما مطالعه او این موضوع را اثبات نمی‌کرد.

j4noaallgw4vit2lizr.jpg

 

اما اکنون، پزشکان بر اساس یافته‌‌های انجمن شیمی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که مونو سدیم گلوتامات، تنها برخی از افراد را آن هم در زمان مصرف شدن با شکم خالی و در اندازه‌ای بالا تحت تاثیر قرار می‌دهد. مصرف آن در حالت عادی، مشکلی برای بیشتر افراد ایجاد نخواهد کرد.

 

بر اساس یافته‌های جدیدتر، این ترکیب شیمیایی تنها یک نوع آمینو اسید است که اتم‌ سدیم به آن افزوده شده است. گفته شده بیشتر افرادی که بعد از مصرف MSG حالات بدی را تحربه می‌کنند، بیشتر درگیر تلقین شده‌اند و یک قانون سلامتی اشتباه، مغز آن‌ها را وادار به اظهار مریضی کرده است.

 

قهوه از رشد جلوگیری می‌کند

با وجود قدیمی بودن این قانون سلامتی ، هنوز شواهد کافی برای اثبات آن وجود ندارند. بر اساس تعداد قابل توجهی از آزمایش‌های انجام گرفته، مصرف کافئین ارتباط خاصی با رشد استخوان‌های کودکان ندارد. البته در بزرگسالان قضیه کمی متفاوت است.

 

به گفته محققان، مصرف بالای کافئین در افراد بزرگسال جذب کلسیم در بدن آن‌ها را محدود می‌کند. البته، این تاثیر کمتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید و با خوردن شیر به اندازه یک قاشق غذاخوری، محدودیت جذب کلسیم ایجاد شده توسط یک فنجان قهوه به طور کامل جبران می‌شود. گفته شده نقش تبلیغات در باور مضر بودن قهوه بسیار زیاد است.

9g9hcqyejnzsjma3guja.jpg

 

به عنوان نمونه، یک تولیدکننده غلات با نام C.W. Post مدت‌ها قبل در تلاش بود تا یک نوشیدنی مختص وعده صبح با نام Postum را به عنوان جایگزینی برای قهوه به مردم معرفی کند، به همین دلیل سم‌پاشی علیه این نوشیدنی را آغاز کرد. این شرکت قهوه را یک نوع سم برای اعصاب خطاب می‌کرد که باید شدیدا از خوراندن آن به کودکان جلوگیری می‌شد.

 

لباس زیاد بپوشید وگرنه سرما می‌خورید

احتمالا این قانون سلامتی را به مراتب بیشتر از دیگر موارد شنیده باشید، اما این نیز یک غلط مصطلح بیش نیست. سرد بودن از نظر فیزیکی عاملی نیست که سبب مریض شدن شما بشود، بلکه دلیل اصلی بروز این بیماری قرار گرفتن در معرض ویروس آن است. هنوز هیچ پشتوانه علمی دقیقی برای اثبات مضر بودن بیرون رفتن با موی خیس حین یخبندان بودن هوا وجود ندارد و ممکن است همیشه بعد از این کار، با نوعی هیپوترمی و اخلال کار اعضای بدن به دلیل کاهش ناگهانی دمای آن‌ها مواجه شده باشید.

0r809txl7dsds381ovg.jpg

 

گفته‌های علمی بیشتری وجود دارند که علت افزایش احتمال سرماخوردگی در فصل زمستان را تشریح می‌کنند. به عنوان نمونه، از آنجایی که در فصل سرما کمتر به محیط‌های باز می‌رویم، امکان دریافت ویروس این بیماری از یک فرد بیمار به علت قرار داشتن با وی در یک محیط بسته بالا می‌رود.

 

دلایل زیادی سبب بروز سرماخوردگی می‌شوند که تمامی آن‌ها را باید در یک مقاله مفصل بررسی کرد، اما نکته مهم اینجاست که سرد بودن بدن دلیلی برای ابتلا به این بیماری نیست و نباید آن را یک قانون سلامتی به اثبات رسیده دانست. برخی محققان معتقدند قرار گرفتن در معرض هوای سرد حتی سبب بهبود وضعیت سلامت جسمانی نیز می‌شود.

 

تریپتوفان شیمیایی در بوقلمون سبب خواب‌آلودگی می‌شود

هیچ فردی را نمی‌توان یافت که خوابیدن بعد از خوردن یک وعده غذایی مفصل را دوست نداشته باشد. البته میل به خواب در زمان خوردن برخی از غذاها شدیدتر می‌شود. به عنوان نمونه می‌توان به بوقلمون اشاره کرد که بر اساس یک قانون نانوشته، تریپتوفان موجود در آن سبب بروز خواب‌آلودگی شدید می‌شود. این ماده، یک نوع آمینو اسید بوده و در تولید مواد شیمیایی در مغز که سبب آرام شدن فرد می‌شوند، نقش مهمی دارد.

hpfbcbd5bhyuy5vv9pg.jpg

 

اگر دلیل احساس خواب‌آلودگی بعد از خوردن بوقلمون این ماده شیمیایی باشد، خوردن هر ماده غذایی شامل آن همچون پنیر چدار نیز باید نتیجه‌ مشابهی داشته باشد، در حالی که این نوع پنیر هیچ وقت به عنوان عامل ایجاد احساس خستگی شناخته نشده است. به عقیده محققان، کربوهیدرات و مخصوصا نوع جشن‌هایی که در آن بوقلمون سرو می‌شوند، عامل اصلی احساس نیاز به خواب نیم‌روزی بعد از خوردن این غذای لذیذ هستند.

 

دریافت ویتامین به صورت مستقیم برای سلامتی مفید است

ایده خوردن یک قرص تماما حاوی ویتامین به جای مواد غذایی حاوی ذره‌ای از آن، بسیار عالی به نظر می‌رسد. حتی برخی از قرص‌های مولتی ویتامین، طی یک وعده حجم بالایی از چند ویتامین مختلف را به صورت مستقیم به بدن وارد می‌کنند. متاسفانه این قانون سلامتی در واقعیت آن طور که انتظار دارید عمل نمی‌کند.

 

بعد از چندین دهه تحقیق بر روی انواع ویتامین‌ها، طبق بیشتر آن‌ها هیچ دلیل خاصی برای استفاده از مولتی ویتامین‌ها وجود ندارد. همچنین بر اساس برخی دیگر از مطالعات، این دسته از مواد مکمل غذایی به نوعی با افزایش احتمال ابتلا به سرطان در ارتباط هستند.

y8k6q0vhq1nnwgc937v9.jpg

 

قضیه برای افرادی که از سو تغذیه رنج می‌برند متفاوت است و آن‌ها باید بتوانند به ازای خوردن حجم کمی از مواد غذایی، انرژی و ویتامین قابل توجهی را دریافت کنند. اما افراد عادی بهتر است با مصرف مواد غذایی طبیعی و مختلف، انواع ویتامین‌های مورد نیاز بدن را دریافت کنند.

 

90 درصد گرمای بدن از طریق سر از دست می‌رود

نمایان بودن سر انسان در مقایسه با دیگر اجزای بدن، دلیل موجهی برای این موضوع نیست و گرما از طریق هر قسمت پوشیده نشده‌ی بدن از دست می‌رود. همانطوری که در صورت نپوشیدن یک شلوار بلند در زمستان، گرمای بدن از طریق پاها خارج می‌شود، در صورت قرار ندادن کلاه بر روی سر این اتفاق از طریق این قسمت از بدن رخ می‌دهد و هیچ تفاوت خاصی میان اجزای مختلف بدن وجود ندارد.

o9qa7r2iin3nkcs2cw.jpg

 

بعد از خوردن غذا بلافاصله شنا نکنید

این یک قانون سلامتی است که بیشتر توسط والدین به کودکان گفته می‌شود. به عقیده آن‌ها بعد از خوردن غذا، در صورت تصمیم برای شنا کردن می‌بایست بین نیم تا یک ساعت منتظر ماند.

 

عقیده به این موضوع، از آنجایی ریشه می‌گیرد که فرآیند هضم غذا سبب جذب خون بیشتری در رگ‌های معده می‌شود و به این ترتیب خون کمتری برای سایر عضلات باقی می‌ماند. به همین دلیل احتمال گرفتگی عضلات حین شنا کردن و بروز حوادث ناگوار بعدی بالا می‌رود. به عقیده برخی والدین، بعد از صرف یک وعده غذایی کامل حتی باید از استحمام نیز خودداری کرد.

3fkcfiseslifmvxueqop.jpg

 

هنوز شواهد مستقیمی در این باره به دست نیامده است. به عبارت دیگر، هنوز هیچ گزارشی مبنی بر غرق شدن به خاطر گرفتگی عضلات بعد از صرف غذا به میزان زیاد ارائه نشده است. گرفتگی عضلات حین شنا کردن اتفاقی متداول است، اما نمی‌توان آن‌ها را همیشه با پر بودن معده مرتبط دانست. با این حال، بر اساس یک ضرب‌المثل معروف «کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند».

 

در صورت بلیعدن آدامس، هضم آن 7 سال طول خواهد کشید

وقتی مشخص شد شان اسپایسر (Sean Spicer) به عنوان دبیر مطبوعاتی دونالد ترامپ، هر روز دو پاکت و نصفی آدامس را بعد از جویدن می‌بلعد، بسیاری از افراد معتقد به این قانون سلامتی از خود پرسیدند چطور وی تاکنون از درد معده زمین‌گیر نشده است؟

 

آدامس غیر قابل هضم است، به همین دلیل به همان صورتی که آن را بلعیده‌اید، از درون روده‌ها عبور کرده و سپس از بدن دفع می‌شود. این تنها ماده غذایی غیر قابل هضم نیست و افراد چنین موادی را در طول روز باز هم مصرف می‌کنند.

nisy7k5u4nem11vpqnx2.jpg

 

در برخی از مواقع نادر ممکن است بلعیدن حجم زیادی از آدامس توسط فردی که به یبوست نیز دچار شده، سبب ایجاد مشکل شود. به عنوان نمونه، حدود سه سال قبل، روده یک کودک 6 ساله به دلیل خوردن آدامس مسدود شد و برای او و خانواده‌اش ایجاد دردسر کرد. با این حال، هنوز محققان عقیده دارند بلعیدن آدامس مشکلی ایجاد نمی‌کند.

لینک به دیدگاه

بعد از یک وعده غذایی ناسالم فقط نوشیدنی مصرف کنید

متاسفانه عادت به استفاده محض از نوشیدنی برای مدت زمانی قابل توجه بعد از خوردن غذاها و حتی دیگر نوشیدنی‌های ناسالم، به اشتباه تبدیل به یک قانون سلامتی شده است که توسط افراد زیادی توصیه می‌شود، با اینکه باید همین عقیده اشتباه را ناسالم و مضر برای سلامتی خطاب کنیم.

 

بدن انسان به طور طبیعی مواد شیمیایی مضر را از طریق کبد، کلیه‌ها و دستگاه گوارش دفع می‌کند. شاید بتوان گفت با استفاده مداوم از نوشیدنی، تنها سرعت این فرآیند کمی بیشتر می‌شود.

1c4gka5ha66ugo1ezt2s.jpg

 

نوشیدنی‌هایی که امروز افراد استفاده می‌کنند آن‌چنان سالم نیستند و به طبیعی بودن آن‌ها اعتمادی نیست. از طرفی دیگر، دریافت زیاد مایعات سبب دفع مواد مفیدی همچون فیبر از بدن می‌شود. حتی تصمیم برای تهیه آبمیوه به صورت کاملا طبیعی نیز اشتباه است، چرا که ممکن است بیشتر بخش‌های مفید آن را به صورت تفاله بیرون بیندازید.

 

هر فرد باید روزانه 8 لیوان آب بنوشد

در اهمیت تامین آب مورد نیاز بدن به صورت مداوم هیچ شکی نیست و آن را باید یک قانون سلامتی به اثبات رسیده دانست، اما ایده خوردن هشت لیوان آب در طول هر روز کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسد. محققان در افراد سالم، هیچ ارتباطی میان مصرف مایعات و بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های قلبی، سطح سدیم و حتی کیفیت پوست بدن پیدا نکرده‌اند.

0le65d2xrpmvv3pfhasl.jpg

 

افراد از طریق غذاها و دیگر انواع نوشیدنی که در طول روز مصرف می‌کنند آب زیادی به بدن خود می‌رسانند. البته نباید هرگز نوشیدنی‌های دیگر را به طور کامل جایگزین آب کنیم و همیشه برای رفع تشنگی به سراغ هر نوع نوشیدنی به جز آب برویم. برای تجزیه اغلب نوشیدنی‌ها در معده به کالری به مراتب بیشتری نیاز است. از طرفی دیگر، نوشیدنی‌های مصنوعی اغلب دارای شکر مصنوعی هستند که دریافت زیاد آن‌ها، مشکلات بسیار زیادی اعم از ابتلا به دیابت را سبب می‌شود.

 

در هر صورت بهتر است هر زمان که احساس تشنگی کردید آب بنوشید و حجم آب دریافت شده در فصل‌های گرم سال را کمی افزایش بدهید، اما نیازی نیست تا به طور دقیق تعداد لیوان آب مصرف شده را محاسبه کنید.

 

خوردن چیزی که برای کمتر از 5 ثانیه روی زمین بوده مشکلی ندارد

رها شدن یک ماده غذایی لذیذ از دست و افتادن آن بر روی زمین اتفاق ناگواری است، اما آیا در صورت برداشتن سریع آن از روی زمین، خوردنش مشکلی ایجاد نمی‌کند؟ نباید خود را گول زد و با فرض سرعت در برداشتن غذا از روی یک محیط آلوده آن را مصرف کرد، چرا که باکتری‌ها در عرض میلی‌ثانیه سرایت پیدا می‌کنند. جذب باکتری غذاهای آب‌ و یا روغن‌دار به مراتب از غذاهای خشک بیشتر است، اما در هر صورت نمی‌توان زمان دقیقی برای نجات دادن غذا و جلوگیری از دور ریختن آن اعلام کرد!

124ngrum37lg1qp5s4.jpg

 

تنها فاکتوری که می‌توان بر اساس آن درباره ایمن و یا ناایمن بودن غذا بعد از بروز این اتفاق قضاوت کرد، سطحی است که ماده غذایی بر روی آن ریخته شده است. برخی افراد ممکن است بسته به سطح، به واژگونی غذا اهمیت ندهند و آن را مجددا مصرف کنند، اما بدون شک برداشتن و مصرف کردن غذا از روی زمینی که افراد مختلف بر روی آن راه می‌روند به هیچ عنوان درست نیست. در مطلبی دیگر، قسمت دوم قوانین سلامتی ناصحیح را بررسی خواهیم کرد.

 

واکسن زدن با ریسک همراه است

این عقیده بعد از انجام مطالعه بر روی دوازده کودک در سال 1998 بیش از پیش قوت گرفت. محققان این آزمایش عقیده داشتند بین واکسن سرخک، اوریون و سرخجه و بروز بیماری اوتیسم ارتباط وجود دارد. بعدها مشخص شد این مطالعه به طور کامل اشتباه بوده و اطلاعات غلطی را در بر داشته است.

xgn8sya4a52dfg9asimk.jpg

 

بعد از آن چندین مطالعه دیگر بر روی اطلاعات به دست آمده از واکسیناسیون میلیون‌ها کودک انجام و مشخص شد هیچ ارتباط خاصی میان واکسن و اوتسیم وجود ندارد. متاسفانه یک قانون سلامتی ناصحیح همچون این مورد مضرات جبران ناپذیری در سطوح گسترده دارد. به عنوان نمونه، در یک بازه زمانی، عقیده به ریسک‌پذیر بودن واکسن زدن سبب شیوع مجدد سرخک در برخی مناطق شد.

 

خوردن ماست به تنظیم دستگاه گوارش کمک می‌کند

این مورد را باید تقریبا یک قانون سلامتی مدرن دانست که ریشه تاریخی ندارد. ماست نزد بیشتر افراد به عنوان یک ماده غذایی بسیار مفید شناخته می‌شود که مهمترین تاثیر آن کمک به هضم دیگر غذاهای مصرف شده است. داشتن پروبیوتیک به عنوان باکتری‌های مفید و کمک‌کننده به هضم غذا، عقیده دیگری است که سبب شده افراد، برای سالم و همچنین ماندن همیشه ماست مصرف کنند.

wdskrtyf4fnkhk7vu4o.jpg

 

تحقیقات نشان داده‌اند این دسته از باکتری‌ها که به صورت پیش‌فرض در درون معده نیز وجود دارند، دارای ارتباط مستقیمی با نرخ سوخت و ساز بدن و چاقی هستند. با این حال، هنوز مشخص نیست تریلیون‌ها باکتری چگونه و از طریق چه فرآیندهایی این کارها را انجام می‌دهند.

 

اگرچه کسب و کار پروبیوتیک تنها در سال 2012 حدود 23 میلیارد دلار ارزش داشت، اما همچنان نمی‌توان یک نوع ماست تولید کرد که تعادل باکتریایی داخل بدن را منظم کند. نتیجه این امر مضر بودن ماست نیست، بلکه باید گفت مانور تبلیغاتی بسیار زیادی بر روی آن داده شده است که جز سرازیری سودی عظیم به جیب برخی کارخانه‌های فعال در این زمینه، ثمره دیگری نداشته است.

 

از طرفی دیگر، ماست‌های تولید شده در کارخانه‌ها دارای شکر و دیگر انواع مواد افزودنی هستند که هر کدام مضرات خاص خود را دارند. اگر واقعا به دنبال جذب پروتئین هستید، بهتر است به سراغ ماست‌های کاملا طبیعی بروید.

 

خوردن یک سیب در روز سبب دور ماندن همیشگی از پزشکان می‌شود

برخی از قوانین سلامتی در حالت پایه اشتباه نیستند، اما غلو زیادی درباره آن‌ها شده است. به عنوان نمونه، سیب مملو از ویتامین C و فیبر است، موادی که برای حفظ سلامتی بدن در طولانی مدت اهمیت زیادی دارند، اما این تنها میوه و ماده غذایی نیست که یک فرد در طول روز به آن نیاز دارد.

hpomd7e9ntnw6d9zf1vr.jpg

 

وقتی یک ویروس و یا باکتری خاص به بدن ورود پیدا می‌کند، تنها خوردن سیب سبب بهبود بیماری نخواهد شد. پس بهتر است همواره یک برنامه غذایی خوب شامل میوه‌های بسیار مفیدی همچون سیب برای خود داشته باشید.

 

خوردن بستنی سبب بدتر شدن سرماخوردگی می‌شود

نباید به خاطر نام این بیماری، هر چیز سردی را با آن مرتبط بدانیم. شیوع ویروس سرماخوردگی در زمستان افزایش پیدا می‌کند، اما این دلیلی بر ارتباط مستقیم آن با سرما نیست. همچنین برخی افراد عقیده دارند خوردن لبنیات و مخصوصا بستنی تاثیر بدی بر روی گلو در زمان سرماخوردگی داشته و سبب افزایش تولید خلط می‌شود، که خوشبختانه این نیز یک قانون سلامتی اشتباه است.

62x7yokvckycbztu73mo.jpg

 

به عقیده پزشکان، لبنیات نه تنها گلودرد ناشی از سرماخوردگی را تسکین می‌دهند، بلکه به دلیل بی‌اشتهایی ناشی از این بیماری می‌توانند جایگزین مناسب برای رساندن انواع مواد غذایی مورد نیاز به بدن حین بیماری باشند. البته حین گلودرد باید از تحریک کردن آن جلوگیری کرد که یکی از روش‌های آن خودداری از خوردن مواد غذایی بسیار سرد است.

لینک به دیدگاه

قولنج شکستن دست سبب ورم کردن مفاصل می‌شود

این مورد را باید یک باور غلط بدانیم که عقیده به آن در بین مردم سراسر دنیا دیده می‌شود. اگرچه ممکن است شکستن قولنج و صدای ناشی از آن سبب آزار اطرافیان شود، اما برای خود فرد ضرری ندارد. نرخ ورم کردن مفاصل در افرادی که برای چندین سال عادت به انجام این کار داشته‌اند، در مقایسه با دیگر افراد تفاوتی ندارد.

80ch8lfsholbbug7.jpg

 

برای جلوگیری از رشد ویروس سرماخوردگی باید حجم غذا را کاهش داد

برخی افراد معتقدند باید حین سرماخوردگی، مصرف برخی از غذاها را کنار گذاشت و برخی دیگر عقیده دارند باید حجم مواد غذایی دریافت شده را به حداقل کاهش داد. به عنوان نمونه گفته می‌شود حین ابتلا به این بیماری باید از خوردن موز پرهیز کرد.

 

هیچ پشتوانه علمی برای اثبات این چند قانون سلامتی به منظور مبارزه با سرماخوردگی وجود ندارد. کاهش مصرف کالری ممکن است با آسیب زدن به بدن و کاهش توان سیستم ایمنی آن، بیشتر از مفید بودن مضر واقع شده و سبب گسترش ویروس در بدن به دلیل قدرتمند نبودن سیستم ایمنی شود. ایده غذا نخوردن برای چند روز حین ابتلا به سرماخوردگی، به هیچ عنوان عاقلانه نیست.

db8gsqrhv95megzi5hov.jpg

 

پزشکان اکنون بیماران را به خوردن مواد غذایی مختلف و مفید تشویق می‌کنند و به نظر آن‌ها، حجم مواد مصرف شده باید تا جایی که ممکن است بالا باشد. حین سرماخوردگی، به طور طبیعی اشتها کاهش پیدا می‌کند، پس نباید به صورت عمدی مضرات ناشی از این مشکل را بدتر کرد.

 

خوردن نوشیدنی‌های ورزشی برای تامین آب بدن بسیار خوب است

همه ما می‌دانیم سودا و دیگر نوشیدنی‌های دارای شکر برای سلامتی مضر هستند، اما آیا می‌توان این عقیده را به نوشیدنی‌های ورزشی نیز نسبت دارد؟ نوشیدنی‌هایی در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند که مخاطبان اصلی آن‌ها ورزشکاران بوده و هدف از مصرفشان جایگزینی آب، الکترولیت‌ها و انرژی از دست رفته است، به طوری که هم قبل و هم بعد از تمرین از این نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند.

 

متاسفانه این بار نیز تبلیغات در سطح گسترده، تاثیر کافی بر روی مردم گزاشته است و سبب شده آن‌ها با خوشحالی، این دسته از نوشیدنی‌ها را به خیال کمک به وضعیت سلامتی، بعد و یا حتی قبل از ورزش به میزان زیاد مصرف کنند.

p97od192k58baw21b7rz.jpg

 

تامین قند از دست رفته بعد از فعالیت شدید ضروری است، اما میزان قند موجود در این دسته از نوشیدنی‌ها برای اغلب افراد بیش از حد مجاز است، حتی اگر آن‌ها را بعد از ورزش کردن مصرف کنند. نیازی نیست تا مواد از دست رفته از بدن را به یکباره جایگزین کنید، به همین دلیل خوردن مواد غذایی دارای کالری کمتر گزینه بهتری محسوب می‌شود. در صورت نداشتن فعالیت آن‌چنان زیاد می‌توانید به نوشیدن آب اکتفا کنید.

 

خوردن قهوه به دلیل مدر بودن سبب از دست رفتن آب بدن می‌شود

خوردن زیاد قهوه همانند زیاده‌روی در مصرف هر نوع ماده خوراکی دیگر مضرات خاص خود را دارد و ممکن است به دلیل کافئین موجود در آن، سبب افرایش تعداد دفعات ادرار در طول روز شود. اما بر اساس یک مطالعه جدید، کافئینی که با خوردن یک فنجان قهوه به بدن خود وارد می‌کنید به حدی نیست که فعالیت کلیه‌ها را زیاد کند. تعادل در خوردن این نوشیدنی، نه تنها سبب دفع آب بدن نمی‌شود، بلکه به افزایش حجم آب مورد نیاز آن نیز کمک می‌کند.

lsm12q0wskjw96dpu9k3.jpg

 

خوردن شیر سبب استحکام استخوان‌ها و افزایش قدرت بدنی می‌شود

نیاز به مصرف مداوم شیر برای جلوگیری از پوک شدن آن، یکی از قوی‌ترین تبلیغات انجام شده در حوزه مواد خوراکی است که در ذهن تمامی افراد نقش بسته است. بر اساس گفته‌های وزارت کشاورزی آمریکا و دیگر مراکز بهداشتی و درمانی سراسر دنیا، افراد بزرگسال باید برای تامین کلسیوم و ویتامین مورد نیاز بدن، روزانه سه لیوان شیر بنوشند.

85xmx7z4d23vefts1nsi.jpg

 

بر اساس تعداد زیادی از مطالعات انجام شده، ارتباط خاصی میان مصرف زیاد شیر (افزایش ویتامین D و کلسیم در بدن) و کاهش احتمال شکستگی استخوان وجود ندارد. شیر یک نوشیدنی مفید بوده و تاکید به مصرف آن یک قانون سلامتی صحیح است، اما فواید آن به اندازه‌ای که درباره‌اش تبلیغ می‌‎شود نیستند.

 

خوردن زیاد تخم مرغ سبب افزایش کلسترول خون می‌شود

تخم مرغ جزو مواد غذایی است که کلسترول بسیار زیادی دارد، اما برای بیشتر افراد این مسئله مشکلی ایجاد نمی‌کند، چرا که بر اساس چندین تحقیق انجام گرفته کلسترول رژیم غذایی تاثیر آن‌چنان زیادی بر روی کلسترول خون ندارد.

0a7cdzccsoyzbklda6n1.jpg

 

به عبارت دیگر، با دریافت کلسترول طبیعی از مواد غذایی همچون تخم مرغ، مشکل افزایش کلسترول خون بروز نخواهد کرد. قانون سلامتی صحیح این در این باره این است که افراد بسیار چاق و همچنین کسانی که به طور معمولی دارای مشکل ازدیاد کلسترول خون هستند، باید خوردن مواد دارای کلسترول زیاد همچون تخم مرغ را کاهش بدهند.

 

خوردن چربی سبب چاق شدن می‌شود

چندین قانون سلامتی اشتباه درباره چاقی و روش‌های جلوگیری از آن وجود دارند و این نیز یکی از آن موارد است. تصمیم برای مصرف چربی کمتر و حتی کنار گذاشتن آن از سبد غذایی، بیشتر از چگالی کالری موجود در آن و مشکلات قلبی و عروقی که این ماده ایجاد می‌کند ریشه می‌گیرد.

pgnsrcvzve27jwwhl5w7.jpg

 

برخی افراد تا حدی پیش رفته‌اند که چربی را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کرده‌اند، اما واقعیت این است که نه تنها چربی، بلکه شکر و دیگر مواد غذایی که مصرف زیادشان شدیدا دردسرساز می‌شود، باید با رعایت اعتدال مصرف شوند. البته بهتر است از چربی سالم و طبیعی استفاده کرد.

 

منبع: گجت نیوز

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...